Diastáza priamych brušných svalov alebo prečo mám veľké brucho po pôrode

V známom sitcome Priatelia (Friends) sa narodilo niekoľko bábätiek. Niektoré problémy súvisiace s tehotenstvom a pôrodom tam však nespomenuli, koniec koncov to nebolo ani ich cieľom. Asi najlepšie si iste všetci spomínajú na Phoebe, ktorá porodila trojičky. V tom čase bola naozaj tehotná so svojim synčekom a čoskoro po pôrode vyzerala, akoby ani nikdy nebola rodila. Nuž, mnohé mamičky majú to šťastie, že niekoľko dní po pôrode vyzerajú, ako pred začiatkom tehotenstva. Iné si môžu dovoliť osobného trénera. Mnohé však to šťastie nemajú.

Normálne sa brušné svaly a elasticita brušnej steny majú vrátiť 6-8 týždňov po tehotenstve do normálneho stavu, vystrčené či ovisnuté brucho naznačujú, že niečo nie je v poriadku. Mnohé mamičky pred pôrodom mali ploché bruško a vytŕčajúce brucho po pôrode je rozhodne nepríjemné z estetického a spoločenského hľadiska (hlúpe otázky známych i neznámych, či nie ste opäť tehotná, nepríjemné pocity pri partnerovi, nepríjemné pocity z vlastnej postavy). Na dobrom psychickom stave to mamičke rozhodne nepridá. Nie je to milá skúsenosť, pretože žena si problém nespôsobila sama, a zbaviť sa ho nie je ľahké. Nie je to žiaľ ani stav vyriešiteľný za mesiac. Tu je niekoľko informácií a tipov na začiatok, ktoré dúfam pomôžu.

diastasis_recti

Čo je to diastasis recti:
Diastasis recti v preklade znamená rozostup priamych brušných svalov. Rectus abdominis sú svaly tvoriace prednú stenu brucha a Linea alba je tkanivo alebo väzivo, ktoré ich spája. V dôsledku vnútorného tlaku sa ľavá a pravá strana svalu oddelia, uvoľnené väzivo Linea alba ich nedokáže udržať a medzi oboma polovičkami sa vytvorí medzera, ktorá sa obvykle tiahne od hrudnej kosti až k pupku. Linea alba je tmavá čiara smerom dolu, ktorú mnohé tehotné ženy vidia uprostred narastajúceho bruška. Oslabené a málo elastické väzivo nedokáže udržať vnútorné orgány a tie sa vydúvajú (to spôsobuje ovisnuté brucho alebo vydúvajúci sa hrebeň v oblasti pupka, napr. keď zdvihneme nohy niekoľko cm od zeme). Diastáza zvyčajne neprináša so sebou žiadne zdravotné komplikácie.

Hlavnou príčinou diastázy je priveľký vnútorný tlak:
* v tehotenstve pri veľkom plode, viacpočetnom tehotenstve, polyhydramione (priveľa plodovej vody), druhom a ďalšom tehotenstve, ak menšia diastáza po prvom nebola doriešená
* pri pôrode
* krátko po pôrode nesprávnym namáhaním priamych brušných svalov (nesprávne druhy cvikov a športov)
* veľmi zriedka trpia diastázou i muži (zdvíhanie ťažkých predmetov, nevhodné športové zaťaženie)
* často trpia diastázou novorodeniatka, netreba sa znepokojovať, u nich sa berie diastáza ako normálna, medzera medzi obidvoma svalmi sa uzavrie sama od seba v priebehu rastu (jedinou komplikáciou by mohol byť pruh.) .
zdroj i s obrázkom bábätka: http://inspirehappy.com/2012/08/07/diastasis-recti-know/

Kedy sa možno zbaviť diastázy:
Diastázy sa možno zbaviť kedykoľvek, i 20 rokov po pôrode.

