5 problémov po pôrode, o ktorých sa málo hovorí
Mnoho novopečených mamičiek zažíva i rok po pôrode množstvo zdravotných problémov a komplikácií, ktoré sa vyvinuli už počas tehotenstva alebo pri pôrode. Profesorka Rebecca Knibb z University of Derby (Anglicko) uverejnila v roku 2007 štúdiu, podľa ktorej až 87% žien zo skúmanej vzorky má rok po pôrode zdravotné problémy. Najčastejšou komplikáciou bola sexuálna neschopnosť, do ktorej patrí bolestivý pohlavný styk, nedostatok zvlhčenia vo vagíne alebo nedostatok vzrušenia, prípadne pomočovanie počas pohlavného styku. Najviac problémov mali rodičky, ktorým pri pôrode pomáhali zdravotníci kliešťami, najmenej matky, ktoré rodili cisárskym rezom. Dotazník prostredníctom internetu samozrejme neodráža celosvetové meradlo a je tu možnosť, že sa ozvali predovšetkým ženy s problémami, ale dáva nám predstavu, že čas po pôrode nie je pre ženu práve jednoduchý. Psychická a fyzická únava zo starostlivosti o novorodeniatko spájaná so zdravotnými problémami dajú zabrať každému.
1. Prečo si nechtiac „cvrknem“ do nohavičiek alebo inkontinencia
Inkontinencia je samovoľný únik moču počas nekontrolovanej činnosti (kýchnutie, zakašľanie, smiech) a nie je to vyslovene choroba, skôr príznak určitej choroby, určitého stavu alebo stresu. Počas tehotenstva i po pôrode sa s ním stretne väčšina žien a netreba sa preň hanbiť, je to úplne prirodzený stav, keďže svaly panvového dna, ktoré zastavujú močenie sú v dôsledku vnútorných zmien oslabené. Nehovoriac o tom, že čím bližšie ste k pôrodu, tým viac Vám bábo tlačí na močový mechúr a naozaj musíte častejšie zabehnúť na toaletu. Pôrod znamená ďalší veľký nápor na močové ústrojenstvo, po viacerých pôrodoch môže byť inkontinencia výraznejšia, keďže každým pôrodom sa svalstvo panvového dna oslabí. Inkontinenciou vraj trpí až 50% žien niekedy počas svojho života, väčšinu trápi problém však iba dočasne.
Počas tehotenstva si zadovážte niekoľko látkových vložiek, nemusia byť s nepremokavou vrstvou, napr. Popolini. Šetríte tým peniaze za jednorázovky, životné prostredie a napokon zdravie svoje i bábätka, keďže plastové jednorázovky obsahujú množstvo neželaných toxických látok. Pre vážnejšiu inkontinenciu si už kúpte látkové vložky s nepremokavou vrstvou, napr. Imse Vimse, Anavy alebo Ella’s House.
Hlavnou liečbou sú cviky na posilnenie ochabnutých svalov panvového dna. S posilnením ochabnutých svalov panvového dna začnite už pred pôrodom, ak je to možné.
Prvým cvikom je stiahnutie svalov okolo pošvy a konečníka, akoby ste chceli potlačiť nutkanie na močenie. Držte svaly stiahnuté tak dlho ako vydržíte, a potom ich uvoľnite. Tento cvik robte aspoň 2-3 krát denne desať ráz za sebou – v sede, v ľahu alebo v stoji. Platí, čím častejšie a intenzívnejšie, tým lepšie. Intervaly medzi stiahnutím a uvoľnením svalov môžete obmieňať – predlžovať i skracovať. Keď sa svaly posilnia, udržujte ich v kondícii tým, že tieto cviky zaradíte do svojho denného programu. Druhým cvikom je prerušované močenie. Je trochu náročnejšie, začnite s ním až po pôrode. Počas cvikov nezabudnite:
* uvoľniť svaly vždy po stlačení, veľmi dôležité hlavne počas pôrodu;
* nezadržovať dych a dýchať prirodzene;
* nepritláčať nohy k sebe.
Posilnenie svalov panvového dna nerieši iba problémy s inkontinenciou, je i dobrým začiatkom pre riešenie problémov pri pohlavnom styku (pozri bod 2) i pri probléme rozostúpených priamych brušných svalov (pozri bod 5).
