Analýza farieb – Prehľad
Analýza farieb je predovšetkým o určovaní farieb, ktoré vyhovujú
– odtieňu našej pokožky,
– farbe vlasov a
– farbe očí
pri výbere oblečenia, doplnkov, makeupu… Ktorý odtieň farby trička, šiat, topánok uprednostniť pri kúpe pre seba, svojich blízkych, svojich detí? Prvý dojem je, že analýza farieb je iba pre ženy alebo iba o makeupe. Nie je to však pravdou. Je súčasťou množstva užitočných povolaní. A je pre každého, komu záleží na tom, ako sa vkusne upraviť a mať chuť ísť ráno von a stretnúť sa s inými. Výber tej správnej farby, ktorá lichotí našej pokožke, nám umožní vyzerať zdravšie, krajšie a jasnejšie.
Kto používa analýzu farieb
Na internete nájdete tisícky strán a stovky obsiahlejších analýz teórie farieb ako je táto. Hlavne Západ je nimi „posadnutý“. Mnohé pochádzajú od certifikovaných expertov, ktorí sa zaoberajú teóriou farieb profesionálne. Mojimi najobľúbenejšími sú
http://www.thechicfashionista.com/index.html a http://www.prettyyourworld.com/, z ktorých stránok som čerpala najviac informácií.
Pre analýzu farieb a ukážku typov sú zvyčajne používané celebrity. Z toho jednoduchého dôvodu, že je o nich veľa materiálu – fotografického i filmového, na ktorých ich vidno v rôznom oblečení a situáciách, s makeupom i bez neho.
Teória farieb je nevyhnutnou súčasťou mnohých profesií, napríklad umeleckej maskérky celebrít v Hollywoode Jamie Greenberg. Medzi jej klientov patrí napríklad Kaley Cuoco (Penny, The Big Bang Theory) či Halle Berry. Okrem umeleckých maskérov a stylistov, sú tu módni návrhári a potom samozrejme všetky mediálne povolania, ktorých úspech vo veľkej miere závisí na výzore – celebrity, herci, politici, modelky a pod.
Takže ak nie ste modelka teória farieb nie je nič pre vás? Poznanie svojej palety farieb dáva predovšetkým sebavedomie pri nosení a kúpe, či už šiat, doplnkov alebo makeupu. Šetrí čas pri výbere a rozhodovaní, ktorý produkt si kúpiť. A v neposlednej rade šetrí peniaze. Každému z nás sa už stalo, že si kúpil oblečenie, ktoré mal raz na sebe a potom už z neho nemal dobrý pocit a iba leží nepoužívané v skrini. Niektorí ľudia sú prirodzene priťahovaní k farbám, ktoré im sedia od narodenia, iní o tom nikdy nepremýšľali.
http://colormetrue.tumblr.com/
Teória 4 farieb
V 80tych rokoch vyšla knižka od Carole Jackson, ktorá sa veľmi preslávila. Jej podstatou bolo rozdelenie ľudí na 4 skupiny farieb, nazvané podľa ročných období – každý bol buď Leto (Summer), Zima (Winter), Jeseň (Autumn) alebo Jar (Spring). V 90tych rokoch popularita teórie upadla a niektorí si začali myslieť, že môžeme nosiť akúkoľvek farbu nato, aby sme vyzerali dobre. A nemali by sme byť obmedzovaní iba na farby vo svojej palete.
Fanúšikovia teórie farieb však s touto teóriou nesúhlasia. Iste, môžeme nosiť farbu, ktorú chceme. Ale ak chceme vyzerať NAJLEPŠIE, mali by sme uprednostňovať farby (oblečenie, makeup, šperky, doplnky), ktoré harmonizujú s našimi prirodzenými farbami.
Samozrejme, rozdelenie ľudí do 4 ročných období nestačí. Toto rozdelenie vychádzalo z dvoch aspektov –
1. podtón pokožky = farby teplé (Warm) alebo studené (Cool)
2. farba vlasov + farba očí = svetlé (Light) alebo tmavé (Dark).
