Čo sme kúpili do školy

Moja najstaršia dcérka ide po prvýkrát do školy v septembri, tak sme si povedali začiatkom augusta, že by sa patrilo niečo pokúpiť. Nezdalo sa mi to neskoro, nie som prívržencom myšlienky, že školská taška je darček na Vianoce či narodeniny. Dieťa ide do školy a má dostať svoju školskú tašku bez ohľadu na nejaký sviatok.

Nebudem písať celé zoznamy, je ich plný internet, dolu uvádzam niekoľko užitočných liniek, z ktorých som čerpala. A navyše, potreby do školy závisia aj od požiadaviek tej-ktorej školy, ktorú bude dieťatko navštevovať. Takže, ak je to po prvýkrát, nezaškodí sa popýtať.

Untitled-1

Toto nie je kompletný zoznam pre všetky školy a alternatívy, iba niekoľko mojich postrehov a omylov z nákupov. Mnohé sú prvý dojem a určite napíšem, ako sa nám písalo s prvou ceruzkou. A kúpila som i zopár neužitočných a zbytočných vecí, ale to sa asi stane každému pri prvom dieťati. Keď držíte veci v ruke, uvažujete, viac čítate, pozhovárate sa s učiteľom, tak prídete na to, že to ste si mohli odpustiť kúpiť a to ste mohli dokúpiť.*

* Trochu som tento zoznam opravila v januári 2017, po pol roku

Zošity a učebnice

Zošity som nemusela riešiť. Asi mesiac po prijatí do školy sme dostali pozvánku s tým, že máme priniesť peniaze a dieťa. Deti sa zahrali na dvore a rodičia mali menšie rodičovské združenie, na ktorom sme zaplatili asi 15-20 Eur za zošity a cvičebnice, teraz už presnú sumu neviem. Také riešenie mi úplne vyhovuje, lebo predstava, že by som mala v septembri stáť v rade v malom papiernictve, kde ešte stále v 21. storočí neberú kartu, ma vôbec neláka.

Zabudla som dodať – Arka má konečne e-shop, aj keď s minimálnou 15Eur objednávkou, ale na začiatku školského roka sa možno niečo nazbiera.

Ak to niekoho zaujíma, tu je zoznam učebníc a písaniek, ktoré máme (január 2017):

formát A4:

P1070009a

– Hupsov šlabikár, vydavateľstvo aitec (1. časť do pol roka, 2. časť od pol roka)
– Pracovný zošit k Hupsovmu šlabikáru, vydavateľstvo aitec
– Matematika pre prvákov, vydavateľstvo aitec (1. časť do pol roka, 2. časť od pol roka)
– Zbierka úloh z matematiky 1 pre prvý stupeň ZŠ, vydavateľstvo aitec
– Prírodoveda pre prvý ročník ZŠ, vydavateľstvo aitec
– Anglický jazyk, A4

formát A5 s predpísanými písmenkami, číslami:

P1070622a

P1070623a

– Písanie pre 1. ročník ZŠ, už máme 4. zošit v januári s predpísanými písmenkami H, L, K, B, C, T, Z, vyd. aitec
– Číselko, s predpísanými číslami 0-10, vyd. aitec
– Zošit s pomocnou liniatúrou, vyd. aitec (ten je síce prázdny, ale tam im pani učiteľka predpisuje písmenká na cvičenie, teraz máme napr K, Ka, Ke a podobne)

prázdne zošity, formát A5:
– na Písanie, zošit s pomocnou linkou notes 511
– na Matematiku, štvorčekový zošit, notes 5110
– na Prvouku prázdny zošit notes 520

zvláštne zošity:
Žiacka knižka, A5
Písanie pre 1. ročník ZŠ, 1. zošit, aitec, formát A4, ale otvára sa na dĺžku, nie na výšku, treba si naň vypýtať extra obal v papiernictve. To bol prvý zošit na písanie, učili sa tam písať kadejaké vlnovky a čiarky (čo moju malú až tak nebavilo). Ostatné s písmenkami (zošit 2 a vyššie) boli potom A5.

P1070624a

P1070626a

P1070625a

 

Doplnok: Učebnice a povinná literatúra sú k dispozícii v elektronickej podobe. Samozrejme, pre starších, malé deti sa najskôr musia naučiť čítať a písať.

Obaly a dosky

Bola som kúpiť osobne v papiernictve, chcela som ich vidieť. Ako prvé mi ponúkli PVC, tak som sa poďakovala, že nie a vypýtala som si farebné z PP (sú podľa mňa Herlitz, ale nie som si istá). Mali dva druhy, také zrnité a také hladké (donau). Z hladkých som mala taký divný pocit, tak som vzala zrnité, viac kusov z ružových a po dva z ostatných farieb, A4 aj A5. Keď som neskôr, niekedy v novembri bola dokúpiť ružové (kúpila som málo A5), už nemali. Na moju otázku, kedy budú mať nové mi odpovedali, že to naskladňujú iba pred septembrom. Je to logické z hľadiska biznisu, trochu hlúpe, keďže sú papiernictvo. Potom som ešte v druhom zohnala fialové. Ale online v Arka e-shope by sa dali zohnať.

