Naša eko fľaška

Moje deti sa pomaly zbavujú mliečka – to staršie trochu pomalšie, to mladšie, 18 mesačné trochu rýchlejšie, a toto leto som začala uvažovať, čo im dať piť a hlavne z čoho, keď sú vonku. Vo všeobecnosti sa odporúča vypiť denne 5-7 pohárov tekutiny, a kým s mliekom to deti ľahko dosiahnú – aj keď vždy hovorím, že mlieko je potrava, nie nápoj, predsa však obsahuje vodu – bez mlieka to nie je až také jednoduché. Samozrejme záleží i na dieťatku, sú také čo pijú automaticky a sústavne, keď sú smädné, a sú také, za ktorými musíte behať s fľaškou a kontrolovať ich počas tých najhorúcejších dní. Najobľúbenejším nápojom mojich detí sa ukázal byť Cappy Junior. Okrem toho, že má zloženie, ktoré prešlo mojou prísnou kontrolou, má i super fľašku, z ktorej sa dokáže napiť i jednoročné dieťa. Síce majú na obaloch upozornenie, že s uzáverom treba byť opatrní, lebo menšie detičky by ho mohli vcucnúť, pri našom jeden a pol ročnom sme nemali problémy. V každom prípade je to PET fľaša a všetci vieme, že PET fľaše by sa nemali znova napĺňať, tak som začala uvažovať, kde zohnať podobnú fľašku z vyhovujúceho materiálu.

PICT7498a

Sklo, ktoré je najvhodnejšou alternatívou, samozrejme neprichádza pri deťoch do úvahy, hlavne kvôli rozbitnosti. A ani kvôli váhe. Sklo je stále skvelé na skladovanie nápojov, ale na nosenie na výlety, do školy, na športovanie… už proste vyšlo z módy.

Internet je samozrejme plný tých „eko“ a „green“ fliaš z nehrdzavejúcej ocele. Vždy ma pri tom napadne, o.k. iste je fľaša z nehrdzavejúcej ocele viac „eko“ ako jednorázová PET fľaša, rovnako ako recyklovaný toaletný papier je viac „eko“ ako ten z nerecyklovaného papiera. Ale takmer všetky „green“ fľaše z nehrdzavejúcej ocele (EcoVessel, Green Bottle atď.) sú vyrábané v Číne. A tu sa vždy zamyslím nakoľko je niečo „green“, čo je vyrobené v Číne, v krajine, kde je tak nesmierne znečistené ovzdušie a voda. „PM2.5 častice, ktoré patria k najhorším znečisťujúcim látkam, dosiahli 18násobok úrovne, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia považuje za bezpečnú“ (zdroj) A dovoz z Ázie tiež nie je práve „green“, keď berieme v úvahu emisie CO₂. A to nehovorím o neznámych pracovných podmienkach – iste povedia Vám, že raz za dva roky továrne „pravidelne“ kontrolujú… hmmmm

Dosť som uvažovala nad Green Dutch, čo jediná fľaška z nehrdzavejúcej ocele vyrábaná v Európe na našom trhu, o ktorej viem. A vyzerá celkom pekne. Neskôr si iste nejakú zaobstarám na skúšku a zo zvedavosti, ale chcela som pre deti niečo ľahšie ako je kovová fľaša. Navyše tieto fľaše nie sú termosky, teda nemajú viac vrstiev kovu a horúce nápoje do nich nie je práve vhodné dávať.  A mne síce stačí obyčajná voda, deti však pijú kadečo a neviem nakoľko sa kov od nápojov zafarbí.

Tak som sa rozhodla zostať pri plaste. Ak neberieme v úvahu kadejaké fľaše neznámych zdrojov, existujú na našom trhu iba dve BPA-Free alternatívy, Equa z tritanu a Zdravá fľaša z polypropylénu.