Tmavá chladná (Dark Cool) osoba bola automaticky zima, svetlá chladná (Light Cool) leto.. Táto analýza fungovala na štvrtinu populácie, ale mnohí ľudia vyzerajú skvelo v teplých aj studených farbách.
Neskôr vznikla teória 12 farieb (4 ročné obdobia x 3 dominantné charakteristiky, alebo presnejšie 6 dominantných charakteristík x 2 sekundárne ročné obdobia), ktorá bola neskôr rozšírená na 16 typov (pridaním 4 podtypov vychádzajúcich z odtieňov šedej).
Ročné obdobia = farby
Pre mnohých môže byť spojenie slov „cool, chladný“ a „summer, leto“ nelogické, keďže leto je zvyčajne asociované s teplom. Treba si uvedomiť, že pri analýze farieb nemyslíme počasie – horúco, daždivo, ale myslíme farby a ich odtiene, ktoré sú pre to ročné obdobie charakteristické. Myslíme na farbu piesku v púšti, farbu tučniakov na póle alebo na všetky tie nádherné farby padajúceho lístia.
Farba „icy, ľadová“, opisuje v angličtine zvyčajne čistú farbu tónovanú bielou v porovnaní s farbou zakalenou šedou, prašnou farbou pasteliek.
Teória 12 farieb
Teória 12 farieb je najpopulárnejšou teóriou farieb dnes. Vychádza zo 6 primárnych charakteristík (cool, deep, clear, soft, light, warm), ktoré sú doplnené o sekundárnu charakteristiku (ročné obdobie).
Zimné typy
http://www.prettyyourworld.com/winterpalettes.html
cool winter
deep winter
clear winter
Jarné typy
http://www.prettyyourworld.com/springpalettes.html
warm spring
light spring
clear spring
Letné typy
http://www.prettyyourworld.com/summerpalettes.html
cool summer
light summer
soft summer
Jesenné typy
http://www.prettyyourworld.com/autumnpalettes.html
warm autumn
deep autumn
soft autumn
Kam patrím
Pre niektorých ľudí je ich sezóna úplne jasná na prvý pohľad, pre iných to môže byť zložitejšie. Mnoho ľudí sa pohybuje medzi dvoma alebo viac kategóriami, takže nebuďte prekvapení, ak sa „nevtesnáte“ presne do jednej kategórie. Mylná je napríklad predstava, že ak máte modré oči, nemôžete byť teplé (warm) obdobie, alebo ak máte hnedé vlasy nemôžete byť svetlé (light) obdobie. Všetky popisy platia iba pre priemer a to neznamená, že sa nemôžete z priemeru vymykať.
Ak sa chcete niekam zaradiť, budete musieť poznať sám seba – vlasy, oči, pleť a ako tieto tri črty navzájom harmonizujú alebo si protirečia. Keď už hovoríme o vlasoch, myslíme PRIRODZENÝ odtieň vlasov – slovo „prirodzený“ je zdôraznený náročne, keďže rýchlo zabudnite na vaše farbené vlasy. Ak ste si farbili vlasy toľkokrát, že si už nepamätáte ich prirodzenú farbu, skúste fotografie z detstva. Veľa naznačí i analýza a farba očí. Analyzovať svoje oči za prirodzeného jasného svetla v zrkadle je pomerne jednoduché, až potom, keď viete, čo robíte. Pomôže aj, ak poznáte PRESNE svoju podtón pleti.
Na zistenie svojho obdobia nebude stačiť tento prehľad, budete sa musieť trochu „rýpať“ v obrázkoch, článkoch, analýzach. Ale poďme nato pekne pomaličky a „doradu“.
1. Podľa teórie 12 farieb, každý človek má 1 zo 6 dominantných charakteristík vo svojich farbách, ktorá určuje jej primárne zaradenie do kategórie. Dominantná charakteristika je hlavná črta, ktorá vyniká, prvá vec, ktorú si všimnete, keď sa pozriete do zrkadla. Každý si smie vybrať iba JEDNU dominantnú charakteristiku. Dominantná charakteristika závisí vo veľkej miere od farby vlasov, farby a výrazu očí a ich vzájomného kontrastu.
