Pranie v ekologických pracích prostriedkoch

Pranie plienok môže byť problematické z viacerých hľadísk, keďže odporúčané ekologické pracie prostriedky sú zvyčajne vyrábané na báze prírodného mydla a rastlinných olejov, ktoré môžu spôsobovať problémy v tvrdej vode, kým v klasických nebiologických pracích prostriedkoch bolo nahradené mydlo zeolitmi a enzýmami, ktoré sú podozrivé z vyvolávania alergických reakcií. A slávne mydlové orechy sa nehodia pre naše moderné umelé vlákna. Öko Test aj Stiftung Warentest potvrdili ich slabé pracie výsledky. Počas testovania porovnávali rozdiel v praní v horúcej vode a po pridaní mydlových orechov a nezistili žiaden rozdiel.

Mnohé mamičky perú v klasíckých pracích prostriedkoch ako Persil Sensitiv, Lenor Sensitiv, dm Sensitiv, Frosch a podobne, čo ja tu nejdem kritizovať, to je na ich výbere. Ja som sa iba snažila urobiť pre seba a pre iných menší prehľad ekologických pracích prostriedkov a trochu objasniť chaos, čo je okolo prania plienok a nohavičiek. Dúfam, že okolo toho nenarobím ešte viac zmätkov. Nie je to až taká veda, ako to vyzerá a netreba výber pracieho prostriedku prekomplikovať.

Niekoľko poznámok ku klasickým pracím prostriedkom

– Klasické pracie prostriedky sú zložené z veľkej miery zo zeolitov (zmäkčovač) a tenzidov (rozpúšťač špiny), ktoré sú získavané nákladnými energetickými postupmi z ropy. Preto sa mnohí výrobcovia spoliehajú na obnoviteľné suroviny akými sú palmový olej alebo citrát, kyselinu citrónovú ako zmäkčovač. Zeolity mimochodom nahradili smutne známe fosfáty, čo nám ničili vodu.

– Najrozšírenejšie sú univerzálne pracie prostriedky, tie však obsahujú bielidlá a optické zjasňovače. Oproti nim sú lepšie pracie prostriedky na farebné prádlo, sú síce vhodné iba pre teploty od 30 do 60 stupňov, to však úplne stačí pre normálnu hygienu a čistotu. Akurát tieto obsahujú navyše špeciálne ingrediencie (inhibítory), ktoré šetria farby.

– Aj parfémy a vône sú toxické pre vodné organizmy, a nie sú vôbec potrebné. Nemusí sa z našich šiat nalepiť vôňa na každého, koho objímeme. Navyše ľudia náchylní na alergie by sa mali držať pracích prostriedkov bez vôní a sensitiv verzií.

– Nie všetko prírodné je super pre vodu, napr. taký Limonen v odpadových vodách – nájdeme ho v klasických i ekologických pracích prostriedkoch. Je to ozajstný jed pre vodné organizmy.

Zeolity

Zeolity sú základom bezfosfátových pracích prostriedkov. Sú to minerály s pórovitou štruktúrou (nerudy, hydratované silikáty). Vyskytujú aj v prírode, ale väčšina je vyrábaná synteticky.

– Majú veľmi vysokú teplotu topenia (nad 1000°C), a nehoria, nerozpúšťajú sa vo vode, neoxidujú vo vzduchu.
– Ich najzaujímavejšia vlastnosť je, že majú pórovitú štruktúru. Vedia zachytiť iné molekuly vo svojej klietkovitej štruktúre, a to je na nich užitočné. Vďaka tomu fungujú ako zmäkčovač vody a vodný filter. V iónmeniči je tvrdá voda (bohatá na ióny kalcia a magnézia) vedená cez trubičku naplnenú sodíkom s obsahom zeolitov. Zeolity zachytia iony vápnika a horčíka a uvoľnia ióny sodíka namiesto nich, takže sa voda stáva mäkšia, ale bohatšia na sodík. Preto prostriedky na pranie a umývanie riadu obsahujú zeolity na odstránenie vápnika a horčíka a zmäkčenie vody.

Tekuté vs práškové pracie prostriedky

– Tekuté pracie prostriedky neobsahujú bielidlá, čo je pravdepodobne ich jediná dobrá vlastnosť. Pretože viac zaťažujú životné prostredie. V tekutom pracom prostriedku nemožno použiť zeolity ako zmäkčovač vody, takže musia obsahovať dvojnásobnú dávku tenzidov, ktoré vzhľadom k obsahu vody musia byť i konzervované.

– Nemecké spotrebiteľské testy viackrát preukázali, že práškové pracie prostriedky sú ďaleko účinnejšie ako tekuté.
viď napríklad Stiftung Warentest pracích prostriedkov 2009
Öko Test pracích prostriedkov 2010

– Tekuté pracie prostriedky budú vždy mať problémy so silne znečisteným prádlom, fľaky treba vždy dopredu očistiť.

Zhrnutie:

– Pre biele a silne znečistené prádlo sú lepšie práškové pracie prostriedky, na farebné prádlo existujú i výborne tekuté pracie prostriedky.
– Ak je to možné, uprednostnite práškový prostriedok pred tekutým, menej zaťažuje životné prostredie a je efektívnejší. A rovnako uprednostnite práškový prací prostriedok na farebné prádlo (na ochranu farieb, bez parfémov a éterických olejov) pred univerzálnym (s obsahom škodlivých bieliacich prostriedkov, optických zjasňovačov alebo iných látok proti šednutiu prádla). Sú výkonnejšie a dajú sa použiť bez problémov na 60 stupňoch.
– Pridaním zmäkčovača vody šetríme 25-40% tenzidov, samozrejme v tom prípade, že zmäkčovač samotný ich neobsahuje.
– Každý, kto sa domnieva, že krátke pracie programy šetria energiu, tak sa mýli. Krátke programy spotrebujú pomerne veľké množstvo energie a vody. Lepšie je dať svojej práčke čas na pranie.

České testy:

http://ekonomika.idnes.cz/test.aspx?r=test&c=2005M071t06A

http://ekonomika.idnes.cz/test.aspx?r=test&c=A010911_085727_test_jan

Mýtus o mydlových orieškoch

Pranie v mydlových orechoch sa stalo pred niekoľkými rokmi veľkým hitom, ako prírodná alternatíva k ostatným pracím prostriedkom na trhu. Ich škrupina pozostáva z 15% vysoko koncentrovaného saponinu, látky, ktorá v styku s vodou pôsobí ako mydlo. Nemecký Stiftung Warentest skúmal čistiacu silu orechových škrupín (august 2009). Neodstránili žiadne škvrny, bielizeň rýchlo šedla, okrem toho podľa testov aktívne saponíny vôbec nie sú biologicky ľahšie odbúrateľné ako podobne pôsobiace povrchovo aktívne látky – tenzidy v iných pracích prostriedkoch.

28867

Navyše je otázne, nakoľko sú orechy u nás ekologické vzhľadom na vysoké náklady na ich prepravu. Tiež má dovoz nepriaznivý vplyv na domácnosti v Indii, pretože rastúci dopyt po orechoch v Európe spôsobil nárast ich cien v samotnej Indii, kde sú na tento tradičný prací prostriedok rodiny naozaj odkázané (na rozdiel od Európy tváriacej sa ekologicky) a teraz si ich tí chudobnejší nemôžu dovoliť kupovať.

http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mydlove-orechy-ani-praci-koule-neperou-ukazal-test

Požiadavky na ekologický prací prostriedok

– tenzidy (povrchovo aktívne látky), mydlá a zmäkčovadlá sú vyrobené z prírodných materiálov a sú ľahko odbúrateľné
– ak sú prítomné farbivá, vonné látky alebo konzervanty, aj tie pochádzajú z prírodných zdrojov
– univerzálne pracie prostriedky neobsahujú optické zjasňovače
– rozdielne sa stavajú výrobcovia ekologických pracích práškov k používaniu enzýmov, niektorí od nich úmyselne upúšťajú, pretože môžu vyvolať alergické reakcie a sú zvyčajne vyrábané genetickým inžinierstvom.

Ako fungujú ekologické pracie prostriedky

Ekologické prostriedky potrebujú tri zložky. Vždy je tam zmäkčovač vody, samotný prací prostriedok, ktorého je potrebné pridať menej (napr. plienky) či viac (napr. silne znečistené pracovné či detské oblečenie). Niektoré pracie prostriedky sú predávané priamo so zmäkčovačom.

Pri bielom prádle treba pridať bielidlo na báze kyslíka, pri farebnom ho nepridávame. Ak je farebné veľmi znečistené, tak aj pri ňom treba štipku bielidla. Mydlové pracie prostriedky je lepšie dávať do bubna, bielidlo a zmäkčovač do priehradky.

Pozrime sa, čo obsahuje Sodasan Sensitiv, ktorý momentálne skúšam
http://www.sodasan.com/comfort-sensitiv-waschpulver.html
Comfort-Sensitiv-D-44edaa6f

>30% rastlinné bio mydlo ako aktívny prací prostriedok
15-30% pracia sóda na vyluhovanie vody a viazanie vápnika
5-15% silikáty na ochranu farieb
5-15% polyaspartáty a iminodisuccinaty na zosilnenie pracieho účinku a zmäkčenie vody
<5% citráty na rýchle viazanie vápnika v studenej vode

Sodium Soap*
Sodium Carbonate
Silicate
Polyaspartate
Iminodisuccinate
Citrate

Ako ho používať: Pre minimálne množstvo dávkovania pracieho prostriedku sa pri stredne tvrdej alebo tvrdej vode v každom prípade odporúča pridať zmäkčovač vody do priehradky. V prípade, že ho používate na čisto biele prádlo alebo sú na prádle škvrny, alebo pre trochu dezinfekcie pridajte do priehradky aj soľ na škvrny – perkarbonát sodný.

Osobne periem zvyčajne na 30 stupňoch a dávam pracie prostriedky priamo do bubna, nie do priehradky (do priehradky iba zmäkčovač a bielidlo). A nevidí sa mi prášok iba tak sypať na prádlo, ideálne by bolo mať dávkovaciu guľu, ktorú výrobcovia Sonettu i dm vraj majú, ale vždy keď si spomeniem a pýtam ju od predajcov, tak sa na mňa dívajú divne, že oni nič také nedostali a ani o ničom takom nepočuli. No, takže prášok pekne nasypem do malej sklenenej zaváraninovej fľašky, rozpustím ho v teplej vode a potom ho nalejem na prádlo ako tekutý prací prostriedok. A mám tak tekutý prací prostriedok s účinnosťou práškového. A aj keď periem na dlhých cykloch (zvyčajne tých cca 1.20), ak si spomeniem, zvyknem na 10-20 min zastaviť práčku a nechať to odmočiť.

Mám sensitiv verziu radšej ako Sodasan univerzálny prací prostriedok, ktorý obsahuje v porovnaní s týmto ešte
Natriumpercarbonat na zosilnenie pracieho účinku a odstránenie škvŕn
+ éterické oleje
Hlavne tie éterické oleje tam pokladám za zbytočné, perkarbonát sodný do bieleho prádla zvyknem trochu doložiť.

