Ideme do školy

Mám doma šesťročnú dcérku, ktorá by mala ísť na rok do školy (moje dcéry sú jesenné, takže som ich skôr do školy netlačila). A ja som z toho nerobila nejakú vedu, veď vezmem ju do mojej starej školy, zapíšem a hotovo. Ide sa učiť čítať a písať, nie študovať teóriu relativity. Aj keď na teóriu relativity potrebuje vedieť čítať a písať…

Ale skončili Vianoce (u nás sme mali veselo s ovčími kiahňami, bolo toho plné mesto) a otecko začal panikáriť, že treba si školu pozrieť a vybrať, a za chvíľku bude zápis. Tak som sa nato pozrela na internete, či je to naozaj tak súrne a tak komplikované, vybrať jednu základnú školu pre dieťa.

Termín zápisu.

Zápis pre nový školský rok 2016/2017 bude od 1. apríla do 30. apríla.
Kedysi sa deti zapisovali od 15. januára do 15. februára, teraz je nový zákon a presunuli to na jar. Čo je lepšie, máme trochu viac času sa rozhodnúť, deti trochu dozrejú a nemusíme behať po zime, užijeme si viac aprílového počasia.

Viac na informačnom portály ministerstva školstva
https://www.iedu.sk/zivotne_situacie/prijimacie_konanie_a_zapisy/Stranky/ZakladnaSkola.aspx

Do ktorej školy zapísať dieťa

1. Dieťatko môžeme (ale nemusíme) zapísať do tzv. spádovej školy, t.j. do ktorej patrí jeho trvalé bydlisko. Spádová škola je povinná zo zákona dieťatko prijať.
2. Dieťatko môžno zapísať aj do inej ako spádovej školy. Riaditeľ nespádovej školy má povinnosť informovať spádovú školu, že dieťatko bude chodiť inam.
3. Dieťatko možno zapísať do viacerých škôl naraz. Iba po rozhodnutí sa patrí ostatným školám oznámiť, že nepríde.

Nuž, my máme tri štátne slovenské školy v meste, žiadnu súkromnú. Takže sa nemusím pretrhnúť vo výbere, presne ako som si aj myslela. Možno v takej Nitre alebo Blave je to komplikovanejšie.

Zoznam škôl

Ministerstvo školstva má vlastný portál so zoznamom škôl a dokonca počtom žiakov a ich výsledkov z minuloročných štátnych testov z matematiky a slovenčiny, ak je to pre niekoho dôležité. Ja to neberiem vážne, podľa mňa sa na tých testoch aj tak vždy trochu podvádza (teraz ma niektorí učitelia ukameňujú).

Dá sa tam vytriediť mapa škôl aj tabuľkový zoznam. Teda nielen základných škôl, sú tam všetky školy.

http://mapaskol.iedu.sk/mrs-zoznam.aspx

Taký zjednodušený zoznam základných škôl je na
http://www.zakladne-skoly.sk/zoznam-skol/

Tam majú aj linky na stránku školy, ak si nejakú vyberiete, tak si rozhodne pozrite, čo všetko sa dá dozvedieť o škole z internetovej stránky. Nemyslím tým obrázky z výletu, ale praktické info o rozvrhu detí, domácich úlohách, žiackych knižkách, jedálnom lístku, ak má dieťatko nejaké alergie tak je to iste dôležité..

Čo si priniesť na zápis.

– občiansky preukaz
– rodný list dieťaťa
– v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí,
– vyplnená prihláška

Podrobnejšie http://www.rodinka.sk/predskolak/prvacik/zapis-do-1-rocnika-zs/
Portál rodinka.sk má aj viac informatívnych článkov, ak Vás zaujímajú nejaké podrobnosti.

Nuž, pokiaľ ide o nás, jedna z troch škôl je dosť ďaleko a sídlisková, budú mať dosť detí z okolia. A na druhý koniec mesta dieťa každé ráno vliecť autobusom. A je to taká sklenená klietka, musí tam byť poriadne teplo od konca apríla do začiatku októbra. Ostatné dve školy dobre poznám. Do jednej som chodila a na jednej som chvíľu po výške učila, než som od toho utiekla. Obdivujem všetkých, čo pritom vydržia a robia to dobre. A poznam pár naozaj výborných učiteľov. Nie vždy obľúbených, obľúbený nerovná sa automaticky výborný. Obľúbený znamená to, že deti pred ním majú rešpekt a niečo ich aj naučí. To si potom začnete vážiť a uvedomovať pri nejakých skúškach a prímačkách. A niektoré múdrejšie deti si to uvedomujú už počas vyučovania. Deti samotné sú občas kritickejšie na kvalitu vyučovania, než by sme to od nich čakali. Budúca generácia a školstvo sú bezo mňa na tom lepšie 😀

Ja som nechodila na svoju spádovú školu a pokiaľ ma ocko „nevetuje“, ani malú tam nedám. Je to tiež jedna z tých starých komunistických škatúľ s hromadou detí okolo 500 ich tam je podľa štatistiky. Pôjde do mojej menšej starej školy, ktorá má iba 200 žiakov. Páči sa mi predstava, že pôjde do školy, kde je menej detí. Lepšie sa budú medzi sebou poznať, viac sa im môžu venovať.. Hoci zas majú menej učiteľov, samozrejme. Ale učiteľ si skôr zapamätá mená 200 detí ako 500. Iste, menšia škola má menej dotácií, ale zas ich musia rozdeliť medzi menej žiakov a učiteľov. Dve telocvične na 200 detí sú tiež fajn, aspoň mi dieťa nevyženú v máji na to UV žiarenie na dvor, lebo nie je miesto pre dve triedy v jednej telocvični. A aj budova je peknejšia stará historická v centre mesta, z kameňa, je tam pekný chládok po celý rok. A obrovské staré stromy všade navôkol. Akurát sa musím pozrieť, či od mojich čias modernizovali toalety. Myslite si čo chcete, jedna z najdôležitejších vecí pre dieťatko, o dievčatách nehovoriac.

Riaditeľ je vraj rozumný človek, minulý rok nedovolil dať 40 detí do jednej triedy a radšej ich rozdelil na dve menšie. To je tiež dobre počuť.

Majú super internetovú stránku s rozvrhmi a domácimi úlohami na každý deň. To je dôležité hlavne pri menších či chorľavých deťoch, aby nezaostali a nestresovali sa, aspoň má rodič bez telefonovania alebo chodenia do školy prehľad čo každý deň robili a čo majú na domácu úlohu na druhý deň. Už som sa dozvedela, že žiacke knižky sú tiež elektronické, čo je milé. Až kým naše deti nejdú do školy ani si neuvedomíme, koľko sa toho zmenilo od čias, keď sme chodili do školy, hlavne tej základnej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.