Antiperspirant alebo dezodorant?

Rozšírený názor, že antiperspiranty a dezodoranty sú jedno a to isté, je dosť mylný. Základný rozdiel je v tom, ako tieto produkty fungujú a potenciálne ovplyvňujú zdravie. V podstate každý z nich používa rôzne chemické procesy pre minimalizáciu telesného pachu. Niektoré zložky v oboch výrobkoch môžu byť nezdravé, ale dezodorant je často citovaný ako lepšia alternatíva než mnoho antiperspirantov. Prečo je tomu tak? Mnohí spotrebitelia si neuvedomujú, ako dezodorant funguje a predpokladajú, že jednoducho vôňou prekrýva telesný pach. Dezodorant síce umožňuje uvoľnenie potu, ale neutralizuje zápach potu antiseptickými látkami, ktoré zabíjajú baktérie spôsobujúce zápach. Antiperspiranty upchávajú, uzatvárajú alebo blokujú póry výkonnými chemickými zlúčeninami, akými sú soli hliníka, takže sa nemôže uvoľniť pot. Taktiež obsahujú vôňu, samozrejme. Je zaujímavé, že napr. americká FDA reguluje a upravuje antiperspiranty, keďže ich zaraďuje medzi lieky a drogy a nie medzi skutočnú kozmetiku vzhľadom na schopnosť meniť normálne telesné funkcie. Preto je odpoveď na otázku dosť zrejmá.

Dezodoranty sú vhodnejšie, keďže antiperspiranty:
1. bránia telu vykonávať prirodzenú funkciu, čím je uvoľnovanie potu a vylučovanie toxínov z tela, a nie nadarmo je pokožka nazývaná druhými obličkami;
2. aktívnymi látkami, pomocou ktorých dosahujú tento výsledok sú hliníkové zlúčeniny, hlavne aluminum zirconium a aluminum chlorohydrate. Hliníkové soli blokujú póry, ktoré vylučujú pot. Hliník sa z tela nevylučuje; hromadí sa v mozgu a je už dlhé roky spájaný s Alzheimerovou chorobou, keďže v mozgu pacientov s touto chorobou bolo nájdené zvýšené množstvo tohoto kovu. Hliník, rovnako ako iné ťažké kovy, môže narúšať schopnosť estrogénnych receptorov správne spracovať tento hormón, preto je podozrivý i z toho, že spôsobuje rakovinu spolu s druhou nebezpečnou látkou, ktorá sa môže nachádzať tak v antiperspirantoch ako aj dezodorantoch, parabénmi.

Čo na to výskum?
Ak máte obavy ohľadne niektorých zložiek v dezodorantoch a antiperspirantoch nie ste sami, tieto obavy sú rozšírené už niekoľko desaťročí. Niektoré štúdie z roku 1960 naznačili, že úroveň hliníka je vyššia v mozgoch ľudí s Alzheimerovou chorobou. Následný výskum predpokladal, že hliník a parabény by pri aplikácii na pokožku v podpazuší mohli byť absorbované do tela spôsobujúc estrogénny efekt, ktorý podporuje rast buniek rakoviny prsníka. Často spomínaná štúdia z roku 2004 preukázala, že parabény boli nájdené v merateľných množstvách v tkanive karcinómu prsníka. Na rozdiel od mydla alebo šampónov, „túto kozmetiku nezmyjete,“ hovorí Filipa Darbre, výskumná pracovníčka rakoviny prsníka na University of Reading v Anglicku. „Celá aplikácia zostáva zakaždým na pokožke, umožňujúca akumuláciu chemických látok v podpazuší a v hornej oblasti prsníkov.“ Hoci parabény a hliník môžu interagovať s endokrinnou (hormonálnou) sústavou, ako dokazujú štúdie v laboratóriu, konečný dôkaz spájajúci používanie výrobkov pre osobnú starostlivosť s rakovinou alebo Alzheimerovou chorobou zatiaľ neexistuje. Napriek spornému výskumu, čoraz viac ľudí sa obracia k prírodným alternatívam.

