Ako sme si urobili Wednesday bábiku
Už dlhšie som chcela Wednesday bábiku a keďže žiadna vyrobená akosi nebola ono, tak sme si vyrobili vlastnú.
Čo potrebujeme:
1. bábiku, čo sa podobá na Wednesday. Dôležité sú čierne vlasy a veľmi svetlá pleť.
My sme si vybrali Las Amigas Carinu s dlhšími čiernymi vláskami. Tie čierne vlásky s dvoma copíkmi sú typické pre Wednesday. Pokiaľ ide o ofinku, ide o to, ktorú verziu Wednesday si idete spraviť, ak Christinu Ricci, tak potrebujete bábiku bez ofinky, ak Jennu Ortega, tak bábiku s ofinkou. Las Amigas bábika s okrúhlou tvárou sa trochu viac hodí pre Jennu Ortega, tak sme si vybrali s ofinkou.
2. látky, ktoré by sa hodili pre Wednesday.
čiernu látku na slávnostné šaty
čierny tyl, my sme vybrali pavučinový vzor
čiernu látku so vzorom, bodkami alebo kvetinkami
3. niekoho, kto to ušije, u nás to bola moja dcérka, keďže ja neprišijem ani gombík.
4. čierne alebo pásikové pančucháčky
5. čierne topánočky
bábika je z tohto obchodu
čierny tyl s pavučinou je z tohto obchodu
čierna bodkovaná látka
pančucháčky pre bábiku
topánočky pre bábiku, sandálky s lakovaným efektom
Čiernu látku neviem už odkiaľ máme, ale určite ju nie je ťažké zohnať a manžety a golierik sú iba biely filc.
Rodina Addamsovcov
Charles Addams dlhé roky (1933-88) kreslil komiksy s jedným panelom pre týždenník The New Yorker. Nakreslil ich okolo 150. Boli to akési samostatné vtipy na týždeň s niekoľkými opakujúcimi sa postavami strašidelnej rodiny samotárov, ktorí boli temnými protikladmi idealizovanej americkej povojnovej rodiny stredného stavu. Prvými vyobrazenými členmi rodiny boli matka, komorník a „Vec“. Neskôr pribudli otec, syn, dcéra, naznačené bábätko, babička a holohlavý muž, ktorý sa stal známym ako strýko. Tieto postavičky nemali meno, volali sa jednoducho Addamsova rodina, lebo ich kreslil Addams.
Postavičky boli také populárne, že v roku 1964 z nich vznikol televízny sitcom (situačná komédia), ktorý videl taký fanúšik Addamsovcov ako ja niekoľkokrát, hoci boli natočení v čierno-bielom. Alebo možno preto, akosi sa to pre nich hodilo a dodnes hodí. Členovia rodiny v televízii už potrebovali aj mená: otec Gomez, mama Morticia, deti Pugsley a Wednesday. Na prvý pohľad sú Addamsovci bohatá rodina so záľubou v strašidelnosti a výstrednosti. Komorník Lurch sa podobá na Frankensteina, strýko Fester akoby práve ušiel z mentálneho ústavu (kde by sa mu páčilo), stará mama vyzerá ako jedna z tých najhorších čarodejníc z Čierneho lesa a domáci sluha pre všetko „Thing“, ruka bez tela, vydesí návštevu aj s tými najpevnejšími nervami. Členovia rodiny majú zvláštnych domácich miláčikov, Morticia chová leva Kitty Kat a mäsožravú rastlinu Kleopatru, Pugsleyho chobotnica sa volá Aristoteles.
Veľa komických situácií je založených práve na tom, že sú pre iných bizarní a desiví a že majú úplne odlišný pohľad na zaužívané hodnoty spoločnosti. A práve ten ich odlišný pohľad je osviežujúci a v mnohých prípadoch hodný nasledovania. Addamsovci sú súcitní, priateľskí ku všetkým, s ktorými sa stretnú. Nemajú absolútne žiadne predsudky. Sú neskutočne tolerantní ku chybám iných a akceptujú každého takého, aký sa narodil. Sú dychtiví pomáhať cudzím v núdzi, aj keď to vždy nedopadne najlepšie. A čo je úžasné, nikdy by ich nenapadla veta „Čo na to povedia susedia“, pretože im je naozaj jedno, čo si o nich kto myslí.
Popularita Addamsovcov rástla a tak nečudo, že bolo natočených viac filmov, hraných i kreslených. Kreslené ma nejak veľmi nezaujali, videla som aj tie. Z tých vydarenejších stoja za zmienku iba dva hrané filmy s vynikajúcim obsadením v hlavných úlohách, ako sú Anjelica Huston, Raul Julia a Christopher Lloyd: The Addams Family (1991) a Addams Family Values (1993). Bábätko Pubert Addams bolo predstavené až vo filme z roku 1993. A práve tieto dva filmy vytvorili fenomén Wednesday.
