Slnko a slnečné prípravky 2015

Každoročne nás prvé jarné dni s ostrejším slniečkom privedú k zamysleniu, ako najlepšie ochrániť seba a svojich blízkych pred slnečným žiarením. A ja nie som výnimkou. A každý rok sa naučím niečo naviac. Štatistiky a čísla sú vždy desivé a vyvolávajú v človeku paniku. Nemecko má prvú generáciu 50tnikov, ktorá si bezstarostne užívala lacné dovolenky v južných krajinách. A výsledkom je 220.000 prípadov rakoviny pokožky ročne. Odborníci tvrdia, že najbližších 20 rokov budú čísla iba stúpať. 3400 nemeckých rodičov sa zúčastnilo ankety zameranej na slnečnú ochranu ich detí a jej výsledky sú sklamaním pre každého rozumného človeka. Každé 5 dieťa v škôlkárskom veku sa už spálilo, čo ho robí kandidátom na rakovinu pokožky v staršom veku. 14 percent rodičov priznalo, že necháva deti vonku bez prikrývky hlavy, hoci deti majú ešte veľmi riedke vlásky nato, aby im poskytli nejakú ochranu proti slnku. Mnohí rodičia priznávajú, že nenatrú dieťa opätovne po pobyte vo vode, iba každý 5 rodič dbá na to, aby dieťa malo dostatočné oblečenie chrániace ho pred spálením na ostrom slnku. Na druhej strane slnko je hlavným zdrojom vitamínu D a iba 60% obyvateľov Nemecka ho má dostatok…

Vo vymenovaní smutných skutočností by sme mohli samozrejme pokračovať. Nemusíme fakty ignorovať, môžeme sa z nich však poučiť. Čo sa už stalo, nevieme napraviť, vieme však riziku predchádzať. Pokožka si spálenie pamätá na celý život. A to je hlavné, čo treba vedieť. Deti sa na slnku nesmú spáliť. Ako im však dopriať dostatok vitamínu D pre dlhý, šťastný a zdravý život a nevystaviť ich riziku rakoviny v dospelosti?

Vitamín D

Podľa momentálnych vedeckých štúdií nedostatok vitamínu D nevedie k zvýšenému riziku rakoviny. Ale jeho nedostatok je dôsledkom mnohých iných nebezpečných ochorení. Vitamín D spolu s vápnikom je nevyhnutný pre naše zdravie. A ako každý vie, iba deťom „rastú kosti“, v staršom veku z kostnej drene už iba ubúda.

Nenahovárajme si, že získame dostatok vitamínu D z jedla. Z jedla je možné získať nanajvyš 10-20 percent potrebnej dávky. Najviac vitamínu D obsahujú tučné ryby, losos, sleď, v oveľa menšej miere huby. Mimochodom potraviny obohatené syntetickým vitamínom D potrebujú osobitné povolenie, aby sa vyhlo predávkovaniu. Preparáty s vitamínom D sú určené iba pre rizikové skupiny, osoby staršie ako 65 rokov, dojčatá a potom samozrejme pacientov, ktorí niečo také vyžadujú.

Solárium nepomáha pri tvorbe vitamínu D, naopak pobyt v soláriu zvyšuje riziko rakoviny. Preto mnohé štáty zakázali pobyt detí a mladistvých v soláriu.

Podstatné pre tvorbu vitamínu D sú UVB lúče, pričom sú povzbudzujúce dva fakty:
1. Zo slnka sa nedá vitamínom D predávkovať..
2. Pokožka si vitamín D dokáže uložiť do zásoby. To znamená, že na jar a v lete si vieme vytvoriť dostatok vitamínu D na zimné obdobie, keď je jeho príjem obmedzený.

Hoci slnečné žiarenie v Nemecku medzi októbrom a marcom nie je vždy dosť silné nato, aby ľudia každodenne produkovali dostatok vitamínu D, telo si dokáže vytvoriť vitamín D i v zime, pri 20-30 min prechádzkach s odhalenou tvárou, bez rukavíc, ako tvrdí Professor Helmut Schatz, Bochum, hovorca Nemeckej endokrinologickej spoločnosti.

