Vyhnite sa toxickému olovu počas Vianoc
K veľkému nebezpečenstvu počas vianočných sviatkov patrí vystavovanie detí vysokým dávkam toxického olova. Olovo je bohužiaľ v mnohých produktoch okolo nás, ale môžeme sa mu vyhnúť na vianočnom stromčeku a v darčekoch. Nezabúdajme, že nie je viazané na povrch a dostáva sa prachovými časticami do ľudského tela.
Kde všade sme vystavení olovu počas Vianoc?
Hlavné zdroje olova počas Vianoc:
* umelý vianočný stromček
* umelé vianočné osvetlenie
* vianočné dekorácie, umelé vence
* umelé hračky
* šperky
* keramika
Hlavné použitie olova vo vymenovaných produktoch:
* olovo ako stabilizátor PVC a PVC kabeláže
* olovo ako súčasť pigmentu v toxických farbách
Dojčatá a malé deti sú náchylnejšie na otravu olovom ako dospelí, pretože si častejšie strkajú ruky alebo predmety do úst. Od uchopenia prvého predmetu intenzívne spoznávajú svoje okolie kladením predmetov do úst až do 24 až 36 mesiaca. Olovo sa im dostáva do tela olovnatým prachom z ručičiek alebo iných predmetov. Keďže majú menšiu telesnú veľkosť a hmotnosť, ich expozícia olovu je vyššia. Rýchlo rastú a rýchlejšie ho absorbujú a ich mozog a nervový systém sú náchylnejšie na škodlivé účinky olova.
U dospelých, hoci nie je tak náchylní na otravu olovom ako deti expozícia olovu môže viesť k závažným problémom počas tehotenstva, reprodukčným problémom (u mužov aj žien), vysokému krvnému tlaku, zažívacím ťažkostiam, nervovým poruchám, problémom koncentrácie a bolestiam kĺbového svalstva.
Ako sa vyhnúť olovu počas Vianoc:
* Kúpte si živý stromček. Ak ste veľkým fanúšikom umelých stromčekov, trochu zotrvajte, krásne 100% polyetylénové (PE) stromčeky 3D sú už na európskom trhu, iba nie na Slovensku. Písali sme o nich v našom predchádzajúcom článku.
* Pokúste sa nájsť alternatívne osvetlenie nevyrobené z PVC, je to ťažké ale nie nemožné, skúste značky Tchibo či Ikea, ako sme spomínali v predchádzajúcom článku o vianočnom osvetlení. Ak sa Vám to nepodarí, rozhodne si zožeňte aspoň LED osvetlenie a držte malé ručičky od káblov čo najďalej. A aj vy si po montáži umyte ruky než si ich dáte do pusy.
* Naozaj nemusíte vešať na vianočný stromček umelé ozdoby, a rozhodne nie prastaré umeliny po babičke. Je množstvo alternatív – drevo, textil, papier. S lacnými drevenými ozdobami z Číny buďte tiež opatrný, drevo automaticky nie je bezpečné. Drevo pochádzajúce zo znečisteného prostredia či nenatreté potravinárskou farbou je rovnako toxické ako plast. Pozor na textilné výplne.
* Nekupujte deťom hračky vyrobené z PVC.
* Vyhýbajte sa kúpe lacných šperkov a keramiky (a neľutujte vyhodiť starú keramiku vyrobenú pred vstupom do EU).
Čo je olovo?
Olovo je ťažký modro-šedý kov s nízkym bodom topenia, ktorý sa prirodzene vyskytuje v zemskej kôre. Zvyčajne sa nachádza v kombinácii s jedným alebo viacerými inými prvkami a vytvárajú zlúčeniny olova.
Aké je hlavné využitie olova?
Olovo má mnoho využití, metalické olovo je odolné voči korózii (tj, nezničí sa ľahko vystavené vonkajším vplyvom prostredia). Pri vystavení vzduchu alebo vode sa formuje tenký film zlúčenín olova, ktorý chráni kov pred ďalším útokom. Ľahko sa lisuje a tvaruje pre rôzne použitie. Olovo môže byť kombinované s inými kovmi pre vytváranie zliatiny. Olovo a zliatiny olova sa bežne vyskytujú v potrubí, akumulátoroch, váhach, strelive, káblových povrchoch a pokrytiach určených na ochranu pred žiarením. Najväčšie využitie olova je v akumulátoroch v automobilovom priemysle. Druhé najväčšie využitie je pre strelivo. V káblovom priemysle sa olovo využíva na stabilizáciu PVC. Stabilizátory na báze olova sú pridávané k zmesy PVC, aby sa zabránilo jeho degradácii pod teplom a svetlom, a na zlepšenie jeho spracovateľských vlastností.
