Suchý zips alebo patentky?

Keď som pred piatimi rokmi po prvýkrát začala kupovať látkové plienky, a s tým samozrejme vrchné nohavičky, tak som nemala ani poňatia, či si mám vybrať suchý zips alebo patentky. Má to nejaký význam, ktoré sú lepšie? Nuž, jednoznačná odpoveď nie je. Skôr, každé zapínanie má svoje výhody i nevýhody a skôr ide o to, ktoré máte radšej a ktoré bábätku lepšie vyhovujú. Po piatich rokoch som jednoznačným fanúšikom patentiek, čo však neznamená, že som malému pred pol rokom nekúpila nové pulky na suchý zips. Ale skúsme to zhrnúť.

Suchý zips

Výhody:
* Je jednoznačne najrýchlejší.
* Môže lepšie sedieť dieťatku.
* Je lepší na noc.
* Je lepší pre novorodeniatka, ktoré treba často prebaľovať.

PICT7315

Suché zipsy sú ľahšie prispôsobiteľné. Imse Vimse S na dvojtýždňovom bábätku.

PICT9250

Imse Vimse S na 8 mesačnom bábätku. Pravda, už len tak-tak ho zapneme a v tomto prípade ho už nepoužívame, zips je priveľmi vychodený a rozopína sa.

PICT8217

Popolini M na 4 mesačnom bábätku, pravda ešte sú trochu priveľké.

PICT9246

Tie isté PopoWrap M na 8 mesačnom bábätku, teraz sú tak akurát. Tento typ suchého zipsu škriabe na brušku pri sedení.

Nuž, a to sú vlastne jeho jediné výhody, čo vidím. Podľa mňa jeho nevýhody prevyšujú tieto dve jeho prednosti. A prečo ho nemám rada? Suchý zips ŠKRIABE. Každý z modelov, ktoré som mala mi poškriabal dieťatko na brušku či nožičke. Vždy som radšej na kritických miestach nechávala vytŕčať trochu plienky na ochranu. Tie široké typu Imse Vimse či Popolini majú tendenciu sa zahnúť a poškriabať dieťatko na brušku, keď si zdvihne nožičky či začne sa pokúšať sadnúť si. Imse Vimse dokonca nemá ani menší bezpečnostný kus látky medzi bruškom a nohavičkami. A tie menšie typu pásik ako Thirsties či Swaddlebees majú tendenciu škriabať na stehienku (dodnes si neodpustím, že som kúpila Swaddlebees M vlniačiky so suchým zipsom a nie s patentkami, keď ich bolo ešte dostať pred rokmi – a tak úžasne sedia na zadočku). Druhou veľkou nevýhodou je, že je hlučný. Niektoré modely sú hlučnejšie ako treba a v noci sa Vám zato dieťatko strhne, keď začuje zips.

PICT7657

Thirsties Newborn. Tento typ môže škriabať na stehienkach.

PICT3674

Swaddlebees. Platí to isté čo o Thirsties o škriabaní na stehienkach.

Nehovoriac o tom, že sa ďaleko rýchlejšie opotrebujú ako patentky – tie síce tiež občas odšklbnete, vždy sa dajú čiastočne zachrániť a vždy je ich viac ako treba, takže sa to ešte dá zapnúť. Imse Vimse na druhom bábe som už nezapla, také boli „vychodené“.

PICT9253

Imse Vimse M. Veľmi opotrebovaný po dvoch deťoch a nepoužiteľný zips. Tento typ škriabe na brušku i na stehienkach.

Nuž a tretia nevýhoda, už môj šesťmesačný sa zabával tým, že ich pri prebaľovaní otváral. Kým mu oblečiem dupačky, tak si ich trikrát rozoberie (a ešte sa popritom škerí). V lete, keď bude musieť behať iba v plienke, je to nepoužiteľné.

PICT0999

Imse Vimse M. Akože sa to vyzliekajú?

Nevýhody:
* Môže poškriabať bábätko.
* Rýchlejšie sa opotrebuje.
* Bábätká si ich radi rozopínajú.
* Môže poškodiť ostatné prádlo pri praní. Tu na obranu treba povedať, že mnohé typy nohavičiek majú zabezpečené zapínanie zipsu počas prania. Na druhej strane, to je ďalšia vec navyše, čo môže poškrabať bábo, ak plienka nedobre sadne.

Patentky

PICT0032

Naše prvé vlniačiky na patentky . Ešte nové.