Ale ak by som si mala vybrať zo Sodasan pracích prostriedkov, asi najradšej mám doteraz práškový Sodasan color a ak si mám vybrať neutral, tak zostávam pri tekutom Sonette.

Čo obsahuje môj tekutý prací prostriedok?

sonett_laundry_liquid_color
Sonett Color

Vhodný na všetky farebné textílie vyrobené z bavlny, ľanu, konope, mikrovlákien akými sú fleece, Softshell®, Goretex a tkaninové zmesi na 30–60 °C

15–30% mydlo z repkového / slnečnicového oleja* ;
5-15% cukrový tenzid;
5-15% citrat;
1-5% deriváty kokosového oleja;
1-5% rastlinný alkohol (etanol);
1-5% sulfátový ricínový olej;
1% éterické oleje z citrónovej trávy*, rododendrónu*, zelenej mäty* a trocha levandule*
(obsahujú Citral*, Limonen*, Geraniol*);
balzamické prísady*
vírená voda do 100%
* z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva
* Sonett používa repkový a slnečnicový olej na výrobu mydla, na rozdiel od väčšiny výrobcov používajúcich lacnejší palmový olej, ktorého produkcia, i bio produkcia má negatívne následky na dažďové pralesy.

Mydlo zvlhčuje, rozpúšťa a absorbuje nečistotu. Pôsobenie mydla zintenzívňuje prítomnosť povrchovo aktívnych látok získanýcn z cukru, škrobu a kokosového oleja kyselinami.

Na viazanie vodného kameňa vo vode musí byť pridaný citrát, sodná soľ kyseliny citrónovej. Získava sa fermentáciou vedľajších produktov s obsahom cukru akým je napríklad melasa.

Alkohol, ktorý sa získava fermentáciou rastlín na báze škrobu, slúži k udržaniu pracieho prostriedku vo forme kvapaliny, čo umožňuje mať vysoko koncentrovaný aktívny produkt.

Sulfátový ricínový (castor) olej sa získava z ricínového oleja reagujúc chemicky s kyselinou sírovou – zosilňuje schopnosť pracieho prostriedku rozpúšťať tuky.

Mojim „naj“ pracím prostriedkom je tekutý Sonett Neutral na jemné a detské prádlo, má trochu vysoké dávkovanie v tvrdej vode, podľa mňa, ale výborne mi operie, prádlo je mäkké, niekedy pridám trochu kyseliny citrónovej od Sonettu alebo Sodasanu, niektoré veci periem i bez toho, a nemôžem sa naň sťažovať. Aj deti ho výborne znášajú. Na ostatné veci používam buď práškový Sodasan Color alebo tento tekutý Sonett Color. Ešte stále mám pocit, že pri tvrdej vode sú tekuté pracie prostriedky lepšie, nech si testy hovoria čo chcú, pravda nemecké spotrebiteľské testy neskúšali ekologické, ale iba konvenčné pracie prostriedky.

Jedine ponožky zvyknem na noc odmočiť v troche pracieho prostiedku, mne sa to nechce všetko mydlovať. Pri troch deťoch, ktoré ak dvakrát denne idú do piesku, tak im treba zakaždým vymeniť ponožky, čo je tak 3 ponožky denne na dieťa, na konci týždňa obrovská kopa… si nebudem ničiť ruky a mydlovať každú ponožku, takže to vždy na niekoľko hodín stojí vo vode. Preto je výhodné kupovať rovnaký odtieň ponožiek….

Enzýmy áno či nie

Takmer všetky konvenčné pracie a čistiace prostriedky obsahujú enzýmy. Enzýmy sú podozrivé zo spôsobovania kožných ťažkostí a alergií. Výrobcovia sa oháňajú tým, že majú lepšie čistiace účinky a produkty nezaťažujú prostredie tak veľmi, pretože je potrebné použiť menšie množstvo čistiaceho prostriedku. Problémom však zostáva, že konvenční výrobcovia používajú geneticky modifikované enzýmy. Nuž a sú tu otázky zdravia pri použití gmo enzýmu a odbúrateľnosť čistiaceho produktu. Nejdem to riešiť, iba by som chcela spomenúť, že i výrobcovia niektorých ekoproduktov používajú enzýmy, medzi nimi napríklad Ecover a Almawin. Vyrábajú čistiace prostriedky s enzýmami i bez nich, aj keď argumentujú tým, že ich enzýmy sú výlučne gmo free, zvyčajne protease a amylase. Ecover vyrába v UK i Nemecku pracie prostriedky s enzýmami i bez nich, už som si chvíľu nevšimla Ecover v DMku, takže neviem presne ktorá verzia sa tu predáva. Mala som chvíľu tekutý levanduľový „klasický“ Ecover, je veľmi populárny, musím sa priznať, že som ho vyliala, Nebola som ho schopná používať, mne strašne silne páchol a nezniesla som tú vôňu. Mimochodom presne tú istú vôňu má práškový Ecoleaf a ten tiež neznesiem. Tekutý Ecoleaf bol v pohode, ale práškový som nebola schopná použiť na prádlo, mne to prisilno páchlo ešte aj po niekoľkých praniach.

Prečo si vybrať ekologický prací prostriedok

Asi každý už počul o tom, koľko zla narobili fosfátové pracie prostriedky našich rodičov a prarodičov v minulosti. Klasické pracie prostriedky ešte stále obsahujú mnoho jedovatých látok, ktoré poškodzujú životné prostredie i naše zdravie. Ak si prečítam zloženie takého Sonettu či Sodasanu, tak viem, čo v ňom je – mydlo, sóda, zeolity… Je tam zo 7 zložiek, ktoré sú navyše na ich stránkach dokonale vysvetlené. Ale, čo to je CP VINYLPYRROLIDONE-VINYLIMIDAZOLE..v Persile mne sa to nechce zisťovať.. To, čo sa končí na -ase vyzerá ako enzým, čo Cellulase, Amylase, Lipase iste su.. mimochodom Cellulase a Aloe vera sa nemajú radi s bambusom

Persil Expert Color Sensitive Aloe Vera Pearls

 SODIUM SULFATE
 SODIUM CARBONATE
 BENZENESULFONIC ACID, C10-13-ALKYL DERIVS., SODIUM SALTS
 SILICIC ACID, SODIUM SALT
 CITRIC ACID
 FATTY ALCOHOL ETHOXYLATE C12-13 7EO
 AQUA
 SODIUM POLYACRYLATE
 ZEOLITES
 CARBOXYMETHYL CELLULOSE, NA-SALT
 SODIUM BICARBONATE
 TETRASODIUM ETIDRONATE
 PARFUM
 STARCH
 CP ANIONIC MOD. ALKYLENE GLYCOLPHTHALATE
 CP VINYLPYRROLIDONE-VINYLIMIDAZOLE
 PROTEASE
 COLORANT
 DIETHYLAMINOMETHYLCOUMARIN
 LIPASE, TRIACYLGLYCEROL
 AMYLASE
 CELLULASE
 MANNANASE, ENDO-1,4-#-
 ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT

Mimochodom zložky Persilu nájdete na týchto stránkach..
http://www.henkelconsumerinfo.com/products/Ctrl?_h=henkel.products.Search
Vyberte si Slovensko, stačí napísať názov prostriedku (pre exaktné vyhľadávanie tam radšej napíšte presný nemecký názov z Henkel stránky), ale chvíľu to potrvá, majte s tým pdf-kom trpezlivosť.

Pravda, moderné syntetické tkaniny nie sú tak tolerantné voči ekologickým pracím prostriedkom s obsahom mydla ako prírodné, ale zvyčajne je to aj lacnejšie oblečenie a žiadny hodváb, vlna či čipky, pri ktorých by bolo treba preháňať to s opatrnosťou.

Látkovanie a ekologické pranie

Osobne látkujem preto, lebo si myslím, že je to zdravšie pre moje dieťatko. Nemyslím si však, že jednorázovky, v tom prípade ak sú „eko“, teda Moltex, dm nature a podobne, vyrobené z FSC celulózy s minimálnym množstvom absorpčného gélu bez pridaných aditív, bez chlóru a pod… by boli škodlivé pre moje dieťa. Sú menej ekologické, ako látkové plienky. Na druhej strane bolo robených veľa prieskumov, ktoré preukázali, že pranie nie je ekologické v pravom slova zmysle. Každý 2-3 deň minieme na plienky množstvo vody a energie. Iba mám lepší pocit, ak je dieťatko aj v bavlne za prvé roky svojho života. Nelátkujem vyslovene pretože by som si myslela, že je to super ekologické. Problém je v tom, že ekologické pracie prostriedky a látkovanie sa nie vždy dajú ľahko zladiť.

Množstvo ľudí v USA perie v Tide, ktorý obsahuje enzýmy, optické zjasňovače, parfémy, farbivá.. a vyrába ho výrobca Pampers, Procter&Gamble. Takže, keď už nedostanú peniaze za svoje toxické jednorázovky, tak aspoň dostanú peniaze za „ekologické“ látkovanie. Rovnako, ako u nás zhrabnú peniaze za Ariel. Smutný fakt.

Na dokonalé pranie plienok by ste potrebovali ekologický nebiologický prací prostriedok bez enzýmov. To je ako hľadať ihlu v kope sena. Väčšina výrobcov plienok si vyrobili vlastný (Totsbots Potion, Rockin´ Green, Bambinex Napwash, BumGenius Diaper Detergent..) Ale 99% u nás normálne dostupných ekologických pracích prostriedkov sú biologické, t.j. na báze mydla. A to plienkam nerobí vždy dobre a flísu už vôbec nie. Viac mydla znamená viac plákania a to znamená viac použitej vody. Niektoré stránky, ako Tots Bots Vám povedia, že nepoužívajte tekuté pracie prostriedky, ale s tekutými má väčšina ľudí, vrátane mňa, lepšie výsledky, plienky sú ďaleko mäkšie, v mnohých je menej mydla, obsahujú kyselinu na zmäkčenie a podobne.

U našich nemeckých susedov je obľúbený tekutý Ecover, Frosch, prípadne vlastne vyrobený prací prostriedok dm-Kombi. Posledné dva nie sú však ekologické.

Windelwaschmittel_verbessert_4.version

Pravidlá na pranie plienok tu nie sú preto, aby ste sa zbláznili, sú tu preto, aby Vám pomohli. Najlepší detergent pre Vás je ten, ktorý operie Vaše plienky bez toho, aby ste ich museli desaťkrát opláchnuť, pravidelne odvápňovať a zmäkčovať, a modliť sa pred práčkou, ako to zas dnes vyperie. Ak polovičná dávka pre Vás nefunguje, zvýšte ju na 1/4 pohárika alebo 1/2 lyžice. Existujú skvelé detergenty vyrobené výlučne pre plienky, ktoré niektoré rodiny s úspechom používajú a u iných zas nefungujú.

A netreba zabúdať, plienky sú naplnené močou a stolicou 3x týždenne, a za 2.5 roka ich operiete zo 400krát. Iste neočakávate, že budú vyzerať ako nové. Rovnako, ak by ste svoj obľúbený sveter oprali 400 krát asi nebude vyzerať úžasne.. Plienky nezničíte nesprávnym detergentom, môžete ich znova a znova opláchnuť, nič sa nedeje.