Každý človek tvorí svoj vitamín D jedinečne – v závislosti od veku, hrúbky pokožky, typu pokožky, miesta pobytu a bydliska. Takže odporúčania podstatné pre tvorbu vitamínu D sú vždy iba všeobecné a presné dáta nemožné.

Uprostred leta potrebuje človek na tvorbu dostatku vitamínu D vystaviť nezahalené časti tela – tvár, ruky, nohy slnku na 5-15min. Dermatológovia pred tým varujú, môžeme však „nakŕmiť vlka tak, aby koza zostala celá“. Za najrozumnejšie odporúčania pokladám často sa zdržovať vonku, mimo rizikových hodín, obdobie medzi 11 a 3 hodinou poobede by malo byť pre všetky deti tabu, ako tvrdí i spotrebiteľský test.de.

Pokožka tvorí v lete dostatok vitamínu D i pri zatiahnutej oblohe, ráno a večer. Treba pozorovať slnko a ak je veľmi intenzívne a nevieme sa mu vyhnúť použiť ochranný prípravok. Vitamín D sa získava aj v prípade, že máme natretý prípravok na ochranu proti slnku. Koľko, to sa nedá presne určiť. Okrem vyššie menovaných osobitostí, akými sú typ pokožky, vek a ďalšie tu potom zohráva ďalšiu úlohu zloženie prípravku, jeho hrúbka nanesenia a pod.

A samozrejme v južných krajinách si treba brať príklad z „domorodcov“ a dopriať si siestu.

Slnečné prípravky

UV:
UV je skratka pre ultrafialové žiarenie v slnečnom svetle. UVA sú dlhé vlny prenikajúce hlbšie do pokožky a zodpovedné za predčasnú tvorbu vrások a starnutie pokožky. UVB vlny sú krátke a môžu spôsobiť spálenie pokožky. V dlhodobom horizonte oba druhy lúčov môžu spôsobiť rakovinu pokožky. Aby nedošlo k spáleniu a hlbšiemu poškodeniu pokožky, od apríla až októbra by sme sa mali chrániť na ostrom slnku slnečným prípravkom.

SPF/LSF
Ochranný faktor SPF/LSF znamená dĺžku/čas ochrany, nie silu prípravku. To znamená, ako dlho sa môžeme na slnku zdržovať bez toho, aby sme sa spálili. Táto dĺžka zas závisí od našej pokožky. Svetlá pokožka a pokožka detí môže začať červenať na slnku už po 5-10 minutách. Vďaka prípravku s ochranným faktorom 30 sa pobyt na slnku bez rizika dá predĺžiť na 30-násobne, t.j. na 150 až 300 minút. Netreba však čakať do konca vypršania limitu, už po 2/3 uplynutého času treba byť opatrný. Dokonca ani veľkorysé natretie nezosilní či nepredĺži čas strávený na slnku. Pleť potrebuje na zotavenie od slnka prestávku. U detí sa odporúča ochranný faktor 30-50+ a ochranné oblečenie navyše (hlavne prikrývku hlavy a tričko s rukávmi, ktoré zakryjú pliecka).

Vzorec:
Minúty, ktoré môžeme stráviť na slnku bez spálenia bez natretia x SPF číslo = maximálny čas povolený na slnku

10 min na slnku x SPF 15 Vám dajú 150 minút na slnku bez spálenia. Než utekáte po kalkulačku – čísla nie sú akurátne a ľudia zvyčajne používajú menej krému než je množstvo použité na testovanie. Priemerný človek v skutočnom svete použije polovičku ochranného krému než ho použili v laboratóriách, čo mu skráti čas na slnku na polovicu.

Spálenie, t.j. viditeľné zčervenanie, opuchy, bolesť je toxická reakcia vyvolaná slnečným žiarením.