6 dominantných charakteristík tvoria 3 protiklady deep vs light, soft vs clear, warm vs cool. Čo je prvé, čo si všimnete, keď sa pozriete do zrkadla? Tmavé husté vlasy? Jemné blond vlasy? Kryštáľovo modré oči? Zladený neutrálny odtieň, ktorý ničím „nekričí“ a nevyniká (sivá myška medzi ostatnými)?
2. Každá charakteristika môže mať dve sekundárne zaradenia (2×6=12), ktoré závisia od podtónu pleti. Je tu schválne použité slovo podtón, je to tón presne pod pleťou. Tón pleti sa mení, napríklad opálením, makeupom, akné, únavou, ale i starnutím. Podtón pleti zostáva.
Podtón pleti sa najľahšie zisťuje za denného svetla, bez makupu, v bielom tričku, v bielej blúzke či košeli.. z farby žíl na zápästí, kde je koža najtenšia a odrazu slnka na pleti.
Podtón pleti je buď chladný (cool), teplý (warm) alebo neutrálny. Neutrálny nie je taký častý, tak sa tam nezaraďte z lenivosti automaticky a aj keď ste neutrálny typ, tak Vás to „ťahá“ k jednej či druhej strane. Teplý podtón pleti je častejší ako studený.
Najjednoduchší spôsob, ako je nájsť svoj podtón je pozrieť sa na žily na zápästí, najlepšie vonku, vnútorné svetlo skresľuje:
žily sú viac zelené, olivovo zelené, pokožka má žltý, oranžový nádych – warm (teplý podtón)
žily sú viac modré alebo purpurové, pokožka má ružový nádych – cool (studený podtón)
modré a zelené alebo zelenomodré – neutral
(Niektoré jednoduchšie analýzy, analýza 4 ročných období, a analýza zaoberajúca sa výberom oblečenia využíva jednoduchšie rozdelenie na studený a teplý typ pokožky, keďže výber oblečenia je trochu tolerantnejšie ako napr. výber makeupu. Navyše bežný človek nie je filmovou hviezdou v centre pozornosti, ktorá sa chystá na rozdeľovanie Oscara.).
Ďalší jednoduchý spôsob ako zistiť, či ste „cool“ alebo „warm“ je opaľovanie (pre svetlý typ pokožky). Pokožka, ktorá na slnku ihneď sčervenie a ťažko sa opáli je chladný typ pokožky. Našťastie, časy keď sa do hneda opálená pokožka a opaľovanie pokladali za moderné sú preč a každý pozná negatívne dôsledky nadmerného opaľovania „pre krásu.“ A nikto sa už nemusí hanbiť za svoju snehobielu pokožku, ako to dokazujú i tieto obrázky. Pokožka, ktorá na slnku ľahšie pigmentuje do hneda je teplý typ pokožky.
Kto má skúsenosti s používaním makeupu a so správnym výberom podkladu svoj podtón pravdepodobne ovláda. V podstate každý typ podkladu, bez ohľadu na značku, vychádza z 2 základných farieb, z ružovej a žltej. Na žltej založený podklad dokonale ladí s teplým podtónom pleti a na ružovom odtieni založený podklad ladí so studeným podtónom pleti. A potom je samozrejme k dispozícii makeup pre neutrálny typ.
Kým teória 4 farieb vychádzala z podtónu pleti, teória 12 farieb pokladá podtón pleti za menej dôležitý ako dominantnú charakteristiku (oči, vlasy).
3. Tretím krokom je pozrieť si paletu farieb, ktorá prináleží k určitému obdobiu. Ktorá farba Vám lepšie sedí. Teória farieb je predovšetkým o vkuse, ladení farieb k tvári, preto farby často napovedia viac ako zisťovanie farby žíl. V podstate ide o to, vziať si kus látky a priložiť si ho k tvári. Ktorá farba sedí viac.
Tu sú príklady dvoch najznámejších protikladných farieb pre obdobia.
Ide o prvý celkový dojem. Ide o to, aby vám ľudia povedali, keď Vás po prvýkrát uzrú: „Sedí ti to, pekne vyzeráš“.
a NIE „Tie šaty sú prekrásne“ a vás od nich ani nevidno.