Mám radšej patentky než suché zipsy, ako som spomínala. Sú plastové, takže nehrozí, že by začali hrdzavieť pri mnohých praniach a sú všité do nohavičiek. Samozrejme i to všitie v okolí patentiek sa časom opotrebuje, ja mám väčšinu vlnených nohavičiek na patentky, naše staré NB drží z každej strany iba jedna patentka a väčšie veľkosti majú okolie patentiek pozašívané hlava-nehlava. Krajčír by to asi zvládol opraviť slušnejšie, ale čo už.

PICT5023

Naše prvé nohavičky vôbec, vlniačiky Loveybums NB. Chúdaťká, prežili tri deti.

Výhody

* Zvyčajne vydržia dlhšie ako suchý zips.
* Nerobia problémy pri praní.
* Väčšinou ich deti nechajú na pokoji a nesnažia sa ich rozopnúť. Alebo aspoň majú väčší problém ich rozopínať ako suché zipsy.

Nuž ich veľkou nevýhodou je, že rozhodne trvá dlhšie ich obliecť. A keď máte také malé šidlo, čo neobsedí a sústavne sa pri prebaľovaní obracia či kope, tak sa nadriete. Môže byť ťažšie nájsť tú správnu veľkosť či typ ako pri suchom zipse. Preto majú nohavičky na patentky i viac radov a možností zapínania.

PICT9222

Haipa-daipa M, moje obľúbené PULky momentálne. Pekne sedia, netlačia a neškriabu a majú úžasne mäkučký PUL porovnateľný s tým od Imse Vimse.

Nevýhody

* Dlhšie zapínanie.
* Nemusia tak dobre sadnúť ako suchý zips.
* Väčšie deti, spiace na boku, môže tlačiť na boku plienka na patentky. Týka sa to plienky, nie nohavičiek na patentky.

Nuž a rada na záver:

Myslím si, že suchý zips je skvelý pokiaľ ide o
* NB veľkosti, keďže novorodeniatko vyžaduje veľa a časté nočné i denné prebaľovanie.
* S veľkosti, keďže bábo ešte stále nie je dosť mobilné nato, aby ho poškriabalo.
* Na noc pokiaľ ide o ostatné veľkosti alebo ako druhé náhradné nohavičky.

Ak ide o jednoveľkostné nohavičky, tak by som asi brala patentky vzhľadom na možnosť opotrebenia suchého zipsu, samozrejme je tu riziko, že patentky nebudú tak dobre sedieť ako suchý zips. Veľmi záleží od výberu modelu a veľkosti dieťatka.

Pravdu povediac žiadne jednoveľkostné nohavičky nemám, mám proste rada jednoveľkostné plienky a viacveľkostné nohavičky. Myslím si, že viacveľkostné lepšie sedia na bábätku a tie dve-tri nohavičky čo potrebuje z každej veľkosti zas nie sú takou hroznou investíciou. I s dvoma sa dá. Navyše veľkosti sa vždy dosť prelínajú, dieťatko často môže nosiť ešte veľkosť S a veľkosť M zároveň. A pri S môžete mať kľudne M ako náhradné nohavičky a podobne.

Na veľkosti M, L a väčšie by som rozhodne vzala výlučne patentky – možno s výnimkou nočného prebaľovania, ak máte upiškané bábo v noci, keďže naozaj suchý zips môže dieťatku vadiť pri sedení a prvom lezení.

Ako bolo vyššie spomenuté, pri väčších deťoch, ktoré spia na boku, ich patentky na plienke pri ležaní na boku môžu tlačiť. Ja som sa s tým nestretla, všetky moje deti spia na brušku – novorodeniatka zas na chrbte, upozornila ma na to jedna mamička. Jej už odplienkované dieťatko spáva na boku a na noc máva látkovú plienku a bočné patentky ju tlačia. V tomto prípade, by boli asi lepšie plienky na suchý zips, alebo by to spravila aj obyčajná štvorcovka s viacvrstvovou plienkou, keďže ide aj tak o preventívne prebaľovanie a to dieťatko sa nepopišáva už každú noc. Ešte raz upozorňujem, že sa to týka plienok nie nohavičiek na patentky, keďže patentky na nohavičky tá plienka predsa len „odfiltruje“.

Nuž a ešte vždy sú tu obyčajné klasické naťahovacie vlniačiky. Pravda, sú to vlnené nohavičky a vyžadujú trochu viac starostlivosti, ale zvyčajne sú chutné a praktické. Pravda, pod naťahovacie nohavičky už je lepšie dať plienky na zapínanie, I tie bez zapínania sa dá, ale je s tým viac oštary.

PICT4111

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.