Fyzikálne a chemické filtre v prostriedkoch na opaľovanie
Existujú dve základné skupiny prostriedkov na opaľovanie, fyzikálne (nazývané aj minerálne) a chemické. Fyzikálne prostriedky používajú fyzikálne UV filtre a chemické prostriedky používajú chemické UV filtre. Fyzikálne filtre sú zvyčajne dobre tolerované všetkými druhmi pokožky a uprednostňované v detských ochranných prostriedkoch, chemické môžu spôsobiť podráždenie u niektorých ľudí. Fyzikálne môžu zanechať biely povlak po použití a neposkytujú takú veľkú ochranu proti UVA žiareniu. Navyše sú hustejšie a ťažšie sa aplikujú. Preto si niekto pomyslel, že rozdrobenie fyzikálnych filtrov na nanočastice by bol dobrý napad. Potom sa však zistilo, že ak sa však fyzikálne filtre vo forme nanočastíc dostanú do tela, ničia bunky. Veľmi nebezpečné je to najmä u detí. Podľa súčasných „múdrych hláv“ by však nanočastice nemali preniknúť zdravou pokožkou – ak ich neprehltnete. Oba druhy ochranných prostriedkov proti slnku majú svoje výhody i nevýhody. Preto sa v súčasnosti vyrábajú aj produkty, ktoré obsahujú chemické i fyzikálne filtre zároveň a snažia sa využiť to najvýhodnejšie z oboch skupín.
Ako fungujú:
Fyzikálne opaľovacie krémy chránia pokožku pred slnkom tým, že odrážajú alebo blokujú slnečné lúče.
Chemické opaľovacie prostriedky absorbujú slnečné lúče. Niektoré chemické filtre dokážu roztrieštiť slnečné lúče, ale zväčša ich iba pohlcujú.
UV filtre (aktívna zložka opaľovacieho prostriedku, ktorá ochraňuje pokožku pred slnkom):
Fyzikálne:
- Titanium dioxide (TiO2)
- Zinc oxide (ZnO)
Chemické:
- Octylcrylene
- Avobenzone
- Octinoxate
- Octisalate
- Oxybenzone
- Homosalate
- 4-MBC
- Mexoryl SX and XL
- Tinosorb S and M
- Uvinul T 150
- Uvinul A Plus
Stabilita:
Fyzikálne – vo všeobecnosti stabilné
Chemické – Väčšina z nich je foto stabilná, ale nie všetky. Avobenzone napríklad je notoricky nestabilný. Zvyčajne sa stabilizuje zmiešaním s inými UV filtrami.
Vplyv na pokožku:
Fyzikálne – Titanium dioxide môže byť problematický pre niektorých ľudí (Ak sa vyhádžete z minerálneho make upu a fyzikálneho prostriedku na opaľovanie, najpravdepodobnejším vinníkom je titanium dioxid)
Chemické – Chemické filtre môžu podráždiť pokožku skôr ako fyzikálne. Mnohé z nich spôsobujú alergické reakcie.
Ochrana:
Fyzikálne – Ponúkaná ochrana závisí od veľkosti častíc UV filtra a celkového zloženia produktu. Zink oxid a titanium dioxid chránia pred lúčami UVB aj UVA, ale nie pred celým spektrom UVA lúčov.
Chemické -Chemické filtre ponúkajú viac ochrany proti UVA a UVB lúčom ako fyzikálne filtre. Avobenzone napr. poskytuje ochranu proti celému spektru UVA lúčov.
Výzor:
Fyzikálne – Husté a nepriezračné, môžu sa ťažšie rozotierať.
Chemické – Bezfarebné, bez zápachu, zvyčajne tekuté.
Bezpečnosť:
Fyzikálne – Zvyčajne bezpečné, nespôsobujú voľné radikály.
Chemické – Niektoré chemické filtre môžu uvoľnovať voľné radikály, ktoré spôsobujú starnutie pokožky
Zdroj: http://www.skinacea.com
Pridaj komentár