Naše stavebnicové hračky pre deti od 2 do 4 rokov
Malé deti nepotrebujú veľa stavebníc. Asi by postačila jedna plastová a jedna drevená. A hociktorú im vyberiete, iste sa s ňou radi zahrajú. My máme stavebnicové sady tri, plastové kocky, drevené kocky a jednu takú zvláštnejšiu.
1. Lego Duplo
Ak by som mala urobiť top list, tak by to asi vyhralo Lego Duplo. Nieže by sa s tým deti hrali od rána do večera, občas si ich nevšimnú i týždeň. Ale zahrajú sa s ním všetky a pomerne často, hlavne keď sa jedno začne hrať, hneď sa ostatné dve pripoja. Pravda, máme i hádky, hlavne najmenší je búrajúca čata, ale snažíme sa vysvetliť deťom, že lego je spoločné a nebúrame stavby iných detí – zväčša neúspešne.
Je niekoľko veľkých značiek, ktoré vyrábajú plastové stavebnice pre najmenšie deti, my sme si vybrali Lego a nemôžem naň povedať zlé slovo. Je po pekná a kvalitná hračka. Kocky sú vyrábané z ABS plastu, jedine priesvitné časti sú z problematickejšieho polykarbonátu. Základné vybavenie nie je veľmi nákladné:
– veľká podložka
– sada kociek
– jedna krabica na ukladanie menších sád
Všetky moje deti spočiatku uprednostňovali výlučne kocky na stavanie vežičiek alebo dláždenie podložky. Prípadne sa zahrali so zvieratkami. Stavať niečo väčšie, zložitejšie a kreatívnejšie začala moja najstaršia až v 4-5 rokoch. Jej mladšia trojročná sestra sa zatiaľ iba motká pri nej a „pomáha“ jej a ich dvojročný braček búra, čo sa dá, takže máme pritom občas krik a plač.
Milé je, že Lego má menšie sady na menšie príležitosti a väčšie balenia na významnejšie udalosti. Z menších my máme samozrejme všetky tri princezné – Popolušku, Snehulienku a Šípkovú Ruženku. Tento rok vyšli v spoločnej sade, ktorú vrele každej malej fanúšičke Lega odporúčam. Z väčších balení máme domček pre bábiky a hrad. A potom máme pár zvieratiek, 2-3 autíčka a vláčik.
2. Topa kocky
Mať drevené kocky je také „klasické“ a nie je na tom nič „ošarpané“. Každé dieťatko by malo mať drevenú stavebnicu. A tieto obrázkové kocky, ktoré sa vyrábajú dodnes v Čechách, majú niekoľko výhod – sú väčšie ako zvyčajne dostupné drevené kocky, takže sa z nich dajú postaviť väčšie a zábavnejšie budovy, navyše sú obrázkové a dajú sa z nich poskladať i pekné obrázky. A sú stabilné a tvrdé a neštiepia sa ako mnohé drevené stavebnice.
Pravda, nato, aby sa použili ako stavebné kocky na niečo väčšie ich treba za poriadku kopu a my máme našťastie za „historickú“ krabicu. Sú to staré, nevytriedené kocky, niektorých mi je ľúto, pravdepodobne by sa z nich dali spraviť naozaj pekné obrázky, ktoré sa už dnes nevyrábajú. Aj mňa to prekvapuje, ale moja najstaršia dcérka veľmi rada stavia z týchto kociek rôzne budovy, hlavne pre plyšákov a bábiky. Máme aj dve novšie krabičky s krtkom, ktoré dievčatá zvyknú poskladať, občas priložiť k stavbám a na moje ešte väčšie prekvapenie vždy vytriediť a uložiť naspäť do pôvodnej krabice. O našich TOPA kockách som už písala.
3. Quercetti Georello
Ku Georellu som sa dostala náhodou. Za prvé som nemala dobrý nápad, čo dať malej na štvrté narodeniny. A za druhé deti od rána do večera pozerali v tom čase Baby Einstein. A niekde hneď na začiatku Baby Beethoven, ale i v ďalších častiach, ukazujú Quercetti Georello s točiacimi sa zvieratkami a deťom sa to dosť páčilo. A tak sme kúpili dievčatám dve farmy.
Pôvodne sme chceli park, ako je na videu, keďže má viac zvieratiek, ale má tam aj tie mozaikové kolíky – neviem prečo, asi ako dekoráciu, a to nie je nič deti do dvoch rokov a najmenší bol ešte naozaj bábätko v tom čase.
Georello je malá stavebnica vyrábaná v Taliansku spoločnosťou Quercetti. Quercetti je slávne hlavne svojimi mozaikami. Tie sú vyrábané z tvrdého ABS plastu – ten plast je na dotyk identický s Legom. My máme od nich Daisy Box Chiodoni a ten je ten istý tvrdý Lego plast.
Georello stavebnica je úplne iná. Ten plast je veľmi príjemný na dotyk, podobne ako dobre spravená dojčenská plastová PP/PE lyžička. Základná doska sa dá poskladať do rôznych tvarov. Do nej sa dajú zastoknúť plastové kolesá, ktoré do seba pekne zapadnú a dajú sa roztočiť. Jedine páka na roztočenie je trochu nanič labilná, lepšie sa to roztočí iba tak rukou. Zvieratká a stromčeky sú ploché s čudlíkmi na zastrčenie do plastových kolies, spolu s ktorými sa dokážu točiť.
Georelo má odporúčanie 4+ a pokiaľ ide o schopnosti dieťatka, tak je to akurát. 4-5 ročné dieťatko si stavebnicu ľahko poskladá. U nás paradoxne nadchla hladne mladšie deti. Moja trojročná dcérka sa s ňou s menšou pomocou zahrala a čoskoro si ju dokázala poskladať i sama. Najmenší dvojročný synček bol ňou unesený a vždy si ju pýtal. Pravda, nie je to práve hračka pre dvojročné dieťa, nevie si ju poskladať a ten plast síce niečo vydrží, ale nie je nezničiteľný. Primalé dieťa by ho mohlo ak nie celkom zlomiť, tak natrvalo zdeformovať. Ale už má skoro tri roky o tri mesiace a dokáže pekne pomenovať zvieratká a pomali sa ich snaží i zastoknúť.
Ak nehľadáte stavebnicu, s ktorou sa dieťa do 3-4 rokov zahrá samo a „dá Vám pokoj“ a máte na neho chvíľku čas, tak môžete kúpiť Georello i menšiemu dieťatku. V inom prípade zostaňte pri stavebniciach a kockách 2+.
Pridaj komentár