Sú kreatívna machová guma či penové hračky bezpečné pre dieťa?
Machová guma je obľúbený materiál na výrobu dekorácií, figúriek, pečiatok, je tvarovateľná, dá sa ľahko strihať, lepiť, ohýbať. Pre najmenších z nej vyrábajú mnohé druhy penového puzzle, podlahové puzzle, penové koberce.. A práve tieto penové koberce a ich bezpečnosť sú viac v centre pozornosti ako mini materiál na výrobu kreatívnych produktov, pretože sú priamo v kontakte s bábätkami a deťmi do 3 rokov, pre ktoré sú určené.
Kedysi som bezpečnosť machovej gumy zisťovala, ale ako vždy, ak niečo okamžite nezapíšem zapadne to do zabudnutia. Penový koberec či puzzle sme nikdy nemali a ani netúžili mať, logicky mi to akosi nepripadalo pre bábo bezpečné, je to mäkké, ohýbateľné, môže to dať do pusy. Veľa sme kreatívnych produktov z peny zatiaľ nerobili, dievčatá si raz priniesli z Billy mozaiku Frozen, polepili to a to bolo všetko.
Názov machová guma je trochu nesprávna a je odvodená z nemeckého moosgummi, čo je zjednodušene povedané druh syntetickej gumy používanej na rôzne tesnenia. Správnejší názov na materiál, ktorý myslíme v tomto prípade, je EVA pena, Ethylenvinylacetát, čo je kopolymér etylénu a vinyl acetátu, ak to niekomu niečo povie.
EVA je nazývaná aj PEVA:
Ethylene-vinyl acetate (EVA)
poly(ethylene-vinyl acetate) (PEVA)
Na dotyk je EVA materiál gumový a flexibilný. Nájdeme ho v lyžiarskych topánkach, sedačke na bicykli, nachádza sa v boxerských rukaviciach, rukovätiach rybárskych udíc. ..atď, viď
https://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene-vinyl_acetate
Nebudem tu rozoberať zloženie, čo aj tak nám laikom veľa nepovie, ja to volám „PVC bez C“. Tým chcem povedať, že EVA má veľmi podobné zloženie ako PVC s tým , že neobsahuje chlór. To je asi tá jediná dobrá vlastnosť v mojich očiach. A preto, že neobsahuje chlór, sa pokladá za
1. materiál ekologickejší ako PVC, teda neuvoľňuje sa dioxín pri výrobe, počas života a počas degradácie produktu;
2. bezpečnejšiu alternatívu k PVC a nahradil PVC pri výrobe mnohých hračiek, hlavne hračiek do vody.
Vzorec nie je perfektný, stále je to chemikália vyrábaná z ropy a obsahuje iné nebezpečné látky, z ktorých najhorší je formamid (nepliesť si z formaldehydom, áno tých toxických chemikálií v našom slovníku pribúda), karcinogénna látka dostávajúca sa do tela vdychovaním a cez pokožku. Formamid je vedľajší produkt pri výrobe EVA plastu a nikde som nenašla zmienku o tom, či je vôbec možné vyrobiť EVA bez formamidu. A takisto, ak si spoločnosť na produkt napíše „bez formamidu“, znamená to,
– že ho pravidelne kontroluje a testuje?
– je naozaj bez formamidu alebo iba dodržuje povolenú normu EU. Všetci poznáme smutne známe povolené normy EU toxických chemikálií okolo nás.
Dr. Hermann Kurse, toxikológ na Univerzite v nemeckom Kiele hovorí:
“Formamide by nemal byť používaný v produktoch pre bábätká. Je nebezpečnejší ako ftaláty.”
V Taiwane, kde sa vyrába množstvo penových produktov, je obmedzenie pre penové hračky a koberce <2mg/kg.
V decembri 2015 EU zverejnila svoju zmenu smernice o bezpečnosti hračiek, ktorá zahŕňala i formamid.
Podľa nariadenia No 1272/2008 je formamid zaradený medzi látky toxické pre reprodukciu – kategória 1B (škodlivý pre nenarodené dieťa). A je to jedna z látok, ktorá je na Zozname látok vzbudzujúce veľké obavy podľa nariadenia REACH.
Podľa novej smernice EU pre bezpečnosť hračiek, emisie formamidu do ovzdušia z penového puzzle nesmie presiahnuť 20 μg/m3 počas 28 dní po rozbalení.
Pri kliknutí na linku by ste sa mali dostať priamo na direktívu EU.
Samotný penový produkt nesmie presiahnuť stupeň 200 mg/kg.