Všeobecné odporúčania k praniu plienok

Ekologické pracie prostriedky vhodné na všetky druhy textílií:

Podľa oficiálneho nemeckého zoznamu z roku 2012 tieto ekologické prostriedky sa hodia na všetky druhy plienok

· TotsBots Potion
· Ecover tekutý
· Rockin Green / FuzziBunz
· Ulrich natürlich
· Klar – AlmaWin (bez vône)
· Sonett neutral

Ten Klar od Almawin je vyrábaný z mydlových orieškov, podobne ako český Yellow&Blue prášok a gél, ale nechcelo sa mi porovnávať zloženie.

Čo používať

– 1/4 až 1/2 odporúčanej dávky
– pranie na 60° zabíja všetky druhy baktérií, okrem jedného druhu Candida albicans
– pracie prostriedky s redukovaným obsahom skutočného mydla (menej ako 15% mydla)
– dostatok vody, moderné práčky často prehnane šetria vodou a je to práve voda, čo perie; plienky nasávajú aj moč aj vodu a ak jej nebudú mať dostatok budú sa prať bez vody a zostanú nevyplákané, čo vedie k ukladaniu pracieho prostriedku v plienkach
– zmäkčovač vody, aj keď nemáte tvrdú vodu, aby ste si vystačili s minimálnym množstvom pracieho prostriedku. To znižuje riziko, že na plienkach zostanú zvyšky pracieho prostriedku
– opatrnosť s mikrovláknom a flísom, ktoré potrebujú menej pracieho prášku ako bavlna, bambus a ostatné prírodné vlákno, alebo inak povedané mikrovlákno a flís sú náchylnejšie na ukladanie pracieho prostriedku.

Čo nepoužívať a nerobiť

– ekologické tekuté pracie prostriedky nikdy nedávať do priehradky (nebezpečenstvo plesne, navyše sa sústavne dávkujú), ale radšej priamo do bubna
– aviváž – ukladá sa ako povlak na vlákne a výrazne znižuje savosť
– chlór ako bielidlo
– optické zjasňovače
– enzýmy (ako Lippase, Amylase.., ak zostanú na plienkach vo vlhkom prostredí môžu vyvolať alergie a problémy, nemecká spoločnosť pre výskum alergií Deutsche Allergikerbund radí sa týmto enzýmom pri deťoch a citlivých osobách vyhýbať)
– málo vody
– priveľa alebo primálo pracieho prostriedku
– pri poslednom plákaní nesmie byť pena, potom je prášku priveľa, problém budú mať hlavne pulky

Čo je problematické používať

– na mikrovlakno – mydlo a tenzidy na báze rastlinneho oleja
– na bambus – sódu bikarbónu (natriumbicarbonat, NaHCO³) a enzým cellulase, obe ničia celulózu a bambus viskóza pozostáva z celulózy
– na pul – ocot, bielidlá, sóda bikarbóna
– na gumičky (a práčku) – ocot, kyseliny
– na farebne pradlo – opticke zjasňovače
– na citlivú detskú pokožku – vonné látky, parfémy, optické zjasňovače
– na konope – kremelinu (obsiahnutá hlavne v práškových pracích prostriedkoch, protihrudkujúce látky viď zoznam), na konope sú vhodnejšie tekuté pracie prostriedky (ale napríklad práškový Sonett je v poriadku)

Problém mydla

Takže pod mydlom (Sodium Soap), ktoré sa vraj nemá používať na pranie plienkok, sa myslí „skutočné mydlo“ vyrábané z
oleja / tuku + lúhu:
– NaOH (hydroxid sodný, sodný lúh – pre pevné mydlo) alebo
– KOH (hydroxid draselný, draselný lúh – pre mazľavé, tekuté mydlo)

Dnešné pracie prostriedku môžu obsahovať:
– viac ako 15% mydla, potom sú pokladané za mydlové
– redukovaný obsah mydla menej ako 15%
– úplne bez mydla

Mydlo má niekoľko vynikajúcich vlastností na pranie – zvlhčuje, rozpúšťa a absorbuje nečistotu. Rastlinné mydlo obsiahnuté v ekologických pracích prostriedkoch sa samozrejme vyrába z rastlinného oleja. Mydlo vyrobené z rastlinných olejov má jednu vynikajúcu vlastnosť v porovnaní so všetkými ostatnými účinnými látkami, že hneď po použití chemicky reaguje s vodným kameňom vždy prítomným v odpadovej vode, čo má za následok vznik vápenatého mydla, čím je neutralizovaný jeho vplyv na vodné organizmy (primárne odbúravanie). Vápenaté mydlo je potom mikroorganizmami 100% degradované na oxid uhličitý a vodu (sekundárne odbúravanie).

Problém je, ak mydlo v tvrdej vode vytvára vápenaté mydlo už počas prania, ukladá sa na plienkach, čím redukuje príjem tekutiny a po určitom čase začne smrdieť. Rovnako je to aj pri vlasoch, ak si umyjete mydlom v tvrdej vode, bude sa ukladať vo vlasoch.

Pri čisto prírodných vláknach to nie je problém, hlavne ak ich z času na čas vyperieme i v prostriedku bez obsahu mydla. Netreba to s opatrnosťou preháňať, vždy si to treba vyskúšať. Ak dávkujete polovicu odporúčanej davky mydlového prostriedku, tak nerobíte nič zlé.

Pri mikrovláknach je to väčší problém, lebo sa veľmi rýchlo „impregnujú“, voda sa na nich bude odrážať ako napr. na teflóne. Flís presakuje a na hladkej strane PUL nohavičiek (AIO a ďalších plienkach s PUL vrstvou) sa vytvorí mydlová vrstva, ktorá prepúšťa vodu.

Neutralizácia mydla

Ako prvé treba vedieť, že problém mydla nie je nezvratný, netreba hneď panikáriť. Plienky nie sú zničené, iba nefungujú tak dobre, akoby mali. Ak máte pritvrdé plienky či plienky smrdia v dôsledku ukladania vápenatého mydla, nohavičky presakujú, viete, že niečo nie je v poriadku a vždy sa to dá napraviť. Vápenaté mydlo sa dá neutralizovať kyslým plákaním. Rovnako to platí o vlasoch umytých mydlom, neutralizovať povlak sa dá trochou citrónovej šťavy.

Často sa odporúča dať do posledného plákania odstraňovač vodného kameňa. Samotný výrobca Popolini a distribútor Ulrich pracích prostriedkov odporúča svoj Ulrich odstraňovač vodného kameňa s kyselinou mliečnou pridať do posledného plákania (10 ml, pol vrchnáčika). Aj keď ide zvyčajne o malé množstvo, osobne by som to pri detskom prádle nerobila, rovnako pri osobách s citlivou pokožkou, mohlo by dôjsť k alergickej reakcii v prípade zvyškov na prádle.

Čisto prírodné vlákna sú menej citlivé, môžete ich pokojne prať i v mydlových pracích prostriedkoch, ak ich vyvážite zmäkčovačom vody, nemáte pritvrdú vodu, prípadne ich stačí občas preprať i v prostriedku bez mydla.

Pre syntetické tkaniny, akými sú PUL, flís ci mikrovlákno je mydlo dosť nevhodné, zvyšky mydla sa dajú odstrániť trochou preplákania v prostriedku na riad a napokon čistej vode.

Aviváž

Klasická aviváž nepatrí na plienky, oberá ich o savosť a môže spôsobiť dieťatku alergie. Pre mäkké plienky je viac možností, ktoré treba vyskúšať, napríklad používať ekologický prací prostriedok s obsahom zmäkčovadla, šetriť pracím prostriedkom a sušiť plienky vo vetre, ak je tá možnosť. A hlavne, ako bolo vyššie spomenuté používať vhodný zmäkčovač vody.

Tvrdé plienky, presakujúce PUL, odstránenie mydla

Ak sú plienky pritvrdé, prvým podozrivým vinníkom je práčka šetriaca vodou. Ja vždy potlačím tlačítko na pridanie vody pre plienky, aj keď neviem priamo nastaviť množstvo. Možno to nie je ekologicky šetrné, ale moje deti sa naozaj nemôžu sťažovať, že som šetrila na bezpečnosti ich zadočkov. Potrebujete na začiatok asi 500 ml na jednu plienku, takže ak máte 6 plienok, potrebujete aby prešli cez vplachovaciu komoru tak zo 3 litre vody. Ak Vám práčka neumožňuje nastavenie vody, jednoducho plienky namočte a dajte ich do práčky úplne premočené. A tekuté pracie prostriedky nikdy nedávajte do priehradky, ale priamo na bubon. Tie sa radi ukladajú v priehradke a po čase začnú vytvárať pleseň. Prečistite priehradku, aby v nej iste neboli pozostatky z pracích prostriedkov.

Veľmi sa odporúča páchnuce a tvrdé plienky na noc namočiť do prostriedku na riad. Do veľkej nádoby s vlažnou vodou dáme pár kvapiek (max 10ml) prostriedku na riad, necháme ich cez noc namočené, dobre opláchneme a potom preperieme bez pracieho prostriedku.

PULky treba prať iba raz za čas, keď sú veľmi znečistené alebo páchnu. Ak prepúšťajú, najskôr je vinníkom nevhodný prací prostriedok s vysokým obsahom mydla, príliš vysoké dávkovanie pracieho prostriedku alebo primálo vody v práčke. V každom prípade, ich treba odvápniť prostriedkom na riad a potom poriadne vyplákať v čistej vode. Predajcovia Ulrichu taktiež odporúčajú na odstránenie zvyškov mydla z PULiek či flísačiek nastriekať povrch Ulrich odstraňovačom fľakov s kvilájou mydlovou. PULky v žiadnom prípade nepatria do sušičky.

Sušička

Keď sme už pri tej sušičke, ja osobne sušičku nemám, takže neposlúžim skúsenosťami, v každom prípade pre PUL sa sušička neodporúča. A aj keď plienky teoreticky môžu ísť do sušičky, v dlhodobejšom aspekte jej používanie skracuje ich životnosť. A horúcemu programu sa vraj treba vyvarovať, ničí gumičky nohavičkových plienok. Pri používaní sušičky by sme si však mali uvedomiť, že je to najväčší „žrút“ elektriny v našej domácnosti a prikúpenie 2-3 plienok vyjde lacnejšie a ekologickejšie.

Problém octu

Na mnohých stránkach o plienkach sú ocot a sóda bikarbóna pokladané za vhodné zmäkčovadlo plienok. Odborníci však ocot nepokladajú za vhodnú náhradu namiesto zmäkčovačov a dezinfekcie, lebo v dlhodobom meradle napáda elastické gumičky v plienkach a vrchnú vrstvu PUL (nohavičky, All-In-One..). A okrem toho napáda i časti práčky, ako som sa presvedčila na tej našej. Vhodnejšie sú profesionálne vyrábané zmäkčovače vody so sódou na pranie, kyselinou citrónovou, kyselinou mliečnou, soľ na škvrny, prostriedky na odstránenie vodného kameňa.