Takže ako mám rozoznať dobré od zlého?
Po prvé, vyhnite sa antiperspirantom, ktoré zastavujú prirodzený proces potenia. I mnohí zdravotníci Vám odporučia radšej dezodorant než antiperspirant, keďže brániť pórom v potení nie je tou najzdravšou voľbou. A samozrejme vyhnite sa všetkým slovám s názvom „aluminum„, „hliník“, a končiacim na „paraben“ (napr. metylparabén, propylparabén, butylparabén), ktoré boli nájdené v nádoroch prsníka.

Tu je zhrnutie ďalších najnebezpečnejších látok v komerčných antiperspirantoch a dezodorantoch:

Propylene glycol
Pretože táto prísada funguje ako penetračný stimulátor, ktorý umožňuje preniknúť iným chemikáliám hlbšie do tela, môže byť viac škodlivá v spojení s inými chemickými prísadami. Zložka, a to aj v takých koncentráciách ako minimum ako 2 percentá, provokuje podráždenie pokožky u niektorých ľudí, napriek tomu výrobcovia môžu vytvoriť produkt s 50percentným obsahom propylén glykolu. Verte tomu alebo nie, nájdete ho i v mnohých tzv. „prírodných“ dezodorantoch.

Triclosan
Antibakteriálny agent a konzervačná látka, ktorá reaguje s vodou z vodovodu a vytvára chloroform (plyn), potencionálny karciogén. Triclosan tiež vykazuje schopnosť narúšať činnosť endokrinného systému u morských zvierat – čo by malo znepokojovať každého, keďže jeho vzorky boli dokázané i v materskom mlieku a krvi.

Steareth
Tieto prísady sú obvykle uvádzané s číslom (napr. ako steareth-15), pochádzajú z jednoduchého procesu, ktorý robí hrubé zložky miernejší. Proces (známy ako ethoxylácia) vytvára pri výrobe karcinogénny 1,4-dioxane.

Prírodné alternatívy.
Môžete povedať „nie“ toxínom v komerčných dezodorantoch a popritom príjemne voňať s výberom produktov, ktoré sa viac spoliehajú na prirodzené prísady bez vedľajších účinkov. Zaujímavé je, že baktérie na pokožke, nie je pot sám o sebe, vytvárajú ten pach dráždiaci váš nos ako po rýchlom behu. Takže aj keď prírodné dezodoranty nezabraňujú telu potiť sa, predsa nebudete páchnuť po ich používaní.  Najznámejšími prírodnými dezodorantmi sú asi pevné kryštálové dezodoranty s obsahom minerálnych solí kamenca. Okrem nich sa v dezodorantoch používajú ílové minerály, akými sú kaolín alebo bentonit a prírodné prášky, ako sú kukuričný škrob alebo maranta (modlivka), ktoré pohlcujú vlhkosť. Adstringenty (adstringentný, adstringenčný, v angl. astringent, adstringent – zužujúci, sťahujúci), ku ktorým patria hrab, šalvia, alkohol a iné, pracujú zas na báze odparenia vlhkosti na pokožke a zúžení pórov. Zvyčajne sa používajú v kombinácii s esenciálnymi olejmi, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti. Niektorí dokonca nedajú dopustiť na domácky vyrobený dezodorant, ktorý sa skladá z rovnakého podielu kukuričného škrobu a jedlej sódy, nanášaný vlhkou žinkou.