Niekoľko liniek pre Kegelove cviky, ktoré môžete robiť samostatne, kedykoľvek, kdekoľvek a ako dlho potrebujete (nájdete ich i viac):
* http://www.zdravie-nonstop.sk/inkontinencia/kegelove-cvicenie
* http://www.mamaaja.sk/tehotenstvo-a-porod/tehotenstvo/kegelove-cviky/
* http://www.zdravie.sk/clanok/45979/posilnovanie-svalov-panvoveho-dna-kegelove-cviky
* http://primar.sme.sk/c/5968933/pri-uniku-mocu-pomozu-aj-cviky.html
K stiahnutiu pdf verzia cvikov na posilnenie svalov panvového dna i s názornými ukážkami.
http://www.abena.sk/down/abena-inkocviky.pdf
2. Prečo to pri sexe bolí alebo dyspareunia
Už ku koncu tehotenstva začína byť pohlavný styk nepríjemný, vzhľadom na zväčšené bruško budúcej mamičky. Budúci rodičia sa však utešujú, že všetko si vynahradia po pôrode, avšak náhlenie často prináša iba sklamanie. Rozhodne treba počkať prvých 6 týždňov, kým neskončí „samočistenie“ vagíny. Potom môžete urobiť prvé pokusy, ak sa nato cítite. Môžete však počkať i 3-4 mesiace, to je zvyčajne čas, keď sa väčšina rán zahojí a mali by ste byť v úplnom poriadku.
Hlavné príčiny bolesti:
* Nedostatočné zvlhčenie vagíny.
Dojčenie je to najlepšie, čo môžete bábätku dať, to Vám bude zdôrazňovať každý. Nikto však nespomenie, že nie je až také úžasné pre partnerský život. A to nehovorím o vyčerpanosti, ktoré so sebou prináša. Pocit sucha alebo nedostatočného zvlhčenia vagíny spôsobujú hormóny: pokles estrogénu a hlavne hormón prolaktín, ktorý stimuluje tvorbu mlieka; jeho vedľajším účinkom je to, že vysušuje sliznicu pošvy. Často nepomôže ani dlhá predohra. Riešením je jedine obrovská partnerova trpezlivosť, veď koniec koncov ide o dobro jeho dieťatka. Problém ustúpi až po ukončení dojčenia.
* Nastrihnutie a následné zošitie hrádze.
Bolestivý sex je bežný u matiek, ktoré podstúpili epiziotómiu. Môže byť aj menej príjemný, pretože nervové zakončenia v tejto oblasti sú prerastené tkanivom po jazvách. Epiziotómia je nastrihnutie hrádze medzi pošvou a konečníkom na zväčšenie pošvového vchodu, ktorá má vraj predchádzať prirodzenému natrhnutiu. Lekári urobia rez, aby zväčšili pošvový vchod a uľahčili pôrod. Je na lekárovi, aby zhodnotil, či je nastrihnutie nutné alebo nie – napr, keď je hlavička dieťatka väčšia a neprešla by otvorom alebo plecia dieťatka sa zaseknú. V posledných rokoch sa však kritizuje, že nastrihnutie sa vykonáva až prehnane často. Podľa odporúčaní Americkej fakulty pôrodníkov a lekárov z roku 2006 by sa nastrihnutie nemalo vykonávať rutinne, keďže neprospieva matke. Dajte si pozor, aby Vás lekári nenastrihli len tak z rutiny, ale aby to bolo naozaj nutné pre dobro dieťatka.
V tomto prípade je liečenie naozaj individuálne. Ak problémy zotrvávajú i po 4 mesiacoch môže ísť i o nesprávne popôrodné zošitie. Zúžený pošvový vchod by sa mal po niekoľkých milovaniach napraviť. Inak musí dôjsť k nastrihnutiu a jeho opätovnému zošitiu. Nemusíte sa však utekať hneď dať rezať, pocit zúženého otvoru môže byť i psychologický.
Liečba:
* Predovšetkým čas. Väčšina problémov ustúpi 3-4 mesiace po pôrode.
* Partnerova trpezlivosť.
* Lubrikačný gél.
* Kondóm na ochranu pred infekciami prvé mesiace.
* Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna (viď bod 1).
Začnite s Kegelovými cvikmi posilňovaním ešte pred pôrodom, prípadne pred samotným počatím. Výhody: pevnejšie, citlivejšie a prekrvenejšie vaginálne svaly napomáhajú k lepšiemu pocitu zo sexu, rýchlejšiemu zotaveniu po pôrode, znižovaniu bolesti pri pôrode a zníženiu rizika natrhnutia hrádze. Kegelove cviky sú jednoduché a cvičiť môžete postojačky či posediačky, v autobuse i v práci. Pre dva základné Kegelove cviky viď bod 1. Tu je tretí jednoduchý cvik.