To, že nesmie presiahnuť, znamená inými slovami, že formamid obsahuje, iba že je limitovaný. Jednotlivé štáty majú do roku 2017 smernicu zaradiť do svojej legislatívy, čo neznamená, že je už platná u nás.
Podľa tohto článku Belgicko penové koberce pre bábätká a deti zakázalo ako prvá európska krajina v 2011.
Podľa Ökotestu 2011 nesmú byť penové koberce od roku 2011 v Belgicku, Luxembursku a Francúzsku predávané, ibaže prešli laboratórnymi testami, že sú bez obsahu formamidu.
Ökotest viackrát testoval penové koberce a neobišli dobre. Žiadne z testovaných produktov nebolo bez obsahu formamidu alebo PAH taktiež spôsobujúcich rakovinu. V roku 2011 Ökostest neodporúčal na zakúpenie ani jeden z 15 testovaných produktov, dokonca neodporúča zakúpenie si žiadneho penového koberca.
Deti sú vystavené nielen nebezpečným látkam, nebezpečenstvu uvoľnenia drobných častí, ale i vysokému výboju, pretože drsná (vrchná) strana puzzle emituje vysokú elektrostatiku nad 500 voltov, rovná strana ešte vyššie hodnoty.
Výsledky 2014 obišli trochu lepšie, ale nie tak úžasne, že by som niekedy vôbec uvažovala zakúpiť penový koberec pre dieťa. Podľa mňa je to vec, bez ktorej sa človek pokojne zaobíde.
http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?action=prod&artnr=104500&bernr=07
Pokiaľ ide o kreatívnu machovú gumu, nuž, ak si niekedy deti niečo drobné prinesú, tak nech sa s tým chvíľku zahrajú. Ale máme dosť kreatívnych zábaviek aj bez machovej gumy, takže mi to akosi nechýba. Máme plno vystrihovačiek, časopisov…, plastelinu, ocko plánuje deti naučiť hrať sa s moduritom, keďže si radi robia hračky z plasteliny a modurit je vlastne jednoduchý spôsob, ako si vyrobiť vlastnú trvanlivú hračku.
Takže, možno sedím na machovej gume na bicykli či mám ju v topánkach, ale ak ide o kreativitu a hračky som úplne šťastná bez nej.
hlavný zdroj
http://toxicfoammats.com/2015/12/01/eva-foam-puzzle-mats-latest-news-from-eu/
Dobrý deň, chcela by som reagovať na to, že spomínate modurit ako vhodný hrací materiál pre deti. Neobsahuje práve ten primárne PVC, podobne ako FIMO či český modulit? Nie som si istá ani nezávadnosťou klasickej plastelíny. Nedarí sa mi dohľadať viac informácií o týchto materiáloch.
Dobrý deň, no, to ste mi dali zabrať… Nie je ľahké nájsť, z čoho je niečo vyrobené. Hlavne, ak to neviete po anglicky pomenovať. Chvíľu mi to trvalo. Podľa wiki Fimo, Sculpey, Premo, Cernit, Formello, Modello, Du-Kit, Pardo a Kato Polyclay, sú tzv. polymer clay, ja to “ natvrdo“ preložím ako polymérová hlina alebo polymérová hmota, u nás to všetko nazývajú modelovacia hmota, či hlina. So skutočnou prírodnou hlinou to nemá nič spoločné.
Je to plastový polymér a očividne ho vynašli ako náhradu za bakelit, čo bol akýsi ich predchodca, nevhodný, keďže bol horľavý. A podľa wiki jedným z prvých vynálezcov bola továreň na bábiky Käthe Kruse , ale hmota bola pre ich nevhodná, tak ju Käthe Kruse prenechala dcére Sophie, nazývanej Fifi. Ona hmotu neskôr predala, ale názov zostal po Fifi , FIMO (FIfi’s MOdeling compound).
A základom polymer clay je naozaj PVC.
Problém 1. – It should not contain more than 0.1% of any of the six phthalates restricted or banned by the safety regulatory boards. Čo v preklade znamená, že nemá obsahovať viac ako 0.1% zo 6 najhorších ftalátov ( DEHP, DBP , BBP, DINP , DIDP , a DnOP ) ale pod tento stupeň môže.
Problém 2 – If the instructions on the package are followed (i.e. low temperatures and brief baking times) one will not burn the clay. Takže ak.. zase ak dodržíte pokyny, nespálite hmotu, ale čo ak sa stane nehoda a spálite ju, vylúči to malé množstvo plynného chlorovodíka.. Asi na jedno spálenie hneď neumriete, ale dobrý pocit to nie je , ak sa tam motajú deti.