Sú pekné a pevné, majú jediné malé mínus, niektoré hrany špici boli pichľavé, tak som to jemne nožnicami zaoblila.

P1070601a

P1070602a

P1070597a

Jedine na angličtinu máme priesvitný PE – A4, pretože som na ňu nevedela navliecť tie hrubé PP, podľa mňa tá knižka musí byť o zopár mm väčšia. A ešte máme špeciálny A4 z papiernictva, ktorý sa otvára na dĺžku, nie na výšku na prvú písanku (viď vyššie pri zošitoch).

V Tescu mali žlté drsné polopriesvitné PP žlté obaly veľkosti A5 českej spoločnosti Linarts. Sú o niečo menej pevné ako tie PP z Arky, ale tiež pekné, tak som vzala jeden kus, ten šiel potom na Žiačku knižku. Mali iba žltú farbu. Neskôr mali i iné farby vrátane A4, pekné svetlomodré, sú veľmi jemné a príjemné na dotyk.

P1070599a

Kúpila som v Tescu aj nálepky na obaly, aby si mohla napísať meno a triedu. Sú princeznovské – ako inak, ale mali aj iné témy – psíkov, koníky.. V maďarskom Tescu, neviem, či mali aj v slovenskom.

Okrem plastových obalov je na moje prekvapenie zvykom mať zošity v kartónových doskách s gumičkou, vraj aby sa im nerobili rožky a nebehali sami od seba po taške. Ináč je to praktické, kúpila som jednu A5 s princeznami, v maďarskom Tescu, v slovenskom som ich nevidela, ale už som išla dosť neskoro. Táto je dobrá , nie preto, že má obrázok Disney princezien, ale preto, že tá „svačka“, čo drží gumičku, je na bočných stenách, nie na zadnej stene. Ak je priveľká kovová svačka na zadnej stene, tak sa o ňu zachytávajú zošity. Znie to ako drobnosť, ale je to nepríjemné, môžu natrhnúť zošity alebo obaly.

P1070595a

P1070633a

P1070613a

Druhá vec, ktorú som si povšimla je, že dosky sú dva druhy – také, čo sa dajú zavrieť zo 4 strán a iba také zaklápacie. Tie zaklápacie sú nanič… áno, vyhodila som zopár vecí, čo som kúpila a nepáčili sa mi, žiaľ, na chybách sa učíme.

P1070634a

P1070635a

A4 som kúpila v Lidl, žiaľ má svačku na zadnej strane a nie po bokoch, takže na tom držím kus papiera, aby sa tam nezachytávali zošity. Ale aspoň to má uzatváranie po všetkých stranách. Ak na rok nájdem so svačkou po bokoch, tak kúpim.

P1070636a

P1070640a

P1070641a

Písacie potreby

Deti prvé dva mesiace píšu ceruzkou. Priznám sa, že to som nevedela a ani sa nato nepamätám zo svojej základnej školy. Tak som sa popýtala, či majú predpísanú ceruzku alebo si môžeme vybrať. U nás predpísaná ceruzka nie je, ale mala by mäkká 2HB a trojhranná. K tým trojhranným ceruzkám sa ešte dostanem.

P1060908a

Pokiaľ ide o písanie prvou ceruzkou, tak som si pozrela tie najobľúbenejšie na fórach a vybrala som si dve,

Stabilo Easy Graph HB (pozor, existuje verzia pre pravákov a ľavákov)
https://www.stabilo.com/sk/produkt/3358/p%C3%8Dsanie/stabilo-easygraph

a Faber Castell Jumbo Griph HB, ale Faber Castell nemali vo vytipovanom shope a nechcelo sa mi platiť poštovné iba za 1-2 ceruzky v inom, tak sme si kúpili v papiernictve Stabilo Easy. Nemali dvojbalenie, ale to nevadí. Neskôr som zistila, že Stabilo majú v každom supermarkete pred septembrom.

http://www.arka.sk/product/727-ceruzky-b39890-10-hb-stabilo-easygraph-pre-pravakov-2-ks

Aspoň 2-3 ceruzky by malo mať dieťatko v peračníku určite, hlavne zo začiatku ak budú písať iba ceruzkou, nech nemusí hneď strúhať, ak sa mu vylomí. Ak sa jej nebude dobre písať so Stabilom, tak kúpime potom inú značku.

Pero sme zatiaľ nekúpili, keďže to má čas, vraj až niekedy v novembri,  tak počkám na vyjadrenie učiteľky. Som však rada, že dnes už nemusia deti písať atramentovým a byť ušmudlané. Najčastejšie spomínané perá sú

Stabilo Easy (verzia pre praváka – ľaváka)
https://www.stabilo.com/sk/produkt/3387/p%C3%8Dsanie/stabilo-easyoriginal#st7
Pilot
http://www.pilotpen.sk/sk/najob/frixion-family.html
Tornádo
http://centropen.cz/#!/cz/produkty/skola-a-deti/57-tornado-2675

U mňa to zatiaľ vyhráva Stabilo Easy. Vôbec sa mi nepáči, že by deti mali zmizíkovať už v prvých ročníkoch a súhlasím s názormi, že
1. zdržuje ich to pri písaní,
2. nespoliehajú sa na seba ale na možnosť gumovania,
3. oni aj učiteľ skôr vidia problém a chybu, ak je škrtnutá a nie zgumovaná.