Pretože v prvom prípade šaty sedia, vyzdvihujú vašu osobnosť, v druhom prípade si ľudia všimli šaty nie Vás, farba je prisilná, „prevalcovala“ vás.
A najhorším prípadom je, ak sa vás spýtajú , či sa cítite dobre, vyzeráte nezdravo alebo žltkasto.
4. krok: spojiť dominantný rys + podtón pleti = kategória
Ak máte sýte, tmavé zafarbenie (deep), potom druhým rozhodujúcim faktorom je, či vyzeráte lepšie v teplých alebo studených farbách. Ak Vám sedia lepšie studené farby, potom ste deep winter. Dôležitejším faktorom je, že ste sýty typ, deep ako to, že ste zimný typ, winter. Takže to, čo bolo považované za tradične „zimné“ svetlé farby, Vám nebude sedieť. V skutočnosti Vám budú sedieť i sýte jesenné farby, napríklad sýta čokoládová alebo sýta lesná zelená.
Ak viete po anglicky, postup je veľmi podrobne opísaný na tejto linke
Tu je zjednodušený prehľad 6 dominantných charakteristík * 2 období (cool vs warm):
Deep (Dark)… tmavá a sýta.
Stredné až tmavohnedé vlasy alebo čierne vlasy. Patria sem všetky odtiene čiernej, ale aj gaštanovohnedá a ryšavohnedá.
Stredný až tmavý podtón pleti. Pokožka môže byť rôzna, od slonovitej alebo olivovej až tmavo olivovej, tmavohnedá až čierna. Aj starnúce oceľovošedé vlasy môžu byť deep (popolavošedé budú patriť do cool).
Orieškové, hnedé alebo čierne oči. Veľmi tmavé. Aj modrá farba je zriedkavo možná, ale musí byť veľmi tmavá a nie žiarivá.
Protikladom deep je light. Hociktorá svetlá črta Vás vylučuje z tejto kategórie.
Deep môže byť iba zima alebo jeseň:
Deep Winter – tmavé vlasy a oči + cool, chladný podtón pleti
Deep Autumn – tmavé vlasy a oči + warm, teplý podtón pleti
Ak ste si nie istý pleťou, skúste paletu farieb. Pridržte si kus látky týchto farieb k tvári. Ktorá vám viac sedí?:
Light… svetlá a jemná.
Prirodzene blond vlasy sú hlavným indikátorom light. Zlatá blond, popolavá blond, ale aj svetlá popolavohnedá.
Svetlý podtón pleti – chladná svetlá ružová až po svetlá broskyňová.
Svetlé až stredne tmavé oči – modrá, sivá, svetlozelená. Ak máte hnedé oči, nemali by ste byť light, ale i sveľmi svetlé hnedé oči sú možné.
Protikladom svetlý je deep, takže hociktorá tmavá črta vás vylučuje z tejto kategórie.
Light môže byť iba leto alebo jar:
Light Summer – svetlé vlasy a oči + cool, chladný podtón pleti
Light Spring – svetlé vlasy a oči + warm, teplý podtón pleti
Ak ste si nie istý pleťou, skúste paletu farieb. Pridržte si kus látky týchto farieb k tvári. Ktorá vám viac sedí?:
Clear… čistá, jasná.
Veľký kontrast farieb (tmavé vlasy s jasnými modrými očami)
Oči vynikajú. Jasná farba očí ostrá, kontrastná, často popisovaná ako elektrizujúca – farba sa pohybuje od jasne modrej, po ľadovú trblietavú modrú, tyrkysovo modrú alebo zelenú, jasnú zelenú, smaragdovú až jantárovú / topaz.
Vlasy sú zvyčajne čierne alebo tmavohnedé. Možné sú i zlaté blond vlasy, ale budú mať tmavozlatý nádych.
Tón pleti môže byť od mliečno bielej až po čiernu, s priesvitným nádychom. Monika z Priateľov je často citovaným, veľmi obľúbeným a jasným príkladom Clear.
