Jednorázové ekoplienky s obrázkami – časť prvá
Jednorázové ekoplienky dostupné na Slovensku:
DM Babylove Nature všetky do 10Eur. Výlučne v predajniach DM. Predtým sa volali Alana. Zdá sa, že DM si urobilo trochu „poriadok“ v značkách a Babylove zostalo pre plienky. Majú v ponuke i Babylove klasické plastové, samozrejme. Vyjdú Vás asi najlacnejšie, hlavne ak si zadovážite DM kartu a budete zbierať bodíky.
staré Alany
Kikko Eco
České. Pre približné ceny viď linka.
Naturae
Od talianskej spoločnosti WIP Spa (Wellness Innovation Project Spa). Pre ceny použite vyhľadávač , majú ich niektoré bioobchody.
nové balenie:
Zdravím Vás, zaujímalo by ma, či plienky Babylove Natur sú skutočne eko, nakoľko dcéra pri pôvodnej značke plienok Alana nemala žiadnu reakciu na pokožke, po prechode z Alana na značku Babylove Natur si po krátkom čase zvykla, ale momentálne po zmene obalu plienok Babylove Natur má dcéra škaredý výsyp v oblasti zapínania plienky. Predpokladám, že sa teda zmenil nielen obal, ale aj plienka samotná. Každopádne z obalu sa stratila značka „kompostierbar“ a predtým uvedené: 100% biologicky rozložiteľné vonkajšie rúno aj film na ochranu odevov.
Pravdu povediac, tento detail som prehliadla. My sme používali s látkovkami pri prvom babätku Alany a ked vymizli z DMka prešli sme na Babylove Nature pri druhom. Jedinú „spomienku“ na Alany som našla na amazone amazon.de/Alana-%C3%96kowindeln-Gr%C3%B6%C3%9Fe-midi-St%C3%BCck/dp/B005FV6Y68 a naozaj, keď porovnavam popis, Alany majú „Voll atmungsaktiver Wäscheschutzfilm, 100 % biologisch abbaubar“ kým Babylove Nature „Ausenvlies aus 100% Viskose“. Takže, hoci by nám rozdiel vedel potvrdiť iba priamo výrobca, možno napíšem otázku na DM, pravdepodobne zmenili vonkajšiu vrstvu, záruka tu nie je keďže Alany nemali vlastne napísaný materiál. Všetky ekoplienky sú rozložiteľné na 50-100%, viac-menej sú eko pre to nebielenie chlórom, bez SAP, parfémov, ropy-plastov, používanú celulózu FSC atď. Keď ich porovnávam s Moltex-kami, veľmi sa im podobajú. Takže medzi eko sa rozhodne rátajú, možno nie sú „naj“ eko ale ani ich cena nie je „naj“. Pokiaľ ide o tú viskózu, môže to byť čokoľvek, pokiaľ viem, základnou surovinou pre výrobu býva najčastejšie drevo alebo bavlna. Dáka tá chémia tam tiež bude pri výrobe. Používajú ju pre dobrú absorbčnosť. Nie sú ani našimi najobľúbenejšími, ale naše najmladšie bábo sa odmieta prebaľovať bez kriku, čo je pri látkovaní ťažšie ako pri jednorázovkách, takže robíme čo sa dá. Ten výsyp ma mrzí, ale výber plienky je na Vás, dúfam, že maličká bude rýchlo v poriadku. Ak by mi z DMka niečo odpísali, dám vedieť.