Tritan znie veľmi „cool“, niečo ako zo Star Treku, a má i skvelé videá dokazujúce jeho výkonnosť a odolnosť. Možno o 50 rokov bude nejaká vesmírna loď vybavená tritanovými oknami. Predsa ma moje vnútorné „ja“ nabáda na opatrnosť a moje vnútorné „ja“ sa nezvyklo mýliť…

Eastman Tritan™ copolyester bol vyvinutý v roku 2007 chemickou spoločnosťou Eastman a po „afére“ s polykarbonátovými fľašami obsahujúcimi „BPA“ sa stal populárnou voľbou na výrobu BPA-Free fliaš. Vlastná štúdia spoločnosti Eastman tvrdí, že Tritan je v poriadku, neobsahuje BPA, nemá estrogénnu aktivitu, vraj je to rastlinný produkt. Hmm, rastlinný produkt, to je také diskutabilné slovo, aj ropa je rastlinného pôvodu… Je priesvitný ako polykarbonát, je tvrdý ako polykarbonát a Eastman ani za svet neprezradí jeho zloženie. Nemám z neho dobrý pocit. Neverím spoločnostiam, ktoré tak veľmi taja zloženie materiálu, z ktorého by mali moje deti jesť… A ešte je tu posledná vec – dve štúdie preukazujú estrogénnu aktivitu Tritanu a momentálne prebieha v Amerike súdny spor týkajúci sa týchto štúdií. Takže moje vnútorné „Ja“ hovorí, s Tritanom opatrne a budem oveľa pokojnejšia, keď i nejaké iné nezávislé štúdie poukážu na bezpečnosť Tritanu, nielen vlastná štúdia Eastmanu.

„Vždy keď sa objaví nejaká nová látka, prípadne jej nová vlastnosť, zavládne nadšenie a až prax časom ukáže, že nie vždy je všetko celkom tak, ako to spočiatku vyzerá.“ (Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., http://www.toxicology.cz/)

Tritan je príliš krátko na svete. Ach áno, a aj Equa je vyrábaná v Číne, ako „väčšina spotrebného materiálu v súčasnosti“, aby som citovala jeden obchod. Prečo sa každý tak hrozne skrýva za obranný výraz „veď všetko sa vyrába v Číne“…

Jaj, starý dobrý polypropylén. A všetky tie fľaše z nehrdzavejúcej ocele majú aj tak uzávery z polypropylénu, tak prečo nie celá fľaša. A celé roky nám už rezance, ryžu, maslo.. balia do polypropylénu. Z polypropylénu sú najnovšie dojčenské fľaše. A polypropylén je dávno odskúšaný. A aj Greenpeace tvrdí, že PP je o.k.

PICT8476a

Tak u nás vyhrala česká „Zdravá láhev“, ktorá je českou obdobou západoeurópskej FreeWater fľašky, a sú s ňou i prísni Nemci spokojní. Skvelé na nej je i to, že ponúka množstvo náhradných dielov a kto má deti vie, že tie zátky zdeformujú. A pritom na fľaške budú visieť, a keď sa zmení dizajn, aspoň nebudú smutné. Stačí vymeniť poškodené časti a fľaška je ako nová.

Materiál:

*Nová generácia Zdravej fľaše je vyrobená z polypropylénu špeciálne vyvinutého pre lekárske a farmeceutické účely a splňuje najnovšie celosvetové požiadavky na kvalitu a zdravotnú nezávadnosť. Tento materiál sa využiva napr. pri vnútrotelných aplikáciách u pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti a všade tam, kde sú najvyššie nároky na bezpečnosť ľudského zdravia.
* Bez pliesní, zápachu, ftalátov, zmäkčovadiel, BPA. Zdravá fľaša nepojíma pachy, netvoria sa v nej plesne, je vhodná pre všetky typy nápojov bez obmedzenia.

Údržba a použitie:

* Zdravá fľaša je určená pre nápoje až do 100°C. Zdravú fľašu je možné vyvárať podobne ako kojenecké fľaše (teplota 100°C po dobu 5 minut) alebo v nej ohriať nápoj v mikrovlnnej trúbe (výkon 900W po dobu 2 minut). Do Zdravej fľaše môžete naliať nápoj o teplote max. 100°C a následne ho skladovať pri teplote do 40°C po dobu do 24 hod.
* Má ľahkú údržbu vďaka širokému otvoru pre plnenie a čistenie. Je možné opakovane ju umývať v umývačke riadu (skladovať otvorene). Zdravá fľaša má uzamykateľné viečko s open/close systémom a tesniaci krúžok, ktorý zabraňuje nechcenému úniku nápoja. Výhodou je nízká hmotnosť a ľahká obsluha – ocenia ju predovšetkým deti, seniori a zdravotne postihnutí.

