Pyramída plastov

Organizácia Greenpeace vyvinula pyramídu plastov ako názornú ukážku škodlivosti jednotlivých druhov plastov na zdravie človeka a životné prostredie, a zároveň ako praktický návod poskytujúci alternatívny materiál, ktorý by nahradil používanie PVC v bežnom živote.

Na vrchole pyramídy, ako najškodlivejší zo všetkých plastov, stojí PVC. Najmenej škodlivé z ropných plastov sú polyetylén a polypropylén. A na dne pyramídy sú bioplasty vyrábané z obnoviteľných zdrojov.

pyramida100px-Plastic-recyc-03.svgTakmer 50% PVC sa používa v stavebníctve – potrubie, elektroinštalácia, podlahy. Hoci sa PVC zdá byť lacným stavebným materiálom, jeho výrobcovia zabúdajú upozorniť spotrebiteľa na vysokú daň, ktorú platíme za jeho používanie. Polyvinylchlorid je unikátny svojím obsahom chlóru a prísadami, ktoré z neho robia jed pre životné prostredie počas celého životného cyklu. Vinylchlorid je známy karciogén. Pri výrobe, likvidácii či náhodných požiaroch sa z PVC uvoľňuje dioxín, chlorovodík a ďalšie jedovaté látky. Kvôli chlóru a prímesiam je jeho recyklácia takmer nemožná. Prídavné látky, ako zmäkčovadlá (ftaláty) , nie sú viazané na plast a uvoľňujú sa pri používaní (podlahy, hračky). Po dosiahnutí konca svojej životnosti sa PVC môže likvidovať dvoma spôsobmi: uložením na skládke, na ktorej vylučuje po stáročia jedovaté prísady alebo spaľovaním, pri ktorom sa vylučujú do okolia vysoko jedovatý dioxín a ťažké kovy.

Pre všetky aplikácie PVC existuje bezpečnejšia alternatíva. PVC môže byť nahradené či už prirodzeným materiálom (papier, drevo) alebo menej problematickejšími druhmi plastov. Väčšina plastov však predstavuje riziko pre životné prostredie a prispieva ku globálne kríze, ktorá vzniká hromadením neodbúrateľného odpadu.

100px-Plastic-recyc-06.svgPolystyrén (PS) je používaný v penovej forme na izoláciu i v pevnej forme ako nádoba na potraviny. Jeho výroba zahŕňa použitie známych karciogénnych látok (benzén) či látok,  ktoré sú podozrivé ako karciogénne (styrén, 1,3 butadién). Styrén je jedovatý pre reprodukčný proces. PS možno technicky recyklovať, jeho recyklácia je však nízka, i keď vyššia ako u PVC.

 

Polyuretán (PU) sa používa pri izolácii a ako mäkká/penová podložka (napr. koberca). Aj PU používa niekoľko nebezpečných medziproduktov a vytvára početné nebezpečné vedľajšie produkty. Patria medzi nich napr. fosgén, izokyanáty, toluén, diamíny, ozónovú vrstvu poškodzujúce plyny metylénchlorid a CFC, ďalej halogénové spomaľovače horenia a pigmenty. Spaľovanie PU uvoľňuje nebezpečné chemické látky ako sú izokyanáty, oxid uhličitý, kyanovodík, PAU a dioxíny.100px-Plastic-recyc-07.svg

Akrylonitril-butadién-styrén (ABS) sa používa ako tvrdý plast v mnohých formách: potrubie, nárazníky v autách, hračky (tvrdé stavebné bloky, napr. Lego). ABS používa množstvo nebezpečných chemických látok. Patria medzi ne vyššie spomínané butadién a styrén a akrylonitril. Akrylonitril je vysoko toxický a ľahko absorbovateľný pre človeka pri vdýchnutí alebo priamo cez kožu. Akrylonitril je klasifikovaný ako pravdepodobný ľudský karciogén, podobne ako sú styrén a butadién. Nie je však toxický počas svojho života, počas výroby áno.

Polykarbonát (PC) sa používa na výrobu množstva produktov ako sú napr. CD a až donedávna dojčenských fliaš. Zvyčajne sa vyrába za využitia vysoko toxického fosgénu derivovaného z plynného chlóru. PC síce nepotrebuje prídavné látky, ale potrebuje rozpúšťadlá pre výrobu, ako je dichlórmetán, karciogén. Ostatné druhy rozpúšťadiel môžu zahrňovať chloroform, 1,2 dichlóretylén, tetrachlóretán a chlórbenzény.

100px-Plastic-recyc-01.svgPET je vyrábaný z etylénglykolu a dimetyl tereftalátu. PET je všeobecne používaný na výrobu fliaš a často obsahuje prísady ako sú stabilizátory proti UV žiareniu a spomaľovače horenia. Recyklácia PET fliaš je vysoká v porovnaní s ostatnými druhmi plastov.

 

Polyolefíny, ako sú polyetylén (PE) a polypropylén (PP) sú jednoduchšie polymérové štruktúry, ktoré nepotrebujú zmäkčovadlá, hoci aj oni sa vyrábajú za použitia prídavných látok, ako sú stabilizátory UV žiarenia a tepla, antioxidanty a v niektorých prípadoch i spomaľovače horenia. Polyolefíny predstavujú znížené riziko a majú najväčší potenciál pre mechanickú recykláciu. PE i PP sú univerzálne a lacné a môžu byť navrhnuté tak, aby nahradili takmer všetky aplikácie PVC. PE môže byť pevný i pružný bez použitia zmäkčovadiel. PP je ľahko rozložiteľný a taktiež použiteľný v množstve aplikácií.

