Čo si zabaliť do pôrodnice
Je dobré mať pripravené veci na príchod do nemocnice, na druhej strane nejdete na Sibír, nemusíte si zabaliť obrovský kufor. Mnohé veci vedia priniesť i príbuzní, návšteva, nato slúži mobilný telefón. A keďže ho najskôr budete veľa používať, či už z nudy alebo z potreby, nezabudnite si vziať so sebou nabíjačku. Zabaľte sa teda iba na prvé dva dni (ten prvý pravdepodobne aj tak strávite iba v posteli) a zvyšok nechajte doma pripravený pre domácich. A nezabudnite návšteve vždy nabaliť nepotrebné veci, nech máte toho čo najmenej na deň odchodu. V nemocnici budete najskôr 4-7 dní, v závislosti od typu pôrodu, Vášho zdravotného stavu a stavu bábätka. Pri novorodeniatkach budú hlavne kontrolovať, či priberajú a nemajú príliš silnú novorodeneckú žltačku.
Dokumenty a informácie:
* 2x odfotené kópie občianskeho a zdravotného preukazu
* výsledky odberov krvi a gynekologických vyšetrení, tehotenská knižka
* meno obvodného lekára
* telefónny kontakt na príbuzného
* meno vybraného detského lekára
* meno pre dieťatko, chlapčenské i dievčenské
* sobášný list (vydaté), potvrdenie o priznaní otcovstva z matriky (pri slobodných) – kópie
* v prípade cisárskeho rezu vyšetrenie interného lekára, vyplnené dokumenty od anesteziológa, zoznam operácií, ktorými ste prešli (aj napriek všetkým tým vyšetreniam a dokumentom Vás asi vyspovedajú, nech to máte po ruke)
Hygienické potreby:
* jednorázové hygienické vložky; 2 balíky na začiatok, nechajte návšteve doniesť zvyšok (odporúčam hrubé vložky, rozhodne žiadne krídelká, je to nebezpečné v prípade stehov, pre zoznam viď článok o vložkách)
* jednorázové plienky; 1 balík, cca 7-10ks/deň, nechajte návšteve doniesť zvyšok (v našej nemocnici pýtajú 7ks na deň; odporúčam vyhnúť sa plastovým Pamperskám, ktoré sú naložené chemikáliami a kúpiť si ekoplienky viď články o ekoplienkach)
* jednorázové vlhčené obrúsky (veľmi odporúčam Jackson Reece, už vyrábajú i bezparfémovú verziu, prípadne inú prírodnú kozmetiku)
* vlastný krém na zapareniny (veľmi odporúčam overenú certifikovanú prírodnú kozmetiku, napr. Weleda, zakúpite v hociktorej predajni DM), netreba deti zbytočne krémovať, iba naozaj v prípade potreby, ak dieťatko správne a dostatočne často prebaľujete nemá čo mať zapareniny , niektoré deti sú citlivejšie na vlhko iné menej (vyhnite sa púdrom, je to zlozvyk z minulosti)
* vlastný krém na telo a tváričku (niektorým bábätkám sa viac šúpe kožička po narodení, iné to nepotrebujú, opäť viď bod vyššie)
* benzinalkohol / lieh na pupcek z lekárne (najmenšiu fľašku, veľa toho neminiete, môže trvať týždeň až mesiac než ten kýpeľ odpadne, v nemocnici budú chcieť, aby ste pupček dezinfikovali, je lepšie to nerobiť a nechať to na prírodu, pupček bude krajší – ale nehádajte sa s nimi zbytočne a urobte si doma po svojom 🙂 )