5 najznámejších prísad v prírodných dezodorantoch:

1. Minerálne soli
Ako už bolo spomenuté, antiperspiranty závisia do značnej miery od nejakej formy hliníka, keďže hliníková zložka vytvorí „zátku“ na potnej žľaze, ktorá bráni poteniu. Avšak, ako sme sa taktiež zmienili, nie potenie spôsobuje zápach, ale je to miešanie potu s „hodovaním baktérií“. Minerálne soli vytvoria na pokožke dočasnú vrstvu zabraňujúcu rastu týchto kožných baktérií, ktorých „proces trávenia“ vytvára zápach. Obmedzia bielkoviny v pote a baktérie sa nemajú na čom uživiť alebo inými slovami, naďalej sa budete potiť, ale baktérie nebudú mať čo zjesť. V prírode prirodzene vyskytujúce sa minerálne soli sa používajú v kryštálových dezodorantoch, ktorých obľúbenosť siaha až do ďalekej minulosti Egypta a Ázie. Ich hlavnou zložkou je minerál Potassium Alum – síran draselno-hlinitý, nazývaný i amónny alebo draselný kamenec. Vyskytuje sa v prírode na skalách v miestach zvetrávania a oxidácie sulfidových a draselných minerálov. Má adstrigentné (sťahujúce) a antiseptické účinky. Preto ho možno používať ako prírodný dezodorant, ktorý inhibuje rast bakterií zodpovedných za telesný pach. Použitie nezabraňuje poteniu. Adstrigentné vlastnosti sa často využívajú po holení a proti krvácaniu z malých rán a odrenín a z hemoroidov. Často sa používa i vnútorne, napríklad v tradičnom indickom lekárstve ájurvédskom alebo čínskom. Kamenné dezodoranty sa vyrábajú z čistej soli, 100% soli potassium alum. Dezodorant v spreji je zvyčajne riedený vodou, prípadne ďalšími ingredienciami pre ľahšiu aplikáciu. Účinnosť oboch dezodorantov je identická, závisí viac od preferencií zákazníka. Niekto uprednostňuje kamenný dezodorant a niekto ľahšie aplikovateľný sprej.

2. Esenciálne oleje
Nepotrebujete umelé parfémy, aby vám príjemne voňalo podpazušie, môžete sa poobhliadnuť po esenciálnych olejoch, ktoré sú výťažkami rastlín. A navyše éterické oleje nie sú cenené iba pre svoju vôňu – mnohé z nich majú i antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú v boji proti zápachu skôr než začne. Pot cítiť iba ak baktérie jedia a trávia, takže ich zabíjaním éterické oleje zastavujú zápach ešte predtým než začne. Medzi pozoruhodné antibakteriálne esenciálne oleje patria rozmarín, lišajník, šalvia, lemongrass a tea tree olej.

3. Hamamel virgínsky (Vilín virgínsky, Witch hazel, Hamamelis virginiana)
Pokiaľ máte veľmi citlivú pokožku môže pravidelné používanie antiperspirantov a dezodorantov dráždiť vašu pokožku pre obsah alkoholu. Potom sa poobzerajte po dezodorante s obsahom hamamelu, ktorý je známy pre svoje upokojujúce vlastnosti. Výťažok z kôry aj listov kríkov hamamelu je široko používaný v kozmetike, dermatológii i medicíne. Má sťahujúce (adstringentné) a protizápalové účinky. Má príjemnú vôňu a tonizujúce vlastnosti. V dezodorantoch zmenšuje póry a spôsobuje odparenie potu. A je vynikajúci pre tých, čo si strihajú podpazušie, keďže zmierňuje bolesť z prípadného popálenia britvou, takže je často používaný v prostriedkoch po holení. Vhodný je pri zápalových kožných ochoreniach, ekzémoch, krvácajúcich hemoroidoch, predchádza vypadávaniu vlasov. Vnútorne sa používa pri hnačkových ochoreniach a pri kapilárnom krvácaní zo slizníc.