Pomalé kontrakcie: Oprite sa v polosede s rukami za chrbát a položte dlane pevne na zem. Roztiahnite nohy v prednej časti a trošku ich ohnite. Stiahnite análne a vaginálne svaly s celou silou. Počítajte od jedna do šesť. Potom pomali svaly uvoľnite.
Silné kontrakcie: Stiahnite panvové svaly ako je to uvedené vyššie. Podržte sekundu a potom pomali postupne uvoľnite. Opakujte oba cviky 15 krát.
Poznámka na záver:
Mimochodom, dojčenie nie je antikoncepcia. Mnoho ľudí sa domnieva, že ak žena nemá menštruáciu počas dojčenia, nemôže otehotnieť. Nie je to pravda. Reprodukcia ženy nie je zastavená, len čiastočne obmedzená, prirodzene potlačená. Gynekológovia Vám potvrdia, že stovky žien už otehotneli počas dojčenia. Tehotenstvo, pôrod a prvé mesiace dojčenia sú obrovskou fyzickou a psychickou záťažou, nekomplikujte si život ďalším neplánovaným tehotenstvom. Používajte kondóm.
3. Prečo mi vypadávajú vlasy po pôrode alebo telogen effluvium
V prvom rade nepanikárte, môžem Vás ubezpečiť, že neplešiviete. Vypadávanie vlasov po pôrode je veľmi nepríjemné – vlasy v kobercoch, odtoku, v ústach bábätka, ale úplne prirodzené. Znamená to, že sa vraciate do normálu. Nadmerné vypadávanie vlasov po pôrode postihuje viac ako polovicu novopečených mamičiek (podľa posledných zistení 60%). Niektoré strácajú vlasov menej, iným vypadávajú po chumáčoch (zvlášť nepríjemné je to pri kučerách). Za hlavného vinníka sa považuje hormón estrogén. Tehotné ženy majú vďaka estrogénu hustejšie, krajšie a lesklejšie vlasy. Počas tehotenstva zvýšená hladina estrogénu vedie k predĺženiu rastovej fázy vlasu, ktorý by za normálnych okolností v rámci svojho prirodzeného cyklu vypadol. Po pôrode hladina estrogénu klesá, čoho dôsledkom je oslabenie vlasov a ich nadmerné vypadávanie.
Za normálnych okolností rastie na našej hlave 90% vlasov, zvyšných 10% je vo fáze oddychu. Tieto odpočívajúce vlasy každé 2-3 mesiace vypadávajú, čím umožňujú novým vlasom narásť na ich mieste. Denne zdravému človeku vypadne 40 – 100 vlasov. Počas tehotenstva vplyvom tehotenských hormónov zostávajú vlasy v pokojovej fáze dlhšie a k ich uvoľňovaniu dochádza obvykle 10 – 14 týždňov po pôrode, keď už dôjde k úprave hormonálnej rovnováhy.
Cyklus rastu normálnych vlasov má teda 3 stupne:
1. Anagen (rast), vlas rastie po mnoho rokov.
2. Catagen (zmena), 10% vlasov pozastaví rast a vstúpi do oddychovej fázy. Je to v dôsledku zmien vo vlasovom folikule.
3. Telogen (oddych), vlasy, ktoré sú v oddychovej fáze vypadnú a sú nahradené novými. Zvyčajne vypadne 100 vlasov denne. Je to normálne.
Čiže zjednodušene povedané, kým normálne stratíte denne okolo 100 vlasov, počas tehotenstva žiadne, po pôrode to príroda doženie, a môžete stratiť až 500 vlasov denne. Pokiaľ je nadmerné vypadávanie vlasov po pôrode spôsobené hormonálnymi zmenami, strata vlasov je len dočasná. Vypadávanie vrcholí zvyčajne 3 – 4 mesiace po pôrode a v priebehu 6 – 12. mesiacov sa zas vráti do normálu (je to dosť individuálne). Ak k úprave rastu vlasov nedôjde ani po roku, poraďte sa s kožným lekárom. V krajnom prípade môže ísť i o poruchu štítnej žľazy (ale naozaj je to iba krajný prípad, nemusíte sa vydesiť).
