Monthly Archives: január 2021

Príbeh o sliepočke

Bola raz jedna sliepočka. Vyrástla so svojimi deviatimi sestrami na dvore. Jej pán, osamelý starý hundroš na ňu a jej sestry často kričal. Nevadilo jej to, vedela, že jej nič nehrozí. Bol to iba jeho spôsob akým sa im prihováral. Celý deň nemal nikoho iného, komu by sa prihovoril. Choval ich na vajíčka, ich spolubývajúcich zajkov čakal horší osud. Počula ich plakať, keď ich odnášali.

Prežila pokojný život v malom oplotenom dvorci. Papkala, hrabkala, znášala vajíčka. Najzábavnejšie bolo, keď ju vypustili aj so sestrami vyšantiť sa na obrovský pozemok. Od neskorej jesene do skorej jari mohli voľne pobehovať a hrabkať si.…

Slovenský jazyk 5 a trochu o testovaní

V 5. ročníku sa deti začínajú učiť vzory podstatných a prídavných mien a trochu viac skloňujú. Preto je dôležité, hlavne vo 4. ročníku ich naučiť pády a skloňovanie + časovanie u slovies. A pri slovesách ich naučiť rozoznávať prítomný, minulý i budúci čas. Dosť nám to „dalo zabrať“. Keď bola moja dcérka doma koncom minulého roka, tak som ju každý deň „mučila“ skloňovaním jedného podstatného mena v ženskom, mužskom a strednom rode. A podľa mňa to pomohlo, lebo nemá žiaden problém so skloňovaním. S y/i už na tom nie sme tak dobre 🙂…

Byť či nebiť. Slovenský jazyk 3-4

Slovenčina naša, ako všetci vieme, mnohých z nás potrápi. Hlavne pri diktátoch, vybraných slovách. Teraz už moje druhé dieťa je v tretej triede a učilo sa vybrané slová, tak opakujeme. Čo však neznamená, že naučím sa vybrané slová a viem ich použiť na slovenskom jazyku, tak moje poznámky z prírodovedy nebudú plné gramatických chýb. Niektoré základy sa dá naučiť, do zvyšku sa – osobne si myslím – „dá dostať“ hlavne čítaním. Pretože ako čítam, tak si pamätám, ako to slovíčko „vyzerá“. Ale sme odlišní, máme rôzne záujmy a nie každé dieťa rado číta. Tak tu je môj prvý „b“ tréning, ktorý som vyrobila pre dvoma rokmi ešte pre moju prvú dcérku.…

Plyšové ZOO alebo ako uskladniť hračky časť 1

Uskladniť plyšákov nie je také jednoduché ako uskladniť plastových panáčikov či stavebnicu. Nestačí tomu krabica. Ak máte dieťatko, ktoré si vystačí s dvoma plyšákmi v posteli, tak je to v pohode. Ale ak máte plyšákové deti, ako sú tie moje, hlavne moje prostredné dieťa, tak zistíte, že mu po čase plyšáci zaberajú tretinu postele. A ako rastie, tak to začína byť problém. Nehovoriac o tom, aké je to utrpenie prezliekať posteľ: zložiť tridsať plyšákov dolu a potom naspäť. Tak som dosť dlho uvažovala a hľadala na internete dobrý nápad, ako uskladniť plyšákov. Do krabíc to nenacpete, to by musela byť skriňa a ja som veľkým odporcom každého nábytku navyše.…

Dejepis 5 ročník

Písomky, cvičenia z dejepisu, čo ma napadli, pre 5.ročník dávam sem. Podľa mňa, veľa sa toho deti neučia v tomto roku. Je niekoľko pojmov, ktoré by mali pochopiť. A nemali by odísť z piateho ročníka bez toho, že ovládajú určovanie letopočtov a rozdelenie dejín ľudstva. Takže to boli jediné veci, na ktoré som sa pri svojej dcérke sústredila.…