Clear môže byť zima alebo jar:
Clear Winter – tmavé vlasy + jasné kontrastné oči (zvyčajne modré alebo zeleno-modré) + bledá pokožka so studeným podtónom (cool)
Clear Spring – tmavé alebo svetlé vlasy + jasné kontrastné oči (zvyčajne modré alebo zeleno-modré) a bledá pokožka s teplým podtónom (warm)
Ak ste si nie istý pleťou, skúste paletu farieb. Pridržte si kus látky týchto farieb k tvári. Ktorá vám viac sedí?:
Soft… mäkká, jemná, tlmená.
Práve tlmená a nevýrazná, neutrálna, „sivá myška“ najviac vystihuje túto kategóriu.
Soft je najčastejší priemerný európsky typ.
Svetlé až stredne svetlé hnedé vlasy (aj ‘nevýrazná’ alebo ‘špinavá blond’).
Svetlý až stredný podtón pleti. Soft má najneutrálnejšiu farbu pleti, warm aj cool zároveň.
Stredná intenzita farby očí ako oriešková, hnedá, modrá, zelená.
Soft je „rozptýlená“ farba, protiklad k jasnej clear.
Patrí sem veľa farebných ľudí so svetlejšími očami, svetlejším podtónom pleti.
Soft môže byť leto a jeseň:
Soft Summer – nevýrazná farba vlasov (ang. mousy) + cool, chladný podtón pleti + hociktorá farba očí
Soft Autumn – nevýrazná farba vlasov (ang. mousy) + warm, teplý podtón pleti + oči budú pravdepodobne modré alebo zelené, ale môžu byť i inej farby
Ak ste si nie istý pleťou, skúste paletu farieb. Pridržte si kus látky týchto farieb k tvári. Ktorá vám viac sedí?:
Warm… teplá bez studených tónov.
Warm znamená celkový vzhľad vyžaruje žiaru, lesk.
Ryšavé alebo zlaté blond alebo hnedé vlasy s červeným zvýraznením.
Hociktorý odtieň pleti, niekedy s pehami. Zvyčajne teplý podtón pleti, avšak modré oči Vám dajú neutrálny výzor.
Zelené, modré, hnedé alebo orieškové oči (nie veľmi tmavohnedé alebo čierne oči).
Protikladom warm je cool so svojim popolavým výrazom.
Warm môže byť jar alebo jeseň:
V porovnaní s Clear, Soft, Deep a Light, Warm nemá Cool charakteristiku. Keďže už viete, že ste warm, najviac napovie paleta farieb. Je to skôr tlmené vs jasné farby.
Warm Spring – stredne svetlé (light-medium) farby s jasnými teplými (warm) podtónmi pleti, vlasov a očí
Warm Autumn – stredne tmavé (dark-medium) farby s jasnými teplými (warm) podtónmi pleti, vlasov a očí
Ak ste si nie istý pleťou, skúste paletu farieb. Pridržte si kus látky týchto farieb k tvári. Ktorá vám viac sedí?:
Cool… studená bez teplých tónov.
Studená, popolavá. Cool ma sivastý popolavý podtón vo všetkých troch črtách.
Strieborné, sivé alebo popolavo hnedé vlasy. Čierne vlasy s modrým nádychom. Mnohí šedivejúci z kategórie Deep Autumn a Deep Winter sa sem „presunú“, pretože ich črty starnutím jemnejú.
Svetlá až stredne tmavá pleť (často s ružovým podtónom).
Modré, zelené, orieškové alebo hnedé oči, s popolavým podtónom
V porovnaní s Clear, Soft, Deep a Light, Cool nemá Warm charakteristiku. Keďže už viete, že ste Cool, najviac napovie paleta farieb. Je to skôr pastelové vs jasné farby. Cool Winter má paletu podobnú Deep, iba v jasnejších farbách. A Cool Summer má pastelovú Cool Winter paletu.
Cool Summer – stredne svetlé (light-medium) farby s chladnými (cool) podtónmi pleti, vlasov a očí.
Cool Winter – stredne tmavé (dark-medium) farby s chladnými (cool) podtónmi pleti, vlasov a očí.