* Za prvé, neviete vypadávanie zastaviť, tie vlasy potrebujú vypadnúť, či Vám to vyhovuje alebo nie. Môžete vypadávanie trošičku obmedziť šetrným zaobchádzaním a prírodnými prípravkami alebo napomôcť rastu nových vlasov.
* Nepredávkujte sa vitamínmi (hlavne nie ak dojčíte) a nemíňajte množstvo peňazí na drahé šampóny a prípravky proti vypadávaniu vlasov.
* Obmedzte všetku chémiu na vlasy. Syntetické šampóny so silikónmi a konzervantami sú jedna z najhorších vecí, čo môžete svojim vlasom urobiť.
* Skúste šetrné prírodné šampóny bez silikónov s kofeínom a biotínom či klasickou pŕhľavou (Alterra Coffein & Biotin, Alverde Coffein, Sante Natural Balance s vitaminom B5), a čajové odvary. Odporúča sa praslička s obsahom kremíka. Nanášať na vlasy alebo piť v čaji môžete zázvor, žihľavu, šalviu.
* Umývajte si vlasy zriedkavejšie ako zvyčajne
* Nefarbite si vlasy, rozhodne nie syntetickými farbami. Ak sa nechcete farbenia vzdať použite farby na prírodnej báze.
* Buďte voči vlasom šetrní, vyhnite sa copom, vrkočom a všetkým náročným účesom, rovnako horúcemu fénu.
* Copy a chvostíky sú druhá najhoršia vec, čo môžete svojim vlasom urobiť, hlavne ak sú pritesné.
* Ak máte pridlhé vlasy, môžete si ich dať pristrihnúť, ale nemusíte sa dať ostrihať úplne nakrátko.
* Únava, stres a dojčenie majú taktiež vplyv na vypadávanie vlasov.
* Nefajčite, nepite alkohol.
* Dbajte na dostatočný príjem železa a zinku v potrave, skúste do jedálnička zaradiť viac rýb.
* Flavonoidy a antioxidanty v ovocí a zelenine podporujú rast vlasov a ochraňujú vlasové folikuly (tkanivo, ktoré obaluje vlas a z ktorého vlas vyrastá).
* Posledné vedecké zistenia odporúčajú konzumáciu tekvicového oleja, pretože obsahuje látky schopné regenerovať vlasové folikuly.
4. Prečo ma bolí konečník alebo hemoroidy
Tehotenstvo prináša so sebou množstvo tráviacich problémov. Najviac citeľné sú tráviace problémy v treťom trimestry, hlavnými príčinami sú:
* mechanický tlak rastúcej maternice na črevá a konečník
* zvýšená hladina hormónu progesterónu, ktorý má za úlohu uvoľňovať svalstvo maternice, ale zároveň spomaľuje činnosť a peristaltiku čriev. Zo stravy sa vstrebáva viac vody a výsledkom je hustejšia a zároveň zriedkavejšia stolica (zápcha).
Odstráňte zápchu a odstránite väčšinu tráviacich problémov:
* najznámejším preháňadlom sú slivky, figy;
* veľa vlákniny (iba potraviny rastlinného pôvodu obsahujú vlákninu);
* celozrnné výrobky.
O odstránení zápchy sme si písali v článku o tvrdej stolici detí.
Hlavné príčiny zápchy:
* čierny čaj a čierna káva;
* mlieko, mliečne výrobky;
* všetky druhy mäsa;
* biely chlieb a zákusky spôsobujú zápchu;
* lieky (napr. tabletky s obsahom železa na liečbu chudokrvnosti).
Tvrdá stolica zhoršuje ďalší častý problém tráviaceho, alebo skôr vylučovacieho ústrojenstva, a tým sú hemoroidy (zlatá žila). Hemoroidy sú spôsobené zväčšením žíl a zdurením v okolí análneho otvoru. Môžu byť vnútorné (vnútri konečníka) alebo vonkajšie (vystupujúce z análneho otvoru). K najčastejším príznakom patria svrbenie a pálenie, bolesť, opuch, krvácanie (krv na toaletnom papieri) a pri vonkajších hemoroidoch si možno nahmatať hrbolčeky v oblasti konečníka. Po pôrode býva často stav hemoroidov dosť znepokojujúci, vo väčšine prípadov miznú do niekoľkých týždňov po pôrode. Ak vás však neustále sprevádzajú ťažkosti, prípadne sa stav zhoršuje, určite sa poraďte s lekárom. Dnes poznáme viacero možností neoperačnej liečby hemoroidov, chirurgický zákrok je nevyhnutný už iba v krajných prípadoch.