Samozrejme, závisí aj na učiteľovi, ak bude deti trestať za škrtance a machule, čo je síce nesprávne, ale predsa nenecháte dieťatko trpieť a kúpite mu zmizíkovateľné pero.

A nie som fanúšikom žiadnych navoňaných písacích potrieb a dúfam, že ani ďalší rodičia v triede, nechcela by som, aby mi dieťatko v triede muselo dýchať ešte aj parfém z pera spolužiakov.

Doplnok: Píšeme trojhrannou Stabilo Easy ceruzkou. Je naozaj výborná, dievčatko ju má rado. Jednu sme stratili, takže 2 minimálne v peračníku sú nutné a ďalšie dve v zásobe doma.

Asi od novembra píšeme aj perom, aj keď do knižiek ešte ceruzkou. Kúpila som ružové Stabilo Easy pero pre praváka. Stále som v tom, že je dobre, že nemôže gumovať v prvom ročníku, nech vidí svoje chyby, nech sa za ne „hanbí“ a pokúsi sa ich napraviť. A nech sa nezdržuje gumovaním, aj tak jej ešte stále písanie ide pomaličky. Sú deti v triede, čo majú gumovacie pero. Kúpim jej aj to, ale až v auguste pred nástupom do 2. ročníka. V supermarketoch ich majú v tom čase plno na výber.

P1070611a

Farebné ceruzky

Dieťatko by okrem ceruzky a neskôr pera malo mať v peračníku i farbičky. Deťom sa zo začiatku odporúča mať farbičky s mäkkou tuhou a trojhranné, klasické šesťhranné vraj zvádzajú k zlému držaniu. To platí i pre škôlkárov. Aj keď sú na to rozličné názory v závislosti od vývoja dieťatka. Najznámejšie trojhranné ceruzky sú Stabilo a Triocolor, my máme obe. (A vzhľadom na test pasteliek 2017 obe vyhodím – dodatok). V každom prípade, trojhranné ceruzky sú podstatne tučnejšie ako obyčajné, tak sa presvedčte, či sa zmestia do peračníka.

P1060825a

P1060827a

P1060828a

Guma a strúhadlo

Myslím, že pokiaľ ide o gumu, na výber je jej dostatok, ja som vždy mala rada Sloníka od Kohinooru, ale ak si vyberiete ružové srdiečko, tak akurát odskúšajte, či naozaj gumuje.

Mať strúhadlo v peračníku je síce pekná myšlienka, ale nepraktická, keďže je lepšie, ak má dieťatko nádobku na strúhanie. V Lidl ma sklamali, že mali z polystyrénu, tak som sa vrátila k nášmu peknému ružovému Stabilu, ktoré máme doma odkedy dievčatá začali kresliť. Existuje aj podobná menšia verzia Kores.

P1060822a

Peračník

Peračník mi dal najviac zabrať, a vyhodila som za niekoľko modelov viac peňazí ako bolo treba. Dnes si myslím, že pre prváka treba zohľadniť niekoľko vecí:
1. Koľko toho chce v tom peračníku mať?
– 2 ceruzky na písanie, 1-2 perá, guma
– základné pastelky trojhranné 6-9 ks
+ chce viac ako 9ks pasteliek?
+ chce nosiť fixky?
2. Gumičky v klasickom peračníku sú úzke na trojhranné pastelky a Stabilo pero a nie je tam dosť miesta na fixky + pastelky.
3. Čím viac má dieťa v peračníku, tým je to únavnejšie ukladať do gumičiek, je nato dieťa dosť poriadkumilovné?

Klasický peračník
Klasických peračníkov je na trhu množstvo typov i značiek – jedno-, dvoj-, trojposchodové, s chlopňami i bez. Je to iba vecou preferencií. Mne sa vyklápacie chlopne nepáčili, jednoposchodový bez chlopní sa mi zdal málo a mala som pravdu, ak máte do jednoposchodového dať 12 farebných ceruziek, 2 ceruzky na písanie a neskôr ešte aj perá, tak to nestačí. Ak jednoposchodový, tak potrebuje chlopne. Trojposchodový sa mi zdal prehnaný pre prváčika, a pridáva to i na váhe. Tak som vzala dvojposchodový, Emipo k taške.

Prvý dojem
Je pekný, z podobného materiálu ako taška s rovnakým motívom. Zmestia sa tam trojhranné ceruzky na výšku, aj keď by mohol byť o 1cm vyšší, podľa mňa, je to tak na mm vypočítané pre vysoké Stabilo farbičky. Ale keď sa ceruzky mierne ostrúhajú, tak bude o.k. Má miesto na rozvrh, gumu a malý vačok na suchý zips. Aj keď podozrievam to priesvitné plastové okienko, že je PVC, nie je to nikde uvedené. Snažím sa však limitovať PVC v školských pomôckach.

