Pranie vlnených nohavičiek

Vďaka antibakteriálnym schopnostiam lanolínu vrchné nohavičky našťastie netreba prať po každom použití. Iba ich nechajte po každom použití trošku presušiť a vyvetrať. Prať ich stačí každé 3-4 týždne alebo raz mesačne. V podstate budete vedieť kedy potrebujú vyprať, keď začnú slabo páchnuť, nie to, čo cítite tesne potom, ako ich vyzlečiete z dieťatka, ale pach, čo pretrváva i po vyvetraní. Ak sú nohavičky znečistené (stolica, jedlo) jemne fľak odstráňte vlhkou žinkou alebo handričkou. Niektoré vlnené oblečenie môže byť prané i v práčke, avšak každá vlna by mala byť z času na čas prelanolínovaná. Prosím pozrite si odporúčania výrobcu pre konkrétne pokyny.

Niekoľko základných faktov o praní vlny

* Vlnené nohavičky netreba prať po každom použití. Môžete ich používať znova a znova až kým sa nezašpinia. Ak navlhnú, iba ich presušte voľne na čerstvom vzduchu alebo stojane na prádlo.
* Keď si kúpite nové vlnené nohavičky, zistite si, či boli už lanolínované alebo nie. Ak ano, nemusíte ich lanolínovať nasledujúci mesiac alebo kým sa priveľmi neušpinia.
* Niektoré vlnené pracie prostriedky už obsahujú lanolín. To znamená, keď v nich operiete svoju vlnu, nemusíte ju lanolínovať po opraní.
* Vlnené nohavičky nepotrebujú prelanolínovať po každom opraní. Ak potrebujete lanolínovať svoje vlnené nohavičky, ale nepotrebujete ich prať, môžete použiť i lanolín v spreji (ak ho zoženiete). Je jednoduché ho použiť a vlna schne rýchlejšie ako po opraní.
* Nikdy nepoužite bielidlo na vlnu. Zničí to vlákna.
* Nikdy neperte vlnu v studenej vode. Spôsobí to vláknam „šok“.
* Nikdy nedávajte vlnu do sušičky, ibaže by ste chceli, aby sa zbehla.
* Ak sú vlnené nohavičky znečistené, jemne odstráňte znečistenie vlhkou handričkou. Nečistoty (stolica, jedlo) musíte odstrániť okamžite, ináč budete mať škvrny na vlne, ktoré sa iba veľmi ťažko odstraňujú. Stolica, blato, džús alebo čokoľvek spôsobujúce škvrny musí byť odstránené ešte skôr, ako sa usadia do vlákna.
* V niektorých prípadoch budete mať škvrny, ktoré neodstránite obyčajným vypraním. V tomto prípade budete musieť zbaviť vlnu lanolínu, ktorý viaže škvrnu. Potom máte šancu škvrnu vyčistiť.

Výber pracieho prostriedku

Prosím vždy si skontrolujte, aký typ pracieho prostriedku používate. Pre lanolínovanie potrebujete lanolín, nie šampóny na vlnu s malým obsahom lanolínu – tie sú dobré na občasné vypranie vlnených nohavičiek, ale neprinavrátia vlne lanolín úplne.

* Olivové mydlo

5410_olivesoap
* Prací prostriedok na vlnu a jemné prádlo bez lanolínu

Oliven-120mlfeinwaschmittel

* Prací prostriedok na vlnu a jemné prádlo s lanolínom

  woolshampoolanolin
* Lanolínová kúra na vlnu / Tuhý lanolín – tie nie sú na pranie ale impregnovanie

woolcure woll_impraegnierung

Voliteľné

10 minút namočenia nohavičiek do octovej vody pred opraním je pre vlnu prospešné, ale nie nevyhnutné. Prípadne môžete dať lyžicu octu do posledného plákania. To preto, že vlna má rada kyslé prostredie a voda je zásaditá.

Ručné pranie

* Naplňte umývadlo či vedro teplou vodou (teplotou kúpeľa pre bábätká)
* Pridajte 1 až 2 lyžičky tekutého prostriedku na pranie vlny, v závislosti na tom, koľko vlneného prádla periete naraz.
* Vložte vlnené nohavičky do kúpeľa a premiešajte.
* Nechajte máčať po dobu 30 minút – max 1 hodinu, občas premiešajte, ak stíhate a kontrolujte na púšťanie farby.
* Vyberte vlnu z vody.

