Keď bábätká plačú…
Bábätká sa rodia s reflexom plaču. Plačú keď sú nevyspaté. Zaspávajú s plačom a zobúdzajú sa s plačom. Plačú, keď sú hladné a keď sa najedia a treba im odgrgnúť. Plačú, keď idú piškať a keď sú popiškané. Plačú, keď ich tlačí bruško a nevedia sa vykakať. Plačom nám oznamujú svoje problémy, ktoré máme vyriešiť. Nie vždy im porozumieme. A niekedy plačú iba tak, aby nás doviedli do zúfalstva.
* Odgrgávať, odgrgávať, odgrgávať. Nebojte sa ho zdvihnúť na plece, novorodeniatka nie sú také rozbitné ako vyzerajú. Dajte im päť minút po mlieku a skúste to. A vedia si odgrgnúť i po hodine, dvoch. Áno, po dvoch hodinách zjapania a plaču sa toho malého uvrieskaného batôžka, čo práve zaspalo po mlieku už nechcete dotýkať. Iba tak vyčerpaní odpadnete na najbližšiu stoličku. Ale spravte to. Ten vzduch bolí,.. povedala mi raz jedna doktorka. A odkedy nemám žlčník a stáva sa mi to, verím jej..
* Ukladajte dieťatko často na bruško, ak je medzi jedením.
1. Pomáha mu to vypustiť vzduch.. či už jedným či druhým otvorom.
2. Posilňuje mu svalstvo, od útleho veku je výborné, ak sa snaží zodvihnúť hlavičku. Aj bábätká musia cvičiť, len ho prinúťte lenivca urobiť pár klikov.
3. Učí sa otáčať hlavičkou.
4. Keď vstane skôr ako je zvykom, neutekajte ho hneď nakŕmiť. Skúste ho ukludniť, prebaliť a položiť na bruško, možno zaspí.
5. Hlavne cez deň sa ho snažte ukladať spinkať na bruško, znížite i nebezpečenstvo, že bude mať uležanú hlavičku niektorou stranou. Nenechávajte ho však bez dozoru na brušku, keď hrozí že zaspíte. Iba ak sa niekto dospelý „motá“ okolo a občas ho skontroluje.
6. Môže mu to pomôcť vykakať sa.
7. Občas mu vypadne soplík. Tie odsávačny na nos sú hrozné.
* Ak ste zúfalí a máte vodičák, naložte dieťa do autosedačky a obehnite dom.
* Moje tri deti dobre zaspávajú v kočíku.
* Moje tri deti radi spia pri vysávaní. Možno na nich ten šum pôsobí ako šššššh…
* Moje deti radi zaspávajú pri pesničke. Nemusí to byť zvláštna uspávanka. Môžete im za“lalala“kať znelku od Sandokana alebo pesničku od Beatles.
* Deti neradi spia, keď je im priteplo. Nebojte sa ich nechať iba v plienke alebo iba so zakrytými nožičkami nahé, prípadne znížte kúrenie na noc a radšej ich zabalte do vaku.
* Nikdy dieťatkom netraste, ani keď ste na pokraji zúrivosti. Môžete mu spôsobiť vnútorné zranenia. O probléme trasených detí viac na linkách (druhá linka je dosť desivá, nečítajte ju ak máte príliš zlý deň):
http://diva.aktuality.sk/clanok/23442/babatkom-nikdy-netraste/
http://www.mamaaja.sk/zdravie/zdravie-deti/syndrom-traseneho-die-a-a/
* Nemám recept na dojčenskú koliku. A ani múdre hlavy nie, s bábätkami sa pokusy nerobia a sú príliš rozdielne. Jedno z mojich detí od narodenia kakalo každé 3-4 dni betónové bobky a preplakalo dni. Hovoria, že to skončí do 3 mesiaca, neskončilo. Druhé bez problémov kakalo každý deň a tretie ma každý druhý deň riedku stolicu ako sa patrí. Ak kojíte, asi je to jednoduchšie, „verím na“ marhulové a slivkové kompóty, trochu sa predávkujte. Poraďte sa s lekárom, lekárnikom, dnes existujú probiotiká i pre malé bábätká. A hneď ako to doktor dovolí, môžte začať so slivkovými výživami.
* Dudlík občas pomáha. Ale nie všetky deti ho chcú, moje druhé je dudlíkové, prvorodená dcérka dudlíky odmietala a najmenšie ich taktiež zvyčajne vypľúva, ale občas mu pomôže zaspať.
* Je celkom normálne, ak si novorodeniatka pletú deň a noc. Oni z toho asi po mesiaci vyrastú.
* Po druhom mesiaci ho skúste uložiť večer v suchej látkovej plienke s mikroflísovou vrstvou (ak látkujete) a keď sa zobudí na polnočné kŕmenie prebaliť ho do jednorázovky. Normálne by ste ho mali prebaliť až po kŕmení, ale to ho môže prebrať. Pri prebaľovaní mu dajte najavo, že hneď dostane mliečko, napr. mu to jednoducho povedzte vždy rovnakou vetou. Časom sa naučí „disciplinovane“ počkať. Nezabudnite ho po 5 minutách odgrgnúť, aj keď zaspalo pri jedení. Možno prespí do rána. Nezažínajte svetlo pri kŕmení.
Bábätká sú rozdielne, nemyslím, že existuje super recept na spanie. A nemyslím, že ich rozmaznáte, ak ich zdvihnete, keď plačú. Ale rozhodne nie je zlé naučiť ich zaspávať samé.
V každom prípade sa treba snažiť aby čo najviac spinkali. V jednej múdrej knižke sa píše
„Kvalita a trvanie nočného spánku má celkový rast a vývin dieťaťa väčší vplyv ako spánok počas dňa… Počas spánku sa vyvíja mozog dieťatka – počas prvých dvoch rokov dosiahne detský mozog takmer 70 percent objemu dospelého a uvoľňujú sa rastové hormóny, dieťatko vraj narastie 1/2 mm za noc.. dieťatká, ktoré málo spinkajú sa môžu pomalšie vyvíjať…“ Nevyspaté dieťatko je uplakané dieťatko – či už má tri dni, tri mesiace alebo tri roky.
Všetci máme svoje dobré a zlé dni. I bábätká. Ale keď sa na Vás nenapodobiteľne usmejú, odpustíte im všetko.
Pridaj komentár