Je Johnson’s Baby naozaj to najlepšie pre novorodeniatko?

98_slovenskych_porodnicPodľa reklamy na sladkastých slovenských stránkach Johnson’s Baby používa 80% slovenských pôrodníc. Nuž, asi to bude pravda, keďže im natlačia svoj reklamný tovar a nemocnice na jednej strane nemajú peniaze na zakúpenie produktov vlastnej starostlivosti o novorodeniatka, na druhej strane, prečo by sa unúvali. Už v našej nemocnici natierajú moje jednodňové bábo reklamným krémom na zadok J&J, z čoho mi vždy dupkom vlasy vstávajú. Chápem, že nemocnice nemajú peniaze, ale naozaj by si mohli od mamičiek vypýtať krém spolu s plienkami a vlhčenými obrúskami, keď už nutne musia dieťatko po narodení niečím natrieť (nieže by to bolo až také potrebné, skôr je to nebezpečný zlozvyk z minulosti). Pozrime sa teda, čo na úžasných produktoch pre bábätka značky J&J nesedí.

sdlogo2012_03Najjednoduchšie je preskúmať kozmetický produkt v databáze Skin Deep. Skin Deep je najväčším a najpopulárnejším svetovým sprievodcom bezpečnosti kozmetických produktov a produktov osobnej hygieny, čomu nasvedčuje i milión zobrazení stránky za mesiac. Od roku 2004 databáza zahŕňa 78,209 productov a 2,894 značiek na svetovom trhu, i keď sa vo veľkej miere orientuje na americký trh. Vláda USA totiž neskúma bezpečnosť výrobkov pred tým, než sa dostanú na trh a spoločnosti môžu používať akékoľvek prímesy, aké si želajú. Vláda USA sa akurát „spolieha na to“, že kozmetické spoločnosti predpisy aj ráčia dodržiavať. A tých predpisov a zákazov ohľadne kozmetiky v USA nie je veľa. Vďaka popularite Skin Deep boli spoločnosti nútené stiahnuť z trhu mnohé nebezpečné výrobky a ich vzorky prepracovať.

skindeephazardscoreI pre tých, čo nevedia po anglicky sú čísla (10-0) a tri farebné zóny (červená, žltá, zelená) veľmi jasné. Čím vyššie číslo má produkt, ingrediencia, tým nebezpečnejšie pre ľudské zdravie: 10-7 vysoké nebezpečenstvo (červená zóna), 6-3 stredné nebezpečenstvo (žltá zóna), 2-0 malé nebezpečenstvo (zelená zóna). Po bode dostávajú samozrejme ingrediencie spôsobujúce rakovinu, vývojové a hormonálne zmeny, alergie a imunotoxicitu, a neurotoxicitu. Do hodnotenia je zahŕňaná i dostupnosť dát: rozsah údajov prísad obsiahnutých v databáze a počet vedeckých štúdií, vykonaných vládnymi alebo súkromnými inštitúciami (oficiálne uznanie vládnych inštitúcií o nebezpečnosti ingrediencie má váhu 100).

JsBaby-krem_soft_100mlZ celkovo testovaných 494 produktov J&J , 187 produktov obsahuje napr. propylparaben so známkou 7 ( vývojová / reprodukčná toxicita, ekotoxikológia, endokrinné poruchy, alergie / imunotoxicita, použitie obmedzené vládnymi nariadeniami), medzi inými i  Johnsons Baby zvláčňujúci krém pre jemnú pokožku – celkové hodnotenie 6
* http://www.ewg.org/skindeep/product/463668/Johnson%27s_Baby_Cream/

Johnsons Baby kúpeľ na dobrú noc, nebudeme si zas všímať, že obsahuje parfém, fragrance, čo nie je nikdy dobré, keďže to môže byť čokoľvek na svete v rámci zle povestného „výrobného tajomstva“ a pozrime sa na quatermium-15. Vyhnite sa proste syntetickej kozmetike, ktorá sa skrýva za slovo ‚fragrance‘ a nevypíše obsah.  Quatermium-15 je konzervačná látka, ktorej použitie je obmedzené, keďže spôsobuje alergie/imunotoxicitu, podráždenie kože, očí alebo pľúc. A to najhoršie pri použití tejto látky môže hroziť kontaminácia karciogénnym formaldehydom, ktorého použitie je v EU zakázané.
* http://www.ewg.org/skindeep/product/472867/Johnson%27s_Baby_Bedtime_Bath%2C_Trial_Size/