Komplikácie súvisiace s diastázou:
* prietrž celého brucha odborne nazývaná hernia po pôrode
* pruh v oblasti pupočníka
Ku komplikáciám môže dôjsť v priebehu pôrodu, hlavne pri cisárskom reze alebo si ich môžeme navodiť i sami pri nesprávnom cvičení s už existujúcou diastázou.

Čo zhoršuje diastázu:
* Všetky cviky, ktoré namáhajú priame brušné svaly (brušáky, sklápačky), ale i niektoré druhy cvikov pilates, jogy, športy ako tenis, golf. Preto po pôrode radšej necvičiť pilates či jogu bez trénera. Cvičením sa priame brušné svaly zväčšujú, ale nepribližujú k sebe.
* Nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien, žiaľ platí to i o bábätkách či ich mladších súrodencoch, čomu sa mamička ťažko vyhne.
* Nesprávne vstávanie z postele, tomu sa vyhnúť snáď dokážeme.

Hlavné nedostatky liečby diastázy na Slovensku:
Hlavnou príčinou zanedbávanej liečby diastázy u nás je neinformovanosť tehotných žien na Slovensku, čo je nedostatkom zdravotnej starostlivosti gynekologického a pôrodníckeho personálu, nehovoriac o obvodných lekároch. Ak by ženy o diastáze vedeli, nemuselo by dôjsť k jej zhoršeniu v dôsledku nesprávneho cvičenia či druhého tehotenstva. Ženy s diastázou v druhom tehotenstve by mohli nosiť podporný pás, ktorý by ich rekonvalescensiu po pôrode uľahčil. Každá žena, ktorá je tehotná, by už v tehotenstve mala byť informovaná svojim gynekológom o možnosti diastázy. V mnohých krajinách je dokonca zvykom ženu po pôrode rovno „zabandážovať“ či obviazať pásom a diastázu stiahnuť. U nás sa riešia priamo iba komplikácie súvisiace s diastázou, t.j. prietrž a pruh, psychickým stavom ženy, ktorá vyzerá po pôrode ako tehotná, sa nikto nezaoberá. Sama si musí zistiť všetky možnosti nápravy. Diastázou je postihnutá až tretina žien, ktoré podstúpili pôrod. To je naozaj obrovské množstvo.

Ako sa meria diastáza:
Rozostup sa meria počtom prstov. Na internete nájdete množstvo návodov ako zistiť diastázu, väčšina je však v angličtine. Tu sú dva z nich. I keď Vaša angličtina nie je najlepšia, je to tam názorne ukázané. V podstate ide o nadvihnutie hlavy a snahu nahmatať si otvor medzi dvoma svalmi a vsunutie určitého počtu prstov do otvoru. Je dobré odskúšať si to najskôr na partnerovi, prípadne žene, ktorá nebola tehotná, aby ste videli – cítili ten rozdiel. Diastáza na 2-3 prsty po pôrode sa pokladá za normálnu, čokoľvek viac treba riešiť cvičením. Ľahnite si na chrbáť, pokrčte nohy, uvoľnite sa, nesťahujte brucho a nesnažte sa tak „falšovať“ výsledok. Pomali dvihnite hlavu, svaly sa začnú sťahovať pri zdvihnutí hlavy, dôležité je ich zmerať vo chvíli, keď sa začnú sťahovať. Skúste to viackrát.