Vaša otázka ma prinútila uvažovať nakoľko sú ekoplienky vlastne eko so svojou 50% odbúrateľnosťou, nuž ešte stále mám z nich lepší pocit ako z plastu a parfémov na detskom zadočku. No v každom prípade, tiež by som prijala radšej 100% než 50% odbúrateľné plienky, všetci si radi priplatíme niečo pre zdravie nášho bábätka a prírodu, nechceme plasty ani parfémy, na druhej strane 17-20 Eur za balík ako v iných prípadoch ekoplienok je dosť hrozná suma. Ešte podobné vlastnosti ako dm babylove nature majú Moltexky a tie majú ešte slušnú sumu okolo 12Eur, boli to naše prvé ekoplienky a boli sme spokojní, ale akosi vymizli z obchodov. Koniec koncov napr. na pulkách pre látkové plienky nie je nič recyklovateľné, javia sa ako lepšia varianta preto, že sú prateľné a nie jednorázové. Ale to patrí do inej diskusie, naspäť k babylove. Mala som čas porovnať pár vecí, máme ešte schované dve staršie balenia babylove mini, keďže sa chystám do nemocnice „po ďalšie bábo“ , tak som ich porovnavala s novým reálnym bielym balením midi a balením mini online na nemeckej dmkovskej stránke. Z balenia naozaj zmizlo to kompostovateľné, staré bude z bioplastu, ešte ho odporúčajú na biokompost, nové je obyčajný LDPE, ľahký polyetylén a ako všetky igelitky je síce recyklovateľný a možno ho hodiť do nádoby na zber plastov ale rozhodne nie je rozložiteľný či kompostovateľný. Ten predchádzajúci bol síce milší, ale čo už, chodíme okolo zbernej nádoby tak či ťak. Či už znižujú náklady na výrobu plienok alebo ich dodávateľ okašľal som nezistila. Jediný rozdiel v popise čo som zistila je, že na starých je 45% z obnoviteľných zdrojov , na nových 50%. A síce nápis o odbúrateľnej vonkajšej vrstve zmizol z obalu, „Voll atmungsaktiver Wäscheschutzfilm, 100 % biologisch abbaubar“, na stránkach zostal a mam pocit že tým myslia viskózu.
my sme pouzivali babylove nature a bola som spokojna, ale dnes ked som bola v dm dokupit som zostala nemilo prekvapena – zmenili obal na biely a zmenilo sa aj to, ze vnutorne jadro je uz bielena chlorom, pri starych sa na obale uvadzalo ze vnutorne jadro nie je bielene chlorom a tieto nove biele uz maju na obale pisane ze su bielene chlorom 🙁
Na jednej strane verím, že viete čo kupujete a viete čítať na druhej strane sa mi nechce veriť, že dm-ko by si dovolilo na niečo bielené chlórom vypísať „nature“, veď by ich nemecká „prírodne uvedomelá“ spoločnosť rozniesla v zuboch. Takže mi nezostáva iné ako ísť sa presvedčiť osobne. Aj tak sa mi to nezdá, lebo máme doma babylove nature midi spred dvoch týždňov v novom bielom LDPE balení a na ňom je ešte stále „100% chlorfreier Saugern“ . Iste nejde o nejaký omyl?
Ospravedlnujem sa, nasla som na ceskom preklade.