4. Jedlá sóda
Môžete sa spoľahnúť na krabicu jedlej sódy, aby vaša chladnička voňala čerstvo; prečo by ste jej nezverili i vaše podpazušie? Jedlá sóda je ten zázračný výrobok, ktorý môže udržať na uzde všetko, od mačacej toalety až po čistiareň odpadových vôd. Chemické zloženie jedlej sódy reaguje s molekulami pachu tak, že pri stretnutí ho neutralizuje. Jedlá sóda nerieši iba zápach, ale zároveň i vlhkosť. Na rozdiel od bežných antiperspirantov nič v jedlej sóde nebráni potu v úniku z vašich žliaz. Avšak jedlá sóda nasiakne všetok prebytočný pot, takže má vaše podpazušie pocit sucha.

5. Chmeľ
Ak ste pivný znalec asi viete, že chmeľ je tou zložkou, čo dáva niektorým druhom piva ich horkú príchuť. Okrem ovplyvnenia chuti horký chmeľ pôsobí ako konzervačná látka v pive, pretože bojuje proti nepríjemnému pivnému zápachu. Robí to tým, že zastaví rast baktérií a tým šírenie zápachu v pive, ale ukázalo sa, že to isté môže urobiť pre vaše podpazušie. Pri použití ako dezodorant, extrakt chmeľu slúži ako antimikrobiálna prísada, takže baktérie v podpazuší nedostanú príležitosť interakcie s potom.

Ak vymenieňate akúkoľvek konvenčnú kozmetiku za prirodzenejšiu, nezabudnite dať svojmu telu čas na prechod:

1. Vyčistite blokované podpazušie
Keďže konvenčné antiperspiranty pôsobia tak, že blokujú a zmršťujú póry, potrebujete niekoľko dní než stuhnutý antiperspirant zmyjete z pokožky a žľazy a póry začnú opäť fungovať. Doprajte im každý deň jemné umytie pod sprchou alebo vo vani.

2. Dajte zmene šancu
Prvý týždeň môže byť podpazušie aromatické, telo sa potrebuje samo zbaviť odumretých kožných buniek, chemických zvyškov a nahromadenej tekutiny.

3. Vyskúšajte rôzne dezodoranty
Každý fungujeme inak, naše chemické procesy sú odlišné. Môže trvať dlhšiu dobu, než nájdeme ten správny prírodný dezodorant, ale akonáhle ho objavíte, už sa nebudete obzerať späť.

Veľmi obľúbená značka filmových hviezd ako Brad Pitt, Julie Roberts, Jennifer Aniston či Emma Watson Dr. Hauschka ponúka dezodorant z hamamelu a šalvie, avšak nechá si za svoju popularitu dobre zaplatiť – až $20. K trochu dostupnejším známym značkám patria Weleda dezodoranty s vôňou ruží alebo citrónu či kryštálové dezodoranty Sante. Výber prírodných dezodorantov je veľmi široký, dajte si na čas a porozhliadnite sa po obchodoch s prírodnou kozmetikou, či už kamenných alebo internetových. Menší výber nájdete i v predajniach DM.

rb-natural-deodorant-2-0809-de

 

WeledaDeodorantLG1

santecrystal

Jeden z domácky vyrobených receptov:
4 lyžice rozpusteného kokosového oleja zmiešaného s 3 lyžicami jedlej sódy, 3 lyžicami kukuričného škrobu a 10 kvapiek esenciálnych olejov. Uložené do prázdneho dezodorant kontajnera. Dobré nechať trochu vychladnúť, aby príliš nekvapkal. Kokosový olej sa taví na 74 stupňoch, ak má niekto obavy z toho, že je teplejšie, môže skladovať v chladničke.