Druhý dojem: veľké mínus – nie je vhodný pre prváčika
1. Potom ako som napĺňala celý peračník musím povedať, že pre prváčika nie je až tak vhodný. Trojhranné ceruzky (Stabilo, Triocolor) sa do neho síce zmestia do výšky i do gumičiek (aj keď ťažšie, ale to sa časom natiahne), ale iba z jednej strany – ak chcete peračník zaklopiť, ceruzky z druhej strany sa už ledva zmestia, peračník sa bude zdúvať a dieťatku zips veľmi ťažko zatvárať. S normálnymi ceruzkami je to lepšie, ale prváčik by mal mať tučné trojhranné. A k tomu ešte tučné Stabilo ceruzky na písanie. Tučné Stabilo Easy pero ani neviem či sa zmestí. Ak je ten mini vačok na gumu, tak to nemáte šancu zavrieť s gumou na jednej strane a ceruzkami na protiľahlej chlopni.
2. Málo miesta v jednej priehradke. Na prvom poschodí má 8+3 miest, na druhom 8+2. Slušné balenie pasteliek je 12ks. Či sú trojhranné alebo nie.

P1060906a

P1060907a

P1060909a

P1060910a

Etue, púzdro na perá s jedným vačkom
Nemohla som odolať a vzala som aj jedno Etue, ale nie je to vhodný peračník pre malé deti, skôr staršie, ktoré už nenosia pastelky a nevymaľovávajú. Bude to akurát pamiatka na prvú tašku. Navyše tento model je trochu tenký, podľa mňa.

P1060905a

Púzdro na perá dve vrecká
Napokon sme skončili s Herlitz púzdrom na perá. Je pevný, má dve vrecká a dosť veľa priestoru.
Púzdra na perá majú jednu výhodu – nemajú gumičky, takže do nich stačí ceruzky a perá iba tak „nahádzať“. Pravda, uberá to trošku na prehľadnosti. Je z papiernictva, mali tam viac modelov púzdier, ktoré však boli podľa mňa vhodnejšie pre starších, čo toho vyvláčajú menej alebo stredoškolákov.

P1070614a

P1070615a

Púzdro na perá a peračník v jednom
Nedalo mi a neskoro na jeseň som kúpila v Bille vo výpredaji toto púzdro. Nevedela som si ho pozrieť v obchode a nechcela som byť drzá, aby som ho tam rozbalila. Podľa mňa je to najlepší model pre prváčika a moja druhá dcérka dostane toto. Akurát neviem, či bude chcieť mačky, lienky alebo ježkovia by boli vhodnejšie. Neviem, prečo mačky musia byť ružové a nemôžu byť zelené alebo modré, môj syn je hrozne „mačkový“, hoci momentálne prechádzame na lietadlá.
Čo je na ňom skvelé, podľa mňa? Kombinácia peračníka púzdra. Má to jednu chlopňu s gumičkami na pero – ceruzku na písanie, z druhej strany je rozvrh. Má to vrecko so zipsom v hornej časti a v dolnej časti je jednoduché púzdro, dosť veľké a pevné na ukladanie pasteliek a fixiek.
Výrobca je argus, ktorého doskové obaly sa mi nepáčili, lebo sú iba také zaklápacie. Peračníkom som však „unesená“. Ale určite mi nedá budúce leto prezrieť supermarkety na iné modely.

P1070618a

P1070620a

P1070619a

P1070621a

Školská taška

Knihy, zošity a peračník sa samozrejme nosia v školskej taške. Veľa obchodov má všetky známe značky, a je ich dosť veľa (Topgal, Emipo, Herlitz, Bagmaster a ďalšie). Ja som vyberala podľa
– Výzoru. Tu som vyberala skôr čo nechcem:
1. Celoplastový spodok je praktický, ak dieťa položí tašku do vody, ale deti 1-4. trieda chodia do školy s rodičom a je to dosť nepravdepodobné, navyše plastový spodok pridáva na váhe + vôbec sa mi nepáči. Pre stabilitu stačia nožičky. Ale mne nevadilo oprieť si tašku niekde, takže takáto „vymoženosť“ sa mi vidí dosť zbytočná.
2. Priveľa zipsov a priečinkov. Možno dobré pre poriadok, ale moje dcéry nie sú „vzor poriadkumilovnosti“ a aj tak bude všetko nahádzané hore-dolu. Priveľa zipsov ich iba zmätie, navyše je tu riziko, že sa prvé zničia.
– Váhy. Chcela som čo najľahšiu, rozhodne do 1kg.
– Modelov. Model je dôležitý, chceme aby sa dieťatku prvá taška páčila. A aj tak to bude napokon o tom, že rodič vyberie 1-2 značky a dieťa model. A presne to sme spravili.

A určite som chcela uistenie na prvej stránke výrobcu, že tašku vyrobili v Európe.

Ak je dieťatko „štandardnej“ veľkosti, asi mu bude sedieť väčšina značiek, ak je mohutnejšieho vzrastu alebo drobnejšie, asi ho bude treba zmerať a vybrať väčší / menší model.

Ideálne by samozrejme bolo, aby si dieťatko mohlo tašku odskúšať, ale ak chceme aký-taký výber od slušnejšej značky, tak to nepôjde.