Ak ste si nie istý pleťou, skúste paletu farieb. Pridržte si kus látky týchto farieb k tvári. Ktorá vám viac sedí?:
Kam patrím verzia 2
Ak ste o teórii farieb nikdy nepočuli, je to priveľa informácií naraz. Pokojne sa nato „vyspite“.
Pre rýchle zhrnutie niekoľko tipov navyše
Ak máte nevýrazné vlasy ste s najväčšou pravdepodobnosťou soft autumn alebo summer.
Ak máte tmavé vlasy a tmavé oči, ste asi deep winter alebo autumn.
Ak máte svetlé vlasy a oči, budete light spring alebo summer.
Typy warm a cool majú zvyčajne strednú farbu vlasov a očí so zrejmými teplými alebo studenými podtónmi.
Clear typy majú zvyčajne kontrastné tóny veľmi svetlej pleti s tmavými vlasmi a svetlými, ale jasnými očami. Odtieň pleti je v tomto prípade najlepším ukazovateľom, či ste jar alebo zima.
Existuje množstvo pomôcok na zaradenie svojho typu online. Ak horíte nedočkavosťou, môžete kliknúť na túto linku, ktorá ponúka veľmi kvalitnú online analýzu zdarma:
Prídete však na to, že to nepôjde tak ľahko ak ste si predtým nedali námahu poznať svoje farby, prípadne nemáte už dostatočné skúsenosti napríklad s používaním makeupu.
Teória 12 farieb je pre každého
Mnohí ľudia si myslia, že teória 12 farieb je iba pre bielu pleť. To možno platilo pre teóriu 4 farieb, pri ktorej takmer každý trochu tmavšej pleti, afrického alebo ázijského pôvodu s čiernymi vlasmi, bol zaradený automaticky do Winter. Aj keď samozrejme ľudia, ktorí majú tmavšie sfarbenie pravdepodobne nebudú Light (aj keď výnimky vždy existujú), ale rozhodne by nemali byť automaticky zaradený do Deep Winter alebo Deep Autumn. Samotná Carole Jackson priznala, že jej teória má problém so ženami farebnej pleti, ktoré nemajú typické tmavé vlasy a tmavé oči.
Skúsený analytik farieb vždy najprv určuje tóny klienta. Pri farebnej populácii je vždy najdôležitejšie zistiť sfarbenie vo vzťahu k etnickej príslušnosti, k národnosti. K dispozícii je široká škála farebných vlastností v akejkoľvek etnickej skupine. Väčšina analytikov však priznáva, že môžu mať problémy exaktne zaradiť niektoré typy.
Jednou z najznámejších celebrít, ktoré sú často analyzované je Beyoncé. Nájdete ju zaradenú často ako Clear Spring. Podľa autorky The Chic Fashionista je jej dominantná charakteristika Warm. Má svetlú karamelovú pleť, žiarivé hnedé oči a svetlejší odtieň hnedých vlasov – kvôli žiarivým očiam môže byť Warm Spring.
Vyzerá dobre v mnohých jasných farbách, napríklad v tejto jasnej zelenej, ktorá vyzdvihuje jej trblietavé hnedé oči, v porovnaní s lesnou zelenou, ktorá ju robí trochu ošumelou.
Ako vidíme, nezhodli sa ešte ani len na dominantnej charakteristike.
I pre mužov
Teória farieb je vhodná i pre mužov. Aj keď pravdepodobne nie preto, aby si vybrali zrána vhodný rúž či ceruzku na oči, pokiaľ sa to netýka ich povolania, ale obliekať sa vkusne je umenie vhodné pre každého.
Na Pretty Your World je rozbor niekoľkých známych seriálov vrátane mužského obsadenia:
http://www.prettyyourworld.com/modern-family.html
Príklady ďalších mužských celebrít nájdete aj na tejto linke.
Prelínanie typov
Systém 12 farieb sa prelína, prúdi do seba. Na miestach, kde sa prekrývajú, vytvárajú nový typ. Jesenný typ Deep Autumn napríklad, je zmesou jesene a zimy. Takáto osoba má veľa tepla typického pre jesenné obdobie, ale intenzitu zimy.