Zlúčeniny olova sú tiež používané ako pigment vo farbách, farbivách a keramických glazúrach pre jasné a žiarivé farby a zvýšenú odolnosť. V priebehu rokov bolo množstvo olova v týchto produktoch znížené zákonodárnymi orgánmi, aby sa minimalizovali škodlivé účinky na ľudí, zvieratá a životné prostredie.
Tetraetyl olovo a tetrametyl olovo boli voľakedy používané v benzínových prísadách na zvýšenie oktánového čísla. Avšak okolo roku 1980 sa postupne prestali používať a neskôr bolo v benzíne pre motorové vozidlá ich použitie zakázané (v USA počínajúc 01.1.1996). Tetraetyl olovo môže byť naďalej používané v benzíne pre mimo-cestné dopravné prostriedky a lietadlá.
Prečo je olovo tak vysoko regulované?
Olovo je už dlho považované za obrovské nebezpečenstvo pre spotrebiteľa. Olovo je vysoko toxická látka a vystavenie olovu spôsobuje širokú škálu nepriaznivých účinkov na zdravie:
* neurologické poškodenie
* oneskorený duševný a telesný vývoj
* neschopnosť sústrediť sa a problémy s učením
* problémy so sluchom.
Vzhľadom k tomu, že sa olovo hromadí v tele, aj vystavenie malým množstvám olova prispieva k celkovému bioakumulatívnemu obsahu olova v krvi a následnému riziku nepriaznivých účinkov na zdravie.
Deti aj dospelí môžu trpieť na účinky otravy olovom, ale u detí je otrava olovom častejšia. V roku 2004 v USA viac ako 310.000 detí do šiestich rokov mali zvýšenú hladinu olova v krvi.
Kde sa s olovom stretneme?
Spotrebitelia sú vystavení olovu rôznymi spôsobmi: cez zhoršujúce sa farby, domáci prach, pôda, ovzdušie, pitná voda, potraviny, keramika, domáce dopravné prostriedky, farby na vlasy a kozmetika (až donedávna, olovo je v kozmetike a farbách na vlasy v súčastnosti v EU zakázané, napr. v USA nie).
* Vo farbách a na stenách domov. Všeobecne platí, čím starší máte dom, tým väčšia pravdepodobnosť, že má farby na báze olova kam sa pozriete. Rozhodne ak bol postavený pred rokom 1978.
* V pôde okolo domu (benzínové vyfuky, priemyselné emisie, farbivá)
* Domový prach (olovnaté farby, PVC káble, žalúzie)
* Pitná voda (spájkované spoje, olovnaté rúrky)
* Staré maľované hračky, nábytok
* Jedlo a potraviny (staré nádoby, stará keramika, olovnaté sklo)
* Pece na olovo (emisie do ovzdušia)
* Záľuby (keramika, vitráž, lakovanie nábytku)
Zákonodárne opatrenia
Olovo je na celom svete uznávané ako toxická substancia a jeho používanie regulované zákonodárnymi orgánmi.
Krajiny, ktoré sú členmi Európskej únie majú regulované používanie olova v produktoch spotrebného tovaru rôznymi smernicami, napr.
* Pre keramiku platí smernica EU: 2005/311/EEC.
* Smernica 76/769/EEC reguluje používanie olova v produktoch pre deti.
Ďalšie chemikalie regulovane smernicou 76/769/EEC
* Olovo je zároveň zakázané v kozmetike a farbách na vlasy, kde bolo až donedávna rozšírené jeho používanie (neplatí to pre iné krajiny, napr. USA).
Consolidated version of Cosmetics Directive
76/768/EEC smernica pre olovo v kozmetike – zakázaná položka č.289.Lead and its compounds
Pridaj komentár