Problém 3 – ktorý veľa hovorí All polymer clay products are NOT labeled as “food safe”. Takže si nerobte z modelovacej hmoty tanieriky..
Nuž môj problém je, modurit tu nie je na zozname. To nehovorí ani za ani proti.. Je to anglický článok… a na stránkach výrobcu moduritu je iba Modurit je bělavá, plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná hmota, vyrobená na bázi polymeru. To je nič nehovoriace. Polymére je dlhá molekula skladajúca sa z reťazca rovnakých atómov. Každá plastika je polymér, ešte aj zamiešané cesto, plastické veci majú dlhé molekuly, nehovorí to nič o zložení, o prímesoch.
Zistím si to, než dám moduriť deťom do rúk. A veľmi ďakujem za komentár, učíme sa so všetkým, čo dáme do rúk deťom.
A plastelina.. no neviem, je to k zamysleniu.
aby som nezabudla, linka na wiki,
https://en.wikipedia.org/wiki/Polymer_clay
Ale ak dáte hľadať polymer clay,hneď je toho na internete viac. Akurát ťažko sa oprieť o článok, ak ho písali na stránkach, kde vyrábajú šperky z modelovacej hliny a tvrdia, že je to nezávadné. Neviem, ale je dobré, že sa o to zaujíma čoraz viac ľudí. Z čoho vlastné sú veci, ktoré používame a dávame automaticky deťom do rúk, vyrobené.
Našla som nejaké ďalšie informácie ku FIMu, ktoré zverejnila USPIRG, americká spotrebiteľská výskumná skupina. Podľa ich reportu je FIMO PVC mäkčené ftalátmi. http://uspirg.org/reports/usp/hidden-hazards
Na základe tohto výskumu potom ľudia z webu tunnels.cz kontaktovali priamo výrobcu (Eberhard Faber) a požiadali ho o vyjadrenie ku zloženiu FIMa. Ten síce presné zloženie nepotvrdil a nekomentoval ani informácie od USPIRG, ale uviedol, že FIMO neodporúča do rúk deťom mladším ako 8 rokov, čo je fakt, ktorý sám o sebe už niečo vypovedá. tunnels.cz/?pos=clanky&clanek=21
K moduritu ani modelitu som nenašla nič konkrétnejšie, len že by malo ísť o hmoty chemicky podobné FIMu (čiže pravdepodobne tiež mäkčené PVC). Asi by bolo treba zapátrať v knihách, resp. popýtať sa priamo nejakého chemika, ktorý sa venuje plastom.
Inak ďakujem za články na vašom webe. Naďabila som naň len nedávno, keď som hľadala niečo o jednorázových plienkach. Vidno, že vás baví rešeršovanie a analýza informácií. Pre mňa veľmi podnetné čítanie.
Fimo je podľa toho hrozné. Dobre, že sme to nikdy nekúpili. Vraj tieto výrobky nepotrebujú atesty pre deti, pretože sú to tepelne spracovateľné modelovacie hmoty. Ale nie všetky modelovacie hmoty sú rovnaké.
Modurit vyzerá zatiaľ najlepšie. My sme sa pýtali na modurit priamo terajšieho výrobcu. Dosť otvorený človek ináč mi pripadá. Modurit má atest zo zkušebny v Zlíne platný pre celú Európu že je nezávadný pre deti od 3 rokov a je dostupný k nahliadnutiu (chcem ho vidieť). Pred rokom 2000 sa používalo ako zmäkčovadlo ftalát, ale keď pán kúpil výrobu niekedy 2003, tak riešil problém s odborníkmi v Prahe na VŠCHT a v Deze čím ftalát nahradit a našli tekutinu, ktorá prechádza ekologickými testami a predlžuje životnosť moduritu. Táto tekutina aj zvyšuje cenu moduritu oproti ostatným hmotám, ktoré podobné atesty absolvovať nemusia. Riešili to dobrovoľne. Modurit bol i medzi troma top výrobkami veľtrhu v Norimbergu 2014.
Môj priateľ tieto veci zisťoval, lebo je dosť nadšený moduritom a chcel by ho pre deti. Chcel by sa s výrobcom stretnúť i osobne. Deti baví plastelina a mali by niečo z čoho si vedia urobit figúrky, čo by im aj zostali. Ozdoby na pastelky a tak. A tak sme zisťovali, čo by sme vybrali. Fimo mi bolo nesympatické a narazili sme na modurit. Pravdepodobne si väčšina ľudí myslí, že to preháňam s výskumom toho, čo ide deťom do rúk a oberám ich o niektoré veci, ale mne to pripadá normálne, že to chcem vedieť.
