Keď dieťa šije
Keď mala moja dcérka 11-12 rokov, začala veľmi vyrábať a šiť svojim bábikám šatočky. Väčšinou sa inšpirovala nejakým kostýmom alebo výzorom svojej obľúbenej postavičky v seriály či filmoch. A zároveň začala vyrábať rôznych malých panáčikov a postavičky zo seriálu. Dali sme jej filc, čo je veľmi vďačný materiál na začiatok a zošila si. A keďže nie je ľahké nájsť pre deti niečo vďačné pod stromček, na ich zoznamoch sú väčšinou plyšáčikovia alebo bábiky (vždy im dám napísať zoznam, prečo by malo byť dieťatko sklamané pod stromčekom), tak nás napadlo, prečo jej nekúpiť šijací stroj.
Ak sa rozhodneme kúpiť šijací stroj, tak by sme si mali byť istí, že šitie dieťatko naozaj baví. Lebo nechceme dopadnúť tak, že dieťa budeme nútiť, používať ten šijací stroj, aj keď sa mu nechce, iba preto, „že sme ho kúpili“. Tak je to s mnohými vecami. A veľmi to zazlievam rodičom, ak kúpia dieťaťu niečo, napr. gitaru a potom vyžadujú od dieťaťa, aby na nej aj hralo, aj keď ho to už nebaví. Lebo u detí je záujem často vždy iba dočasný a vždy je riziko niečo kúpiť aj keď si to dieťa vyslovene želalo.
Najskôr sme kúpili malý šijací stroj. Mysleli sme, že je to dobrý nápad, lebo zaberie málo miesta. A v recenziách a odporúčaniach bolo, že šije ako normálny šijací stroj. Nuž, oľutovali sme to behom Vianoc. Zachytával sa, bolo to trápenie, frustrujúce pre dieťa. Rovno sme ho po Vianociach vrátili. Lidl mal akurát akciu na šitie a ocko išiel a kúpil riadny Singer. A neoľutovali sme.
Spočiatku sme sa ho báli dotknúť, ale s trochou pomoci a povzbudenia začala dcérka šiť. Na začiatok sme kúpili zopár nití a sadu mini látok, z ktorých každý plyšák dostal nejakú šiltovku alebo sukničku. Takisto odporúčam zo začiatku sa zásobiť viacerými ihlami, zopár sme zlomili. Teda dcérka sa naučila šiť a ocko napravil a pomohol, keď bolo treba. Ja neviem prišiť ani gombík a zdôrazňujem, že ani pri jednom z týchto projektov som nepohla ani prstom okrem kúpenia látky.
Odvtedy sa dcérka celkom pekna naučila šiť. Občas stojí šijací stroj dlhšie nedotknutý. Veľmi veľa kreslí, to je jej prvotné hobby. A občas ju pochytí tvorivosť aj na šitie a potom to vyzerá chvíľu v jej izbe ako v šijacej dielni. Zvyčajne to závisí od seriálu, ktorý práve pozerá. Postavičky kreslí a občas podľa nich aj vyrába kostýmy.
Čo k stroju prikúpiť.
1. Látky
Ako som spomínala, zopár drobných kúskov látky stačí na začiatok a učenie. A potom treba dať dieťatku vybrať na narodeniny, meniny, inú príležitosť, nech si samo vyberie, čo sa mu páči. Ja som už dávno prestala hádať a hľadať hračky, tričká, látky, čokoľvek, dám deťom vybrať. Keď už za niečo zaplatím, nech majú to, čo naozaj chcú, aj za cenu, že to nie je prekvapenie.
2. Sadu nití a ihiel do zásoby.
3. Vhodnú krabicu/miesto na látky.
Ako som hovorila, chvíľu to v izbe vyzerá ako v krajčírskej dielni a nemiešam sa do toho. Dcérka si vždy uprace, keď dokončí, čo chce. Od dieťatka treba vyžadovať, aby si upratalo, ale môžeme od neho vyžadovať upratanie, iba ak má miesto, kam si veci uložiť. Tak určite treba tým látkam a vyrobeným veciam nájsť priestor. Záleží to samozrejme od zariadenia izby. Ja som veľmi anti-nábytková, takže sme na krabiciach. Kúpila som na látky jednu väčšiu krabicu z Ikey (22 litrový Samla box s vrchnákom a aj s vložkou) a na nejaké doplnky ešte používa dcérka Trofast krabicu.
www.ikea.com/sk/sk/p/samla-skatula-s-vrchnakom-priehladna-s69440822/
www.ikea.com/sk/sk/p/samla-vlozka-do-skatule-11-22-l-priehladna-50102973/
4. Výplň na figúrky.
Spočiatku možno stačí vata. Vata sa predsa len nedá prať a nechceme figúrky plné prachu a roztočov. Ak by sa šitie plyšáčikov či figúriek premnožilo, vhodnejšie je kúpiť si antialergické duté vlákno používané do vankúšov a hračiek pre bábätká, stojí to naozaj málinko a vydrží nadlho. Nekupujte výplň do sedačiek, lebo skončíte s jedovatými polystyrénovými guličkami.
emi.sk/vypln-do-vankusov/258-vypln-do-vankusov-protialergicka-gulicka-250g-emi-2000000069647.html
Zopár kostýmov pre Las Amigas bábiky
Naša Vianočná Batman dekorácia
Tu je stroj, čo neodporúčam:
Pridaj komentár