Niekoľko faktov o BPA alebo kedy sa prebudí i Európa

V posledných dvoch rokoch sa vo svetových médiách zvýšil záujem o plasty a ich vplyve na život okolo nás. Americkí a kanadskí rodičia so znepokojením sledujú správy o chemikálii zvanej bisfenol A (BPA), ktorá sa nachádza v dojčenských fľaškách ich detí a môže zapríčiniť najrôznejšie choroby: poruchy správania, obezitu, cukrovku, rakovinu prostaty a prsníkov.  Plasty prestali byť neprehľadnou zmesou predmetov dennej spotreby a recyklačné čísla začali dávať zmysel. Kanada sa stala prvou svetovou krajinou, ktorá bisfenol A v kontakte s potravinami zakázala.

  • V apríli 2008 Health Canada (ministerstvo zdravotníctva) vydalo stanovisko, podľa ktorého je chemikália bisfenol A nebezpečná pre deti a klasifikoval ju ako „toxickú“ pre ľudský organizmus a životné prostredie. Hneď nato minister zdravotníctva Tony Clement zverejnil rozhodnutie Kanady zakázať import a distribúciu polykarbonátových dojčenských fliaš. Reťazec obchodných domov Wall-Mart okamžite pozastavil predaj potravinových nádob, fliaš na vodu dojčenských fliaš a hrnčekov, hryzátok, obsahujúcich BPA vo všetkých svojich kanadských predajniach a vyhlásil úmysel do začiatku roku 2009 stiahnuť tento tovar z predaja i v USA. Ďalšie obchodné reťazce jeho príklad nasledovali. Federálna vláda v októbri 2008 oficiálne zaradila bisfenol A na zoznam toxických látok. (Dokumenty kanadskej vlády týkajúce sa obmedzení bisfenolu A –  Goverment of Canada protect families with Bisphenol A regulations).
  • V marci 2009 výrobca chemikálií Sunoco prestal predávať chemikáliu spoločnostiam, ktoré vyrábajú nádoby na tekutiny a potraviny pre deti pod 3 roky, vyhlasujúc, že si nemôže byť istý bezpečnosťou produktu. Sunoco plánuje požadovať od svojich zákazníkov garancie, že chemikália nebude použitá pri výrobe potravinových produktov pre deti.
  • Samospráva Suffolk County v štáte New York sa zapísala do histórie USA, keď sa ako prvá rozhodla zakázať dojčenské fľaše a hrnčeky s obsahom BPA (Suffolk County Executive Steve Levy Signs Legislator Stern’s BPA Ban).
  • V júni 2009 sa šesť hlavných výrobcov dojčenských fliaš (Playtex, Gerber, Evenflo, Avent, Dr. Brown’s a The First Years) zhodlo na tom, že polykarbonátové fľaše stiahnu z predaja v Spojených štátoch (The Washington Post, Polliwogged).
  • Prvým americkým štátom, ktorý zakázal bisfenol A sa stal Connecticut, v júni 2009 (The Hour).
  • V novembri 2009 ohlásila Svetová zdravotnícka organizácia rozhodnutie zvolať v roku 2010 komisiu odborníkov, ktorá prehodnotí jej súčasné stanovisko o bezpečnosti BPA. Súčasné stanovisko WHO k BPA nájdete tu.
  • V decembri 2009 senátor Feinstein predniesol v americkom Senáte návrh zákona na zákaz bisfenolu A v nádobách na potravu a nápoje.
  • 15. januára 2010 americké ministerstvo zdravotníctva zverejnil informácie pre rodičov s radami, ako uchrániť deti pred bisfenolom A (Bisphenol A Information for Parents, U.S. Department of Health & Human Services).
  • Vo februári 2010 americký Senát odložil rozhodnutie o navrhovanom zákone z 30. decembra 2009 o zákaze bisfenolu A v Spojených štátoch. Ako kriticky zverejnil Milwakee Journal Sentinel, rozhodnutie bolo odložené v dôsledku multimiliónovej lobistickej kampane prívržencov chemického priemyslu (Regulator waffles on bisphenol A, Journal Sentinel). Napriek tomu väčšina amerických štátov uvažuje o zákaze bisfenolu A v produktoch pre deti (Bans sought for chemical BPA in baby, toddler products,USA Today).
  • Správa FDA (Food and Drug Administration, oddelenie ministerstva zdravotníctva USA) z januára 2010 ešte viac znepokojila obavy verejnosti z vplyvu BPA na dojčatá a deti (Update on Bisphenol A for Use in Food Contact).

A ako je to s Európou? Spoločnosti ako Avent a Dr. Brown’s bez výčitiek svedomia predávajú svoje dojčenské fľašky, hrnčeky a cumle z polykarbonátu, ktoré v USA a Kanade stiahli z trhu, rovno do úst európskym dojčatám alibisticky sa oháňajúc vyhlásením Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). EFSA nevidí v bisfenole A žiadne nebezpečenstvo, keďže podľa jej zistení hodnota bisfenolu A, ktorej sú  vystavené dojčatá, nepresahuje povolenú dennú dávku 0,05 mg/kg telesnej hmotnosti. 2. februára 2010 zverejnila EFSA rozhodnutie do mája 2010 prehodnotiť svoje stanovisko k problematike BPA  (Bisphenol A update: EFSA calls meeting and invites contributions from Member States, European Food Safety Authority  ). 

Legislatíva je pomalá. Je to na každom z rodičov, ako sa rozhodne. Či bude čakať, že politici rozhodnú za neho alebo jednoducho vyberie polykarbonátovú fľašu svojmu dieťaťu z úst a hodí ju do odpadkového koša, kam patrí.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.