Ako Disney ničí naše sny alebo prečo je Ariel čierna
Som veľkým fanúšikom Disney filmov. Mnohé som videla viackrát, aj ako dospelá a úplne dobrovoľne, nie z prinútenia deťmi. A ak mi pustíte nejakú Disney pesničku, na 90% uhádnem, ktorá Disney princezná či postavička ju spieva. Preto som dosť sklamaná, čo Disney ponúka v posledných rokoch mojim deťom. A to, že vychádza Ariel s tmavou pleťou, je pre mňa dosť šokujúce. A nielen pre mňa. Mnoho ľudí je pobúrených a sklamaných.
Všetci ju milujeme. Červenovláska s bielou pleťou a zeleným chvostíkom poplavujúca v mori. Je to zaužívaná postavička, s ktorou sme vyrastali. Jedna z prvých princezien, ktorú si moje dcérky zamilovali. Mala niekoľko kreslených filmov a dokonca aj seriál. A potom príde Disney a natočí o nej hraný film, v ktorom má Ariel tmavú pleť. A deti z celého sveta, vrátane tých mojich sa pýtajú: Prečo Ariel nevyzerá tak ako z animovanej rozprávky? Rovnako je k zamysleniu, ako môže byť Ariel čo i len opálená, nieto čierna, keď ako morská víla žije hlboko pod hladinou oceánu, kam sa nedostane slnečné svetlo. Dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen, ktorý v skutočnosti príbeh vytvoril, tiež neurobil svoju malú morskú vílu čiernu. A jej legendárna socha v Kodani má tiež bielu pleť.
Veľa rozumných ľudí nesúhlasí so zmenou rás zaužívaných postavičiek. A sú medzi nimi ľudia každej farby pleti, nielen bieli. Vysvetlenie, že ak nesúhlasíš so zámenou rasy, si rasista, je povrchné a lenivé. Milujeme Moanu, Encanto, Princeznú a žabiaka, Mulan, Pocahontas, Lilo a Stitch, Jasmínu z Aladina, Esmeraldu zo Zvonára.. Je množstvo Hollywoodskych filmov, v ktorých hlavná postava je odlišnej ako bielej rasy a predsa ju milujeme. Boli obrovským hitom a sú dodnes obľúbené. Čo by povedali ľudia, ak by Čierneho panthera hral herec s bielou pleťou? Ľudia, alebo väčšina ľudí, nie sú rasisti. Rasisti existujú, nepopieram, ale nie je ich tak veľa ako sa nám snaží Hollywood nahovoriť. Väčšina ľudí dnes nie sú rasistami a väčšina ľudí sa nepozastaví nad inou rasou spoluobčana alebo postavičky vo filme. Netreba nám vnucovať „korektnosť“ za cenu búrania alebo ničenia našich ideálov, vzorov, detských snov. My ľudia sme totiž sentimentálni. Máme tendenciu mať sentimentálny vzťah ku svojim hrdinom, hrdinkám, veciam. Nechceme, aby ich zamieňali. Nemali ste už obľúbenú postavičku zo seriálu, ktorú nahradili iným hercom alebo odišla? Nemáme to radi. Rovnako hodenie rukou, je to IBA film, IBA fiktívna postavička, koho to zaujíma, nie je v poriadku. Od roku 1989 je Ariel červenovláska s bielou pleťou. My sme si ju kreslili, vymaľovávali. Naše deti si ju kreslia, vymaľovávajú. Majú ju na tričkách. Majú ju ako hračku. Tu sa mieša naša sentimentalita s našou nostalgiou, Hollywood búra naše spomienky na detstvo. V našich spomienkach je Ariel červenovláska. Dokonca malá morská víla v Andersenovej rozprávke nebola červenovláska, ale asi blond a nemala ani meno. Ak by vybrali blond herečku ako Ariel, tiež by sa diváci rozhorčili. Pretože Ariel nášho detstva je červenovláska. Nie blond, nie čiernovlasá, nie hnedovlasá, je to červenovláska so svetlou pleťou. Neberte nám hrdinov nášho detstva!