Čo pomáha:
* vláčna stolica (viď odstránenie zápchy);
* umytie konečníka po každom vyprázdnení (stačí navlhčeným toaletným papierom);
* mastička Avenoc od spoločnosti Boiron, je to homeopatikum, bez vedľajších účinkov, vhodná na použitie i počas tehotenstva, dostanete v každej lekárni (stačí použiť prst, nemusíte aplikátor), problém asi nevylieči, ale zmierni príznaky, pre účinnejšie lieky sa opýtajte u lekárnika alebo svojho obvodného lekára – informujte ich však, či ste tehotná alebo kojíte;
* sedacie kúpele s odvarom z dubovej kôry alebo harmančeka;
* chladné obklady na postihnuté miesto;
* vyložené nohy dohora nad úroveň srdca;
* v prípade veľmi bolestivých hemoroidov po pôrode, si môžete pomôcť špeciálnym vankúšikom s otvorom v strede, ktorý vám uľahčí sedenie; zoženiete ho v predajni zdravotníckych pomôcok;
* hemoroidy môžu pri zvýšení vnútrobrušného tlaku vystupovať v podobe začervenaného slizničného útvaru; výstupok treba zasunúť späť, najlepšie pomocou sterilnej navlhčenej gázy krúživými pohybmi a miernym tlakom;
* vyhýbajte sa prechladnutiu a zdvíhaniu ťažkých bremien.
5. Prečo mám veľké brucho po pôrode alebo diastasis recti
Diastasis recti v preklade znamená rozostup priamych brušných svalov, ku ktorému dochádza hlavne v tehotenstve pri veľkom plode, viacpočetnom tehotenstve, polyhydramione, ďalších tehotenstvách alebo pri pôrode. Ľavá a pravá strana svalov tvoriacich prednú stenu brucha sa v dôsledku priveľkého vnútorného tlaku oddelili a uvoľnené tkanivo, ktoré ich spája ich nedokáže udržať. Medzi oboma stranami sa vytvorí medzera, nazývaná diastáza recti. Vnútorné orgány, ktoré uvoľnené tkanivo nedokáže udržať sa vydúvajú.
Toto je problém, o ktorom by mala vedieť každá žena, ktorá už niekedy rodila a chystá sa opäť cvičiť. Medzera môže byť veľmi maličká a nemusí o nej ani vedieť. Niektoré druhy cvikov a určité druhy športových aktivít tento stav zhoršujú a môže sa stať, že namiesto pevného bruška sa cvičením jej bruško stane vláčne a začne sa vydúvať. Ak náhodou zistíte, že máte tento problém a nevedeli ste o ňom, nič sa nedeje, štrbina je pravdepodobne tak malinká, že sa dá správnym cvičením ľahko uzavrieť. Ak máte po tehotenstve vyduté bruško, tak to samozrejme naznačuje, že diastasis recti s najväčšou pravdepodobnosťou máte. Riešením je uzavretie medzery, či už cvičením alebo chirurgicky. Diastáza je príliš rozsiahly problém, preto je mu venovaný podrobnejší článok, ktorý si prosím prečítajte na tejto linke
Popôrodný pás
https://unizdrav.sk/tovar/2404/poporodny-pas
Doplnok – Výber zo zdrojov:
“Zvláštnou kapitolou je tehotenstvo, počas ktorého môže vzniknúť zápcha hneď z viacerých príčin. Hormóny, ktoré sú v tehotenstve v tele vytvárané, a ktoré majú za úlohu uvoľniť svalstvo maternice, uvoľňujú aj svalstvo čriev, a tým spomaľujú pohyb potravy črevami. Vďaka spomalenému pohybu sa zo stravy vstrebáva viac vody a výsledkom je potom hutnejšia stolica než obyčajne. Rastúca maternica stláča črevá a konečník, čím tiež dochádza k spomaľovaniu vyprázdňovania. V mnohých prípadoch sú na vine aj vitamíny pre tehotné matky so zvýšeným obsahom železa, pretože jedným z vedľajších účinkov železa je práve zápcha.”