Nie je sóda ako sóda

Veľa výrobcov bambus viskózy odrádza od použitia sódy. Musím sa priznať, že keď som to čítala, dosť dlho mi nebolo jasné, čo sa tým myslí. Hlavne, keď to čítate v cudzích jazykoch, tak Vám nemusí byť zrejmé, o akú sódu ide. Pretože pracie prostriedky sú plné sódy. Nuž, myslí sa tým sóda bikarbóna (Sodium Bicarbonate, Natriumhydrogencarbonat) a nie sóda na pranie, ktorá je vhodná i na bambus, ako viem.

Aby sme si to trochu uzrejmili, snáď to nepopletiem. Existuje viac druhov sódy, tie dve základné sú sóda na pranie a tá druhá je klasicky nazvaná sóda bikarbóna. Obe dve sódy sú biely prášok, veľmi príbuzný, a v kombinácii s kyselinou citrónovou a octom neodlučiteľná súčasť každej domácnosti. A kombináciou týchto štyroch produktov sa dá vytvoriť množstvo domácich čistiacich a kozmetických produktov, na ktoré nájdete na internete celú hromadu receptov.

PRACIA SÓDA
Natriumcarbonat
Na2CO3
uhličitan sodný
jemny biely prasok
ak je kryštálová sóda, tak v podobe malých kryštálov
silnejšia ako sóda bikarbóna, vhodnejšia na čistenie
lepšia pri silnom znečistení
v reakcii s kyselinou pení
vyžaduje opatrnosť, možné podráždenie pri vdýchnutí, kontakte s očami, pokožkou
nevhodná na zvieracie vlákno – vlna, hodváb
známa aj na výrobu mydlového slizu, výrobu prášku v kombinácii s mydlom a kyselinou citrónovou, a ďalších domácich čistiacich prostriedkov

SÓDA BIKARBÓNA
Sodium bicarbonate
NaHCO3
hydrogénuhličitan sodný
Natriumhydrogencarbonat
Natriumbicarbonat
baking soda, backsoda
ako súčasť potravín v prášku na pečivo E500
známa od staroveku, starovekí Egypťania ju používali pri rituálnej očiste a mumifikácii
získavaná z kuchynskej soli, chlór je nahrádzaný karbonátom
nachádza sa v mnohých minerálnych vodách, liečivých prameňoch
ekologická, nejedovatá, čo je dôležité pre deti i zvieratá
na internete nájdete množstvo receptov, ktorých sa používa na výrobu vlastného deodorantu, šampónu, čistenie a bielenie zubov, ošetrenie pleti pri akné a podobne, výrobu čistiacich prostriedkov na riad, pracích prostriedkov, zmäkčovaču vody, čistenie odtokov.

Nuž, táto druhá sóda, teda sóda bikarbóna, je vraj na bambus nevhodná.

Z kombinácie pracej sódy a mydla sa vyrába populárny mydlový sliz. Nakoľko je ekologický či vegan samozrejme závisí na výbere ingrediencií. V každom prípade je mydlový sliz vhodný na plienky prírodného vlákna. Jeho použitiu na polyesterové tkaniny ako flís a PUL by som sa vyhla. Ak máte plienky v mydlovom slize mäkké, tak to dávkujete správne. A keďže ide o riadne slizkú hmotu, zas je lepšie to dávkovať do bubna, aby nič nezostávalo v priehradke.

Problém bambusu

Vyzerá to tak, že bambus je najcitlivejší z prírodných vlákien a ak sa naň použijú nevhodné látky, tak sa časom rozpadá. Tento proces je na rozdiel od vápenatého mydla nezvratný.

Za nevhodné na bambus sú uvádzané
– enzým Cellulase
– sóda bikarbóna
– ocot

Cellulase
Enzým Cellulase očividne rozkladá celulózu, z ktorej sa vyrába bambus viskóza, takže znie úplne logicky, že na bambusové plienky – a platí to i na Popolini Tencel, ktorý sa vyrába z celulózy, – a aj iné bambusové tkaniny, by sa asi takýto prací prostriedok nemal používať.

Prírodné i neprírodné pracie prostriedky ho môžu obsahovať, napríklad Ecover (záleží na verzii) či tekuté DM Denkmit obsahujú enzým Cellulase

. AQUA
. ALCOHOLS, C12-18, ETHOXYLATED
. SODIUM DODECYLBENZENESULFONATE
. SODIUM PALM KERNELATE
. ALCOHOL
. SODIUM BORATE
. SODIUM CITRATE
. PROPYLENE GLYCOL
. SODIUM CUMENESULFONATE
. SODIUM DIETHYLENETRIAMINE PENTAMETHYLENE PHOSPHONATE
. POLYETHER / POLYESTER COPOLYMER
. PARFUM
. SUBTILISIN
. FLUORESCENT BRIGHTENER 230
. ALPHA-AMYLASE
. DENATONIUM BENZOATE
. CI 47005
. BENZISOTHIAZOLINONE
. CELLULASE
. CI 42051

Ale prosím nechcite odo mňa, aby som pochodila všetky stránky výrobcov pracích prostriedkov od Henkelu s ich Persilom po Procter&Gamble (Tide, Ariel..), ktorý mam hlboko v žalúdku, to s skontrolujte každý na svojom pracom prostriedku. Pro pre Persil, že Henkel už dávno nepoužíva fosfáty, čo sa o Ariely nedá povedať. Procter&Gamble iba nedávno prisľúbil vyrábať v Európe bezfosfátové pracie prostriedky.

Sóda bikarbóna a ocot vraj tiež škodia bambusu. Pri tomto musím poznamenať, že väčšina odporúčaní ohľadne prania bambusových plienok pochádza od výrobcu bambusových plienok TotsBots a ich predajcov, ktorí ich odporúčania kopírujú. TotsBots vyrábajú aj svoj vlastný prací prostriedok TotsBots Potion. A nepochybujem, že by boli ohromne radi, keby všetci ľudia sveta prali bambus výlučne v ich pracom prostriedku, ktorý je nepochybne skvelý, ale žiaľ nie je dostupný vo všetkých kútoch sveta a navyše nie je najlacnejší. Na ich stránkach nájdete i video, kto zvláda dobre angličtinu, ten pravý brittish accent, si to tu môže pozrieť.

Bicarbonate of Soda and Vinegar can dissolve cotton and bamboo fibres. Whilst a lot of nappy websites recommend using them to sanitise and soften nappies they will drastically shorten their lifespan and render your guarantee void.

Rovnako neodporúčajú ecoballs:

Ecoballs and Ecoegg should also be avoided. For total piece of mind you could try our specially formulated nappy wash powder Potion.

Ich TotsBots Potion je nebiologický, je na báze zeolitov, a neobsahuje mydlo ani oleje a je bez enzýmov

51boJBsgNBL._SY300_

Unscented Potion ingredients:
15 – < 30% zeolites
5 – < 15% oxygen-based bleaching agents
< 5% non-ionic surfactants
polycarboxylates
Phosphonates
anionic surfactants

Ktorý prací prostriedok sa na čo hodí

Na pracích prostriedkoch je napísané priamo, načo sa hodia. Pravda, niekedy je originál prekrytý papierikom so slovenským prekladom, na ktorom nemusí byť uvedené všetko, čo by sme radi vedieť a to je potom otravné. Aj ja musím tie papieriky niekedy odlepovať.

Tu je napríklad klasický Sonett, ktorý mimochodom obsahuje viac ako 15% mydla, čiže sa pokladá za mydlový prací prostriedok
Seife aus Pflanzenölen aus kontroll. biol. Anbau >30%
http://www.sonett.eu/index.php?id=30&lang=de

Für alles Bunte und Weiße aus Baumwolle, Leinen, Hanf und Mischfasern von 40–95 °C.
Nicht geeignet für Wolle, Seide und Mikrofasern.

Takže sa tam píše, že je vhodný na všetko farebné a biele prádlo z bavlny, ľanu, konope a zmiešané vlákno. Úplne presne neviem, čo tým myslia, že zmiešané vlákno, niekedy si to vygooglim.
Ale dôležité je, že uvádzajú, nevhodné na vlnu, hodváb a mikrovlákno. Na slovenskej verzii stránky, ktokoľvek to prekladal, ráčil vynechať to mikrovlákno,  a predajcovia to kopírujú hlava nehlava bez uvedenia mikrovlákna. To je samozrejme pre plienky z mikrovlákna, flís a stay dry vrstvu dôležitá informácia. Takže vždy sa oplatí zoškrabať si papierik, prípadne pozrieť si originál stránku výrobcu.
A taktiež na zozname nie je uvedený bambus, ani áno ani nie.

Osobne by som povedala, že Sonett je výborný bio prášok na báze mydla, na všetku bavlnu, ľan i bambus (neobsahuje sódu bikarbónu). Pri plienkach je lepšie držať sa polovičného dávkovania a občas ich preprať i v niečom inom. Aj na PUL nohavičky (ak nemajú okraje z flísu ako Haipa daipa) je v poriadku, iba sa to nesmie prehnať s dávkovaním.

Mydlo a tvrdá voda však môžu narobiť problém s plienkami, v mnohých prípadoch pomôže zmäkčovač vody. Ak plienky tvrdnú, tak viete, že niečo nie je v poriadku, a treba ich preprať buď bez pracieho prostriedku, s pracím prostriedkom bez obsahu mydla alebo iba so zmäkčovačom vody a podobne. Ale nie je to problém, ktorý by sa nedal vyriešiť. Plienky tým nie sú zničené.

Pri mikrovlákne použite perkarbonát sodný v prípade tvrdej vody, aby tenzidy mohli naozaj pôsobiť a uvoľniť póry mikrovlákna od špiny. Ale pri veľmi tvrdej vode, vkladačkách z mikrovlákna, stay dry vrstve a flíse by som si vybrala iný prací prostredok.

Pri AlmaWine a Klare napríklad, viď zložky nižšie, by som sa už bála tej sódy bikarbóny na bambus.

Výber vhodného zmäkčovača

Najčastejšie predávané prírodné zmäkčovadlá obsahujú niektorú z týchto zložiek, 100% alebo menej:
– sóda na pranie (Sodium Carbonate)
– kyselina citrónová (Citric Acid)
– kyselina mliečna (Lactic Acid)
– zeolity

Vzhľadom nato, že sóda veľmi silno zráža vápno, môžete skúsiť pri veľmi tvrdej vode občas preprať plienky iba so sódou.

Sonett ph je 10-11, takže treba použiť na zmäkčenie ich zmäkčovač obsahujúci sódu na pranie, prípadne inú sódu, a nie kyselinu citrónovú alebo mliečnu, samotný prací prostriedok už sódu obsahuje (Sodium carbonate 5–15%
), takže pre mäkkú vodu a normálne prádlo sa to nevyžaduje.

Sonett zmäkčovač vody:

zloženie
zeolity (viažu vápnik na vysokých teplotách) >30%
sóda na pranie (rozpúšťa vápnik) 15–30%
citráty (viažu vápnik na nízkych teplotách) 5–15%

Ale i zmäkčovač má napísané odporúčanie, na ktoré tkaniny by sa nemal použiť: tento konkrétne je nevhodný na vlnu, hodváb, umelé vlákno a mikrovlákno.

softener_dosage

Sodasan zmäkčovač je 100% hlinitokremičitan sodný (zeolit).