Časť ľudí Vám povie, že ruch okolo hliníka či parabénov je vedecky nepodložená hypotéza, iní mávnu rukou, že vláda je tu na obmedzenie chemikálií v našej kozmetike. Nuž, pred mnohými rokmi boli v našich potravinách povolené látky, ktoré sú dnes zakázané ako zdraviu škodlivé. CE je na cigaretách s nápisom „spôsobuje rakovinu“. Formaldehyd, chemikália oficiálne na zozname rakovinotvorných látok, je povolená v našej kozmetike. A dalo by sa pokračovať. Vlády sú pomalé a riadia sa ziskom. Samozrejme, nikto ešte neodpadol okamžite mŕtvy na zem potom, čo použil antiperspirant. Znamená to, že nie je škodlivý? Samozrejme, že nie. Ľudské telo je zložitý, komplexný systém a dokáže fungovať za i ťažkých okolností. Ale ako starneme – predčasne vo väčšine prípadov – pomalé hromadenie toxínov prispieva a komplikuje proces starnutia. Zabraňujú nášmu telu, aby fungovalo zdravo a využilo svoj maximálny potenciál. Skutočným problémom je, že sme doslova zaplavení tisíckami rôznych umelých chemikálií v životnom prostredí, z ktorých každá je toxická len vo veľmi malej miere a má iba nepatrnú šancu spôsobiť rakovinu. Predsa však rekordný počet ľudí na celom svete denne na rakovinu zomiera, pretože každá z týchto tisícov chemikálií súhrnne prispieva k veľmi významnému riziku rakovinu spôsobujúcemu.

Už deti vo veku 12 rokov používajú dezodoranty. Naučme ich nepoužívať antiperspirant a uprednostniť kvalitné dezodoranty certifikovanej prírodnej kozmetiky. Treba ich naučiť, že hliník je kov, ktorý nemá v mojom tele čo hľadať, to je jediný dôležitý fakt. Hliník spôsobuje poškodenie hypofýzy, mojej podmozgovej žľazy, tá sa pripája na moju nervovú sústavu, moja nervová sústava mi umožňuje vidieť pravdu o sebe a svete, môj zrak do reálneho sveta mi pomáha uvedomiť si, že sme kontrolovaní a manipulovaní existujúcimi silami vôkol nás. Čo hľadajú toxické látky v mojich potravinách a v mojej kozmetike? Koho zaujíma regulované množstvo, keď je to toxické. Prebuď sa, uvedom si, že jediný, kto ťa zachráni si ty sám. Ty rozhoduješ o tom, čo si na seba natieraš. Buď chytrý a zostaň zdravý.

Doplnok

Zoznam dezodorantov bez aluminia v ponuke DM: – všetky alverde Deo – Balea Deospray White Diamond – Balea MED Deo Roll-on – Balea MED Deo Zerstäuber – adidas Deospray Men Extreme Power – adidas Deospray Men Ice Dive – adidas Deospray Men Victory League – adidas women Deospray Fizzy Energy – adidas women Deospray Fruity Rhythm – všetky Axe Bodysprays – 8×4 Spray Beast For Men – 8×4 Spray Beauty – 8×4 Spray Break Free – 8×4 Spray Discovery For Men – 8×4 Spray Endless Summer – 8×4 Spray Glam Up – 8×4 Spray Heavenly – 8×4 Spray Lemon Rush – 8×4 Spray Lucky Lotus – 8×4 Spray Modern Charme – 8×4 Spray Sweet Secret – 8×4 Spray Unity – 8×4 Spray Urban Spirit For Men – 8×4 Spray Wild Flower – 8×4 Spray Xite For Men – Bac Deospray Classic – Bac Deospray Energy for Men – Fa Deospray Fantasy Moments – Fa Deospray Luxurious Mom – Fa Deospray Pink Passion – Impulse Serie – NIVEA Deodorant Spray Fresh Active For Men – NIVEA Deodorant Spray Fresh Natural – NIVEA Deodorant Spray Pure & Natural Action Lotus – NIVEA Deodorant Stick Fresh Active For Men – NIVEA Deodorant Zerstäuber Fresh Active For Men – NIVEA Deodorant Zerstäuber Fresh Natural – Playboy Berlin Deo Body Spray – Playboy London Deo Body Spray – Playboy New York Deo Body Spray – Playboy women Deospray Play it sexy – Playboy women Deospray Play it lovely – Playboy women Deospray Play it spicy – Sebamed Deo Zerstäuber Frische – Sebamed Deo Roll-On Frische – Sebamed Deo Roll-On Balsam – Speick Deo Spray – Speick Natural Deo Stick – CD Spray, Zerstäuber, Roll-On Wasserlilie, Citruslindenblüte – Weleda Citrus-Deodorant – Weleda Wildrosen-Deodorant

Kontrolujte produkt na obsah „Aluminum Chlorohydrate“.