Po mesiaci používania:
* Dobre sa umýva, je dosť široká.
* Ďeťom sa páči dizajn. Naozaj si ju obľúbili
* Je trošku príliš „tučná“ pre menšie deti. Naša dvojročná si poradí, ale tá vypije všetko.
* Zátky sa vymieňajú v pohode. My sme kúpili dve rovnaké, aby sme sa vyhli hádkam našich dvoch slečien, a vymenili jednému ružovú zátku za červenú, aby sme ich rozoznali. Fľaše síce prídu s jednou náhradnou zátkou, ale tá je rovnakej farby ako pôvodná, tak sme museli jednu zátku prikúpiť.

Nevýhody:

Hlavnou nevýhodou fľašky je príliš členitý vrchnák – je to nevýhoda mnohých učiacich fliaš, ak ste nejakú mali a trápili sa s usadeninami na vrchnákoch, viete o čom hovorím.

V upozornení píšu, že sa nehodí na skladovanie nápojov nad 24 hodín – čo je i fakt, malinovka na druhý deň chutí divne, dieťaťu by som to nedávala. Keď však máte deti a ste večer unavení, nie vždy stíhate vymývať fľašu a stane sa, že v nej zostane malinovka do rána. To by nebol problém, jednoducho ju vylejete, problémom je príliš členitý vrchnák. Neumýva sa tak dobre, ako fľaša a môžu v ňom zostať zvyšky nápoja. Pri nedôkladnom umývaní alebo iba oplachovaní po čase môže chytiť pleseň, raz som vyšrabávala pleseň so špajdlou, odvtedy vyberám tesniaci krúžok pri každom umývaní, keďže pod ním môže niečo zostať.

Rozhodne odporúčam vyvariť aspoň raz za mesiac a raz týždenne vybrať i tesniaci krúžok (stačí tupým nožom) a skontrolovať, či je čistý.

Jedna vec z popisu nesedí, že nechytá pach, rovnako ako každý plast, i túto fľašu cítiť po predchádzajúcom nápoji. Takže, super fľaša to nie je, možno z lepšieho materiálu ako ostatné, aj tak ešte stále hľadám niečo „jednoduchšie“ a „normálnejšie“, proste znova naplniteľnú fľašu bez komplikovaných uzáverov, vrchnákov, rozoberania…

PICT8466a

Pokiaľ ide o termoobal, nemohla som ho použiť. Páchne ako staré pneumatiky či nafta. Viem, že je ťažké nájsť náhradu za toxický polystyrén, ktorý sa zvyčajne používa na udržiavanie teploty, ale hrozný zápach.

Mimochodom (2015)… Začala sa k nám dovážať FreeWater fľaša. Identický materiál. Pekná, kompatibilná so všetkými časťami Zdravej láhve. Priesvitná – je dobré vidieť, koľko deti vypili, koľko je nápoja vo fľaši a dodávaná nielen s náhradnou zátkou ale i uzáverom.

13 Responses to Naša eko fľaška

  1. valka píše:

    a co tak sklenene flase? 🙂 borosilikate sklo je pomerne odolne a lahke a sklo ako material je ako jediny 100% bezpecny…

    • electra píše:

      suhlasim a mojim detom davam aj od narodenia jest zo sklenenych misiek. takisto suhlasim, ze je prehnane davat pred kazdy druhy produkt slovo „eko“ len aby sa predaval, kym zvycajne obycajne sklo a nerezova ocel su uplne normalne, bezne dostupne bezpecne materialy. problem je to, ze sklo ma tendenciu sa rozbit, hlavne ak mate dvojrocne dieta s deravymi rukami, co sa roztiahne po dvoch krokoch pri chodzi na rovnej zemi, hoci bez problemov vylezie na hocijaku smykalku uz vyse roka. potom clovek hlada kus umeliny, co sa nerozbije a co nema na sebe napisane made in china a nechyta plesen. viem o com hovorim, skusala som najst do skolky obycajny umely poharik, co maju predpisany doniest. chcela som „iba“ styri veci, aby bol z PP, nemal ostry okraj, mal usko a nebol made in china. mame jeden cesky. v dvoch shopoch este zvysky polykarbonatu. po dlhom hladani sme nasli jeden cesky, ma trochu ostry okraj na moj vkus, ale to bol jediny na vyber.

  2. Ludmila píše:

    Dobry den, aku flasku by ste doporucili pre mensie dieta cca 1 rok?

