10 vecí, ktoré pre novorodeniatko nebudete potrebovať, hoci Vám budú tvrdiť, že áno

Spotrebný priemysel vyrábajúci produkty pre bábätká zarába každoročne bilióny eur a dolárov. Prečo nenatlačiť novopečeným rodičom každú zbytočnú maličkosť? Ak idete mať prvé dieťatko máte nutkanie kúpiť všetko, čo každý hovorí, že budete „nevyhnutne potrebovať“. Nehovoriac o obchodoch s bábätkovským tovarom, ktoré sa Vám snažia nahovoriť, bez čoho sa „naozaj nezaobídete“. Pokúste sa prosím odolať. Dieťatko nie je lacnou záležitosťou a tie peniaze sa Vám zídu na niečo užitočnejšie. I za očkovanie sa platí a nie málo. Nehovoriac o mieste, ktoré tie veci zaberajú. Detská izba má byť priestranná, nie prepchatý sklad nepoužitých vecí a nábytku. Mnohé výrobky pre malé deti majú veľmi obmedzenú životnosť alebo sú úplne zbytočné. Dieťatku vôbec nebude vadiť, ak nebude mať celú izbičku s motívom Hello Kitty alebo mackom Puh na obliečkach a závesoch a tých 300 Eur za detské vybavenie mu dáte radšej na konto na vysokú školu. Pozrite si zoznam týchto produktov, ktoré naozaj nepotrebujete kúpiť pre svoje bábätko alebo ako dar pre novorodeniatko svojich priateľov či príbuzných.

babyshoes

1. Topánočky. Sú chutné a je im ťažko odolať, ale bábätká naozaj nevedia chodiť. A nebudú potrebovať topánočky ani papučky veľmi veľmi dlho. Dokonca si ich dokážu pomerne šikovne skopať. Navyše zvyčajne nosia dupačky, ktoré im nožičky zakryjú či ležia ukryté vo vaku. Dokonca nepotrebujú topánočky ani keď sa učia chodiť a papučky už vôbec nie. Chodiť naboso alebo iba v ponožkách je oveľa zdravšie pre vývoj nožičky. Kúpte mu topánočky až keď ho pustíte behať po vonku po pevných nožičkách. A to nebude skôr ako o rok, možno dlhšie. Teplé ponožky sú  oveľa užitočnejšie, ak máte v dome chladno.

2. Prebaľovací pult. Hrozne drahá a prenáramne zbytočná vec s krátkou životnosťou (možno 3-4 mesiace), ktorá zaberá cenný priestor v detskej izbe. Nehovoriac o tom, že sa Vám nebude chcieť bežať k pultu zakaždým, keď potrebujete dieťatko prebaliť. Hlavne ak máte doma schody. Najskôr ho prebalíte na prvom mieste, ktoré máte po ruke – v jeho postieľke, na Vašej posteli či v kočíku. Mimochodom prvé tri mesiace by ste aj tak mali spávať s dieťatkom v jednej miestnosti, tak si k jeho postieľke priložte dáku posteľ a tú môžete používať na prebaľovanie.

3. Detská kolíska. Ďalší zbytočný – a hrozne drahý kus nábytku s krátkou životnosťou. Nehovoriac o tom, že mnohé kolísky sú predávané s roztomilou bábätkovskou (a nie lacnou) – a zbytočnou výbavičkou. Dieťatko nie je bábika z Vášho detstva. Kúpte dieťatku solídnu drevenú detskú postieľku. Mnohí rodičia dokonca majú bábätko jednoducho v obyčajnej posteli (bez vankúšov a paplónov) a prikúpia iba bezpečnostnú ohrádku.

4. Luxusná súprava do postieľky či kolísky s mackom Puh na obrázku. Detské perinky a vankúše sú dokonca veľmi nebezpečné. Dieťatko má spávať na chrbátiku, prípadne občas na poloboku podopreté o okraj postieľky. V žiadnom prípade nesmie spávať na brušku ani byť na brušku bez dozoru, kým sa nevie samo otočiť.  A v žiadnom prípade nemá mať poruke väčšie kusy posteľnej bielizne, ktorú by vedelo uchopiť a ktorá by ho mohla udusiť. Ak je potrebné, pre problémy s refluxom či odguckávaním, môžete podložiť matrac a trošku ho zošikmiť. Kúpte dieťatku detský vak, ak nie ste spokojní so zavinovačkou. Nehovoriac o tom, že bábätká pod paplónom neudržíte, keďže sa budú v spánku mrviť akonáhle sa začnú obracať. Obe moje deti (jednoročné a trojročné) majú chutné detské paplóny a vankúše z Ikey. Odkedy sa vedia obracať používajú vankúšik na zaspanie, potom z neho v spánku „odputujú“ preč. Paplóny a akékoľvek prikrývky neznášajú, okamžite sa prebudia, keď sa ich pokúsim prikryť. Kým ja spávam v troch pulóvroch pod hrubým paplónom, moje deti odokryté v tenkom pyžamku, prípadne pyžamku a teplákoch.