100px-Plastic-recyc-02.svg 100px-Plastic-recyc-04.svg 100px-Plastic-recyc-05.svg

V porovnaní s PVC, PE a PP používajú menej problematické prísady, majú zníženú priepustnosť na skládkach, znížené riziko pre tvorbu dioxínu pri horení (za predpokladu, že  neboli použité brómované / chlórované spomaľovače horenia) a znížené technické problémy a náklady pri recyklácii.

 

Vynikajúcou alternatívou na nahradenie ropných plastov sú bioplasty vyrobené z prirodzených produktov ako sú škrob a celulóza. Rýchlo sa degradujú a je ich možné kompostovať. V súčastnosti je veľká snaha nahradiť aspoň jednorázové produkty s krátkou životnosťou (napr. obaly) bioplastami.

Pri pohľade na pyramídu nesmieme zabúdať, že pridanie akýchkoľvek toxických prísad (aditív) do akéhokoľvek druhu plastu mení jeho dopad na životné prostredie a zdravie človeka. Napr. brómované spomaľovače horenia spolu so stabilizátormi ťažkých kovov pridané do polyolefínov či bioplastov výrazne zvýšia úroveň nebezpečnosti produktu a tým zmenia jeho postavenie v pyramíde. Väčšina aditív sú perzistentné organické polutanty (POP) spôsobujúce vážne poškodenie životného prostredia.

Schéma problému obalov:

* $ / ton je vplyv na životné prostredie, ktoré majú náklady na výrobu každého plastu

* HDPE, LDPE, PP, PS majú približne rovnaké hodnotenie vplyvu na životné prostredie

* u PET/PETE je  dopad na životné prostredie dvakrát vyšší ako predchádzajúcich štyroch druhov plastov

* u PVC je dopad na životné prostredietakmer šesťkrát vyššie ako u PET predovšetkým z dôvodu karcinogénnych emisií.

Iba 1,8% z obalov plastu sa recykluje.

plastic package use

Zdroje:
http://archive.greenpeace.org/toxics/pvcdatabase/bad.html
 http://inspirationgreen.com/plastic-packaging-waste.html

6 Responses to Pyramída plastov

  1. Zuzana píše:

    Dobry den,

    Dakujem Vam za tuto stranku plnu zaujimavych informacii.
    Chcela by som sa opytat, ci nahodou neviete nieco o machovej gume. Da sa najst medzi kreativnymi materialmi, ale nie je mi celkom jasne, z coho sa vyraba a ci je alebo nie je zdravotne nezavadna.

    Dakujem. Pekny vecer,
    Zuzana

  2. Martina píše:

    Dobrý deň,
    zrovna tiež riešim machovú gumu – dať ju dieťaťu na hranie, alebo nie..?
    Predajca mi odpísal, že je to polyetylen-vinyl acetat. Prosím Vás stretli ste sa pri Vašom pátraní o plastoch aj s týmto druhom? Je to bezpečný materiál?
    vopred ďakujem.
    A ďakujem aj za všetky ostatné Vaše rady na tejto stránke-stále sa sem vraciam. Máte môj obdiv ako to zvládate pri troch deťoch 🙂

    Martina

    • electra píše:

      Dobrý deň, nestíham 🙂 Inšpirovali ste ma tak trochu, možno najnovší článok pomôže.. je to tak narýchlo a popri deťoch, tak sa ospravedlňujem za všetky preklepy, ja to ešte prezriem v noci a v tichosti.

  3. Martina píše:

    Dobrý deň,

    prosím Vás, stretli ste sa s plastom POM? Riešim teraz úsporný perlátor na vodovodné batérie – zloženie je chrómová oceľ a POM plast. Tak teraz skúmam, či je to v pohode 🙂

    ďakujem veľmi
    Martina

    • electra píše:

      Iba to co z internetu a wiki..Polyoxymethylene (POM)..Inziniersky, synteticky vyrobeny termoplasticky polymer, vynasiel ho v 20 rokoch daky chemik co dostal Nobelovu cenu (o 30 rokov neskor, tak asi nie za toto). Nazyvany aj acetal, polyacetal a polyformaldehyd. Ma rozne licencne nazvy zo znamejsich spolocnosti napr. Delrin (licenciu vlastni Dupont), Ultraform (BASF). Je tepelne odolny, pruzny, bez chuti, vone.. Nuz, pouziva sa to v automobilovom priemysle a pri vyrobe spotrebnej elektroniky.. pri vyrobe roznych zariadeni typu cerpadlo, sprchova hlavica, holiaci strojcek, kavovar, napln 3d tlaciarni. Take rozne komponenty co vyzaduju vydrz ako lyziarske viazanie, okuliarove ramy, gulickove loziska.. Neviem ci tu je na mieste riesit nezavadnost cerpadla.. Mame co mame, z nicoho ineho nam to nevyrobia.

  4. Martina píše:

    ďakujem. Asi áno, nevyrobia. Hľadám ešte celokovové šetriče vody, no zatiaľ som také nenašla… Majú na ten plast aj certifikáty o nezávadnosti. Ale aj tak si to preverujem kde môžem, hlavne po tom, ako som si prečítala Váš článok o polystyréne – ako sa veselo používa aj na balenie potravín…. Odvtedy si dávam na to pozor. Snáď je ten POM plast v pohode 🙂 vďaka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.