Ako sa lieči diastáza:
* Mierna popôrodná diastáza môže odísť sama od seba, ak nedôjde k jej zväčšeniu napr. v dôsledku zvýšenej námahy, ďalšieho tehotenstva. V ostatných prípadoch (rozostup viac ako 2 prsty, ovísajúce brucho) existujú iba dve možnosti: správne cvičenie, ktoré napomáha zmenšeniu rozostupu svalov alebo priame zošitie svalov (abdominoplastika). Skôr než sa rozhodnete pre ktorúkoľvek metódu, obe si dokonale premyslite a preštudujte. Obidve metódy majú svoje výhody i nevýhody.
* Abdominoplastika je zvyčajne rýchlejšia a účinnejšia, neodporúča sa však, ak plánujete viac detí. Navyše je to veľmi bolestivá a nie lacná záležitosť (od 900Eur+). Chirurgovia sa síce budú snažiť o „bikini“ rez, ale v krajnom prípade môže byť jazva aj od pupka dolu. Plastickou operáciou brucha je zredukovaná medzera medzi priamymi svalmi, odstránená prebytočná koža a premiestnený pupok. Abdominoplastika nerieši ukladanie tuku do brušnej dutiny, tak častej hlavne u mužov, ktorí mali v niektorých fázach života nadváhu.
* Klasická chirurgia v prípade hernie a pruhu je zadarmo, resp. preplácaná poisťovňou, tu však rátajte s „rozpáraním“ brucha a sieťkou. Riziko sieťky je, že môže prirásť k vnútorným orgánom.
* Cvičenie vyžaduje veľa pevnej vôle a času, čoho veľa unavených mamičiek nemá popri novorodeniatkach, prípadne viacerých deťoch. Veľmi účinný je samozrejme osobný tréner, v zahraničí je ponúkaných niekoľko cvičebných programov i online, známa je tuplerova metóda od Julie Tupler. Neinvestujte však do drahých cvičebných programov, ak nebudete mať čas ich dodržať. Je to iba na Vás, čas naozaj netlačí, ako bolo spomenuté, ten rozostup môžete riešiť i neskôr, keď deti budú v škôlke, škole.
* I keď neplánujete riešiť diastázu okamžite, nie je na škodu dodržať niekoľko pravidiel, aby sa Váš stav nezhoršoval a stena trochu spevnela. Tu je niekoľko tipov navyše.

Niekoľko tipov navyše:
* Zistite, či máte diastázu a nakoľko prstov sú brušné svaly rozostúpené.
* Ak viete o diastáze z prvého tehotenstva, niektoré cviky počas druhého tehotenstva napomáhajú redukovať, prípadne zmierniť diastázu po pôrode.
* Sťahujúce pásy pomáhajú tvarovať brucho. Výhodné je cvičiť so sťahujúcim pásom, prípadne si zabandážovať brucho, aby sa diastáza nedvíhala a nerozširovala pri namáhavých činnostiach počas dňa. Lacnejšie tvarovacie pásy či nohavičky môžete kúpiť napr. v predajniach Lidl alebo v niektorých predajniach s bábätkovským tovarom. Tie kvalitnejšie Vás vyjdú o trochu viac ako len 5-6Eur. Pouvažujte o nich, keď sa rozhodnete cvičiť pravidelne. Zato z tých lacnejších nekúpte hocičo z latexu, v čom sa budete sústavne potiť, cítiť nepríjemne a nebude sa to dať nosiť. Dajte si záležať na výbere materiálu. Hlavne po cisárskom reze dajte pozor, aby Vás pás nešúchal na jazve.
* Iba pás bez cvičenia pri pokročilej diastáze Vás nespasí.
* Počkajte minimálne 3 mesiace, aj viac, ak sa na cviky či riešenie problému necítite, nikto Vás nenaháňa. Potom začnite s dychovými cvičeniami a sťahovaním svalstva. Ak dojčíte zostaňte iba pri tých a počkajte 6 mesiacov, než dieťatko začne dostávať prvé príkrmy. Trochu Vás do odľahčí.
* Trochu diéty nie je nikdy na škodu vynechajte sladkosti a snažte sa vrátiť aspoň približne na svoju predchádzajúcu váhu.
* Môžete navštíviť schopného chirurga, hneď Vás rezať nebude, môže Vám však potvrdiť diagnózu, predpísať pás na nosenie, prípadne poradiť.
* Pri cvičení buďte veľmi opatrná, netreba dodržať všetky cviky, ktoré nájdete na internete, vyberte si niekoľko, ktoré sú Vám sympatické, nieže si stav zhoršíte alebo navodíte pruh navyše.
* Posilovať treba šikmé brušné svaly. Dobré je začať cvičiť najskôr cviky na spevnenie panvového dna (kegelove cviky).
* Vaším prvoradým cieľom je uzavrieť vytvorenú štrbinu a priblížiť opäť svaly dokopy, nie tvarovať si brucho, myslite nato pri akejkoľvek činnosti (kýchnutie, kašľanie, dvíhanie predmetov); snažte sa bočné steny tlačiť k sebe a dozadu ku chrtici a nedovoliť brušku „vyskakovať“.