My dievčatá sme asi oveľa sentimentálnejšie ako muži. Vidím to na sebe, keď mám vyhodiť alebo dať preč hocijakú opotrebovanú, zodratú, nepotrebnú vec, je mi toho ľúto, odkladám to. Odrastené oblečenie svojich detí dávam preč iba z donútenia, ak by som mala nejakú povalu, tak by sa to tam iba hromadilo. A keď mi moja mladšia dcérka, ktorá je mimoriadne viazaná na všetky svoje veci, povie: „Mami, ale nedaj to tričko preč..“, tak ju chápem, a proste ho iba zastrčím na dno nejakej krabice a pomyslím si, že ešte nejako sa zmestí. Dodnes zazlievam svojim rodičom, že darovali môj červený detský bicykel. Dodnes zazlievam tvorcom Vampire Diaries, že dali zabiť Jennu. Takže úplne chápem každého, kto sa rozhorčí, ak mu jeho obľúbenú postavičku pozmenia, a to ešte nejako zbytočne a násilne. Lebo stáva sa, že herec zo seriálu odíde, zunuje ho postavička alebo má lepšiu ponuku alebo nedajbože zomrie a musia ho nahradiť. A aj keď ho nahradia podobným hercom, aj tak nám to bude vadiť, lebo to nie je „ono“.
Disney začal v posledných rokoch prerábať svoje animované rozprávky do hraných filmov. Je to trochu zbytočné, ale ak nemajú kam dávať peniaze, je to ich vec. Problém je, ak vezmú hlavnú postavu, na ktorú je zvyknutý celý svet, a zmenia jej rasu. Je množstvo krásnych červenovlasých herečiek, ktoré by mohli hrať Ariel. Nie je to urážka červenovlások? V skutočnosti máme tak málo červenovlasých hrdinov a ešte Hollywood ich bude zamieňať. Blond princezien bolo vždy dosť, tam je Popoluška, Šípková Ruženka, Rapunzel, Elsa, o Barbie nehovoriac (Viem, že Barbie nie je Disney princezná, ale je klasický príklad blondýnok, ktorých je nadostač v detskej kultúre). Na prekvapenie aj tých čiernovlasých je dostatok (Snehulienka, Mulan, Tiana, Jasmina, Pocahontas). To tie hnedovlasé by mohli protestovať, lebo okrem Belle asi ani niet Disney princeznej s hnedými vlasmi. A teraz už nemáme ani Ariel? Ako sa cíti červenovlasé dieťa, ktorému vezmú jedinú červenovlasú princeznú, ku ktorej vzhliadalo, s ktorou vyrastalo. Ariel bola jediná červenovlasá princezná, kým nevytvorili Meridu v roku 2012, aj keď Merida je menej typická princezná ako Ariel. A zdá sa, že Hollywood si vybral hlavne červenovlásky ako obete na vymazanie z našich spomienok, kultúry.
Vezmime si legendárnu Annie. Je to malé červenovlasé írske dievčatko s kučerami a pehami. Pochádza z írskeho prostredia, väčšina postavičiek má írske meno. Pred filmom bola predstavená v množstve animácií, knižiek, hračiek. V originál filme z roku 1982 je červenovláska, vo filme z roku 2014 má tmavú pleť. Superhrdinka z komiksov Starfire je červenovláska, ešte má aj „oheň“ v mene, v DC seriály Titans z rokov 2018-23 ju hrá americko-senegalská herečka Anna Diop. Tak obišlo množstvo červenovlasých komiksových hrdinov vrátane Mary Jane (priateľka a neskôr manželka Petra Parkera, Spidermana). Hollywood postupne vymazáva červenovlásky. Moja dcérka, ktorá je v posledných mesiacoch veľkým fanúšikom ninja korytnačiek (prešli sme od Ninjago na Ninja korytnačky), mi minule smutne hovorí, že v novom seriály TMNT (Teenage Mutant Ninja Turtles) z jej obľúbenej červenovlasej April urobili „tučnú černošku“. Tým nechcem uraziť ľudí s nadváhou (po troch pôrodoch ani ja už nemám 50kg ako pred prvým tehotenstvom) ani ľudí s tmavou pleťou. Ale komiksová a seriálová postavička April jednoducho tak nevyzerá. Navyše April je kreslená postavička. Ani sa nemôžu vyhovoriť, že dali príležitosť hercovi inej pleti!