Ulrich odstraňovač vodného kameňa / zmäkčovač vody
vhodný vraj pre všetky typy textílií

zloženie: kyselina mliečna + voda
použiť na odstránenie vodného kameňa
ako zmäkčovadlo
nepoškodzuje gumičky natoľko ako iné kyseliny

Sonett Oplach prádla s kyselinou citrónovou
vhodný pre všetky typy textílií a všetky teploty

zloženie:
kyselina cit 15–30%
rastlinný alkohol (ethanol) 5–15%
voda

Kyselina (citrónová, mliečna) alebo sóda?

Niekde som čítala také zázračné pravidlo, ale neberte ma za slovo, že
– ak je PH pracieho prostriedku nad 7, treba použiť praciu sódu
– ak je PH pracieho prostriedku menšie ako 7, treba použiť kyselinu
a nesmie sa to miešať, lebo to nemá dobré výsledky.

Takže napríklad pri Sodasane (ph 10-11) treba použiť sódu a pri Ulrichu (ph 5.5-6) kyselinu.
Ale najskôr sa môžete spoľahnúť na výrobcu, takže ak výrobca odporúča a vyrába k svojmu praciemu prostriedku zmäkčovač so sódou, tak použite ten. Ja to tak zvyčajne robím, majú predsa odskúšané dávkovanie a výber druhu, teda očakávam to od nich.

Dávkovanie:

Presné dávkovanie Vám nepoviem, zvyčajne sa hovorí začať:
pri kyseline (citrónová, mliečna) 2-3 kvapky, polka štampedlíka, 10ml
pri sóde 1 polievková lyžica
a podľa potreby dávkovanie zvyšovať. Záleží veľmi od značky a tvrdosti vody.

Ulrich

http://ulrich-natuerlich.de/deutsch/

Takmer v každom obchode s plienkami nájdete prací prostriedok Ulrich natürlich. Osobne skúsenosti s Ulrichom veľmi nemám. Musím ho niekedy vyskúšať, vraj je vhodný na všetky typy textílií, iba pri mikrovlákne treba byť opatrný, lebo môže narobiť problémy. Ulrich je vysoko koncentrovaný a ak sú plienky pri Ulrichu pritvrdé, môže ísť o predávkovanie. Hlavne pri práčkach šetriacich vodu ho nedostanete z prádla. A nevhodné je ho dávkovať i do komory, lebo prípravok tam zostáva, lepí sa a sústavne sa dávkuje. Radšej naozaj do bubna, stačí max 20ml. Veľmi dôležité je dávkovanie: 1/2 pri bavlne, konope, bambuse pri mikrovlákne iba 1/3, čo je 10ml! Ak ste ho predávkovali a na mikrovlákne sa perlí voda, treba to z neho dostať, najlepšie preprať na 60 stupňoch bez Ulrichu so sódou na pranie, vraj kľudne pridať i 5 polievkových lyžíc sódy.

waschmittel

Jedna otázka, ktorá by mohla niektorých ľudí trápiť. Ulrich používa vo väčšine svojich detergentoch kyselinu mliečnu. Je kyselina mliečna (Lactic Acid) vegan? Znie to ako mlieko. Nebudem rozoberať teraz etiku celého mliečneho priemyslu, nájdete o tom množstvo diskusií na internete pro a proti, ale používanie mliečnych produktov v detergentoch či kozmetike (napr. Bioturm) morálne neschvaľujem. Asi väčšine ľudí netreba vysvetľovať, že kravičky sa nerodia tak, že dávajú mlieko, musia sa stať, podobne ako iné tvory, mamičkami. Mlieko je totiž potrava pre dojčatá, v tomto prípade teliatka. Nuž, takže dojnice sú oplodnené takým či onakým spôsobom, po určitom čase im vezmú to teliatko predčasne (kto občas konzumuje teľacie, asi vie, čo sa s toľkými teliatkami stane), aby nevyjedalo mlieko. A aj kravička je tvor s pocitmi a vziať jej dieťa je kruté nech to ospravedlňujeme ako chceme. Dojnica produkuje to mlieko, ak si spomínam tak zo 2 roky a potom sa proces opakuje. Kvôli tomuto osudu príde kravička – dojnica tak o 10 rokov života, normálna dĺžka veku kravy je vraj zo 25 rokov, dojnice žijú o 10 menej. Takže vážte si mlieko a mliečne výrobky, je za nimi veľa bolesti nemých tvorov.

Nuž, takže všetkých, ktorých by táto otázka trápila podobne ako mňa, môžem ukľudniť, že kyselina mliečna (lactic acid, známa i ako butyl lactate, ethyl lactate) nie je vyrábaná z mlieka (výnimkou je sterol lactate, sterol laktátu, kvôli kyseline stearovej, stearic acid). „Lac“ ingrediencie sa zvyčajne vyrábajú fermentačným procesom pomocou kukuričného škrobu alebo repného cukru. Na druhej strane laktóza (lactose) pochádza z mlieka a mliečnych výrobkov.
zdroj mimo iného http://www.vrg.org/nutshell/faqingredients.htm#lac

Zloženie:
Sulfát mastného alkoholu (z kokosového oleja), betaín (kokosový olej), repkový olej mydlo, mliečna kyselina L (+), voda

Obsahuje aktívne látky (tenzidy) z kokosového oleja (asi 35% = amfoterné povrchovo aktívne látky – betaín + aniontové povrchovo aktívne látky – mastný alkoholsulfát), rastlinné mydlo (1%) a kyselinu mliečnu pre prevenciu vodného kameňa a miernu hodnotu pH (5,5-6).

Mydlové orechy a plienky

Tak často odporúčané ekologické mydlové orechy majú niekoľko viditeľných problémov:
1. Mydlové orechy zostávajú až do konca pracieho cyklu v bubne, takže môžu zanechať zvyšky na plienkach. A tieto zvyšky môžu viesť k zníženiu savosti alebo napáchnutiu plienok.
2. Ako bolo spomenuté, problém mydla je, že zanesie vlákno a plienky potom dobre nesajú. Aj keď to nie je „pravé mydlo“, nie som si istá, že niekto vie, koľko mydla sa pri danom pracom cykle vylúči. Pretože oriešky sa môžu použiť opätovne 2-3 krát.
3. Vždy môžu nejaké škrupinky zostať v prádle, aj keď je vrecko s orieškami zatvorené.
4. Nuž, a nič nie je také úžasné, ako nám to na prvý pohľad zdá a ako ukázali nemecké spotrebiteľské testy mydlové orechy nie sú také ekologické a skvelé ako všetci tvrdia.

Ja som osobne orechy naozaj dlho skúšala, ale pravdu povediac, nebola som s nimi veľmi spokojná. Vyskúšala som viac druhov dávkovania, máme dosť tvrdú vodu, ale všetko bolo tvrdé a zle oprané. Kto je s nimi spokojný, neberiem mu to, ja ich však nemienim používať.

Problém prania plienok s iným prádlom

Plienky by nemali mať problém pri praní s iným prádlom, aj keď ja ich zvyčajne nemiešam so šatami, periem ich každý druhý deň na 60 stupňoch. Pri troch deťoch máme vždy dosť utierok, podbradníkov (niektoré staré klasické plienky používam ako podbradníky) či posteľného. Problém môžu mať plienky vraj pri praní na 40 stupňoch s utierkami a iným kuchynským prádlom, tu kvôli dezinfekcii sa odporúča pridať soľ na dezinfekciu, aby sme sa vyhli baktériám, alebo naozaj potom zostať pri 60 stupňoch.

Odstraňovanie škvŕn a dezinfekcia

Na bavlnu je vynikajúce olivové mydlo, známe Savon Marseille. Žlčové mydlo je tiež vhodné na väčšinu textílií, ale neodporúča sa na bambus, mikrovlákno, polyesterové tkaniny. Tu je vhodnejší Sonett alebo Ulrich s kvilájou mydlovou.

Na dezinfekciu a zároveň i zmäkčenie nezabúdajte pravidelne používať bielidlo na báze kyslíka (soľ na škvrny, perkarbonát sodný), každý predajca ekologických pracích prostriedkov ho ponúka, ale nikdy nie priamo na plienky, ale do priehradky alebo riedený vodou.

Bieliaci a dezinfekčný prostriedok, soľ na škvrny
(perkarbonát sodný):

Ulrich:
100% perkarbonát sodný
tento je výborný aj na mikrovlákno

Sonett + Sodasan zloženie:
Perkarbonát sodný (Natriumpercarbonat) >30%
Sóda na pranie (Sodium Carbonate) 15–30%
vhodný na bavlnu, ľan, konope, zmiešané tkaniny
nevhodný na vlnu, hodváb, umelé vlákno a mikrovlákno

Na plienky existuje dezinfekčný prostriedok BAMBINO MIO Dezinfekčný prostriedok na plienky MIO FRESH 750 g

bambinomio

České testy

http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/test-zelene-domacnosti-nejlepe-pere-frosch-a-qalt-excel

http://www.veronica.cz/?id=79

Najznámejšie ekologické práškové pracie prostriedky

Teraz Vás zahrniem zložkami, ktoré Vám nič nepovedia, ale musím to spraviť, pretože výber pracieho prostriedku pre nás, naše dieťa a našu vodu je práve o tom, čo si tu tak trochu povšimnúť, napríklad
– koľko percent (menej alebo viac ako 15%) mydla (Seife, Soap) obsahuje prací prostriedok, obsahuje ho vôbec, alebo je založený čisto na tenzidoch
– obsahuje prací prostriedok enzýmy, presnejšie enzým cellulase
– obsahuje prací prostriedok sódu bikarbónu (sodium bicarbonate)
– obsahuje prací prostriedok vône, esenciálne oleje (zväčša neutrálne a sensitiv verzie ich neobsahujú, čo je zrejmé)

AlmaWin Univerzálny prací prášok
– čistí rastlinnými tenzidmi a rastlinnými olejmi
– bez optických zjasňovačov
– obsahuje enzýmy a prírodné vône
– vegan
http://www.almawin.de/

aw_vollwaschmittel_1080g


≥5% <15% Bleichmittel auf Sauerstoffbasis, Seife (Seife und Pflanzenölseife*).
<5% nichtionische Tenside (pflanzliche Zuckertenside), anionische Tenside
(pflanzliche Fettalkoholsulfate), Duftstoffe (natürliches ätherisches Lavandinöl*
und Lavendelöl*), Linalool, Enzyme (gentechnikfreie Protease). *0,54%
der Inhaltsstoffe sind aus kontrolliert biologischem Anbau. Weitere Inhaltsstoffe:
Schichtsilikate, Soda, Natriumhydrogencarbonat, Citronensäure, Natriumsalze
der Polyasparaginsäure, TAED (Bleichmittelaktivator), natürliche
Reisstärke. 97% der Inhaltsstoffe sind natürlichen Ursprungs.
Wir setzen bewusst nur gentechnikfreie Enzyme (Protease) aus gentechnikfreien
Mikroorganismen ein. Ohne optische Aufheller, Füllstoffe und Konservierungsstoffe.