Z grafu vidno, že zima, ktorá prúdi do leta, je Cool Winter, do jesene Deep Winter, do jari je Clear Winter.
V mieste, kde sa obdobia prekrývajú, nájdete spoločné farby. Clear Spring a Clear Winter zdieľajú farby akými sú zelený emerald a čierna (jediná jar, ktorá má čiernu v palete). Cool Winter a Cool Summer zdieľajú farby fialová a sýta ružová.
Vďaka tomuto grafu vidno, že osoba, ktorá je zaradená ako jemný letný typ (Soft Summer), môže vyzerať dobre v olivovej farbe (tradičná jesenná farba), pretože je zmesou leta a jesene. A mnohé z týchto tradičných jesenných farieb zvýraznia Soft Summer. A to platí pre všetky obdobia.
Tam, kde sa obdobia prelínajú, sú farby viac neutrálne. Nie sú jasne, prísne teplé alebo studené. Ak Vaša dominantná charakteristika nie je Cool alebo Warm, tak ostatné typy sú zmesou oboch – teplých i studených farieb. Preto, keď sa pokúšate zaradiť do nejakého typu, nezačnite analýzu teplými a studenými farbami. Ibaže by to bol Váš jasný rys. Najskôr sa zaraďte do jednej zo šiestich dominantných charakteristík.
Na tejto palete je dobre vidno sesterské palety. Letný typ Cool Summer môže pokojne dobre vyzerať v niektorých farbách zimného typu Cool Winter a jarný typ Clear Spring v zimnej palete Clear Winter. Podobne, ak máte blond popolavé vlasy, čo je považované za cool charakteristiku a zlaté hnedé oči, čo je warm charakteristika, ste považovaný za tlmený soft, čo znamená, že prúdite medzi letným typom Soft Summer a jesenným typom Soft Autumn a môžete nosiť obe palety. Znamená to, že máte oba druhy podtónu vo vašom sfarbení – hrejivé i chladivé tóny.
Mnoho farieb sa prelína v oboch sesterských skupinách (Deep Winter, Deep Autumn). Jesenný typ Deep Autumn môže pokojne nosiť čiernu farbu zimy, pretože je zmesou jesenných a zimných farieb. Má teplo typické pre jeseň a intenzitu zimy, ale v závislosti na jeho unikátnom sfarbení bude vyzerať lepšie v jednej palete farieb než v druhej.
Veľmi dominantný typ Deep Winter je síce zmesou hlbokých a studených tónov a môže nosiť najhlbšie jesenné farby Deep Autumn, ale môže považovať farby na žlto-oranžovej báze za hrozné. Sú príliš teplé a svetlé. Na druhej farbe, dominantný typ Deep Autumn, bude pokladať za prijateľné iba najteplejšie, sýte zimné farby Deep Winter palety, nie krikľavé a modrasté.
Nemajte predsudky a nebuďte otrokom svojej palety
Niekto mávne rukou a povie, že rozdeľovať ľudí na ročné obdobia podľa farieb je hlúposť na úrovni horoskopu. Nuž, podľa mňa je lepšie rozdeliť už existujúcich dospelých ľudí podľa farieb, ktoré sa hodia k ich pleti, vlasom či očiam ako rozdeľovať bábätká na „ružové“ a „modré“ ešte než sa narodili. A čo už len potom.
Takže skôr ako sa po prečítaní tohoto článku rozhodnete vyhodiť polovičku svojej garderóby, prijmite prosím niekoľko rozumných postrehov, ktoré ma pri čítaní blogov o teórii farieb a štýlu zaujali.
1. Používajte svoju paletu farieb ako pomôcku, návod nie ako pravidlo
Nespoliehajte sa na svoje farby ako na bezchybnú kontrolu pre všetko, čo sa vám hodí. 12 typov nie je výhradných, nevyčerpávajú neomylne všetkých ľudí na svete a nemusíte sa „vtesnať“ iba do jednej palety. Použite svoju paletu ako východiskový bod, ale neváhajte experimentovať s inými tónmi a odtieňmi. Ak máte pocit, že sa vám hodia farby z inej palety, tak ich vyskúšajte.