Cviky na priečny brušný sval – tento sval vyzerá zhora ako opasok ktorý je okolo celého drieku. Ak ho posilníte, nielen že Vás pás bude menší, ale posilníte aj Váš spodný chrbát..
* Predstavte si že si chcete zapnúť zips na rifliach ktoré sú Vám trošku malé. Stiahnite brucho, snažte sa tlačiť pupok smerom k chrbtici a držte asi 10 sekúnd. Uvoľnite a opakujte cca asi 3 minúty.

Cviky na svaly panvového dna – svaly, ktoré pomáhajú zastaviť močenie.
* Napnite ich a držte ich napnuté asi 10 sekúnd. Pomaly uvoľnite. Opakujte 10 krát.
* Napínajte ich v krátkych, rýchlych intervaloch. Opakujte 10 krát.
Snažte sa ich precvičiť 5-6 krát za deň.
Tieto cviky môžete vykonávať v stoji, sede alebo po ležiačky.

Cvik navyše:
* Kľaknite si s rukami na zem. Uvoľníte brušné svalstvo. Bez toho aby ste ohli chrbát, stiahnite brušné svaly dovnútra a držte asi 10 sekúnd. Tento cvik môžete opakovať počas troch minút. Uvoľnite a napnite, uvoľnite, napnite….

Prevzaté z http://www.sportujeme.sk/fitness/ako-cvicit-po-porode

Niekoľko liniek pre Kegelove cviky, ktoré môžete robiť i samostatne (nájdete ich i viac):
* http://www.zdravie-nonstop.sk/inkontinencia/kegelove-cvicenie
* http://www.mamaaja.sk/tehotenstvo-a-porod/tehotenstvo/kegelove-cviky/
* http://www.zdravie.sk/clanok/45979/posilnovanie-svalov-panvoveho-dna-kegelove-cviky

Správne vstávanie z postele:
Z polohy na chrbte sa treba prevaliť nabok, potom nadvihnúť na lakte, spustiť nohy a rukami sa dvihnúť do sedu. Nenapínať brušné svaly.

Správne zdvíhanie bábätka, ťažších predmetov
Pri každom zdvíhaní si treba pokľaknúť (čupnúť) a tak nadvihnúť záťaž, nie zohýbať sa s rovnými nohami a v predklone.

Pre skúsenosti iných mamičiek si „prelistujte“ modrého koníka. Mnohé informácie tu boli zozbierané z týchto stránok, vďaka všetkým mamičkám za snahu pomôcť a informovať ostatných.
* http://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/diastaza-priamych-brusnych-svalov-mate-tuto-diagnozu/

Tuplerova technika
* Tuplerova technika zahŕňa nosenie pásu po celý deň, odporúčaný i na noc, správne vstávanie z postele a líhanie do postele, dvíhanie bábätka bez toho, aby sa diastáza dvíhala (viď vyššie), 3x cvičenie denne po sediačky 100 cvikov s pásom. V neskorších fázach je pomerne časovo náročná.
* Na http://tummytribe.com/wp/tupler-technique-information/diastasis-recti-before-after-the-tupler-technique-programme/ nájdete obrázky s odmeraným rozostupom prstov.
* Na www.tummytribe.com možno získať DVD s pásom, ktoré vyjde zhruba na 90Eur. Treba napísať na uvedenú adresu e-mail Rachel, dohodnúť sa na veľkosti pása a farbe (ponuka biela, čierna), zaplatiť cez Paypal. Balíček Vám príde poštou z Anglicka.