SPF označuje UVB, keďže to spôsobuje spálenie, avšak ochranné prostiedky sú povinné chrániť i proti UVA žiareniu, ktoré spôsobuje predčasné starnutie a rakovinu pokožky.

UV filtre
Podľa súčasných štúdií UV filtre povolené v Európskej únii nepoškodzujú pokožku. To však nevylučuje alergickú reakciu u ľudí s citlivou pokožkou či detí.

Nanočastice
O nanočasticiach v kozmetike si myslím svoje, publikujem však oficiálne vedecké a vládne stanovisko. Podľa Spolkového ústavu pre hodnotenie rizík (BfR, Bundesinstitut für Risikovewertung), nanočastice v kozmetike podľa súčasných poznatkov neznamenajú riziko pri aplikácii na zdravú pokožku. Pri aplikácii na poškodenú alebo zranenú pokožku sa riziko nedá predpovedať, keďže to nie je dostatočne vedecky preskúmané. Od júla 2013 musia výrobcovia kozmetických prípravkov nanočastice deklarovať v zložení na etikete obalu. Riziko, že nanočastice vniknú do tela vdýchnutím po použití krému, mlieka či spreju sa v súčasnosti pokladá za minimálne.

Doba použitia
Zvyčajné odporúčanie výrobcu je spotrebovať prípravok do 6 mesiacov po otvorení. Stiftung Warentest však pokladá za prijateľné použiť i minuloročný otvorený prípravok v prípade, že jeho vôňa a konzistencia sú v poriadku.

Farbenie oblečenia
Slnečné prípravky môžu zafarbiť oblečenie žltými, ťažko vyprateľnými fľakmi, ktoré sú spôsobené filtrami. Žiaľ, výrobcovia ešte nenašli spôsob, ako sa tomu vyhnúť. Fľakom sa dá predchádzať s trochou trpezlivosti, pomáha hlavne neobliecť sa po natretí ihneď, ale počkať, kým sa prípravok vpije a zaschne. Na tmavom oblečení sú fľaky menej viditeľné.

Parfém/Deo a slnko
S použitím parfémov a deo prípravkov na pokožku v kombinácii so slnkom treba byť opatrní, lebo môžu spôsobiť dlhodobé škaredé fľaky na pokožke.

Testy prípravkov
Je niekoľko druhov testov a hodnotení, o ktoré sa môžeme oprieť. Po prvé sú tu samozrejme vedecké testy samotného prípravku v laboratóriách predtým, ako sú sprístupnené na trh. Potom sú tu spotrebiteľské testy, ktoré skontrolujú zloženie prípravku, či dodržuje predpisy ohľadne ochranného faktora, odolnosti voči vode, ale i to, či má dostatočné info o použití pre spotrebiteľa.
Pre nás asi najrelevantnejší nemecký Stiftung Warentest a Ökotest každoročne testujú slnečné prípravky, žiaľ najnovšie výsledky nie sú zdarma prístupné verejnosti. Prípravky sú každoročne prepracované, staršie testy pomôžu však orientačne.

Syntetické filtre:
test 2014, 12 z 20 prípravkov obišlo pomerne dobre, za víťaza testu sa pokladá mlieko Sun Kids Nivea
http://www.sparbaby.de/baby/sonnencreme-babys-kinder-test-2010/
d-test 2014
http://ekonomika.sme.sk/c/7262737/drahe-opalovacie-kremy-v-teste-zlyhali-vynikol-lacny-z-lidlu.html
https://www.dtest.sk/clanky-7/zdravie-kozmetika/20?t=1
https://www.dtest.sk/testy-vyrobku-20/opalovacie-prostriedky?gclid=Cj0KEQjwkIurBRDwoZfi1bGCxocBEiQAmcs-eq2LxJQ5as2KGFpgCaIJOb9uW3_dKxumA1k-cHJWRE4aAu468P8HAQ
2013
http://doma.nova.cz/clanek/zdravi/test-opalovacich-kremu-pro-deti-na-cene-nezalezi-funguji-i-levne.html
http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1687619_test-detskych-opalovacich-kremov-funguju-aj-tie-lacne