Práve znova porovnávam všetky 3 obaly plienok a plienky samotné, čo mám doma, teda od Alana po babylove natur obal druhý :), plienky v najnovšom bielom obale som zatiaľ po poslednej reakcii dcéry nakúpila, ale obal aj plienku som videla a každopádne na najnovšom obale v českom preklade je naozaj uvedené, že savé jadro je bielené chlórom. Či je to preklep alebo skutočnosť neviem posúdiť, ale pach plienky sa mi vôbec nepozdáva. Prípadne žeby to bolo tak ako pri potravinách, že do bývalého východného bloku sa dodáva iný tovar ako na „západný“ trh, pričom výrobcovia argumentujú spotrebiteľskými preferenciami? – to je len taká rečnícka otázka… Takže k veci, plienky Alana mali uvedené, že základom absorbčného jadra je kukuričný škrob, to už na obale babylove natur nevyskytuje, plienka sa tiež zmenila, je jemnejšia, má iný zápach a iné zapínanie (keď sme na tieto plienky prešli, malej chvíľu trvalo kým si na ne zvykla, ale nebolo to nič dramatické). Pri babylove natur obal druhý – to je ten, kde zmizlo logo kompostovateľné a rovnako aj uvedenie toho, že vonkajšie rúno a ochranný film sú biologicky odbúrateľné, som voľným okom postrehla akurát kratšie absorbčné jadro na zadočku (každopádne dcéra mala pri týchto ten spomínaný škaredý výsyp v oblasti zapínania), ale sedliacky rozum mi hovorí, že pokiaľ sa stratila z označenia biologická odbúrateľnosť, tak nastala aj zmena aj v technológii výroby alebo v použitých materiáloch. Tak či tak, najviac som bola spokojná s plienkami Alana a budem musieť prehodnotiť, aké plienky používať, resp. či sa znova nevrátiť k látkovaniu, i keď každé prebaľovanie je u nás boj a práve preto som prešla k jednorázovým plienkam. Prípadne ešte zvážim plienky Bambo, ktoré sa dajú zohnať v lekárni abena.sk/detske-plienky-bambo-navliekacie-pants-pre-nedonosene-deti-premature.html, lebo síce naj boli Kikko eko, ale tú cenu nie som ochotná zaplatiť. Každopádne som sa obrátila na DM a počkám, čo mi odpíšu. Čo sa týka obalu, tak LDPE u nás do plastu nepatrí, aspoň tak píšu na kontajneri :(.
DM – podobne, napísala som pár otázok na DM, uvidíme, či odpovedia na moju zhrdzavenú nemčinu. Český nápis – konečne som ho objavila, dúfam, že je to iba preklep, tiež by som nedala vedome nič bielené chlórom decku na zadok. Bambo Nature – asi najdostupnejšia ďalšia voľba po DM, pokiaľ ide jedovaté chemikálie sú v poriadku, majú vynikajúce testy, čo sa mi nepáči je, že jadro – mimochodom kombinácia polyakrylátu a kukurice ak si dobre pamatam – je balené do plastu, polypropylénu. Preto som ich aj v ekoplienkach nespomenula, ale niežeby bol na Slovensku úžasný výber. Začala som písať porovnanie zloženia jednotlivých ekoplienok, ale chvíľu to potrvá. Bábo – máme podobné doma, látkovali sme kým slečna nezačala pri každom prebaľovaní a prezliekaní robiť hrozné scény. Dúfame, že v lete ju „odplienkujeme“ alebo sa to aspoň zlepší. LDPE – na našom kontajneri nič nie je okrem nápisu Plasty a keďže to nikto nikdy podrobne neskúmal – aspoň verejne nie, môžeme dúfať, že to naozaj triedia a čo sa dá sa recykluje.
Mali ste úplnú pravdu mne už odpísali, že kukuricu nahradili polyetylénom, odpoveď v článku http://www.bocianiehniezdo.sk/content/nove-ekoplienky-dm-babylove-nature/
Dobrý deň. Momentálne sa snažím nájsť ekologickejšiu alternatívu ku klasickým jednorazovým plienkam. Nie som v tejto téme ešte úplne zbehlá, preto ma zaujala informácia, že sú rozložiteľné na 50-100%. Podľa čoho s aurčuje, na koľko % sú rozložiteľné? A koľko je to v aprípade Babylove?
Zalezi to hlavne od jadra + vonkajsieho plášťu (obalového materiálu), je to rozobrane v clanku Kedy je jednorázová plienka „eko“. Hovorite o babylove alebo babylove nature? Lebo to nie je to iste. Babylove su obycajne polyetylenove a nie su rozlozitelne, babylove Nature maju rozlozitelny plášť (viskoza + bambus), jadro pravdepodobne nebude rozlozitelne, percenta vam nepoviem (zalezi od obsahu SAP), ja to uz davno nesledujem. babylove nature https://www.mojadm.sk/babylove-eko-plienky-vel-2-mini-3-6-kg-p4010355390899.html