Najskôr som sa prikláňala k značke Topgal, má pekné hodnotenia, ale potom, čo som čítala zopár sťažností, že smrdí ako čínsky obchod a rozkladajúce sa PVC, museli ju niekoľkokrát oprať, som si povedala hneď nie. Ja som citlivá na tieto veci a nechcem dať vybrať dieťatku tašku a potom ju vracať. A už vôbec nechcem tašku strkať do práčky, ak sa dá osprchovať v prípade nutnosti alebo umyť handričkou, to úplne stačí. Navyše mali iba jeden ružový model v ponuke. Až tri zipsy na taške pre prváka sa mi zdá prehnané, koľko to dieťa bude zipsovať, Spoločná taška s prepážkou a predné vrecko úplne postačí. Súčasťou balenia je pláštenka, neviem prečo by som na tašku mala dávať pláštenku, má byť nepremokavá, alebo aspoň čiastočne.
http://www.topgal.sk/skolske-tasky-pre-prvakov/

Bagmaster má niekoľko pekných modelov, batohy sú pomerne ľahké. Čo ma trochu odradilo bolo spomenutie hliníkovej konštrukcie v popise, ja som si tento rok kupovala pre seba batoh na nákupy a hľadalo som výlučne bez konštrukcie, na mňa to pôsobí rušivo. A druhé, čo ma odradilo bolo, že som nikde nenašla uistenie, že produkty naozaj vyrábajú v Čechách. Majú certifikát Česká kvalita, ale nie český výrobok a na stránkach iba uvádzajú hlavné sídlo v Plzni, kde „pro vás vytváříme nové kolekce batohů, vyřizujeme vaše dotazy nebo vymýšlíme nové výhody pro členy Bagmaster klubu.“. Takže mám dosť podozrenie, že to nie je česká výroba.
http://www.bagmaster.sk/katalog/batohy/skolske-batohy-pre-1-3-triedu

Potom je tu ešte P+P karton, ktorý majú aspoň dve výrobné haly v Čechách. Ale pravdu povediac, nenašla som model, čo by sa mi páčil a nechcem batoh iba preto, že je Frozen a podobne.
http://www.kartonpp.cz/index.php

Takže u mňa to, čo do modelov a výzoru vyhrali Herlitz MINI a Emipo. Herlitz MIDI sa mi už nepáčilo kvôli spevnenému spodku, ale aj tam sú pekné modely. Akurát som nenašla, kde ich vyrábajú.
Herlitz mini taška má niekoľko nádherných modelov, výborný materiál a hlavne je veľmi ľahká.
http://schoolbags2016.herlitz.eu/herlitz/Pulsar/en.CMS.display.88./herlitz-mini
http://www.fratelli.sk/skolske-tasky/skolska-taska-mini-jednorozec-11408218.html

V podstate som sa rozhodla to nechať na malú nech si vyberie model od Herlitz alebo Emipo. Posadila som ju pred počítač a ukázala jej obrázky. A vybrala si rovno Emipo s vílou, čo je model 2015. Tak trochu sa jej nedivím, aj keď ja by som si vybrala asi model s jednorožcom a princeznou, ja som skôr na tie kone 😛 A s pokiaľ ide o funčnosť a váhu možno skôr Herlitz mini.

Keď už bol rozhodnutý vzor, tak som nevedela, či školský batoh alebo aktovku a aký je tam vôbec rozdiel.
https://www.skolni-aktovky-batohy.cz/Pro-zaky/Skolni-batohy/
https://www.skolni-aktovky-batohy.cz/Pro-zaky/Skolni-aktovky/

Tak som to vyriešila dvoma spôsobmi:
Spýtala som sa malej, ktorý model sa jej viac páči, batoh alebo aktovka. A malá si vybrala batoh.
A napísala som do eshopu, ktorý Emipo predáva (Češi priamo veľmi nechcú dodávať na Slovensko, majú tu dva eshopy), že aký je tam vlastne rozdiel. Boli veľmi ochotní, dostala som túto odpoveď:

Batoh alebo aktovka ? – my doporučujeme batoh 😉

Batoh má oproti aktovke predné vrecko na zips (aktovka ho má iba na suchý zips), t.j. ak dieťa náhodou tašku pretočí hore nohami, z predného vrecka na zips sa mu malé veci nevysypú. Vo vnútri na strednej prepážke má batoh sieťované odkladacie vrecká (napr. na peňaženku a pod.), aktovka má iba gumičky (napr. na prichytenie peračníka)

Čo sa týka podstatných častí tašiek (chrbtový systém ERGO, nosná časť tašky /dno/) a popruhy, sú totožné. Tašky sú určené pre prváčikov a žiakov do max. 150 cm. Opticky vyzerá aktovka vyššia, avšak je to iba vďaka pevnejšiemu vrchnému krytu aktovky, batoh ho má bez spevnenia.
Ochotnú odpoveď mám z http://www.loria.sk/

Napokon sme sa rozhodli pre druhý eshop a to kvôli peračníku. Na loria.sk mali peračník rovnakého modelu akurát v sade a ja som tú sadu naozaj veľmi nechcela, hlavne nie nepotrebné vrecko na prezúvky a hodinky. Ak budú do školy potrebovať hodiny, tak si ich vyrobíme, bude to iste „poučnejšie“.