INCI:
DINATRIUMDISILIKAT
SODIUM CARBONATE
SODIUM BICARBONATE
SODIUMPALMATE AND SODIUMCOCOATE
SODIUM CARBONATE PEROXIDE
CITRIC ACID
LAURYL POLYGLUCOSE
SODIUM C12-18 ALKYL SULFATE
SODIUM POLYASPARTAT
TAED
POTASSIUM COCOATE
SODIUM LAURYL SULFATE
RICE STARCH
PARFUM
PROTEASE
LINALOOL

Klar Univerzálny prací prášok z mydlových orechov
– čistí orieškami a rastlinným mydlom
– bez enzýmov optických zjasňovačov
– vegan
http://www.klar.org/

vww-grossgebinde-213x300

Wachnussextrakt aus zertifizierter Wildsammlung,
Pflanzenölseife*, Bleichmittel auf Sauerstoffbasis,
Fettalkoholsulfat, Zuckertenside,
Polyasparaginsäuresalz, Soda, Zitronensäure,
pflanzliche Seife, Natriumhydrogencarbonat,
pflanzliche Reisstärke, Natriumsilikat,
Bleichmittel-Aktivator, Zeolith, *aus kontrolliert
biologischem Anbau,
ohne Enzyme!

INCI:
Zeolite, Sodium Carbonate, Sodium Bicarbonate,
Sodium Carbonate Peroxide, Sodium Silicate,
Sodiumpalmate and Sodium cocoate, Saponins, Citric
Acid, Sodium C12-18 Alkyl Sulfate, Sodium
Polyaspartat, TAED, Lauryl Polyglucose, Rice Starch,
Fettalkoholsufat C12-14, Natriumsalz.

Ecover Universal prací prášok koncentrát (nem verzia)
– čistí s rastlinnými tenzidmi a mydlom
– bez optických zjasňovačov
– obsahuje enzýmy a prírodné vône
http://de.ecover.com/de/produkte/wasche/

608

sodium sulfate
zeolite
sodium carbonate peroxide
sodium carbonate
sodium C12-18 alkyl sulfate
laureth-3 laureth-9
sodium polyaspartate
TAED
polyitaconate
sodium disilicate
aqua
sodium oleate
sodium carboxymethyl starch
parfum
limonene
cellulose gum
linalool
subtilisin
lipase
amylase
cellulase
mannanase

Sonett Prací prášok
– čistí s rastlinným mydlom a sódou
– bez enzýmov, optických zjasňovačov a vôní
http://www.sonett.eu/index.html

sonett_laundry_powder

Soap derived from vegetable oils, certified organically grown >30%
Clay minerals and silicates 15–30%
Sodium carbonate 5–15%
Zeolite 5–15%
Coconut oil alcohol sulphate 1–5%
Balsamic additives, certified organically grown/collection from wild-growing plants <1%
Powder humidity 10–15%

Sodium soap*, sodium carbonate, bentonite, zeolite, sodium C12–14, fatty alcohol sulphate, sodium silicate, sodium metasilicate, sodium disilicate

Sodasan Prací prášok univerzálny
– čistí s rastlinným mydlom
– bez enzýmov a optických zjasňovačov
– obsahuje prírodné vône
– vegan
http://www.sodasan.com/waschen.html

vollwaschmittel-01811c38

>30% Pflanzenseife
15-30% Natriumpercarbonat
5-15% Soda
5-15% Silikate
<5% Polyaspartate und iminodisuccinate
<5% Citrate
<5% ätherische Öle min den Bestandteilen Citral, Limonen

15-30% Natriumpercarbonat na zosilnenie pracieho účinku a odstránenie škvŕn

>30% vegetable oil soap (among others organic vegetable oil soap)
15-30% Sodium percarbonate
5-15% Sodium carbonate
5-15% Silicate
<5% Polyaspartate
<5% Iminodisuccinate
<5% Citrate
<5% Essential oils containing citral, limonen

Sodium Soap*
Sodium Percarbonate
Sodium Carbonate
Silicate
Polyaspartate
Iminodisuccinate
Citrate
Essential Oils
Citral
Limonene

22 Responses to Pranie v ekologických pracích prostriedkoch

  1. Majo píše:

    Dobry den.
    Uz dlhssi cas om hladal odpovede na otazky ohladne prania plienok v ekologickych pracich prostreidkoch. Precitanim Vasho clanku som na mnohe otazky nasiel odpoved, za co Vam patri velka vdaka. Na druhej strane ma napadli este doplnujuce otazky, tak ak mozem, uvediem ich v mojom komentari.

    Mohli by ste uviest priklady vhodnych ekologickych pracich prostriedkov bez mydla? Alebo praci prostriedok bez mydla je mysleny taky praci prostriedok, ktory obsahuje menej ako 15 percent mydla?
    Pri vseobecnych odporuceniach pri prani plienok uvadzate ¼ az ½ odporucanej davky pracieho prostriedku. Zoberme si napriklad Sonett Neutral tekuty, kde je uvedene, ze pri velmi trvdej vode a silnom znecisteni pradla treba pri 4,5 kg obsahu pradla v pracke pouzit 100 ml pracieho prostriedku a 50 ml zmakcovadla. Ako je to s vyslednou davkou pracieho prostriedku a zmakcovadla napr. pri polovicnej davke pradla v pracke a Vasom odporuceni napr. ¼ odporucanej davky pracieho prostriedku? Je to 12,5 ml (100 ml / 8 = 12,5 ml) tekuteho pracieho prostriedku a 6,25 ml (50 ml / 8 = 6,25 ml) zmakcovadla? Alebo moj prepocet je nespravny a mysleli ste ¼ odporucanej davky bez ohladu obsahu pradla v pracke?

    Mozu sa ANAVY PULky (http://www.play safe.sk/anavy-pul-vrchne-nohavicky-na-patentky-13359.html ) prat v Sonett pracom prasku (http://www.playsaf e.sk/sonett-prasok-na-pranie-2-4kg.html )? Pytam sa to z dovodu obsahu flisu, pretoze uvadzate, ze napr. PULky Haipa Daipa nie je v nom vhodne prat z dovodu, ze maju po okrajoch flis.

    Je vhodne prat bavlnene plienky (stvorcove, viacvrstvove, nohavickove – http://www.pli enka.sk/product_info.php?products_id=1382&osCsid=co877ruvg9k3elap58t81ehta6 ) v mydlovom slize, ked mydlo znizuje savost plienok?

    Aku kombinaciu (praci prostriedok, zmackovadlo, bielidlo,…) povazujete za najvhodnejsie na pranie:
    a) bavlnenych plienok (spolu stvorcove, viacvrstvove, nohavickove – http://www.pl ienka.sk/product_info.php?products_id=1382&osCsid=co877ruvg9k3elap58t81ehta6 )
    b) bambusovych plienok
    c) flisaciek (tu napriklad uvadzate, ze nepouzivat mydlo a tenzidy na baze rastlinneho oleja)
    d) PULiek

    Dakujem velmi pekne ta Vase cenne rady

    • electra píše:

      Pracie prostriedky bez mydla sú nebiologické a ekologicke pracie prostriedky bez mydla podla mna na Slovensku nepredavaju, ale mozem sa mylit. Vacsina velkych vyrobcov plienok (Totsbots Potion, Rockin´ Green, Bambinex Napwash, BumGenius Diaper Detergent..) si ich proste vyrobila vlastne, z dovodu, ze urobili super pravidla pre svoje plienky a neexistoval praci prostriedok, ktory by ich splnal. Ziadne enzymy, opt zjasnovace blabla.. – vsetky komercne pracie prostriedky ich pred casom obsahovali.. Ziadne mydlo na flis.. vsetky ekologické pracie prostriedky ziju z mydla.

      Ceska Haipa Daipa ma jeden, ale ten si musite vyskusat. Maly sa mi z neho hrozne vyhadzal, najskor som nevedela co sa deje, hrozne vyrazky, potom my zaplo, ale okamzite ako som to z neho zvliekla a preprala vyrazky zmizli.. Teoreticky tam mozete zaradit Ulrich, ten ma velmi malo mydla

      U nas v najlepsom pripade najdete ekolog pracie prostriedky s redukovanym obsahom mydla, t.j. pod 15%, ktore sa zvycajne na plienky odporucaju.

      Zoznam nemecky co odporucaju na plienky je

      DM Denk tmavozeleny tekuty (s vynimkou bambusu)
      Ulrich natürlich
      Ecover tekuty bez vone, zial u nas dostat iba levandulovy, ale nie som si ista, uz som v dmku chvilu nepozerala Ecover
      Sonett, ziadne specialne odporucania
      Sodasan, ziadne specialne odporucania

      + Totsbots Potion, Rockin´ Green, ktore u nich predavaju, Rockin´ Green je vyrabany v USA a je na vsetky druhy textilii a vsetky plienky

      Vacsina angl stranok o plienkach je plna pracich prostriedkov, ktore u nas nedostat

      Mydlo samo o sebe neredukuje savost plienok, vapenate mydlo redukuje savost plienok. Takze ak mate na plienkach usadeniny vapenateho mydla, vtedy mate problem. Vasmu tricku trochu mydla nevadi, ale to ani nemusi nasavat moc.. Na druhej strane vasej flisovej veste uz mydlo vadi..

      Chcete top 10 nemam top 10.
      z u nas dostupnych eko ja za najvhodnejsie pokladam
      Ulrich a Sonett Neutral, mozno oblubeny Ecover, tiez ho dostat v dmku, ale ja ten levandulovy neznasam

      Z tych menej ekologickych, ale stale akceptovatelnych, mozete skusit tekuty alebo praskovy Frosch
      http://www.frosch.de/Produkte/
      maju ho v dmku, nie je vyslovene eko a ma 1-2 enzymy, ale Rakusaci ho chvalia na plienky, hlavne ten tekuty, ale nie aloe vera
      alebo denkmit iba ho treba skontrolovat na enzym cellulase (ten tekuty zeleny ho obsahuje)
      http://www.dm.de/de_homepage/denkmit_home/produkte/produkte_waschen/

      Vsetky tieto mozete kludne dat na flis podla mna.

      Na ten bio bavlneny velur z plienka.sk cokolvek, vratane praskoveho Sonettu. Bavlna nema problem s mydlom. Ak by sa Vam zdalo, ze nieco nie je v poriadku, tak to preperte v tekutom Sonette alebo niecom podobnom, co ma menej mydla. Alebo iba so zmakcovacom

      Bavlnene plienky sa vam obcas podaria tvrdsie, ale vyslovene to babatku nevadi, ak im trochu pomasiruju a prekrvia pokozku.

      Davkovanie. Nasa pracka je moja nocna mora. Jeden z mojich imaginarnych clankov je preco si nikdy nekupte Whirpool pracku. Ale nejde o to.. ked som si ista kupovat pracku, vsetci sa divili, ze chcem tu najmensiu.. ved mat vela pradla, idem mat dieta.. a posluchla som ich a lutujem. a moja najblizsia pracka bude uplne malinka.. Praveze ked mate deti chcete casto prat a malo, nemate vela pradla, mate casto pradlo.. Ked Vam deti popisaju bielu postel alebo cervene teplacky, zabrizgaju ruzove tricko jahodami, nechcete to rucne vycistit a ususit a cakat tyzden, kym budete mat 3-4kg pradla podobnej farby, co sa k tomu hodi.. praveze to chcete hned oprat kym je skvrna cerstva, nech vam to par dni nezavadzia a nesmrdi v kupelni.. Velka pracka je pre rodiny, ktore maju stale a klasicky uspinene pradlo z nosenia, pouzivania. Nie pre male deti, co rychlo spinia, rychlo rastu..