Prírodné filtre:
Utopia 2015 odporúča značky Eubiona, Eco Cosmetics a Lavera.
http://www.utopia.de/ratgeber/was-taugen-bio-sonnencremes-wirklich-mineralisch-uv-filter-nano-lichtschutzfaktor

Eco cosmetics v roku 2012 prepadlo s UVA filtrom, podľa testov 2013 tento nedostatok napravili
http://www.eco-naturkosmetik.de/?cat=16

Lavera pre deti dostala v roku 2014 známku 3.4 uspokojivý

Einhaltung des Sonnenschutzfaktors (UVB) (30%): „gut“ (2,0);
UVA-Schutz (15%): „gut“ (2,0);
Wasserfestigkeit (0%): bestanden;
Anwendung (15%): „befriedigend“ (3,1);
Entnahme bei 20 °C/40 °C (15%): „gut“ (2,3);
Mikrobiologische Qualität (5%): „ausreichend“ (4,0);
Anwendungshinweise (10%): „gut“ (2,0);
Werbeaussagen, Beschriftungen (10%): „ausreichend“ (3,6).

dm Alverde spf30 balzam známka 2.9
dm / alverde Sonnenmichel Kinder Sonnenbalsam LSF 30

Einhaltung des Sonnenschutzfaktors (UVB) (30%): „gut“ (2,0);
UVA-Schutz (15%): „gut“ (2,0);
Wasserfestigkeit (0%): bestanden;
Anwendung (15%): „befriedigend“ (3,1);
Entnahme bei 20 °C/40 °C (15%): „ausreichend“ (3,9);
Mikrobiologische Qualität (5%): „gut“ (2,0);
Anwendungshinweise (10%): „sehr gut“ (1,0);
Werbeaussagen, Beschriftungen (10%): „gut“ (2,5).

A napokon sú tu samozrejme hodnotenia samotného spotrebiteľa, aj keď subjektívne, podľa typu pokožky, spôsobu a miesta použitia, občas pomôžu. Nie je prípravok príliš olejový pre mastnú, zmiešanú pokožku? Púder vyrieši čiastočne lesknutie pokožky, ale nemusí nám prípravok upchať póry a spôsobiť vyrážky. Nakoľko sa ťažko rozotiera, nakoľko biely?

Výber prípravku:
Zloženie slnečných prípravkov je každoročne prepracované a verím, že k lepšiemu. Spotrebiteľské testy sú čoraz lepšie, čoraz menej prípravkov prepadá. Ponuka sa rozširuje a mnohé spoločnosti vyriešili i belobu z prírodných filtrov a ponúkajú transparentné prípravky i bez nanočastíc. Nikto nezapiera, že v slnečných prípravkoch je veľa peňazí. Nie je to lacná investícia. A nie vždy to najdrahšie je to najlepšie. Rozhodnutie je vždy v konečnom dôsledku na nás.
Rozhodne si treba pozrieť zloženie, či nám vyhovuje.
Vadí nám nano, alebo nám to je jedno a dôverujeme súčasnej vede?
Chceme chemické alebo výlučne prírodné filtre?
Ak prírodný, chceme iba titanium dioxid, alebo aj oxid zinočnatý?
Máme náchylnosť na alergie, nie je tam nejaká zložka, čo nám padne do očí, ktorá by u nás mohla vyvolať alergiu? V tom prípade menej je viac a radšej si trochu priplatiť za prípravok neutrálny alebo sensitiv. Je tam parfém, čo by nám mohol vadiť?
Chceme výlučne transparentný prípravok?
Nie je prípravok príliš olejový pre mastnú či zmiešanú pleť? Niektoré prípravky viac ako SPF30 a oleje samozrejme môžu byť primastné pre mastnú a zmiešanú pleť.
V prípade mužov by som zohľadnila aj chlpatosť, na chlpoch sa môžu hustejšie krémy horšie rozotierať, hlavne to biele, v tom prípade sú najlepšie oleje, alebo lepšie cenovo Vás vyjdú potom mlieka.