Čo sa mi na taške páči je materiál, je taký „typický“ pre tašky a aktovky, pripomína mi moju starú tašku. Neviem to popísať, musíte sa toho dotknúť, potom asi pochopíte, ak ste mali ten typ školskej tašky. Materiál je čiastočne nepremokavý, iste nemôže stáť 4 hodiny v daždi.

Má nastaviteľné popruhy, ale to je asi „normálne“ v dnešnej dobe. Malej sadne na chrbátik, ale či ju nebude tlačiť po 4 hodinách nosenia, to neviem, a asi ani nezistím, do školy to má tak zo 10min autobusom.

Taška váži 960g a je naozaj vyrobená v Čechách, ak Vám na tom záleží.

Má iba jedno hlavné vrecko na zips s posúvateľným vnútorným vreckom na zošity, v podstate sa mi páči vybavenie na vnútorné vrecká. Miesto pre box na desiatu je extra a aj na fľašu. V podstate typická jednoduchá školská taška. Nie priveľa a nie primálo.

P1060889a

P1060890a

P1060892a

P1060898a

P1060899a

P1060902a

P1060904a

P1060912a

P1060913a

Tašku máme z http://www.taskytomi.sk/
Keďže som si mohla „naťukať“, čo som chcela, hlavne peračník (dodatok: ten som si naozaj mohla odpustiť). Boli veľmi ochotní a rýchli, v nedeľu sme tašku objednali, v pondelok zavolali, vo štvrtok sme ju mali doma. Aj som sa divila, že sa tak ponáhľajú, v týchto veciach nie som nervózna, aj keby mi to dodali 1. septembra.

Doplnok: Taška je fajn. Ja ju vyvláčam, keďže nosím malú do školy. A nie je ľahká, ona trvá na nosení všetkého možného, po čase som ju presvedčila, že požičanú knihu z knižnice naozaj nemusí nosiť každý deň. Mimochodom, s tým pevným spodkom to do práčky určite nenapchám, ak by trebalo, jedine osprchovať. Ale úprimne, ak by som nechodila do školy autobusom, ale mala to kdesi poblíž, tak kúpim tašku na kolieskach.

Čo som mohla kúpiť a čo nemusela k taške

V podstate som si mohla „odpustiť“ všetky „ladiace“ veci okrem tašky. Ale človek sa učí, hlavne na chybách.

Čo som nedomyslela je, že majú aj menší model na plece, ktorý som mohla kúpiť pre mladšiu dcérku do škôlky. Ak máte dve deti a čakajú na Vás ďalšie dva roky otravovania „mami, kedy už aj ja pôjdem do školy“ a „prečo aj ja nedostanem tašku“, tak viete prečo.

Doplnok: Mladšia dcérka dostala jednu taštičku cez plece a maličký mini batoh z Lidlu s motívom Cars.

Fľaša a box na desiatu

Deti by mali mať vlastnú fľašu na vodu, to je v poriadku.

Podvolila som objednať ladiacu fľašu k taške z dvoch hlavných dôvodov:
– Moje deti svoju zdravú láhev dodnes nevedia otvoriť, jednoducho nevládzu vytiahnuť a pootočiť uzáverom.
– Zdravá/Freewater láhev je väčšia a po úplnom naplnení má svoju váhu. Moje deti napriek odporúčaniam toho toľko nevypijú, hlavne ak dostanú na obede ešte navyše piť, je to zbytočná váha navyše.
– Zdravá fľaša nemá od výroby krytku na vrchnák, je to nehygienické, určite jednu kúpte.
– Je trochu tučná a bála som sa, že sa nezmestí do bočného vrecka a do vnútra tašky k učebným pomôckam som pitie dávať nechcela. Deti často neuzatvoria fľašu poriadne a môže sa prevrhnúť. Potraviny a zošity by sa nemali miešať, hlavne pri malých deťoch.
Pokiaľ ide o veľkosť, mala som zbytočné obavy, „zdravá láhev“ sa do bočného vrecka zmestí, ako vidno na obrázku nižšie.
– Materiál vyzerá byť v poriadku, je to PP a PE a na stránkach má výrobca certifikáty.

Čo sa mi nepáči:
– Fľaša aj box od výroby jemne páchnu, to nemám rada. Po dôkladom umytí to zmizne, ale prvý dojem po otvorení je „nič moc“. Zdravé/Freewater fľaše nepáchnu po zakúpení, prvom otvorení. (Čo sa nevzťahuje na termoobal, ten je príšerný, alebo aspoň prvý model bol. Teraz už neviem.)
– Obrázky sú nalepené, neviem, či sa to nebude ničiť pri umývaní a to si potom vypočujem „pišťanie“. Obrázky na Zdravých/Freewater flaškách a boxoch sú súčasťou plastu, to je vždy lepšie.
– Mám rada PP vo forme matného polopriesvitného plastu, táto ušmudlaná šedá sa mi až tak nepáči. Pravdu povediac, trochu ľutujem, že nemáme Freewater fľašku so stupnicou (ale nášho ocka už „triafa“ z mojich fľaškových pokusov, takže musím byť opatrná 😛 ).