Základné cviky

Cvik č. 1
Sadni si na stoličku s rovným operadlom a spodný chrbát pritlač o operadlo alebo si sadni na zem do tureckého sedu a spodný chrbát prilač ku stene. Polož jednu ruku pod pupok a druhu nad pupok. Nadýchni sa a pri výdychu stiahni brucho k chrbtici. Tie svaly, ktoré sa zapojujú do práce sú priečne a tie je potreba posilovať. Cvik spočíva v tom, že v tejto polohe budeš priečne svaly sťahovať k chrbtici rýchlo. Za jeden deň je potrebné urobiť desať setov (sérií cvičení) po 100 opakovaniach. Napr. 3 sety ráno, 3 sety poobede a 4 sety večer.

Cvik č. 2
Výťah
Rovnaká pozícia ako pri cviku č. 1. Predstav si, že nafúknuté brucho je na prvom poschodí. Čím je brucho bližšie ku chrbtici, tým je na vyššom poschodí. Keď je maximálne pritiahnuté ku chrbtici tak je na 6. poschodí. Nadýchni sa, vypuč brucho do polohy prvého poschodia, vydýchni a pritlač ho do polohy piateho poschodia. Vydrž, kým nenapočítaš do 30. Potom pritiahni brucho ešte ďalej (malý stisk) do polohy 6. poschodia. Takto stiahni brucho 5 krát. Cvičenie ukonči plným nádychom do brucha. Opakuj 5 setov každý deň.

Cvik č. 3
Kontrakcie
Rovnaká pozícia ako predtým. Polož ruky nad a pod pupok, aby si mala istotu, že používaš tie správne svaly. Daj brušné svaly do polohy tretieho poschodia. To je štartovacia poloha. Potom stiahni do polohy piateho poschodia. Pracuj len brušnými svalmi, nenakláňaj sa pritom dopredu. Horné aj spodné svaly musia byť zapojené. Denne 5 setov po 100 opakovaní. Po týždni môžeš robiť sťahy zo štvrtého na piate poschodie.

Prevzané od xlucie z http://www.modrykonik.sk/forum/chcem-schudnut/cviky-na-rozidene-brusne-svaly/

tuplerrehabsplint

Julie Tupler pás si môžete prehliadnuť i na http://tummyzip.com/faq/

Luxusný belly bandit http://www.bellybandit.com/store/p-1-original-belly-bandit.aspx
z polyesteru a spandexu je možné kúpiť i na Slovensku na http://www.e-mama.sk/index.php?id=belly-bandit

bellybandit

Pre informácie o hernii, prietrži celého brucha skúste
* http://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/mate-niekto-pretrhnuty-brusny-sval-po-porode/

Krajným prípadom je plastika brucha, abdominoplastika
* podrobnejšie na http://www.estheticon.sk/zakroky/abdominoplastika-operacia-brucha
* prehľad cenníkov http://www.estheticon.sk/cenniky/abdominoplastika-operacia-brucha

Cviky na diastasis recti

Yoga pre diastasis recti

Cvičenie po pôrode v slovenčine, ak nemáte diastázu

14 Responses to Diastáza priamych brušných svalov alebo prečo mám veľké brucho po pôrode

  1. maja píše:

    Abdominoplastika – urobia mi ju počas cisarskeho rezu? dôvod
    – čakam 3 dieta
    – 1 a 2 dieta bolo cisarskym rezom zostali mi po nich veľmi rozostúpene svali
    – 2 dieťa som mala pred 6 rokmi a vyzerala som do otehotnenia s 3 dietatom ako keby som mala isť rodiť, všetci sa ma pýtali 6 rokov na termín pôrodu
    – cvičím 3 roky na bočné brušne svali a nepomáhalo to, len mi spevneli svaly na bruchu ale brucho stále ovísalo a bolo veľké ( všade som chudá až na brucho)
    – viac detí neplanujeme, chcem sa dať sterilizovať počas cisarskeho rezu

    • electra píše:

      Zdravy rozum mi hovori, ze plastiku pocas cisarskeho nespravia. Sterilizaciu ano, to je aj to iste oddelenie, maly zakrok pre gynekologa – porodnika, ale plastika patri uplne inam, pod uplne inych odbornikov, a tipujem ze by tam hrozili nejake komplikacie. Navyse narkoza pocas cisarskeho sa odlisuje od narkozy pocas inych operacii. Raz mi to bolo vysvetlovane, kedze som podstupila viac operacii a stazovala som si ako to trvalo a nebudem nikoho desit.. kym pri inych operaciach som napocitala raz-dva-tri a za par sekund som nevedela o svete, pri cisarskom to prebieha uplne inak vzhľadom na ochranu dieťatka. Dalej abdominoplastika moze trvat dve hodiny, cisarsky nie, takze aj tu je dlzka narkozy ina. Navyse pred abdominoplastikou sa odporuca schudnut co je navyse, tak som pocula. Pretože abdominoplastika neriesi obezitu, ak tam nejaká je, samozrejme. Musite spytat chirurga, ako skoro po cisarskom je nieco take mozne. Pripadne poslat tuto otazku na niektoru z klinik, jednoducho sa opytajte v emaily na kontaktoch, ved vas to k nicomu nezavazuje

    • electra píše:

      Este som zabudla, neviem ci Vas upozornili, na tu sterilizaciu si nezabudnite dat vcas ziadost, lebo je tam nejaka povinna cakacia doba – jeden mesiac alebo tak. Pravne predpisy.

      • Luboslava píše:

        Dobrý den.
        Chcem sa opýtat..
        Som druhy krát tehotná. mám miernu diastázu. prvy pôrod bola sekcia. je možné ,aby som teraz rodila prirodzene? a je možné ,aby sa to moc nezhoršilo počas tohto tehotenstva,prípadne pôrodu? lebo moja chirigučka ma dnes nalakala,že určite by nerodila prirodzene a potom ,vraj mam ist hned na plastiku a potom,že neodporúča už dalšie deti. zatial to vobec nebolo take hrozne. a moj gynekológ toto ani vobec neriešil. za chirurgičkou som bola s krčovými žilami a na toto som sa len náhodou opýtala. kde viacej zistim,lebo som celý den na nete a kničomu som sa nedopátrala. žiadne skúsenosti žien s dalším tehotenstvom a pôrodom. už len riešia diastázu. dakujem za každú a jednu radu

      • electra píše:

        Dobrý deň,
        je možné rodiť prirodzene i po sekcii
        – diskusiu a skúsenosti o prirodzenom pôrode po sekcii nájdete na
        http://www.modrykonik.sk/forum/blizi-sa-to/je-mozne-rodit-prirodzene-po-prvom-porode-cisarskym-rezom/
        – či je možné, aby ste rodili prirodzene Vy musí posúdiť Váš pôrodník podľa Vášho stavu pred pôrodom, to nemôže nikto vyriešiť po internete za Vás či za neho
        – informácie o vaginálnom pôrode po sekcii je tiež dostatok, napríklad na linkách
        http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/cisarsky-rez-sekcia/vaginalne-po-cisarskom-reze/
        http://www.babyweb.sk/vaginalny-porod-po-predchadzajucom-cisarskom-reze-vyhody-rizika

        Ďalšie tehotenstvo a diastázu by som osobne neriešila kým nie je dieťatko na svete a Vy nie ste oddýchnutá.
        Moje druhé tehotenstvo aj zotavovanie po pôrode boli veľmi jednoduché, bolo to moje najjednoduchšie obdobie z troch. Tretie bolo náročné už kvôli tomu, že som mala ďalšie dve deti a to mladšie do jedného roka potrebovalo ešte nosiť na rukách, čo je v pokročilom stave tehotenstva dosť náročné, navyše som mala slabý žalúdok po výbere žlčníka.
        Takže, užite si toto tehotenstvo, dohodnite sa s pôrodníkom na spôsobe pôrodu, keď to bude aktuálne a diastázu a iné problémy nechajte tak, kým nebude dieťatko na svete.
        Veľa šťastia Vám i bábätku.

