Čo je to bioplast
„Bioplasty sú plasty vyrobené z biomasy. Bioplasty vypadajú na prvý pohľad (a dotyk) rovnako ako bežné plastické látky, dosahujú rovnakých vlastností (napríklad tvrdosť, pružnosť, ohybnosť, odolnosť). Niektoré môžu byť málo odolné voči vode alebo dlhodobým vplyvom bežných podmienok (niektoré bioplasty sú rozložiteľné i vo vode podobne ako celulóza). Od klasických plastov sa ale líšia tým, že väčšinu z nich možno biologicky degradovať a nepredstavujú teda ekologickú záťaž.“
Materiál na výrobu bioplastu: rastliny s vysokým obsahom škrobu, napr. kukurica, pšenica, cukrová trstina, konope, zemiaky; ďalšie prírodné suroviny ako napr. celulóza.
Proces výroby. Aby sa škrob premenil na látku s vlastnosťami zodpovedajúcim plastom, je nutné ho vystaviť vysokým teplotám a izolovať z neho glukózu. Z nej je získaná kvasením kyselina mliečna a z tej zas kyselina polymliečna (polyacric acid, PLA).
Recyklačný cyklus bioplastu
obrázok prevzatý z http://www.inovace.cz/
Produkty z bioplastu
Produkty z bioplastu nie sú žiadnou novinkou, už v roku 1941 vyrobil Henry Ford prototyp auta, ktorého súčiastky boli vyrobené z bioplastu (základným materiálom bola sója). Dlho používaným bioplastom je celofán, ktorý je vyrábaný z celulózy od roku 1960. Prvé pero z bioplastu vyvinuté spoločnosťami Novamont a Lecce Pen získalo mnohé ocenenia a bolo oficiálnym perom na medzinárodnom stretnutí OSN pre ochranu životného prostredia v roku 1992 v Rio De Janeiro. Na letnej olympiáde v Sydney v Austrálii v roku 2000 a o dva roky neskôr na zimnej olympiáde v Salt Lake City v USA boli pre stánky s rýchlym občerstvením používané výrobky z kukuričného škrobu PLA. Japonská automobilová spoločnosť Toyota chce do roku 2020 obsadit dve tretiny svetového trhu bioplastami a jej obrat by mal byť 38-40 miliárd dolárov ročne. Pre tento zámer založila i vlastnú biotechnologickú spoločnosť.
obrázok prevzatý z www.natureworksllc.com/
Oblasť využiteľnosti bioplastu je naozaj rôznorodá. Pre zdravotnú nezávadnosť je bioplast obľúbený v produktoch, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, v produktoch dennej hygieny, produktoch pre deti a domáce zvieratá. Pre biologickú odbúrateľnosť je zároveň veľmi vhodný na výrobu baliaceho materiálu a využiteľný v oblasti medicíny:
- produkty dennej hygieny – vatové tyčinky, plienky;
- baliace sáčky na toaletný papier, servítky a hygienické vreckovky;
- vďaka výbornej antistatickej vlastnosti sú obľúbené hrebene z bioplastu;
- bioplast je vhodný na výrobu hryzacích kostí a iných hračiek pre psov;
- hračky a iné produkty pre deti;
- perá, ceruzky, pravítka;
- nákupné tašky;
- sáčky na potraviny;
- sačky do odpadových košov;
- riad pre stánky s rýchlym občerstvením príbor, misky, slamky, kelímky, taniere;
- kvetináče;
- bioplast je možné využiť i v textilnom priemysle na výrobu oblečenia a ochranných pracovných odevov.
obrázok prevzatý z www.materbi.com/de/
Rast svetovej produkcie bioplastov. Vzhľadom nato, že za sto rokov ľudstvo dokázalo minúť takmer všetky zásoby ropy, ktoré si planéta vytvárala milióny rokov, dopyt po produkcii bioplastov narastá.
Svetová produkcia bioplastov (údaje z tabuľky prevzaté z http://www.inovace.cz/):
rok | svetová produkcia bioplastov (t) |
1990 | 450 |
1995 | 13 200 |
2000 | 26 000 |
2005 | 550 000 |
Bioplast dokáže nahradiť v mnohých oblastiach úplne polyester, polystyrén, polypropylén a ďalšie druhy umelej hmoty vyrobenej z ropy. V porovnaní s klasickými syntetickými plastami sa z bioplastov neuvoľňujú škodlivé látky pri kontakte s potravinami či spalovaní, sú priedušné a biologicky rozložiteľné. Nebudú zaťažovať svet tisíce rokov, produkty z bioplastu sa na skládke rozložia zväčša do jedného roka a ani pri rozpade neuvoľňujú žiadne toxické látky. Sú i klimaticky šetrnejšie, podľa správy WWF vďaka priemyselnej biotechnológii je svet ušetrený každoročne produkcie 33 miliónov ton CO2.
Obrázok prevzatý z www.ecolgreen.com/
Spoločnosti na výrobu bioplastov:
- EcoMassKorea, http://www.ecomasskorea.com/eng/material.html
- Natureworks LLC, http://www.natureworksllc.com/
- Novamont, www.materbi.com
- Plantic Technologies, http://www.plantic.com.au/index.cfm
- Rodenburg Biopolymers, http://www.biopolymers.nl/en/
Ďalšie informácie:
Pridaj komentár