Doplnok: Fľaša je o.k., dobre sa otvára, malá ju má rada. Obrázok to prežil. Ale aj tak sa mi nepáči ten sivý plast, nie je pekný.

Alternatívy:
– Ja som hľadala menšie fľaše, ale supermarkety majú hliníkové fľaše, aj teraz Lidl v akcii, nechápem, že to niekto kúpi dieťatku. A Billa má tiež hliník alebo polystyrén. V Tescu majú pekné PP fľaše, aj s motívom Disney, ak Vám nevadí Made in China.

Box:
Všetky boxy sa mi vidia dosť malé nato, aby v nich bolo dostatok jedla na desiatu a ešte aj prípadný olovrant. Aj keď boli zavedené na redukciu používania igelitových sáčkov. Ale priznajme si, do toho boxu možno natlačím jeden krajec chleba, ak dám preč prepážku dva menšie, ale jablko či banán tam už nedám.

Doplnok: Ten vrchnák sa odlomil do dvoch týždňov. Je samozrejme použiteľný, ale sľúbila som malej na rok nový. Aj tak pokukáva po ružovom, potom, čo odišiel „prvý dojem“ – nalepená princezná. A zostala šedá krabička s odlomeným vrchnákom. Ale trochu som si vylepšila názor na veľkosť. Jeden chlieb a trochu pokrájaného jablka alebo dáka navyše drobnosť sa tam zmestí. Dávam malej aj mlieko s baktériami, pomáha to na problémy so stolicou. Čokoládová tyčinka alebo dáka drobnosť sa zmestia vedľa boxu. Záleži aj od toho, ako dlho je dieťa v škole. My sa ju snažíme vyzdvihnúť najneskôr hodinu po obede. Ak vyberiem prepážku, tak sa zmestia 2 rožky s odrezaným koncom.

P1070594a

Alternatívy:
Iný box
Ak by som si mala vybrať znova, tak by som určite tento box nekúpila, ak box, tak Freewater box. Sú identické a ten Freewater je rozhodne krajší a praktickejší.

Na budúci rok asi vyskúšam ten Freewater box, aj tak mi dcérka „píli uši“, že chce ružový.

P1060893a

P1060894a

P1060896a

P1060897a

P1060898a

P1060914a

P1060916a

P1060921a

P1060925a

Výtvarná výchova

Tu sa treba popýtať vopred v škole alebo počkať do začiatku školského roka na vyjadrenie ako to riešia, pretože naša škola má teraz už výtvarný ateliér, kde budú mať deti všetko spoločne uložené. Samozrejme, budeme musieť zaplatiť začiatkom školského roka pomôcky (cca 50Eur). Je to však praktické, nemusím nič zháňať počas školského roka a dieťa nemusí nosiť v taške výtvarné potreby. Viem, že u nás sa to voľakedy riešilo tak, že niektoré pomôcky sme nosili a niektoré odovzdávali, napríklad farebné papiere do skrine v škole.

Iba dva tipy ma napadajú:

Vodové farby – Pri vodových farbách, ale i iných treba dbať na to, aby bola v sade biela farba – je veľmi dôležitá. Klasické Kohinoor farby s priesvitným plastovým vrchnákom sú žiaľ balené v polystyréne (PS).

Farebný papier – Ak máte dieťatko, ktoré má rado viac farieb a hlavne ružovú či fialovú, kúpte si niečo takéto, ako na obrázku. Klasické sady farebného papiera majú menej farieb a nie je tam ružová.

P1060821a

Na hrubší farebný papier, trhačky na kreslenie a Pritt lepidlo zvykneme chodiť do Lidl na výhodné balenia, ale Pritt majú i v papiernictvách.

P1060823a

P1060840a

Možno budeme potrebovať vlastnú zásteru, to sa ešte spýtam.

Prezúvky a hygienické potreby

Prezúvky deti potrebujú, rovnako ako v škôlke, nešmykľavé, papučový alebo sandálkový typ, žiadne šľapky. V našej škole nepotrebujú deti vrecko na prezúvky, lebo majú uzamknutú šatňu, čo som rada. Nepokladám za veľmi hygienické držať prezúvky zavesené v nepriedušných taškách. (Doplnok: Skončili sme s letnými sandálkami ako prezúvkami v septembri, neskôr som kúpila drahšie plátené na suchý zips, ktoré nemajú lepené vnútro, čo sa odlepí do týždňa.)

Určite budú deti potrebovať vlastný uteráčik s pútkom na zavesenie a s vyšitým menom. (Doplnok: Nepotrebovali, používajú papierové kuchynské utierky. Je to taký slušný kompromis medzi ekológiou a hygienou. Kúpili sme a odovzdali jedno balenie. )

Či budú musieť odovzdať toaletný papier a tekuté mydlo, to teda ešte neviem. A to je naozaj v závislosti od požiadaviek školy. (Doplnok: Jedno balenie toaletného papiera sme odovzdali. Kúpila som neparfémované a viacvrstvové).

