Berenguer realistická newborn bábika
Túto Berenguer bábiku volajú jednoducho novorodeniatko, La Newborn. Nájdeme ju v mnohých podobách: ako šťastné usmievavé bábätko, plačúce bábätko roniace prvú slzičku, bábätko prekvapené, ospalé zívajúce bábo, bábätko zobúdzajúce sa s prižmúrenými očkami… Tým sa Berenguer bábätká odlišujú na prvý pohľad najviac od ostatných španielskych výrobcov: vyjadrením najrôznejších emócií, čo je u bábik veľmi zriedkavé. Bábika sa vyrába aj v ázijskej a černošskej verzii.
Berenguer bábiky sú z mäkkého vinylu, možno nie sú až tak mäkučké, ako Asivil Maria, o ktorej som písala, alebo celoplastové Llorens bábätká, ale sú dosť mäkučké. A táto verzia nie je ani príliš veľká pre menšie dieťatko. To je tá druhá vec, čím sa Berenguer bábätká odlišujú od ostatných španielskych bábik. To, že sú certifikované pre deti od dvoch rokov. To nie je práve zvykom u bábik. Väčšina bábik pre malé deti má 3+. Menší výber bábik je pre batoľatá, navyše zvyčajne sú to bábiky s látkovým telíčkom.
Osobne si myslím, že pre batoľatá a škôlkárov sú vhodnejšie bábiky s látkovým telíčkom. Sú mäkučké, prítuľné. Malé deti radi objímajú svoje hračky v predškolskom veku a plast má od prítuľnosti ďaleko. A navyše sa látkové bábiky deťom ľahšie prezliekajú, majú ohybnejšie ručičky a nožičky. Ale sú deti alebo skôr rodičia, ktorí si prajú i pre menšie dieťatko celoplastovú bábiku, tak táto je mimoriadne obľúbenou voľbou.
Bábika má statické sivomodré očká, sivomodrá farba je častá u novorodeniatok. Oni sa potom menia a u väčšiny tmavnú. Nemá lepené riasy. Niekomu sa to nemusí páčiť, ale chýbajúce riasy sú jedna z vecí, prečo je táto bábika certifikovaná pre menšie deti. Deti majú tendenciu riasy babrať, odlepiť, stratiť. A bábiky s riasami sa nemôžu kúpať či umývať. A malé deti sú šmudlovia, nie je na škodu, ak sa bába dá umyť. Aj keď to lepidlo je vodoodolné, má svoje limity a celoplastové bábiky s riasami sa neodporúčajú namáčať.
Všetky Newborn modely sú dostupné tak v dievčenskej ako chlapčenskej verzii, takže deti môžu mať i dvojčatká, ak si želajú. Merajú 36cm a sú schúlené ako novorodeniatka akurát do náručia malého dieťatka.
Berenguer si dal záležať na detailoch. Všade nájdeme drobné záhyby pokožky. Bábätká majú detailne modelované pohlavie. Výrobcovia nezabudli ani na konečník a zvyšok pupočnej šnúry, ktorá po niekoľkých dňoch odpadne. Pupček je prikrytý látkovou páskou zapínajúcou sa na suchý zips.
K novorodeniatku neodlučne patrí aj páska na ručičke s identifikačným číslom, aby sa vedelo, komu patrí.
Bábätká sú oblečené v pekných šatočkách, majú malý top s nohavičkami. Pod nohavičkami je dokonca látková plienka na suchý zips. A na nožičkách ponožtičky.
Na hlavičke majú čiapočku, pod ktorou sa skrývajú jemne znázornené vlásky. Na zadnej časti pekne modelovanej hlavy je sériové číslo s nápisom Berenguer.
Tieto nové modely z roku 2019 majú tú výhodu, že majú v krabici priložený dudlík, čo v predchádzajúcich rokoch nebolo. To je fajn, malé deti majú radi bábätká s dudlíkmi. A je vždy škoda, ak nie je priložený. V podstate, ak má bábika otvorenú pusu, tak do neho viete dať dudlík a je lepšie, ak rodič nemusí obehnúť dojčenské potreby, aby nejaký menší a vhodný zohnal.
Okrem dudlíka má bábika priloženú i fľašku a v ručičke zviera handričku alebo menšiu deku. Bábika je veľkosťou i cenou na úrovni 33cm Antonio Juan Tonety, ktorá je o trochu menšia a má menej doplnkov, s výnimkou vaku, to ktorého je Toneta zvyčajne uložená.
Balená je v peknej kartónovej krabici s okienkom, aj keď to s pripevneniami trochu prehnali. Ale bábika sa dá pekne uvoľniť odviazaním plastových drôtikov na zadnom časti kartónu bez toho, aby sme ho museli „barbarsky“ roztrhnúť.
História značky Berenguer sa začala veľmi dávno v Španielsku. Jose Berenguer začal navrhovať bábiky v roku 1944 a už 50. rokoch 20 storočia získali vynikajúcu povesť kvality remeselného spracovania a krásy. Najobľúbenejšie v tom čase boli bábiky Chelito a Pepin.
Rodina Berenguer mala sochárstvo v krvi už po niekoľko generácií a tak nečudo, že vášeň pre výrobu a dizajn bábik odovzdal Jose aj synovi Salvadorovi. Salvador je tým kreatívnym géniom, ktorý stojí za dômyselnými návrhmi dnešných Berenguer bábik. Prevzal štafetu od svojho otca okolo roku 1967 a vytvoril nespočetné množstvo motívov, ktoré odhaľujú rôzne detské emócie, zachytávajú podstatu detskej krásy, nevinnosť a čistotu odrážajúce detstvo. Svoju inšpiráciu čerpá z každodenného života a zo svojich vlastných detí a vnúčat.
O roku 1993 vyrába Berenguer bábiky spoločnosť JC Toys Group, Inc, ktorá vlastní pobočky v Španielsku, na Floride a v Hongkongu. Na americký trh boli uvedené bábiky začiatkom osemdesiatych rokov pod menom BERJUSA. Niektoré kolekcie sú vyrábané stále v Španielsku, ale veľa bábik sa vyrába aj v Číne.
Väčšina La Newborn modelov pre Európu sa ešte stále vyrába v Španielsku. Ale neprekvapte sa, ak na priloženom dudlíku, fľaške či plyšáčikovi budete mať Made in China, vzhľadom na továrne, ktoré sa nachádzajú i tam.
Pridaj komentár