Modurit je drahší ako ostatné hmoty, preto mnohí predajcovia prešli na Fimo a spol. Ale aspoň modurit vyzerá byť bez ftalátov na rozdiel od Fimo. A ak niečo potrebujete na modelovanie, treba sa rozhodnúť.
Podobne ako bábiky, nafukovacie hračky, akčné figúrky.. dávame modelovacie hmoty do rúk deťom s vedomím, že je to PVC a treba byť s nimi opatrný. A vybrať naozaj niečo čo má atest nezávadnosti a neobsahuje ftaláty. Nechcem aby deti „žmolkali“ ftaláty v ručičkách. Takže zatiaľ my uvažujeme o kúpe moduritu pre deti. Nuž s PVC problémom je to zatiaľ tak ako je.
Linka na vyrobcu.
http://www.modurit.cz/cz/ofirme.html
Biely modurit ma certifikat pre deti od 3 rokov. Ma urobene tabulky pre jednotlive prvky.
Ma test EN 71-3:2013 ktory je robeny tak ako keby ho zjedol clovek, teda kolko danych prvkov sa uvolni v zaludocnych stavach (priamo v takej tekutine testuju), maju na to plno testov ze ako sa testuju tuhe latky, ako tekute, ake su pravidla pre mastne latky atd…
Proste niekto to premyslel tak, aby co najlepsie zohladil, ze aka latka zostane ako dlho v traviacom trakte. A potom je vyrobena tabulka maximalnych pripustnych hodnot tychto prvkov co sa smu rozpustit aby to este splnalo tento standard…
To, ze ako su nastavene tie maximalne hodnoty, to neviem, teda ze ci je to tak ze keby sme kazdy den jedli iba modurit, ze ci skor umrieme z toho ze nic nejeme alebo z otravy nejakym prvkom, alebo len tak stavane, ze co dokaze telo vylucit z tychto prvkov… Tam musime verit, ze tie maximalne hodnoty su nastavene dostatocne nizko.
V tom certifikate su 3 stlpceky maximalne povolene mnozstva a posledny je kolko sa v bielom modurite naslo. Je tam stlpcek pre suchy – to bude uz asi vypalena forma, viskozny – plasticka forma a seskrabnuty, teda ked z vypaleneho spravis prasok, zjavne su natvrdsie limity na plasticku hmotu.
Modurit vo vsetkom hlboko splna standard.
Takze biely vyzera byt zatial super vhodny, ak mate kreativne dieta.
Ďakujem za tento perfektný článok! Práve sa chystám kúpiť podložku na cvičenie a zisťujem, že väčšina podložiek je PVC alebo EVA. Nebyť tohto Vášho článku, tak už by som tú EVA podložku kúpila. Okrem týchto dvoch materiálov našla som aj podložky z NBR, neoprénu, TPE, EPDM, PER(vraj PVC bez ftalátov). Čo si o týchto materáloch myslíte? Sú bezpečné? A sú bezpečné aj pre deti, ak by na tom cvičili, prípadne sa hrali?
My máme ikea https://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/10262831/.. Pre deti je ok,radi sa s tym hraju a robia si z toho bunker, ale pre dospeleho neviem, ja cvicim proste na posteli, ak ide o zdvihanie noh a brusaky.
Moja prvá rada je, ovoňajte to, ak viete osobne, ak vam tie neopreny budu smrdiet ako pneumatiky, tak to nechcete. Neopren z mojej skusenosti neskutocne smrdi. Dotknite sa toho, ak je to slizke a hladke ako PVC tiez to nechcete. Neviem co je NBR, ak by som si mala z Vasho zoznamu vybrat, EVA, je to aspon PVC bez chloru „C“, alebo TPE, ak to moc nesmrdi.. to je termoplastovy elastomer, ak sa nemylim, nieco ako umela guma, ale tiez to ma tendenciu smrdiet, treba to ovonat.
Super clanok, ktory ludom pomoze, aj diskusia a skusenosti, vedomosti ostatnych. Taketo veci ma zaujimaju, ci uz zlozenie jedla, vonaviek, hraciek, obuvi a ktore su bezpecne.
Dobry den, mozem sa opytat co ste pouzivali ako alternativu ako podlozku pre babatko na polohovanie na brusko a lozenie? Dakujem
Dobrý deň, postel, a mali sme aj ohradku geuther.