http://primar.sme.sk/c/4116546/zapcha-pozname-ju-asi-vsetci.html
„The use of episiotomy during labor should be restricted, with physicians encouraged to use clinical judgment to decide when the procedure is necessary, according to a new Practice Bulletin published by The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) in the April issue of Obstetrics & Gynecology. „ ACOG Recommends Restricted Use of Episiotomies
“Neexistují důkazy o tom, že epiziotomie může snížit riziko poranění hráze, usnadnit hojení hráze, zabránit porodním poranění dětí nebo snížit riziko inkontinence v budoucnosti (inkontinence je nechtěný únik močiči stolice). Zato se však epiziotomie dává do spojení s častějším výskytem bolesti, problémův sexuální sféře a inkontinence po porodu. Kromě toho provedení epiziotomie pro „prevenci“ natržení, které podle zdravotníka hrozí, způsobí ve skutečnosti natržení větší.10 Procento epiziotomií lze bezpečně snížit na 10 % či ještě méně.”
http://aperio.cz/data/1/Lamaze_Zasada_4.pdf
Ďalšie:
Fórum Modrý koník: Bolestivý sex po pôrode
Practice Guidelines Issued for Use of Episiotomy
ACOG 2009: Steep Decline in Episiotomy Rates Credited to Research, Peer Pressure
What To Expect Episiotomy
Sex po pôrode: prečo vlastne bolí?
Sex po pôrode a ako na to
Ja som počas tehotenstva trpela práve hemoroidmy a bolo to veľmi nepríjemne. Počas tehotenstva som ich liečila len masťami a sedacími kúpeľmi, myslela som, že po pôrode sa stratia. No nanešťastie sa tak nestalo a dva mesiace po pôrode sa mi príznaky začali objavovať znovu. Bolesť a krv pri stolici, masť nebula veľmi účinná, pomohla na chvíľu, ale po pár minútach som svrbenie, bolesť a nepríjemný tlak pociťovala znovu. Zašla som do lekárne a vypýtala si niečo účinnejšie. Lekárnik mi odporučil Diosminol, tabletky, ktoré účinkujú na zdurené žily zvnútra. Do dvoch dní som príznaky prestala pociťovať. Odporúčam všetkým mamičkám, ktoré trpia týmto ochorením.
Veľmi veľa žien má problémy s hemoroidami, keď porodia a ja som nebola výnimkou. Mne pomohol hemostop tobolky aj gél skombinované so sedavými kúpelmi a bylinkovými čajíkmi 🙂
Ja som mala snáď všetky problémy počas tehotenstva aké mohli byť a tiež aj keď sa malý narodil a hemoroidy neboli výnimkou. Mne na ne pomohol hemostop gél a užívala som potom aj tobolky, keď som videla, že gél zaberá. Dobrý prípravok.
Ja som mala pre zmenu problém s inkontinenciou, bola som dosť ubolená po pôrode takže cvičiť kegelové cviky sa mi zozačiatku nedalo. Preto som užívala ive inkontinstop, keďže som nemohla kojiť prišlo mi to ako najjednoduchšie riešenie, a samozrejme aj pomohlo.
po porode som mala iba hemoroidy, tie vlastne uz aj pred porodou posledny mesiac… moj tip cez tehotenstvo gel hemostop a po porode aj tobolky hemostop a krasne hemoroidy zmiznu 🙂
ja mam problem teraz som po porode 5 mesiacov citim sa zle mam zvlastny tlat okolo hlavy nedostala som menstruaciu a mam zavraty ,,,a mam problem zo stolicou strasne mi jezle neviem co to moze byt ,,, ale skus te mi poradit prosim
Nuz, ja nie som doktor a uz vobec nie doktor online. Jedna vec, ktoru mam rozhodne vzdy doma, je niekolko krabiciek tehotenskeho testu. Usetri to plno stresu pri omeskanej menstruacii a ja som nikdy nebola vzor pravidelnosti. Dostat ich v lekarnach, drogeriach, online. Urcite Vam ho niekto vie vybehnut kupit do najblizsej lekarne alebo na prechadzke s babatkom. Axiom je lacny, su v nom 2 testy a u mna je 100% spolahlivy, kedze mi diagnostikoval 3 z 3 tehotenstiev. Ten tlak a zavraty mozu byt z choroby alebo predmenstruacnych tazkosti pri zmene tlaku a podobne, to je rozne. V 5 mesiacoch po porode je na case navstivit gynekologa a dat sa pozriet, 2-3 hodinky babatko urcite niekto postrazi. Mozete ist aj k obvodnemu, chripkove obdobie uz vraj odznelo, ale u gynekologa je mensia pravdepodobnost, ze nachytate nieco v cakarni, kedze mate doma male babo.