    • electra píše:

      ziadnu 🙂 ak myslite na rozne napoje, tak nejaky uciaci sa poharik, hociktoru slusnu znacku, niekde kde maju vacsi vyber si kuknite ako sa rozoberaju, funguju, umyvaju.. skor ci neskor sa aj tak zanesu alebo ich dieta ohryzie.. tipujem ze este mu neprestali rast zubky.. a oni to ohryzu aj ked im nerastu.. tak radsej flasu az ked prestanu vsetko hryzt.. parkrat dake ovocne flase ako cappi, nech sa nauci z nich pit a naucit cucat slamku, nech sa nauci, ze pohar sa da aj rozliat, cim skor sa dostane na pohar tym lepsie.. a potom uvidite, ci sa date na daku ekoflasu alebo najdete nieco slusne v predajniach..
      ak myslite na mlieko, my sme od zaciatku na MAM, ked sa najstarsia narodila, vsetko bolo plne polykarbonatovych flias a MAM bola jedina PP bez BPA a antikolikova.. moc ma tlacili do drbrowns ale oni si drzo tu vypredavali PC flase stiahnute z trhu v USA a neskor v UK.. a nech si Avent tvrdi, ze su antikolikovy, podla mna antikolikova flasa je o tom, ze dieta neprehlta vzduch a vzduch ma kde unikat.. a tam nevidim, kde by ten vzduch unikal.. nemocnica bola plna aventovych flias, neoznacenych, radsej so sa nepytala, ci ich po zakone o zakaze bpa v detskych flasiach vobec zamenili… clovek chce z nemocnice vypadnut bez toho aby ich nastval 😛 …ale vsetky terajsie slusne znacky, flase a uciace pohariky su bez bpa… MAM ma jediny problem, ta dolna gumicka na spodok musi dobre zapadnut, my sme mali jednu, nech sme robili co robili, vzdy tiekla, tak som kupila proste novu… nasa prva a tretia su super, iba to vlozim a zatocim, druhu musim zatlacat..a to ich ani neohrievam aby sa nahodou neposkodili, vzdy ohrejem vodu v sklenej dojcenskej flaske, teraz su uz zriedka k dostaniu sklenene s oznacenim odmeriek a do umelej iba zalejem vodu..

      • Ludmila píše:

        myslim na vodu, ked sme vonku. Doma mu skusam poharik a mlieko zatial pije materske. S tymi zubkami mate pravdu, vsetko hryzie, ma iba 5 zatial takze to je este na dlho 🙂 Skusim teda nejaky poharik so sosakom. Vdaka za radu 🙂

  3. Jara píše:

    My tu fľašu tiež používame as od septembra, kupovala som pre syna do školy, akurát teraz na konci školské roka som objavila, žesa k fľaši dá dokúpiť aj vrchnáčik a napr. Aj termoobal 🙂

    • ¨Mirek píše:

      Velkým hitem na poli bezpečnějších plastů je materiál Tritan – PCTG – od americké firmy Eastman Chemical Company. Firmy Ecozz a Zeus z něj vyrábějí takzvané „zdravé lahve“, které můžete bez problémů vystavit teplotě 100°C a dát je myčky i mikrovlnky. Navíc se v nich nedrží plíseň. Přesto je Tritan, původně vyvinutý pro lékařské účely, podle některých studií ještě méně bezpečný než polykarbonát. Obsahuje totiž TTP (trifenyl fosfát), látku, která může mít ještě výraznější estrogenní účinek než v dětských produktech zakázaný bisfenol A.

  4. ana píše:

    Ahoj,precitala som skoro celu tvoju stranku,je absolutne super,tiez studujem kopu veci pokym nieco kupim,takze tvoje rady su velmi napomocne. Vies s cim si teraz lamem hlavu,mam 4,5 rocneho skolkara, napriek tomu ze mu davam vitaminy,betaglukan,sem tam kolostrum a ine prirodne veci je stale chory,tyzden je v skolke a potom 2 tyzdne doma s horuckami a strasnym kaslom. Neviem ako to riesis ty,co davas detom alebo co este nasadit. Snad nieco poradis,lebo uz som z toho nestasna. Pa a dik

  5. minnie mei píše:

    Chcela by som sa opýtať, kde by som mohla zohnať tie fľaše green dutch? Viem, že je veľa internetových obchodov, ale radšej by som chcela z nejakej overenej stránky.

  6. Bohunka píše:

    Čo hovoríte na výrobky z kukuričného plastu PLA?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.