      Takze nemam nikdy plnu pracku, 4kg davkovanie mi nic nehovori, davkujem tak od oka a ak idem oprat 3 zapachnute ciapocky tak tam seknem tri kvapky Sonettu a nato tri kvapky kyseliny citr. A ak idem oprat 3 vetrovky, s neviem akou nepremokavou vrstvou, tak tam tiez dam tri kvapky sonettu, pretoze nepotrebuju viac podla mna a pre istotu ziadnu kyselinu, nikdy neviem, co kyselina robi s tymi zvlastnymi povrchmi.. a nieze by vetrovky potrebovali zmakcit

      Pravidlo – mat tak plnu pracku plienok, ze sa tam zmesti ruka do bubna.. kde by som tolko plienok vzala, pri celodennom latkovani este pri novorodeniatku ano, pri starsom dietati, co uz chodi na bilik, pripadne striedani s jednorazovkami tolko plienok uz nemate.. A nebudem prezliekat periny kazde dva dni iba preto, aby som naplnila pracku s plienkami, ktore treba oprat. A saty na 60 nedam..

      Iste ste sa ako vacsina ludi stretli s problemom tvrdych frote uterakov. Mne sa obcas podaria makucke a obcas som zhrozena.. S plienkami je to podobne. Niekto v Kosiciach bude super spokojny so Sonettom a iny o 5km dalej bude nadavat. A vas sused vyperie tu istu davku plienok s tym istym detergentom inak ako vy.

      Najvhodnejsie na pul.. asi vyplakat rucne vo vode bez vsetkeho.. Lebo ak ich date do prania normalne k ostatnym veciam, tak schytaju daku kyselinu. Nehovorim, ze ich obcas nedam do Sonett neutralu s dupackami, ale nie je to asi ani super spravne. Na druhej strane, nepotrebujem aby tie pulky prezili dalsie desatrocie plienkovania.

      Vsetky tie pravidla o prani plienok su nato aby trochu pomohli, nie je to raketova veda, v ktorej sa nesmiete pomylit a treba ju dodrzat do bodky. A ja nie som raketovy odbornik na vsetky druhy plienok a pracich prostriedkov, viem tolko, co som si vyskusala alebo co som si precitala z recenzii. Uzite si plienkovanie ako novu skusenost a prilezitost sa nieco naucit a vyskusat si. Latkovanie tu nie je nato, aby vas potrapilo, ale pomohlo dietatku, vzdy viete experimentova a najst to, co mu bude najviac vyhovovat.

  2. Majo píše:

    Problemom je, ze zakazdym mam inu davku plienok na pranie (nikdy to nie je plna pracka)a otazka znie ako vhodne urcit davku pracieho prostriedku, zmakcovadla, bielidla, pretoze vo Vseobecnych odporucaniach k praniu plienok v casti Co nepouzivat a nerobit je uvedeny ako problem primalo alebo privela pracieho prostiedku. Dakujem

    • electra píše:

      Vacsina z nas pri ziadnom pradle zial nema plnu pracku pri malych detoch. Jedine odhadnut a ak je to primalo tak najblizsie pridat. Vsetci to tak robime, neberieme si kalkulacky ku pracke 🙂

      • Majo píše:

        Chcel by som sa spytat, ci je potrebne/vhodne pri prani nie velmi znecistenych plienok z organickej bavlny (pocikane) okrem zmakcovaca vody ( http://www.playsafe.sk/sonett-zmakcovac-vody-500g.html ) pouzivat sucasne s nim aj bielidlo ( http://www.playsafe.sk/sonett-sol-na-skvrny-900g.html ), alebo staci len zmakcovac vody? Dakujem

      • electra píše:

        Bielidlo je tam viac na dezinfekciu ako na skvrny, netreba vsetko vzdy dezinfikovat, v mnohych klasickych pracich prostriedkoch je tam automaticky na to chlor. Takze nie nemusite, navyse Vam to nebielene plienky vybieli, co mne bolo vzdy obcas luto, ze uz nemaju tu peknu kremovu farbu. Na 60 stupnoch vobec nemusite, ak ich preperiete iba na 40 stupnoch, tak by som tam obcas tu sol dala nech sa nepremnozia bakterie alebo potom zas obcas plienky preprala na 60. A ak mate biele pradlo, tam zas to bielidlo bude chybat, lebo vam casom zosedne, vzdy sa to da naspat vybielit, to budete vidiet. Ale vyslovene plienkam je to asi jedno, akurat biele tricko by bolo nepekne.

        Osobne na 30-40 stupnoch, na ktorych vzdy periem saty davam vzdy trosku bielidla na dezinfekciu, naozaj taku cajovu lyzicku. Na plienky ja nikdy nedavam, zvycajne ich aj tak periem na 60 a ak ich obcas prepriem na 40, tak sa neunuvam. Ale napriklad na biele postelne vzdy dam aj na 60 poriadnu davku soli, na farebne postelne iba trosku.

  3. Ludmila píše:

    Dobry vecer, electra. prosim vas, potrebovala by som poradit. mam problem s pachnucimi plienkami a neviem sa toho zbavit, uz mi to zacina liezt na nervy a je mi to neprijemne aj v kolektive ked som s malym, citit tu plienku ako by bol pokakany. ked je sucha vyprata nesmrdi, smrdi az ked sa do nej pocika. periem na 60 st, predpierka bez prasku, praskova lovela 1/2 davka (asi to nie velmi vhodny prasok….), extra plakanie antialergicke s teplou vodou, pracka nema tlacidlo na extra vodu ale cele pranie trva 4h tak som myslela ze sa vyplachaju dostatocne. doteraz som nedavala nic ine okrem prasku…. asi 2 tyzdne pridavam aj sodu na pranie lebo som som usudzovala ze ten smrad je z toho vapenateho mydla pretoze mame dost tvrdu vodu…uz som 2x prala bez prasku len so sodou a mio freshom ale stale srmdia…. pred tym som mala tekutu lovelu a tento problem som riesila tak raz za mesiac a vypratie bez prasku pomohlo…moze to byt tym praskom? uz neviem co mam skusit. este ma napadlo ci by som mala znizit mnozstvo plienok v pracke. plnim do 2/3 bubon. dakujem pekne za radu

    • electra píše:

      Uprimne, nemam skusenosti s lovelou, ale ak maly na nu nereaguje zle tak nic proti, je na rodicovi, aky praci prostriedok pouziva. Ak su prane na 60 nemali by mat bakterie. Akurat, jedine co ma napada, vratit sa k tekutej lovele, ak vam bola lepsia. Poznam teorie, ze praskove pracie prostriedky lepsie peru, ale plienky nepotrebuju vyslovene ucinny praci prostriedok, nie su to uspinene teplacky ci ponozky, to co potrebuju, je trochu preplakat a odstranit moc, odstranit bakterie a nech nie su neprijemne tvrde. Osobne mam naozaj lepsie skusenosti s tekutymi pracimi prostriedkami v tvrdej vode. Zda sa mi, ze praskove sa trochu viac ukladaju v plienkach. Ale to je iba moj pocit.

      2/3 na bubon by mali byt super, mozete skusit menej 2-3 krat ci to nepomoze. Osobne v poslednych mesiacoch periem kazde dva dni . zriedka treti den, mne to uz moc pachne v kupelni .. mame to iba v jednom lavori – jednu lyzicku Sodasanu do priehradky na pranie, myslim 25ml -30ml, niekde som ju „zdedila“z dakeho pracieho prostriedku, Sodasan ma zeolity ako zmakcovac, nie sodu, + jeden vrchnacik tekuteho Sonettu neutral rovno na plienky – bez ohladu na mnozstvo plienok + kuchynskych utierok. A zrusim zmykanie, dam to na 0 a ked sa to zastavi, tak este na bubon dam trosku octu – nemala by som kvoli pracke, ale na plienky a zadocek maleho je to take super, pracka to uz dako prezije. Inde ocot nepouzivam. Jedno plakanie a zmykanie a plienky nepachnu. Je fakt, ze maly ma uz 2 roky a nemame zas toho tolko.

      • Ludmila píše:

        este som zabudla napisat ze plienky mam aj dost tvrde a susim len vo vnutri, nemam moznost susit vonku, byvam v byte bez balkona. moze aj to byt problem? ten sodassan myslite ktory? da sa kupit aj niekde v drogerii? na miesto tej lovely chcem skusit tekuty ecover. nerada nakupujem taketo veci cez net, je to obmedzujuce tak sa snazim najst prostriedok kt mozem hocikedy ked potrebujem kupit v drogerii.

      • electra píše:

        nie, nemyslim si, ze vadi, ze ich susite vnutri, ja tiez vacsinu roka susim vnutri s vynimkou velmi horuceho leta, hlavne v zlom pocasi mam pocit po dlhsom suseni, ze napachnu smogom viac ako obycajne pradlo.
        neviem, ci sodasan dostat i v kamennych predajniach, ale mozne to je
        pravdu povediac, neviem aky zmakcovac ma – a ci ma ecover

  4. Ludmila píše:

    dakujem pekne, skusim popozerat 😉

  5. Katarina píše:

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat, ze ci je vhodne prat latkove plienky v marseillskom mydle, z ktoreho sa da vyrobit mydlovy sliz na pranie?

    • electra píše:

      Cisto bavlnene a konope v pohode, aj ja som to robila a robim, teda ked nie som leniva a mam cas vyrobit mydlo. Aj ked uz chvilu som sa k tomu nedostala. Ak nemam mydlo, tak mam tekuty sonett neutral. Na polyester a mikroflis rozhodne sliz radsej nie. Bambus.. nuz vyskusajte, niekto hovori, ze radsej nie, iny mavne rukou, ja mam iba par bambusovych vkladaciek, co sa nikdy nestazovali na necitlive zaobchadzanie. Bambus skuste, vzdy sa da to mydlo vyprat, ak by mu nerobilo dobre, alebo to predavkujete.

  6. Martina píše:

    Dobrý den,ráda bych se zeptala do ted jsem prala v přírodní pracim programu od Missivy a chtěla bych zkusit prát doma v mýdlovém slizu,kde se přidává perkarbonát sodný ,nemáte stím nahodu zkušenost?Nejsem si jistá jestli je tento perkarbonát vhodný na praní dětských věcí děkuji za odpoved.Martina

    • electra píše:

      Dobrý deň, mydlový sliz sa pokiaľ viem vyrába z mydla (ja používam olivové alebo obyčajná lanza, ku ktoremu sa dostanem) + sódy na pranie. Sóda tam slúži na zmäkčenie vody a trochu i biely. O mojich prvých pokusoch som písala
      http://www.bocianiehniezdo.sk/content/mydlovy-sliz-lacny-prostriedok-na-pranie/

      Prala som v ňom hlavne bavlnené plienky, na flís a pul to nie je ktoviečo. Flís je krásny v Sonett neutrale + trochu perkarbonátu a pul nohavičky, ak boli iba tak som zvykla preplákať ručne v prostriedku na riad. No a potom na domáce prádlo ako posteľné alebo utierky je to dobrý prací prostriedok. Detské šatočky môžete, ale počítajte s tým, že Vám budú šednúť alebo blednúť.