Ak chcú čiernu morskú vílu, tak nech napíšu originál príbeh a natočia ho. Akurát nech ju nenazvú Ariel. Nech ju volajú akokoľvek inak. Nech prestanú „RECYKLOVAŤ“ zaužívané klasické príbehy. Halle Bailey je nádherná talentovaná herečka, nezaslúžila by si vlastný ORIGINÁLNY príbeh? Majú čiernu princeznú Tianu, ak chcú novú princeznú s tmavou pleťou, nech jej vytvoria NOVÝ príbeh. Neexistuje dosť originálnych afrických príbehov, legiend, mytológií? Moana, Encanto. To sú príklady nádherných nových príbehov, ktoré si každý znova a opäť pozrie. Moanu som ja videla zo päťkrát odkedy vyšla. Nie je skôr urážkou inej rasy to, že si nedajú tú námahu vytvoriť nový príbeh, ale prepíšu „biely“ príbeh. Nehovoria tým, že vaše príbehy nie sú dosť zaujímavé na to, aby boli hitom, vezmeme biely hit a prepíšeme mu rasu? Disney je jednoducho lenivý a málo kreatívny v posledných rokoch. Berie starú osvedčenú klasiku a prepíše ju namiesto toho, aby vytvoril nový klasický príbeh. Je to aj finančne bezpečnejšie, veď peniaze sú to, o čo im v Hollywoode ide. S malým rizikom sa tváriť, že sme pokrokoví? Áno, aj čierne malé dievčatká si zaslúžia vlastnú hrdinku, princeznú, ku ktorej by mohli vzhliadať. Ale to nie je ospravedlnenie „ukradnúť“ princeznú ryšavým dievčatkám.
Snehulienka. Všetci poznáme ten príbeh. Kráľovná sedí a vyšíva pri okne. Pichne sa ihlou do prsta a krv jej padne do snehu a povzdychne si, nejako takto: „Chcela by som dieťa, ktoré by malo pleť bielu ako sneh, pery červené ako krv a vlasy čierne ako ebenové drevo.“ A Disney ju počuje a odpovie „dáme ti kolumbijské dieťa“. Očividne v novom Disney filme, Snehulienka už nebude biela, ale hnedá. Vitajme v modernom Disney svete. Nemám nič proti nádhernej Rachel Zegler, ktorá bude budúci rok hrať Snehulienku v novom filme, ale Snehulienka je nemecká rozprávka bratov Grimmovcov a jej meno znamená „biela ako sneh“. Však zmeňme Mickey Mousa na fialového, Pink Panther nech je zelený…
Strange World (Divný svet) je jedným z najväčších Disney prepadákov v posledných rokoch. Tvorcovia chceli byť príliš moderní, korektní či „woke“, ako sa dnes hovorí. Ja som to prestala pozerať s deťmi po desiatich minútach. Potom, čo sa ma deti spýtali, prečo sa ten chlapec tak divne správa k svojmu priateľovi a prečo má ten psík iba tri nohy.. Sme to vypli. A nikdy nedopozerali. Na Disney sme zvyknutí, že to je 0+.. Disney násilým a úplne zbytočne tlačí americkú politiku do rozprávok našich detí. Odmietam si pozrieť novú morskú vílu. Nie preto, že som rasista, ale z nostalgie. Nepodporím ničenie mojich detských hrdinov pre politiku. Vraj o veľa neprídeme. Podľa recenzií to má prehnane tmavé podmorské pasáže a zbytočne dlhé pesničky. Nech je to akokoľvek, je to vyše dvojhodinový film. Už pri Frozen II som na deťoch videla, že ledva obsedia, 2-3 dlhšie pesničky a pasáže mohli byť vynechané. Hocičo nad 90 minút je riziko, že tam neobsedia. Namiesto malej morskej víly si pôjdeme pozrieť nových Transformers, môj syn ma už mesiac otravuje, že to chce vidieť. Rovnako odporúčam nového Super Maria, je super, deťom sa to nesmierne páčilo.