Čisto prírodných prípravkov je na trhu dnes už množstvo. Najznámejšie značky:
Všetky detské prípravky ponúkajú podľa minuloročných hodnotení spotrebiteľov, ktoré som čítala, vynikajúcu ochranu (Biosolis, Eco-Cosmetics, Bjobj). Nenašla som žiadne sťažnosti rodičov, ktorým by sa spálilo dieťatko. Okrem samozrejmého rozdielu v zložení sú tam mierne rozdiely v rozotieraní, hustote konzistencie a zmiznutí bieleho efektu po vpití.

Pri dospelých a ich rôznej pokožke, suchej či mastnej už nemusia byť hodnotenia tak jednoznačné.

Biosolis 30 je vraj trochu mastný pre zmiešanú pleť, bude žiariť. Ich Extreme Fluid 50+ je však obľúbený pre citlivú a alergickú pokožku u detí a dospelých. Počítajte s miernym bielením.
Eco-cosmetics má klasickú radu i radu neutral. Ich fľašky majú super dávkovače. Minuloročný neutral 30 bol podľa mňa v pohode, dobre sa rozotiera, na začiatku trochu biely ale po vpití to zmizne, po vode tiež trochu viditelný. SPF50 môže byť vraj trochu mastnejší pre mastnú pleť, ale ten som neskúšala. Pre deti majú 45, 50 a nový 50+ Neutral. Všetky sa mi zdajú podobné zložením, rozdiel medzi 45 a 50tkami je ten, že 45 nemá aluminium hydroxid pre zosilnený účinok. 50+Neutral sa mi osobne pozdáva trochu viac, ale to je iba subjektívne. SPF45 je po nanesení biely, dá sa rozotrieť, lepkavý asi 10 minút, treba to nechať vysušiť, osobne mám pocit miernej mastnoty asi hodinu, ale to bude aj od typu pokožky.
Nová Lavera tento rok ešte podľa mňa nevyšla, minuloročná nemala najlepšie hodnotenia spotrebiteľov pre hustú konzistenciu. Osobne si myslím, ale je to iba moje podozrenie, že Lavera používala pôvodne nano, po zverejnení nano zložiek prešli na ne-nano a ich zloženie to úplne nezvládlo tak akoby malo.
Weleda už slnečné prípravky nevyrába.
Nuž, a je tu DM Alverde, ktorých slnečný balzam mal síce dobré hodnotenie minulý rok, ale počítajte s nano pri titanium dioxide.
A ešte som zabudla na francúzsky Alga Maris, tí majú aj video, na ktorom je očividné, že vyriešili bielenie, ale osobne som ich prípravok zatiaľ neskúšala. Možno by som mala, ale nepoužívam zas tak veľa kozmetiky ako by sa zdalo, a nepokladám sa za pokusného králika 🙂

Zdroje:

https://www.test.de/FAQ-Vitamin-D-Sonne-pur-oder-Sonnencreme-4677625-0/

https://www.test.de/FAQ-Sonnenschutzmittel-Leser-fragen-testde-antwortet-4716781-0/

https://www.test.de/Sonnenschutzmittel-fuer-Kinder-Fuenf-Produkte-nicht-wasserfest-4722079-0/

https://www.test.de/BB-Cremes-im-Test-Die-teuerste-Creme-ist-mangelhaft-4797187-0/

5 Responses to Slnko a slnečné prípravky 2015

  1. dom píše:

    Dobry den, chcela by som sa spytat na vas nazor na opakovaky od ceskej f. Bione cosmetics?nenasla som na internete nijake ich hodnotenie, maju ich u nas v malej lokalnej drogerii, citala som si aj zlozenie ale priznam sa nic zasadne som nezistila kedze sa velmi nevyznam, mam zlozenie aj v maily, ktore som si ziadala od firmy, takze mozem preposlat. Dakujem D.S