2. Nenechajte si obmedzovať svoje estetické cítenie.
Ste jarný typ warm spring a milujete čiernu? Čierna vyzerá najlepšie na jesennom type dark Autumn a všetkých zimných typoch; a snehobiela na zimných typoch. Možno nie je na vás úžasná, ale ani príšerná, pokojne ju noste. Možno skúste nežnejšiu sivú, uhľovú a podobne. Tmavomodrá dark navy je takmer čierna a pekná neutrálna farba. Môžete čiernu niečím doladiť, šálom, doplnkami vo vašej palete. Alebo ju nosiť ďalej od tváre.
3. Všetci máme svoje preferencie a predsudky voči nejakým farbám.
Keď mi napísali na zoznam do pôrodnice, že potrebujem biele ponožky, tak som sa zhrozila. Teraz s veľkým bruchom tesne pred pôrodom mám zháňať biele ponožky. Pokladám biele ponožky za príšerné, a hlavne na mužoch. A keď deťom náhodou musím kúpiť biele ponožky – oni ponožky pre deti sa väčšinou predávajú v baleniach a občas sa tam vyskytne aj biela, tak tie bielasté dávam ako zálohu do škôlky, alebo posielam starým rodičom. Máme takú tašku na víkend k starým rodičom.
Ružová je ďalšia farba, ktorú nemám veľmi v láske. Ešte keď je to tmavšia ružová, tak ju znesiem, ale tú bledučkoružovú ani za svet. Moje dcéry do druhého roku nemali jediný ružový kus oblečenia. A úplne všetky ružové dojčenské šaty, čo sme dostali darom som rovno novučké nevypraté aj s vysačkami darovala dojčenskému ústavu. Máme ho po ceste k lekárovi, tak sme tam vždy niečo odniesli.
4. Dôležité sú farby hodiace sa k tvári
Síce je farebná analýza o celkovom výzore, jej hlavnou podstatou je aj tak nájsť farby, ktoré sa hodia k našej tvári. Takže, ak sa chceme cítiť bezpečne, treba pri oblečení a doplnkoch v blízkosti našej tváre uprednostniť našu paletu, ale viacfarebný sveter s dolným lemovaním, ktoré je mimo našej palety naozaj neublíži nášmu výzoru.
5. Neutrálne a univerzálne farby
Čo by bol svet bez modrých džínsov? Neutrálne farby smotanová, olivová, strieborná, zlatá, tmavomodrá navy… hodia sa ku všetkému a nemôžeme sa s nimi obliecť zle na žiadnu príležitosť. Sú jednoduché, elegantné. Čierne alebo biele (u mňa radšej smotanové) topánky sú možno nudné a fádne, ale všestranné.
Univerzálne farby sú mix všetkého – nie sú pritmavé, nie sú prisvetlé, ani príliš jemné, ani príliš jasné. Nevyzeráme v nich úžasne, k niektorým typom sa hodia viac, k iným menej.
6. Nechajte sa zhodnotiť niekým iným
Občas sa spýtajte niekoho ako vám to svedčí. Možno budete prekvapení úprimnou spontánnou odpoveďou. A tí najvhodnejší sú často práve muži, alebo skôr dospievajúci chlapci, ktorí ešte nemajú diplomaciu dospelých, prípadne nie sú „prevychovaní“ svojou ženou vyhýbať sa konfliktom. Ale aj prvá spontánna reakcia dospelých mužov často niečo prezradí. Občas mám pocit, že muži sú rasa z inej planéty a zostáva im tá vrodená „detská naivita“ dávať priamočiare odpovede.
Potrebujem to naozaj všetko vedieť? Naozaj nie. A ani nepotrebujeme vedieť ako sa volá presne farba nášho trička rovnako ako môžeme jesť paradajky bez toho, aby sme vedeli, že sa volajú paradajky. Celá teória farieb bola a stále je pre mňa o učení a radosti z učenia sa niečoho nového, zaujímavého. Tej detskej zvedavosti, poznať lepšie pestrofarebný svet okolo seba, ktorú by sme nemali stratiť po celý život.
Pridaj komentár