Moja dcérka je veľkou zberateľkou bábik a rovno mi povedala, že nechce čiernu Ariel. Nie pretože je rasista, ale pretože to NIE je JEJ Ariel. Má problém aj s novou radou Monster High. A to sú iba bábiky a kreslené postavičky, nie hrané. Jej obľúbenú Lagoonu zmenili na ružovú a nechce ju takú. Lagoona má byť modrá, nie je na nej nič ružové. Má v mene Lagoona Blue, nie Lagoona Pink. Veľa z nových Monster High bábik sú nádherné, ale nie sú to tie charaktery, ako by mali byť, na ktoré sú dievčatká zvyknuté, ktoré si na prvý pohľad zamilovali. Napr. Cleo by mala byť zlatá, čierna, s nafúkaným výrazom tváre, čo jej chýba. Nemáme radi, ak nám menia naše postavičky, naše deti to nemajú radi. Čo urobia s dlhovlasou blond Rapunzel, keď sa ju rozhodnú nanovo sfilmovať, nechcem ani vedieť.
Hollywood má v posledných rokoch svoje „fázy“. Silný feminizmus, kde nahradili všetky mužské postavy ženskými, ako Krotitelia duchov, Ghostbusters alebo Danny a jeho partia, Ocean’s 11 (Debbie a jej partia, Ocean’s 8, v ženskom ponímaní). Ja som veľký fanúšik Sandry Bullock, ale nedopozerala som to, nudilo ma to. A to sa mi stáva zriedka, že niečo nedopozerám hoci aj zo zvedavosti. Množstvo Superhrdinov bolo pozmenených.. O Star Wars nehovoriac. Je to vyše 40 ročný fenomén s množstvom fanúšikov. Má napísaných neskutočne veľa príbehov, o ktoré sa dá oprieť. Všetci fanúšikovia napr. vedia, že Leia mala tri deti, Luke synčeka. A potom namiesto normálneho pokračovania natočia recyklovaný Lukov príbeh s dievčaťom, ktoré nemá nič spoločné s rodinou Skywalker. My sme tu veľkí fanúšikovia Rey, naša mačka sa volá Rey, ale to nemení nič na tom, že skutočný Star Wars sa vo filmovom svete skončil šiestym dielom a ďalšie dva sú „odveci“. Ja som za feminizmus a všetko, ale nemusia mi ho vnucovať. Ak by som mala odtiahnuť ťažkú skriňu, zavolám si chlapa. „Typická“ hollywoodska rodina v posledných rokoch vyzerá nejako tak, že otec latino, mama čierna a deti ázijské. Hello, genetika? O sexuálnej orientácii detí sa nebudem rozširovať. A teraz začali prepisovať fiktívne postavičky „na čierno“ a pokračujú historickými postavami, čo už hraničí s urážkou kultúry a dejín iných národov. Hollywood sa nám snaží povedať, že takto sa musíte dívať na svet, lebo je to podľa nás správne. A toto násilné vnucovanie, prerábanie a prepisovanie vyvoláva odpor, pretože nám siahajú na spomienky, detstvo, kultúru, dejiny, milované postavičky a obľúbených hrdinov.
Zoznam filmových animovaných Disney princezien:
Snehulienka a 7 trpazlíkov (1937)
Popoluška (1950)
Šípková Ruženka (Aurora, 1959)
Malá morská víla (Ariel, 1989)
Kráska a zviera (Belle, 1991)
Aladdin (Jasmina, 1992)
Pocahontas (1995)
Mulan (1998)
Princezná a žabiak (Tiana, 2009)
Na vlásku (Tangled, Rapunzel, 2010)
Brave (Merida, 2012)
Frozen (Elsa a Anna, 2013)
Moana (2016)
Raya and the Last Dragon (2021)
Niektoré z nich mali filmové pokračovania (Popoluška, Ariel, Frozen) či seriály (Ariel, Tangled).
Zoznam animovaných filmov o Ariel:
The Little Mermaid (1989)
The Little Mermaid II: Return to the Sea (2000)
The Little Mermaid: Ariel’s Beginning (2008)
Animovaný seriál o Ariel:
The Little Mermaid TV series (1992-1994)
https://www.fanpop.com/clubs/the-little-mermaid/articles/17208/title/creating-ariel-stuff-dont-tell
Pridaj komentár