Prečo milujeme Wednesday
Wednesday v seriály bolo najmladšie dieťa, v prvom diely má šesť rokov. V neskorších filmoch je staršia ako jej brat. Wednesday bola pomenovaná podľa detskej riekanky na návrh herečky a poetky Joan Blake, známej Charlesa Addamsa. „Stredňajšie dieťa je plné žiaľu“. Napriek menu a zdanlivej pochmúrnosti rodinnej atmosféry je to také milé optimistické malé dieťa na zamilovanie. Je akýmsi protikladom k podivnostiam svojich rodičov a brata, je dobromyseľná a často sa usmieva. Chodí v čiernom, ale je aj baletkou. Má rada svoju rodinu, pavúka Homéra a bezhlavú bábiku Marie Antoinette, ktorú jej brat guilotínuje na jej požiadanie. Maľuje obrazy, vrátane obrazu stromov s ľudskými hlavami, svojmu pavúkovi Homérovi napíše aj básničku. V skutočnosti sa Wednesday nenarodila v stredu, ale v piatok 13., čo nasvedčuje aj jej stredné meno, Wednesday Friday Addams. Toto meno jej ponechali aj v seriály Wednesday.
Popularita Wednesday prišla v deväťdesiatych rokoch s dvoma filmami. Christina Ricci v roku 1991 stvárnila 13-ročnú zlovestnú teenagerskú Wednesday so záľubou v mučení svojho brata. Prejavuje hlboký záujem o Bermudský trojuholník a obdivuje svoju pratetu Calpurniu Addams, ktorá bola upálená ako čarodejnica v roku 1706. V pokračovaní z roku 1993 je ešte temnejšia: pochová živú mačku (ktorej sa našťastie nič nestane) a pokúsi sa guilotínovať svojho baby brata Puberta (ktorému sa tiež našťastie nič nestane). Napokon sa postaví na čelo slabších a popritom vypáli scoutský tábor.
Wednesday má 13 rokov aj v neskorších kreslených filmoch.
Wednesday má bledú pokožku a dlhé, tmavé zapletené vrkôčiky. Nosí čierne šaty s bielym golierom, čierne pančuchy a čierne topánky. Chodí zachmúrená s nehybným výrazom tváre, nikdy neprejaví svoje pocity, je protikladom stereotypu príliš citlivých dievčat. Stala sa idolom pre mnohé dospievajúce dievčatká, ktoré nechceli byť „klišé“ ružové Barbie či populárne cheerleader-ky. Absolútne ju nezaujíma, čo si kto o nej myslí, čo je neskutočne teenagersky anti-americké. A ten postoj, som sama sebou bez ohľadu na to, kto si čo myslí, je v mojich očiach obdivuhodný. Byť odlišný a neísť s davom vyžaduje veľkú vnútornú silu, ktorú nemá aj veľa dospelých, nieto dieťa. Máme právo sa odlišovať, samozrejme pokiaľ naše postoje a konanie neohrozujú okolie. V tom čase neboli v obchodoch Monster High bábiky a ani nebehala Mavis po hotely svojho otca Draculu v Transylvanii. Chlapci mohli obdivovať Batmana aj Jokera. Ak by však americké dievčatko v 90-tych rokoch povedalo, že sa jej páči Joker alebo Frankenstein, tak ho rodič rovno odvedie vyspovedať sa na gauč k detskému psychológovi. Ale Wednesday bola ešte akceptovateľná ako výstredná teenagerka. Temná a gotická, trochu strašidelná, ale hlavne veľmi „iná“, protiklad vtedajšieho okukaného cheerleader-ružového-blond Barbie štandardu. Nebola však vnútorne zlá. Wednesday, rovnako ako jej rodina, nie je zlá. Je veľmi inteligentná a nekonvenčná, nebojí sa dívať sa na veci z iného pohľadu ako je to „slušné a predpísané“ spoločnosťou a má „tú pravú“ dávku zdravého rozumu.
Christina Ricci si zahrala aj v najnovšom hranom seriály o Wednesday, čo väčšinu fanúšikov veľmi potešilo. Aj keď hrala negatívnu postavičku.