JsBaby-bath_bedtime_500ml

Výrobky JOHNSON’S® Baby prechádzajú prísnymi testami, aby zaistili najvyššiu mieru bezpečnosti a jemnosti pre detskú pokožku.„, citujem zo slovenskej stránky J&J, zabudli však pripomenúť, koľko stovky tisícov zvieratiek pri tých testoch umučili na smrť. J&J žiaľ patrí k výrobcom, ktorí naďalej vykonávajú pokusy na zvieratách, ako sa môžete presvedčiť v databáze Peta.

header-logoV Európskej únii sú pokusy na zvieratách v prospech kozmetických prípravkoch zakázané od marca 2009, ale nie je ešte presadený zákaz dovozu produktov, pri výrobe ktorých boli pokusy vykonané. Zákaz by mal byť prerokovaný v marci 2013, avšak mnohé obrovské spoločnosti samozrejme tlačia, aby bol zákaz posunutý. Ak prestanete kupovať výrobky spoločnosti J&J podporíte nielen iniciatívu na zastavenie dovozu kozmetiky testovanej na zvieratách v zahraničí do EU, ale ochránite i zdravie svojho dieťatka i svojej rodiny. A pochybujem, že by novorodeniatko naozaj chcelo, aby ho natierali niečím, čo spôsobilo utrpenie a smrť toľkých živých tvorov.

Všetky testované produkty výrobcu značiek akými sú Johnson’Baby, Neutrogena, Carefree, Aveeno, Clean&Clear a ďalších  nájdete na linke Skin Deep:
* http://www.ewg.org/skindeep/company/Johnson_%26_Johnson/

Vraj, „doporučené slovenskými dermatológmi„. Nuž, rada by som vedela, ktorí slovenskí dermatológovia sa pod to odporúčanie podpísali a čo zato dostali.

2 Responses to Je Johnson’s Baby naozaj to najlepšie pre novorodeniatko?

  1. Martuška Kolštromová píše:

    Čo vravite na stále velebeny detský olej aviril s azulenom?
    Net nechce prezradiť zloženie. Zvláštne.
    Ale viem, že to nebola žiadna sláva.
    M

    • electra píše:

      Nuž, väčšina „tradičných“ kozmetických prostriedkov nemá na internete zloženie, pretože sa to nezvyklo písať. A výrobca sa neunúval. Väčší zahraniční predajcovia ako DM začali písať zloženie svojich produktov, pretože ich tam tlačí zahraničná verejnosť. Žiaľ mám pocit, že naša verejnosť ešte stále kupuje kozmetické prípravky bez toho, aby si prečítala zloženie a iba preto, lebo je to „osvedčená – a lacná – klasika“, a nezaujíma ich čo v tom je alebo či to bolo testované na zvieratkách. Ja viem, že budem znieť ako z inej planéty, ale nikdy som o avirile s azulenom nepočula až dodnes. Asi preto, že som sa neunúvala hľadať „osvedčenú klasiku“ na pultoch. Ale ak sa niekedy dostanem do nejakého obchodu, môžem nafotiť a postnúť zloženie. Kvôli tomu, aby som to odpísala a potom vyliala sa mi to nechce objednávať. Počula som o Aviril púdre, asi to bolo aviril, ale karcinogénny púder snáď už nikto na dieťa nedá – alebo áno? Aby som sa nedivila. Nuž, som „ľavá“ na klasickú kozmetiku, nikdy som ju naozaj nepoužívala. Ja som za svojho života používala tak minimálne kozmetiky, ešte aj pred „prírodnými“ časmi. Mydlo, zubná pasta, šampón.. Ešte aj moja kožná mi nikdy neverila, že nepoužívam sprchový gél. A to naozaj, niečo predsa používate? Nie.. umyjem si ruky, keď prídem zvonku alebo sa najem. A keď sa sprchujem, tak akurát hlavu a na zvyšok použijem vodu. Dokonca som mala to šťastie a nemala som žiadne „pupáky“ ako teenager, moje spolužiačky, že čo používam na tvár.. Ja.. čistú vodu. Ono to prišlo až neskôr niekedy na výške. Skôr som bola vo všetkom „pozadu“. Dáke mastičky som začala riešiť až keď sa narodili deti..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.