* vlastný teplomer (stačí obyčajný, nikdy som ho tam nepoužila, ale nemocnice ho majú zvyčajne na zozname); keď už máte bábätko nie je na škodu investovať do kvalitného digitálneho teplomera na čelo (tzv. bezdotykového), neoľutujete, napr. Microlife, aby ste sa vyhli meraniu teploty v zadku dieťatka v budúcnosti, už aj detskí lekári ich bežne používajú, pri kvalite počítajte s investíciou okolo 40-50Eur – (jeden z tých hodnotných darčekov od príbuzných, ak nevedia čo bábu darovať, kľudne navrhnite tento darček)
* gumené prezúvky (aby ste sa mohli sprchovať priamo s nimi, nestáli na studenej dlážke či neschytali pleseň)
* ak používate podprsenku, tak látkové vložky do podprsenky sú veľmi užitočné, ak nie tak iba viac tričiek pod pyžamo / nočnú košeľu na prezliekanie
* veľa toaletného papiera
* uterák a čo uznáte za vhodné
* naša nemocnica má na zozname biele ponožky, význam som nikdy nepochopila, nikto to nevyžadoval ani nekontroloval, či sú naozaj biele
Nejaké to oblečenie, aspoň 2 pyžamá/ nočné košele (voľné a pohodlné), ak by ste pretiekli, zvyšok nechajte doniesť návšteve, ak treba, papuče a čo uznáte za vhodné. Pás na stiahnutie, ale buďte opatrný, hlavne po cisárskom, nech si nešúchate ranu. Po sekcii je vôbec komplikované nosiť nohavičky vzhľadom na to, že ranu treba nechať vetrať a nešúchať. Mobilný telefón (vypnite ho počas pôrodu), nabíjačku.
V závislosti od nemocnice asi vlastný pohár, príbor.
Čo je dobrovoľné:
* ručnú odsávačku či klobúčiky môžu kúpiť aj príbuzní v lekárni, ak ich budete potrebovať, kupovať ich dopredu je dosť zbytočné (kúpte si klobúčiky Medela, ak treba, je to asi najlepšia a najslušnejšia značka na svetovom trhu)
* krém na prasknuté prsníky sa Vám môže zísť, iba si ho nezabudnite zmyť než budete kojiť
* mastičku na konečník, ak by ste mali problémy
* ak Vás zošívali pri prirodzenom pôrode „tam dolu“, oceníte sedací vankúšik, sedenie totiž nebude príliš pohodlné
* 2-3 vlastné šatočky pre bábätko (závisí od vybavenia nemocnice, niektoré majú praktické oblečenie, ak je to však oblečenie z čias komunizmu, budete trpieť pri prezliekaní); preháňať to nemusíte, pôrodnice sú zvyčajne dobre vykúrené, bábätko najskôr dostane vlastnú perinku, deku i plienku na odgrgávanie
* malú videokameru, fotoaparát pre prvé fotky (na vlastnú zodpovednosť; môžu priniesť / dodatočne odniesť i príbuzní)
* niečo, aby ste sa príliš nenudili – časopisy, knihu, notebook (nemajte ho nikdy položený na lone, vysoké teploty od prístroja sú škodlivé pre zdravie)
Pred odchodom do nemocnice zabaľte bábätku vlastnú tašku, ktorú otecko či niektorý z príbuzných prinesie, keď Vás príde vyzdvihnúť:
* šatočky pre bábätko – nezabudnite čiapočku, i v lete
* perinku alebo zavinovačku, v zimnom období asi radšej zimný overal
* nejaké nosidlo pre bábo, asi najvhodnejšou a najlacnejšou alternatívou je nejaký malý ľahký typ autosedačky
Nezabudnite pribaliť i niektoré veci pre seba na prezlečenie, nech otecko nemusí prehľadávať celú skriňu. Nie všetky mamičku okamžite po pôrode schudnú do pred-tehotenských rifiel, takže nech to je voľné a pohodlné.
My sme dostali doporučenie na krémik Bepanthen extra na detský zadoček, ktorému sme zostali verní a mali sme s ním len dobré skúsenosti. Je určený špeciálne pre novorodencov, tak som si ho sebou brala aj na pôrod do pôrodnice.