No a napokon prišla v roku 2022 Jenna Ortega a jej Wednesday. V seriály si zachovala gotickú a temnú osobnosť. Má 15 a 16 rokov. Chce sa stať detektívom, píše gotické mystery romány, ktoré sú však vnímané ako príliš šokujúce a strašidelné nato, aby boli publikované. Hrá na violončelo, vynikajúco šermuje a strieľa z luku. Hovorí po nemecky a taliansky. Hoci predstiera bezcitnú povahu, prejaví starostlivosť o brata a spriatelí sa s optimistickým vlkolakom, spolužiačkou Enid. Má psychické schopnosti, prostredníctvom ktorých vidí obrazy z minulosti a budúcnosti. Je pre svoje vízie „havranom“, pretože sú negatívne, kým jej matka, ktorá má rovnaké schopnosti, je „holubica“, pretože jej vízie sú pozitívne. Zdieľa vzhľad aj vízie s predkom, silnou čarodejnicou Goody Addams.
Tentoraz Wednesday preložili do súkromnej školy pre supernatural deti bohatých rodičov. Nemám rada americké teenagerské filmy a seriály a zväčša ich vypínam. Vždy je to také klišé: skupina populárnych dievčat, často cheerleaderiek, z ktorých tá najkrajšia a najvymaľovanejšia chodí s tým najpopulárnejším chlapcom, zvyčajne kapitánom futbalového tímu, ktorý má tiež svoj fanúšikovský klub. A jedna či druhá skupina alebo obe sú neskutočne protivné stvorenia, čo šikanujú ostatných spolužiakov. V každej americkej filmovej škole je šikanovanie, až je to únavné pozerať. A keďže to už asi nikto nechce pozerať v normálnych teen-drámach a seriáloch, tak to Američania prerobili už do všetkých filmových žánrov, s vílami, monsterkami, supernatural mixom… A potom sa ukáže „ten záhadný cool“ chlapec v čiernom, ktorý stojí bokom na večierkoch, nezaujíma ho popularita a v podstate sa ani nechystá „bojovať“ za slabších, iba je napokon donútený okolnosťami. Pretože, aj keď ho navonok nikto a nič nezaujíma, tak vždy sa nájde niekto alebo niečo, na čom mu záleží. A skončí to ako nejaký western duelom uprostred školy, kde ako osamelý hrdina zvíťazí. Problém s týmito chlapcami je, že im často dávajú zlé návyky, ktorými prejavujú ich cool odlišnosť, ako fajčenie alebo niečo podobné, čo ja osobne vôbec nepokladám za cool, iba znechutene prevrátim očami. Takže nie sú práve vzorom hodným nasledovania. Wednesday bolo prvé dievča v roli takéhoto chlapca už v 90-tych rokoch, keď sa postavila na čelo menšiny v scoutskom campe. A to bez nejakých neduhov, nepotrebobala žiadne doplnky navyše, aby bola „cool“, stačilo jej byť sama sebou.
V seriály Wednesday túto postavu tmavého osamelého bojovníka trochu prehĺbili. A ak sa budú držať viac fantasy žánru a hodnôt rodiny Addams a neurobia z toho okukanú americkú teenagerskú školskú drámu s woke podtitulom, v ktorej musia byť zastúpené všetky sexuálne orientácie, tak snáď ani pokračovanie nebude zlé. Už teraz tam ten ľúbostný trojuholník nesedel a rozhodne by sa od toho autori mali držať čo najďalej. Neviem, či sú schopní vôbec americkí filmári natočiť niečo pre teenagerov bez toho, aby každý dostal nasilu nejakého partnera, aj keď to dej nevyžaduje (viď príklad hraného Winx, tam som preklikala tie zbytočne dlhé nudné pasáže v každom jednom diely, len aby som sa dostala k deju. Pre tie zbytočné pasáže to bolo potom 16+ a nemalo potrebnú sledovanosť: pre dospelých to bolo prinudné a pre teenagerov, pre ktorých by to mohlo byť zaujímave, to bolo nevhodné.). Je zároveň zlozvykom americkým filmárov dať do každého teenagerského filmu v prvých 10 minutách sexuálnu scénku, ktorá má s dejom pramálo spoločného a mohla by byť vynechaná.
Wednesday nie je dievča pre ľúbostné romániky, ten kto písal scenár prvej série, nepozná charakter a podstatu Wednesday: má zostať bez pocitov a viazanosti. Akýkoľvek vzťah mimo rodiny ohrozuje jej temnú gotickú auru, pre ktorú je jedinečná v detskej kultúre. Jediné, čo sa im vydarilo, bolo „nechcené“ priateľstvo s Enid, nádherne vynikol kontrast optimistizmu a pesimizmu, jasných farebných vs čiernych odtieňov. A tým by ten vzťah mal aj zostať, dievčenským priateľstvom.
https://www.smithsonianmag.com/arts-culture/cultural-history-addams-family-180973315/
Pridaj komentár