Zdravotné riziká spojené s používaním jednorázových plastových plienok
Prevzaté z The Diaper Industry Source
Na začiatku tehotenstva som dostala u svojho gynekológa balíček pre nastávajúce mamičky. Okrem iného tam bola i jednorázová plienka Pampers. V tom čase som ešte netušila, aké plienky budem používať, avšak pod pojmom „plienka“ sa mi samozrejme vynárala jednorázová plienka a usmiate detičky z televíznych reklám na Pampers. Keď som si neskôr začala čítať internetové stránky, aby som zistila, ktorá plienka je tá „naj“, zhrozená som zistila, z čoho sa jednorázová plienka skladá. Nevedela som si predstaviť, že by som svoje práve narodené dieťatko čo i len na okamih vystavila takej zmesi plastu a chemikálií (polyakrylát sodný, polyetylén, polypropylén, chlór). Do nemocnice som s látkovými nemohla, našťastie som na internete našla ponuku ekoplienok Moltex a Wiona. Tak som si kúpila jednorázové ekoplienky Moltex; boli nám trošičku veľké, ale prežili sme to. A po návrate z nemocnice sme začali pomaličky látkovať. Neskôr, po narodení dcérky, mi jednorázová plienka Pampers prišla i v obálke. Okamžite som ju vyhodila i napriek protestom mojej matky, že som ju mohla aspoň niekomu darovať. Nemala by som však to svedomie podať inému dieťatku plienku vyrobenú z ropy.
Aké zdravotné riziká môže mať používanie jednorázových plienok?
- Polyakrylát sodný, ktorý tvorí superabsorbčné jadro (SAP) je spájaný so syndrómom toxického šoku, alergickými reakciami a je smrteľne nebezpečný pre domáce zvieratá. SAP bol zakázaný v ženských tampónoch.
- Existuje vážne podozrenie, že jednorázové plienky obsahujúce polyakrylátový gél zapríčiňujú astmu.
Prevzaté z The Diaper Industry Source
- Najznámejšou nebezpečnou látkou v jednorázových plienkach (platí to aj o tampónoch a vložkách pre ženy, toaletnom papieri) je dioxín. Jeho výroba je všade na svete zakázaná. Avšak vyskytuje sa ako vedľajší produkt vznikajúci pri bielení chlórom, ktorým bielia takmer všetci výrobcovia. Karcinogénnosť dioxínu je až 500 000-krát vyššia ako karcinogénnosť DDT. A pritom neexistuje žiadny logický dôvod na bielenie hygienických produktov.
- Farbivá používané na text a dekoráciu spolu s dioxínom (vedľajší produkt bielenia chlórom) spôsobujú poškodenie nervového systému, obličiek a pečene.
- Parfémy v jednorázových plienkach sú príčinou bolesti hlavy, závratov, vyrážok a zaparenín.
- 54 % jednomesačných detí, ktoré používajú jednorázové plienky má plienkovú dermatitídu, 16 % má vyrážky veľmi bolestivé.
- Štúdia jednej nemenovanej spoločnosti, ktorá patrí k najväčším výrobcom jednorázových plienok, vykázala, že výskyt plienkovej dermatitídy používaním jednorázových plienok narástol z 7.1% na 61%.
- Pri používaní jednorazových plienok je teplota semenníkov u chlapcov priemerne o 1,1°C vyššia, čo môže viesť k neplodnosti vo vyššom veku.
Existujú alternatívy k jednorázovým plastovým plienkam?
Pre mamičky, ktoré nechcú používať látkové plienky, je tu tretia možnosť: ekoplienky. Dnes už veľa spoločností ponúka jednorázové ekoplienky vyrobené zväčša z čistej celulózy či dokonca z kukuričnej slamy (Nature Boy & Girl), bez použitia chlóru, ktoré sú čiastočne či plne odbúrateľné: DM Babylove Nature, Kikko, Naturae , Nature Babycare, Moltex, Wiona a ďalšie. Pre zobrazenie veľkosti balení a podrobnosti v našich článkoch – jednorázové ekoplienky s obrázkami časť prvá, časť druhá, časť tretia.
Prevzaté z Amazon.com
Zdroje:
- The Diaper Industry Source
- Diapers per country
- How products are made. Volume 3. Disposable diaper.
- Ako sa to vyrába: Suché plienky.
- Wikipedia.
- Clean Air Council. Waste Facts and Figures.
- The New Parents Guide. Diapers, diapers & more diapers.
- The Top Ten Reasons To Cloth Diaper.
- The Poop on Cloth Diapers by Linda C. Donovan, RN
- Brožúra odpady
- Odvrácená strana plenek. Ekolist
Pridaj komentár