      Neviem o tom, že by sa do mydlového slizu priamo pridával perkarbonát sodný, ktorý slúži ako bielidlo a dezinfekčný prostriedok. Môžete ho samozrejme do prania pridať, ale priamo na výrobu by to bolo trochu neefektívne a drahé. A mydlový sliz je i o tom, že má byť lacný. Nuž, detskému prádlu by nič nemal spraviť, pokiaľ sa dávkuje s rozumom a máličko, ale farebné prádlo treba šetriť, lebo Vám vybledne tam je vždy vhodnejší prostriedok, ktorý má i zložky na ochranu farieb.

      Ja mám niektoré detské veci, ktoré som neprala spočiatku v colore vyblednuté, ale iba v Neutraly, malý bol trochu alergický. Teraz si už dávam pozor a farebné periem v tekutom Sonett Color alebo v práškovom Sodasane Color. Ak potrebujete aj farebné prádlo trochu dezinfikovať, keďže sa zvyčajne perie na 30-40, a až 60 stupňov je dezinfekčné, tak je to v poriadku dať tam trochu perkarbonátu. Ale pri prehnanom dávkovaní Vám prádlo vybledne.

      Deti by nemali byť priamo na perkarbonát alergické, keďže sa rozpadá na kyslík a sódu, ale človek nikdy nevie, vždy treba odskúšať každý nový prací prostriedok opatrne.

  7. jana píše:

    Ja som sa chcela spytat na pracie prostriedky od uz spominanej ceskej firmy missiva. Dlhodobo s nim pravam…je zlozenie produktov na pranie podla vas
    (kedze sa zjavne vyznate) vhodne aj pre velmi male deti a alergikov? Dakujem.

    • electra píše:

      Nepokladam sa za odbornika na pranie, pravdu povediac stale hladam to najlepsie, zatial zostavam pri Sonett neutrale ktory ma pomerne vysoke davkovanie, ale mam ho rada kvoli detom a makkosti a Sonett colore + Sodasan praskovom colore, ostatne Sodasan pracie prostriedky ma akosi nepresvedcili.

      Missiva – no prinutili ste ma konecne si pozriet ich stranku. Pokial ide o pranie, osobne skusenosti nemam, aj ked v Cechach ten praci program chvalia. O Permone som pocula, ale akosi doteraz som neskumala vyrobcu. Tym myslim, ze som si nespojila Missiva = Permon
      Pokial ide o kozmetiku a zlozenie, som sa musela z hlboka nadychnut a citala som to s otvorenou pusou, to Vam rovno poviem nie,vsetky su na jedno kopyto, pravdu povediac, ten
      diazolidinyl urea, konzervant uvolnujuci formaldehyd si mohli u deti odpustit, ale ani netvrdia ze su bio (nastastie, musela by som ich „rozniest v zuboch“ 😀 )

      Pokial ide o zlozenie pracich prostriedkov, tam mam daleko mensiu prax a vsetky tie nazvy som neskumala, takze vam neviem povedat na zlozky ano nie rovno tak na prvy pohlad, akurat rozoznam enzymy, ten Permon ich ma 4 – protease, cellulase (POZOR PRI BAMBUSE), lipase, pektatluasa + ma parfem. Jedine co mi bije do oci je 2-Bromo- 2 Nitropropane – 1,3 – Diol, co je hrozna vec v kozmetike ale ocividne pouzivana v cistiacich prostriedkoch. To mam zlozenie ich univerzalneho gelu odtialto
      missiva.cz/produkty/praci-program/permon-u-univerzalni-praci-gel

      Oni tvrdia ze su eko a podla testov je ten praci prostiedok naozaj eko, lebo je rozlozitelny. Ale netvrdia, ze ich Permon je na alergicku pokozku a to, ci je vhodny na alergicku pokozku, to si kazdy musi vyskusat sam, ak praci prostriedok nema vyslovene certifikat alergologickeho (ouch, dufam, ze sa to tak pise) institutu, to nie je na mne posudit alebo hodnotit, pri svrbeni ci okamzitych vyrazkach to poznate sami. So 4 enzymami a parfemom by som osobne povedala, ze nie je pre alergike osoby vyslovene urceny. Iba tym chcem povedat, ze ekologicky praci prostriedok nerovna sa automaticky vhodny pre alergikov.

      Vdaka Vam som nasla i test pracich prostriedkov, Sodasan tiez obisiel zle, skoda ze neskumali praskovy color a Sonett.
      Dam sem linku aj vyssie do clanku, mozno pomoze.
      veronica.cz/?id=79
      ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/test-zelene-domacnosti-nejlepe-pere-frosch-a-qalt-excel

  8. Jana píše:

    2-Bromo- 2 Nitropropane – 1,3 – Diol je žiaľ vo viacerých ekologických čistiacich a pracích prostriedkoch obsiahnutý. Vďakabohu doba ide dopredu, snáď bude svinstva v kozmetike a drogérii čoraz menej a menej.

  9. Michaela píše:

    Dobry den, dakujem za tuto fantasticku stranku. Aj za vas cas ktory ste nam neznamym venovali. Chcela by som sa spytat, pokial na latkove plienky pouzivam frosch gel, alebo ecover neutral je nutne pridavat k praniu nejake desinfekcie? (detol, lyzoform atd…) Bezne sa v obchodoch predavaju ako dezinfekcia na pradlo co sa pridava k prasku. viem ze to je chemia ale bojim sa ze bakterie sa neznicia, citala som ze taka ecoli potrebuje az 70 stupnov na znicenie.. mozno sa mylim a vobec sa nejako extra nevyznam, preto by som bola moc vdacna za vas nazor. Musim teda este nieco pridavat do prania pri tychto praskoch? aby sa znicili bakterie? dakujem a prajem pekny den

    • electra píše:

      Dobry den. Pokial mi je zname, vsetky bakterie okrem jedineho druhu zahynu pri 60 stupnoch. Raz za cas som prepravala plienky na 90 a dodnes to robim, aj ked uz neplienkujeme, tak mame ich natrhane ako handricky na zadok, viacvrstvove mam dokonca aj ja nastrihane na mensie zenske problemy (nedam dopustit na viacvrstvove plienky) a spolu s utierkami alebo uterakmi, ak su deti chore. Podla mna aj pracke to neuskodi, hlavne ak pocite zapach z pracky treba ju nechat na prazdno na 90, a netrapi ma, ak sa handricky na zadok alebo utierky skor znicia. Ak vas to velmi trapi, tak mala som hned s prvou sadou kupeny bambino mio dezinfekcny prostriedok a obcas som ho pridala. Urcite ho najdete v specializovanych predajniach s plienkami. Je dost jedinecny, nikde inde som to nevidela. Vola sa to Bambino mio Dezinfekčný prostriedok na plienky Mio Fresh 750 g. Mozete sa poobzerat aj po odporucaniach s tea tree, ktory sa pouziva ako prirodny dezinfekcny prostriedok, precitat si o tom pozorne, kedze s cistymi olejmi treba vediet narabat. Nasla som, babymarket ma presne tu dozu (Mio Fresh), co som mala, ak ste z Blavy maju kamennu predajnu v auparku, ak nie , tak eshop.

  10. Michaela píše:

    Jejda dakujem za skvelu odpoved ano uz som kupila miofresh. A periem
    v miocare. Ktory prasok by ste prosim
    odporucili na flisove plienky? Konkretne kapsovky milovie?
    Kedze flisu nerobi dobre mydlo? V com ich prat aby sa ne znicili!? Ste skvela. Dakujem a ocenujem
    vasu snahu.

    • electra píše:

      Vsetky bio prostriedky maju 15-30% obsah mydla, v tom lepsom pripade 5-15. A neskutocne nicia flis, ja som vyskusala vsetky dostupne na trhu (vynimkou je Ecover, vid nizsie).

      Snazim sa napisat jeden clanok o pracich prostriedkoch bez vone, kedze mne tie prehnane vone v pracich prostriedkoch vadia, aj v tych prirodnych. O tych konvencnych nehovoriac, to ked pride navsteva obcas, tak musim otvorit okno, aby som vedela dychat. Ked sme boli v Bojniciach koncom leta, musela som si pod hlavu dat vlastny uterak, tak bolo postelne navonane, inac by som nezaspala.

      Momentalne som na Sonett color sensitiv prasku, ktory pouzivam na vacsinu pradla pre deti, hlavne takeho, co ide na telo, bavlna a spol. Ale ma 15-30 mydlo. Tekutý má 5-15%

      https://www.sonett.eu/produkte-shop/sensitiv/waschpulver-color-sensitiv/
      https://www.sonett.eu/produkte-shop/sensitiv/waschmittel-sensitiv/

      Ale vonkajsi odev a flis a vsetko take citlivejsie na mydlo, tak som na DM
      Ultra sensitiv, ktory ma pod 5% mydla, aj ked ma vsetci predajcovia eko plienok ukamenuju a zatial je to jedine, co viem odporucit
      https://www.mojadm.sk/denkmit-univerzalny-praci-prasok-ultra-sensitive-p4010355491336.html

      Maju aj tekutu verziu, ale uprednostnujem prasok v poslednom case, podla mna trochu menej zostavaju v pradle a lepsie peru. Ten ma tiez pod 5% mydla, daju sa tam rozbalit zlozky na stranke, dufam, ze linky budu fungovat
      https://www.mojadm.sk/denkmit-praci-prostriedok-na-farebnu-bielizen-ultra-sensitive-p4010355484321.html

      A teraz som kupila praskovy ecover zero (som vylucne na ecover zero avivazi), ale este som ho ani nerozbalila, minuly tyzden prisiel, ten ma tiez pod 5%, ale je tazsie zohnatelny
      https://www.ecover.com/products/washing-powder-zero/
      Ma aj tekutu verziu
      https://www.ecover.com/products/laundry-liquid-zero/
      A dost slusne hodnotenia. Ale musim to objednavat, neviem preco predava DM ma iba navonane verzie a avivaze Ecoveru.
      Mam to z prealergikov.sk
      Inac ho maju aj country-life.sk/pripravky-na-pranie
      Oni ho dovazaju, ale teraz su vypredani na avivaz, takze ich tak striedam, odkial to beriem. Maju aj tekutu aj praskovu verziu.
      Takze teraz idem ten testovat.
      Viac neviem pomoct. Cim chcem povedat, ze vacsina komercnych alebo non-bio je bez tony mydla, ale neviem o inych non-bio, ktore by boli aspon ako tak vhodne pre dieta + nenavonaju mu zadocek ze ho bude hlavicka a citit ho bude az do susedov. Koniec koncov treba to tak brat, ze flis nema priamo na tele, tam ma plienku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.