5. Špeciálny kôš na jednorázové plienky. Plienky smrdia. Aj v tom najšpeciálnejšom koši na plienky. Naozaj nechcete vyniesť kôš až kým v ňom nemáte 30 prípadne 100 ušpinených plienok? Obyčajný smetiak s vekom poslúži celkom dobre a občas ho vyneste. Prípadne pošlite člena rodiny s pokakanou plienkou rovno von či na balkón.

Diaper-Champ

6. Drahý prací prostriedok na detské veci. Ak Vám to lekár neodporučí alebo nevysvitne, že Vaše bábätko má extrémne citlivú pokožku, tak môžete prať detské veci v normálnom pracom prostriedku, ktorý používate – alebo budete používať i pre oblečenie ostatných členov domácnosti. Iba si vyberte nejaký bez umelých parfémov a vyhnite sa syntetickej aviváži. Šetrí to čas i peniaze. Alebo začnite rovno používať pre celú rodinu prírodný prací prostriedok.

7. Drahý sterilizátor na fľaše a cumle. Aj tak nebudete zakaždým použitím sterilizovať tie fľaše a cumle. Pred prvým použitím prevarte  5 minút novú fľašu a nový cumeľ na sporáku v hrnci. A potom to už najskôr nikdy robiť nebudete. Až opäť pri novom cumli – fľaši. A nemusíte ani bežať k sterilizátoru zakaždým, keď bábätko svoj dudel odhodí na zem, iba ho opláchnite vodou. Aj keď v nemocnici Vám nahovárali aká sterilná fľaša má byť. Dieťatko nemusíte držať v sterilnom prostredí, trochu baktérií mu neuškodí. Je to výborné posiľovanie jeho imunitného systému.

8. Drahú automatickú odsávačku na mlieko. Ani neviete, či ju budete potrebovať. Môžete kojiť 3 roky a môžete kojiť 3 mesiace. A ruky a bábätko sú praktickejšie a efektívnejšie. A bez pravidelného kojenia mlieko aj tak neudržíte ani so super odsávačkou. Lacná ručná odsávačka z najbližšej lekárne poslúži rovnako dobre, ale môžete si ju zakúpiť až keď vysvitne, že ju potrebujete.

9. Drahé edukatívne a rozvojové hračky, hryzátka z neznámeho plastu, plyšáky s plastovými očami nevhodné pre deti do 3 rokov. Bábätko prvé mesiace neprejaví veľký záujem o hračky, dajte si načas s výberom. Najskôr bude obhrýzať a žmoliť najbližšiu plienku na odgrckávanie, čo sa mu dostane pod ruku. A rozhodne nepotrebuje hryzátka kým nemá prvé zúbky. Skôr je nepríjemné, ak Vám príbuzní a známi nanosia kopu čínskych hračiek, ktorých sú hračkárstva plné a ktoré nebudete chcieť ani dať dieťatku do rúk a ani neviete čo si s tým počať. Je to na Vás, vybrať dieťatku jeho prvé hračky. A žiadne edukatívne a rozvojové hračky nespravia z bábätka samostatného génia. Aj tak bude vyžadovať predovšetkým pozornosť. Čítajte mu prvé mesiace z obrázkového leporela či z novín.

10. Taška na plienky. Trhový marketing tak rád ponúka mamičkám a bábätkám drahé tašky, ktoré sú „nezávadné a prijateľné pre bábätko“. Nie sú ničím špeciálne iba ak vysokou cenou. Iste, potrebujete nejakú tašku na veci pre bábätko, keď idete z domu, ale obyčajná taška je rovnako „baby-friendly“ ako tá drahá z obchodu. A o čo praktickejší je obyčajný batoh na chrbát, aby ste mali voľné ruky. Mnohé kočíky sú navyše predávané s nejakou tou taškou ako bonus.

Hmm, vyčerpala som 10 bodov a ešte by sa našlo ďaľších 10, možno viac. V každom prípade, keď idete nakupovať pre svoje prvé bábo, rozmyslite si každú vec zo 2-3 krát a použite to, čomu sa hovorí, „zdravý sedliacky rozum“. Prípadne sa spýtajte večer partnera, nech Vás trochu uzemní v nadšení. Nikdy sa neponáhľajte – nikto tie veci nevykúpi, nech by tvrdili v obchode čokoľvek. A vždy môžete kúpiť potrebnú vec, keď sa dieťatko narodí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.