  2. Sylvia píše:

    Zdravím,

    pri treťom tehotenstve, som od 7 mesiaca začala cítiť veľký tlak v bruchu, pnutie a mala som pocit ťažkého brucha. Gynekologička mi povedala,že mám diastázu, po pôrode mi to potvrdil aj lekár fyzioterapeut. Dali mi cviky, ktoré som zo začiatku cvičila. Teraz čakám štvrté a od 17. týždňa mam zas ten tlak v bruchu a pocit ťažkého brucha. Lekárka mi povedala, že je to tou diastázou. Môže diastáza spôsobovať, že cítim taký tlak a pnutie v bruchu? Všade sa píše, že je to len „kozmetický“ problém a lekárka to nerieši, ale mne sa veľmi ťažko chodí.Pomohol by mi ten pás, o ktorom sa píše v článku ďakujem za opoveď

    • electra píše:

      Dobrý deň,

      niekedy mám pocit, že tí, čo píšu, že je to kozmetický problém sú „muži“ alebo to nezažili, lebo napríklad aj teraz keď nie som tehotná a zle si ľahnem alebo prudko vstanem, vie ma tam „niečo“ zabolieť, čo predpokladám je zle položený orgán alebo natiahnutý alebo také niečo. V každom prípade si dávam pozor na prudké vstávanie.

      Aj ja som pri treťom tehotenstve dosť trpela od 7 mesiaca a čím dlhšie som bola na nohách tým to bolo horšie, neskôr už od rána. A pri dvoch malých deťoch si ani nemôžete cez deň veľmi ľahnúť. Ku koncu tehotenstva to už boli hrozné bolesti, a nielen v bruchu, to bol pocit akoby sa mi rebrá zarezávali do vnútorností.. povedala som nikdy viac.. Tipujem, že čím je dieťatko väčšie, tým viac tlačí na niektoré orgány a pri diastáze to môže byť horšie. A Vy teraz pri troch, viem si predstaviť, že si neoddýchnete. Ak to neohrozuje dieťatko, jedine si to odtrpieť do pôrodu a čo najviac oddychovať cez deň. Viem, hlúpa rada pri troch ďalších deťoch. Na ten pás sa rozhodne spýtajte gynekológa, aby ste neohrozili dieťatko. Ja som to neriskla, ale každý deň do pôrodu bolel. Ale po pôrode všetko zmizlo.

  3. Veronika píše:

    To si každá z nás pokazí postavu po pôrode. Vyskúšaj cvikynabrucho.sk To sú také nenáročnejšie cviky pre ženy.

  4. anita píše:

    poprosím o radu pri liečení diastázie spôsobenej metabolickou poruchou nadmerného meteorizmu, mám skutočne veľké brucho a tvrdé ako skala… chodím pravidelne k špecialistovi, dodržiavam 20 rokov diétu, málo jem a viackrát, tzv. ľahko stráviteľnú diétu a predsa… znižuje sa mi kvalita života, cvičiť len už minimálne, lebo v 63-ich rokoch mám značné ortopedické problémy /chrbtica, kĺby aj koleno/. Budem veľmi rada, keby niekto s podobným problémom by sa o svoje skúsenosti s nami podelil… ďakujem

  5. Angie píše:

    dobry den rada by som sa opytala ak to mam na 4 prsty ako to mam dalej riesit dakujem vopred za odpoved

  6. […] Diastáza priamych brušných svalov alebo prečo mám veľké brucho po pôrode?  […]

  7. julia píše:

    toto je fajn fyzio-terapia.sk/online-kurz/

  8. Janka píše:

    Dakujem za clanok a za vsetky info. Mam za sebou 4 SC a rok po poslednom stale brusko ako 24tt:) teraz uz chapem preco. Nik mi to doteraz nepovedal, ze brusaky nepomozu:) a ani nepomohli po tretom, este stastie ze skor ako som sa vrhla na intenzivne cvicenie cakala som dalsie:)))) Naozaj vdaka – aj za laskave slova ze na cvicenie je cas….aj neskor:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.