    • electra píše:

      Dobry den,
      bione su v mojich ociach podvodnici s tym ich „prirodna kozmetika“ s mixom chemie. Iste, maju aj par prirodnejsich produktov, ktore mimochodom konzervuju fenoxyletanolom, co vsak prehliada a „prepaci“ talianska ICEA, ine certifikacne spolocnosti nie, co sa mi zda spravnejsie.
      Nemusite preposlat zlozky, su tam chemicke filtre, ak mam spravne zlozenie a mimochodom
      pafaffinum liquidum – je slavne neslavna zlozka, inak nazyvana aj Parafín, Vazelína, Minerální olej, Paraffinöl, Erdöl, Paraffinum Liquidum, Mineral Oil…..
      DUO SUN CANNABIS Opalovací mléko f.16 – 265 ml Bione Cosmetics
      aqua, petrolatum, pafaffinum liquidum, ethylhexyl methoxycinnamate, benzophenone-3, cetyl dimethicone, glycerin, cera alba, butyrospermum parkii, panthenol, tocopherol, allantoin, acetyl tyrosine, acrylates/vinyl isodecanoate crosspolymer, carbomer, xanthan, phenoxyethanol, panthenol, cannabis sativa seed oil, sodium hydroxide, parfum
      o bione som uz pisala mimochodom
      http://www.bocianiehniezdo.sk/content/30-najhorsich-chemikalii-v-nasej-kozmetike/

      • dom píše:

        dakujem, uz som si to precitala, tento rok asi skusim eco cosmetics popripade som videla aj v kamenom obchode alga maris minuly rok, no kupila som vtedy laveru a tento rok rada vyskusam nieco nove, dakujem vam za vasu stranku, fakt poucne citanie 🙂

  2. magduci píše:

    Dobry den, rada by som sa spytala ci aj tento rok budete pisat hodnotenie opalovacich pripravkov? mam 14 mesacneho syna s atopickym ekzemom a hladam mu vhodny krem na opalovanie. Pouzivala som biodermu s mineralnymi filtram pretoze z biodermy kids s modrym povlakom sa mi ten starsi syn vyhadzal. Rada by som kupila nieco co je vhodne aj pre deti s atopickym ekzemom a nema synteticke filtre. Vopred dakujem

    • electra píše:

      Dobry den, urcite nieco napisem, kazdy rok o nejakej znacke, ale neviem este kedy, teraz neviem kde mi „hlava stoji“ . A urcite nie o bioderme , lebo pisem iba prirodnu kozmetiku. Biodermu myslite asi Photoderm KID SPF 50+, to ma chemicke filtre a 3 parabeny, okrem ineho, to by som dietatu urcite nedavala. A ich PHOTODERM MINERAL SPF50+ Sprej sice nema chemicke filtre ale je plny syntetickych chemikalii vyrobenych z ropy, a hned prva zlozka CYCLOMETHICONE je umely silikonovy olej.
      Nuz, na toho maleho ste skusali obycajny harmancekovy baby badger? Ja sa inac skrabem na/po slnku, aj ked sa vyslovne nespalim, nemam bielu pokozku, ale s tym som bola v pohode na rukach s kratkym trickom. Prvy raz, co som sa nemusela po slnku hned natierat nejakym mliekom alebo aloe vera a skrabat sa 2 dni. Na cele telo pre dospeleho ta mala tubicka nie je, je to podla mna tak akurat pre dieta na jar. Alebo potom niektoru neutral verziu alebo bjobj kids fluid 50.. Skuste nieco, co je viac zinkove ako titanium dioxid. Osobne si myslim ze pre velmi citlive typy pokozky ten zinok pomoze. Precitajte si zlozenie, cim vyssie je uvedena zlozka, tym je jej viac v produkte. (napr. ak mate vodu na prvom mieste, tak najviac v pripravku je vody, ak mate zinok na 2 mieste a titaniu dioxid na 10, tak zinku je omnoho viac ako tit dio)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.