8 Responses to Antiperspirant alebo dezodorant?

  1. Denisa Koňošová píše:

    Mám ďalší typ na kryštálový dezodorant – podobný ako zn. Sante, som s ním spokojná – od firmy TianDe, katalógový predaj ako AVON.

  2. jana píše:

    výborný článok, som rada, že sa o tomto hovorí. Ja som našla výborné dezodoranty slovenského výrobcu na tejto stránke a majú tam aj minerálny kamenec:
    http://www.babickinaz ahrada.sk/babickinazahrada/ eshop/2-1- NATUR-prirodna-KOZMETIKA/212-2-Prirodny-tuhy-dezodorant

    • electra píše:

      az nato, ze ten slovensky vyrobca ma povod v Cine 🙂

      • Sasa píše:

        Ahoj, mozes prosim o tom napisat viac? Ktory slovensky vyrobca ma povod v Cine a co z toho plynie? Dakujem 🙂

      • electra píše:

        Uz si presne nepamatam, o aky deodorant sa jednalo, mala by som tieto veci hned napisat, potom komentar vyzera po roku divne, hlavne ak shop zmeni sortiment medzi casom. A zas sa mi nechce prehladavat stare google logy. Ale myslim, ze to bol Salt of the Earth, ktory tazia v Cine, ten je u nas taky najcastejsie akoze „slovensky“ a ja by som si cinsku hlinu nenatierala na seba, rovnako ako nejem ryzu pestovanu v cine (ani by som nemohla jej dovoz je do Europy zakazany). Maju tam dost znecistene prostredie nato, aby som vedela, ze ta hlina moze obsahovat aj kadeco ine, co vobec do prirody nepatri. V kazdom pripade na vyssie uvedenej stranke ponukaju ‚prirodnu kozmetiku‘ ktora nie je uplne v poriadku a vzdy z nej mam zly pocit. Napriklad slovenske mydla soaphoria obsahuju propylene glycol. Ich deodoranty a dalsie produkty nikde nemaju uvedene zlozenie, ak ponukam prirodnu kozmetiku tak sa nehanbim zverejnit zlozenie. Pripadne by sa patrilo upozornit, ze produkty nemaju certifikat prirodnej kozmetiky, tak mozu obsahovat zlozky, ktore nie su v sulade s poziadavkami na prirodnu kozmetiku. Tak by som si dovolila pochybovat o ich zlozeni. Organicky prirodny deodorant.. kde mam zlozenie. Mimochodom potom mame este v eshopoch „slovensky vyrobok a vynalez“ bambusove zubne kefky s napisom made in china.

  3. Sasa píše:

    veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď. 🙂 už teraz tomu rozumiem. Na tej stránke majú aj veľa deodorantov od výrobcu Ponio, neviem ci ma certifikát, ale mne sa zdajú, že vyhovujú.

  4. Zofia píše:

    Tato problematika ma velmi zaujima, mam citlivu plet, takmer nic neznesiem, ziadny krem na tvar a kozmetiku vseobecne… Najnovsie som ale objavila prirodnu, bez toxinov a chemikalii. Ucinky na nezaplatenie. Kto skutocne potrebuje nieco zdrave a nedrazdive, popozerajte sa po vyrobkoch Living Nature – same hojive zlozky. Dlho som skusala vselico mozne, od Eucerinu a Vichy a pod., kym prisla spokojnost. Rano bez zacervenania a vyrazok! Skvele! Treba rozhodne vylucit vsetko, co na seba davame s obsahom chemickych zlucenin, vratane farieb na vlasy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.