Telesná výchova

Niektoré deti majú, iné nie v prvom ročníku telesnú výchovu. My budeme mať, takže potrebujeme
– biele tričko s krátkymi a dlhými rukávmi (s dlhými rukávmi aj krátkymi rukávmi zo Slovenky, tie zo supermarketov sú vždy „počarbané“ nejakým obrázkom)
– bavlnené tepláčky s teplákovým vrchom (my máme „klasické“ tepláčky s bočným pásikom zo Slovenky, sú tenšie ako väčšina dostupných, ale bez vrchu, vrch Slovenka nevyrába; všetky obchody u nás majú iba flísové tepláky, ten hrubý flís z Kik je hrozný pre dieťa na telesnú, nechcela som flís a nie je u nás také ľahké zohnať tenké bavlnené tepláky, ak zmeškáte akciu v Lidl.)
– ľahké cvičky.

Zabudla som : kraťasky a šiltovku, na teplé dni a behanie po dvore.

Vrecko na telesnú výchovu máme, všetky moje deti dostali pred nástupm do škôlky zelené bavlnené vrecko s menom, v ktorom mali uložené náhradné šatočky v škôlke. Sú kúpené všetky s odstupom 2 rokov, preto je každá zelená iná, malému sme kupovali tento rok. Je praktickejšie na úbor ako veľa iných vreciek z rôznych nepriedušných materiálov. Voľakedy som bola v papiernictve zisťovať čo majú za vrecká a bola som z nich dosť zhrozená, to bola naozaj „páchnuca čínska umelina“.

Niekoľko vecí navyše:
Malú lyžičku do tašky, občas dostávajú jogurt na obede, aby si to deti vedeli poobede zjesť.
Ja som dala malej do školy počítadlo, oni majú na matematiku a jej sa nikdy neušlo (nebolo pre všetky deti a ona očividne nie je jedno z tých priebojných detí a nechcela som, aby jej to bolo ľúto), tak si tam necháva v škole vlastné. Aj doma máme jedno.

P1070800a

Zakladač – praktický doma i v škole. V škole majú drevené zakladače, každé dieťatko s menom, kam si dávajú učebnice, pracovné zošity, časopisy, ktoré práve nepotrebujú odniesť domov, čo je veľmi praktické a odľahčí to tašku.
Niečo podobné, ale neviem či je to Ikea
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/50187340/

Oblečenie navyše

Vyslovene nepýtali v škole žiadne zvláštne oblečenie navyše. Ja tam držím v skrinke jedno tričko a tenké legíny na prezlečenie v prípade nutnosti, ak by sa poliala alebo niečo. Ale teraz v zime aj tak chodí v oteplovačkách a má tam rifle na prezlečenie.

Až na vianočné predstavenie pýtali biele pančucháčky, biele nepokreslené tričko a riflovú sukňu, čo mi narobilo problémy (mali hrať snehové vločky). Pančuchy som ešte zohnala v Takku, ja veľmi pančuchy nekupujem, dievčatá uprednostňujú bavlnené legíny, ľahšie sa im naťahujú, aj rýchlejšie pri prezliekaní na telesnú, a na zimu máme také hrubšie z Kik. Sú naozaj pekné, nemám Kik až tak rada, ale na legíny, hrubšie aj tenšie (a riasené balerínske sukne), sú asi bezkonkurečný. Druhá vec je, že bielu veľmi nekupujem, radšej ružovú, sivú, navy a podobne. Tak som si dala záväzok, že musíme mať aspoň jedny biele a čierne pančuchy/legíny do každoročnej výbavy. Biele tričká máva Slovenka, to nie je také ťažké. Ale zohnať v decembri riflovú sukňu bol problém, ja kupujem iba riasené balerínske sukničky na ozdobu. A naťahovacie rifle, vždy si dám záležať, aby boli naťahovacie a nie zipsové. Napokon mi „vyhrabali“ jeden kus riflovej sukne v Kik. Nebol to môj ideál, ale nieže by som si mohla vyberať.

Čipová karta, preukaz na autobus

My budeme chodiť mestským autobusom, tak som si stiahla formulár zo stránok prevádzkovateľa a budúci týždeň to budem vybavovať. Čipová karta funguje na spôsob kreditky, možno ju dobiť v rozmedzí od 50 do 150Eur a má platnosť 5 rokov. Pri každom priložení k terminálu u vodiča sa odpočíta daná suma, u nás to šetrí 0,10Eur na jazdu, a samozrejme je to jednoduchšie a praktickejšie pre dieťa ako používanie hotovosti.

Školský rok

Kto by nevedel, školský rok začína 5. septembra 2016 a termíny prázdnin nájdete mimo iného i na stránkach ministerstva školstva.
https://www.minedu.sk/terminy-prazdnin/

Učebnice a odporúčaná literatúra v elektronickej podobe

Pre školy, ktoré povolia tablety a čítačky, učebnice v elektronickej podobe
http://www.eaktovka.sk/

Pracovné hárky
http://nasedeticky.sk/kategoria/do-skoly/pre-prvakov/

Užitočné odkazy na zoznamy

http://www.rodinka.sk/predskolak/prvacik/pomocky-pre-prvaka/
https://www.iedu.sk/zivotne_situacie/mame_doma_prvaka/Stranky/%C4%8Copotrebujeprv%C3%A1k.aspx

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.