Môžete taktiež použiť olivové mydlo. Je pre nohavičky o trošku lepšie ako tekutý prostriedok lebo pridáva vlne na jej prirodzenej odolnosti voči vode. Jemne trite vnútornú stranu vlnených nohavičiek s kúskom olivového mydla. Netrite prisilno, ináč vám môže vlna stvrdnúť.

Vyplákajte vo vode približne rovnakej teploty ako bola voda na pranie. Jemne vytláčajte prebytočnú vodu, neodporúčame trieť do uteráka, pretože to môže odstrániť časť lanolínu a poškodiť vlnené vlákna.

Ak tentoraz vlna nepotrebuje nalanolínovať, tak ste hotoví. Vyrovnajte nohavičky a nechajte voľne vysušiť.

Pranie vlny v práčke

Ak máte aj iné vlnené prádlo ako vrchné nohavičky na pranie, môžete vyprať vlnu i v práčke. Pranie v práčke je menej pracné ako ručné pranie, iba dávajte pozor, aby sa vám vlna nezbehla. Používajte iba jeden cyklus a nepoužite studenú vodu.

Ak nie je uvedené inak, všetky typy vlnených vrchných nohavičiek – wraps, soakers, longies, shorties – sa dajú prať v práčke na jemnom 30ºC programe pre vlnu. Nie je na škodu vyvrátiť nohavičky a vložiť ich do sieťky na prádlo.

* Nastavte práčku na jemný / ručný prací cyklus.
* Naplňte práčku teplou vodou.
* Pridajte 1-2 polievkové lyžice pracieho prostriedku na vlnu najlepšie s obsahom lanolínu.
* Vložte vlnené prádlo.
* Nechajte vlnu močiť 30 minút – 1 hodinu.
* Dokončite prací cyklus.
* Môžete použiť extra odstreďovanie na odstránenie zvyškov vody ak si želáte.
* Nechajte vlnené prádlo vysušiť.

Sušenie

Vždy sušte vlnu mimo priameho zdroja tepla. Nedávajte ju do sušičky, na radiátor, priame slnko, pretože sa vám zbehne. Dobré miesto je napríklad sušiak na uteráky alebo miesto, kde je dobrá cirkulácia vzduchu. Väčšina vlneného prádla sa vysuší do 24 hodín, závisí na stupni vlhkosti v miestnosti.

Základné pranie vlny a odstránenie škvŕn

* Naplňte nádobu teplou vodou.
* Vezmite si prací prostriedok na jemné prádlo BEZ obsahu lanolínu a jemne trite škvrnu.
* Vyplákajte.
* Pridajte 1-2 lyžice tekutého prostriedku na jemné prádlo s obsahom lanolínu do vody.
* Nechajte vlnu močiť 30 minút – 1 hodinu.
* Jemne vyžmýkajte.
* Vyrovnajte a nechajte voľne presušiť.

Odstránenie lanolínu

Niektoré škvrny sa z vlny veľmi ťažko odstraňujú. Ak máte také škvrny, budete musieť vlnu zbaviť lanolínu, ktorý ich viaže. Zvyčajne je možné potom škvrny odstrániť. Veľmi sa tento postup neodporúča, nie je nikdy dobré zbavovať vlnené nohavičky lanolínu. Radšej si dajte vždy záležať a vytrite každú škvrnu okamžite jemným trením vlhkou handričkou, aby ste nemali na nohavičkách usadeniny.

* Naplňte nádobu teplou vodou.
* Pridajte trochu prostriedku na umývanie riadu.
* Vložte vlnu do vody.
* Zmiešajte s prostriedkom na riad.
* Nechajte močiť 30 minút – 1 hodinu.
* Vylejte vodu a pustite čistú teplú vodu.
* Vyplákajte prací prostriedok z vlny tak , aby zmizli všetky bubliny.
* Naplňte opäť nádobu teplou vodou, tentoraz prostriedkom na jemné prádlo, bez obsahu lanolínu.
* Pokúste sa vyprať škvrnu.
* Vyplákajte prací prostriedok z nohavičiek.
* Impregnujte ich lanolínom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.