Čo o bábikách vieme a čo nie
Nikdy som nebola typicky „bábiková“ a od čias, čo ma v škole naučili čítať som uprednostňovala knižky pred hračkami. Vždy som však bola „namäkko“ z plyšákov, ale skôr z toho zberateľského hľadiska. Nie ako moja dvojročná, čo svojich plyšákov kŕmi, prebaľuje a dáva na nočník. Ale keďže mám dve holky a bolo mi povedané, že majú mať bábiky na hranie, a bábiky a výrobcovia sa od mojich detských čias zmenili, tak som sa pustila do výskumu bábik. A musím povedať, že majú niečo do seba, niektoré človeka chytia za srdce, hlavne keď každý deň vidíte, ako vaše dieťa tú bábu miluje.
Akú bábiku vybrať pre svoje dieťa?
Najdôležitejšia otázka, ktorú si musíme zodpovedať pri výbere bábiky je: Koľko má dieťa rokov? Bábika je bezpečná a vhodná pre dieťatko, keď zodpovedá jeho veku. Mala by mať správnu veľkosť, vhodné oblečenie a doplnky. Bábiky označené ako nevhodné pre deti do 3 rokov majú zvyčajne malé časti, buď bábiky samotné alebo oblečenie (napríklad gombíky), ktoré by mohli spôsobiť udusenie pri prehltnutí. Existujú aj bábiky vhodné od 18 mesiacov a bábiky vhodné od narodenia. Nuž, samozrejme existujú aj bábiky, ktoré majú 3+ a výrobca ich jednoducho nedá certifikovať pre deti od narodenia, keďže ten certifikát pre deti do 3 rokov je naozaj veľmi drahý. A potom existujú bábiky, ktoré majú 3+ a sú skôr vhodné pre 11ročné dieťa. Takže pri výbere bábiky sa riaďme za prvé odporúčaním výrobcu, za druhé vlastným zdravým rozumom.
Veľkosť a hmotnosť bábiky by mala byť vhodná pre budúceho majiteľa či majiteľku. Ideálna dĺžka bábiky by vraj nemala byť dlhšia ako vzdialenosť medzi lakťom dieťaťa a končekmi jeho prstov. Tak môže držať bábiku zľahka v náručí a nebude ani príliš ťažká na ponášanie.
Pre dieťatko okolo 18 mesiacov je vhodná látková bábika do 30cm, ak s plastovou hlavičkou a končatinami, tak najlepšie bez vlasov. 2-3 ročné dieťa môže mať väčšiu bábiku, takú 36cm. Deti v tomto veku začínajú kopírovať dospelých a hrať sa na mamičku. Starajú sa o svoju bábiku, hlavne ju chcú kŕmiť, kúpať a prebaľovať, takže je vhodné dokúpiť im i drobné, nemusia byť práve nákladné, doplnky k bábike, čo im to umožnia (pravda vždy môžu využiť aj umelé misky z kuchyne). Bez stoličky na kŕmenie to deti zvládnu, vždy môžu využiť i vlastnú stoličku či po mladšom súrodencovi. Ale rodičia budú musieť skôr či neskôr investovať do prvej postieľky a prvého kočíka pre bábiku (aj keď pre začiatok stačí obyčajný buggy).
4-5 ročné slečny by už mohli dostať bábiku s vláskami, aj keď nie u všetkých je to nevyhnutné, ešte vždy však s látkovým telíčkom v rozmedzí veľkostí 36-42cm, môže byť už s funkciami. Niektoré deti v tomto veku ešte stále preferujú bábiku bez vláskov, a niektoré 3-4 ročné dievčatká zvládnu väčšiu bábiku, tak 48cm. Aj keď už začínajú svoju bábiku česať a prezliekať, starostlivosť o vlasy bábiky zostane skôr na rodiča, rovnako sa nezaobídu bez pomoci s prezliekaním bábiky. A každý rodič čoskoro pochopí, že si obstaral „dieťa navyše“.*
5-6 ročné deti sa ešte stále veľa hrajú na mamičku, aj keď to už môže byť odrastenejšie bábätko, malá slečna akými sú oni sami. Najlepšie ešte stále s látkovým telíčkom. Moja 4 a pol ročná sa veľa hrá na mamičku, ale už si pýta bábiku s dlhšími vláskami, veľmi ju baví česanie a upravovanie vláskov bábike. A „jej bábätko“ má prikrátne vlásky na robenie copíkov.
Žiaľ dnešný trend pri celoplastových bábikách je uprednostňovať upevňovanie končatín na gumičky. V minulosti bolo tých celoplastových kĺbových bábik viac. Malým deťom sa pri vyzliekaní ťažko manipuluje s celoplastovou bábikou a môžu jej končatiny vyšklbnúť. My máme celoplastovú Hamiro Adelku, ktorá je asi jednou z vhodnejších pre menšie deti, lebo nemá končatiny na gumičky. Moja trojročná jej už niekoľkokrát vytrhla ruku i nohu pri prezliekaní. To sa na jednej strane pri bábike s látkovým telíčkom nestane, na druhej strane je šťastie, že Adelka má končatiny kĺbové, nie gumičkové. Obom mojim deťom sa ďaleko ľahšie oblieka a vyzlieka Llorens bábika s látkovým telíčkom.
Pre 7 ročné dieťa sa bábika stáva skôr priateľkou, a rada ju oblieka podobne ako samú seba. Výzor a oblečenie bábiky v tomto veku začína byť veľmi dôležité pre každú mladú majiteľku bábiky. Tu je už vhodná celoplastová bábika, ktorá dokáže stáť na vlastných nohách.
Pre slečny vo veku 9-11 rokov začínajú byť zaujímavé multikĺbové bábiky, ktoré sú hitom posledných dvoch-troch rokov. Niektoré majú síce uvedené zavádzajúce 3+, ale zodpovednejší výrobca napíše odporúčanie vyššie, nájdete i 14+. Tieto celoplastové bábiky majú viac ohybné lakte a kolená a tak vyzerajú veľmi reálne.
Materiál bábiky
Ak je bábika z umelej hmoty, je zvyčajne vyrobená z vinylu / PVC. Vinyl sa najlepšie hodí pre výrobu suchých buniek.
Bábiky s mäkkým telíčkom majú zvyčajne hlavu alebo hlavu + nožičky a ručičky z PVC a telíčko z bavlny, výplň z nylonu.
Treba sa uistiť, že bábiky neobsahujú ftaláty ani BPA.
Čo sú to ftaláty?
Ftaláty sú zmäkčovadlá. Sú to chemické látky vyrobené z ropy, ktoré boli 50 rokov používané na to, aby bolo PVC mäkké a pružné. Keďže sú podložené obavy, že PVC obsiahnuté ftaláty vylučuje a výskum naznačuje, že sú tieto chemikálie škodlivé pre vývoj dieťatka, tak je väčšina druhov ftalátov zakázaná pri výrobe hračiek. Niektoré druhy sú zakázané iba v prípade, ak sa môže výrobok dostať do úst dieťatka. Väčšina obalového materiálu z PVC ftaláty ešte obsahuje a je zakázaná v styku s potravinami.
Aký druh bábiky by som mal kúpiť pre novorodeniatko?
Pre najmenšie deti sú najvhodnejšie mäkké bábiky, handrové bábiky, handroví panáčikovia či mazlíčkovia s hlavičkou vo forme deky. Dá sa s nimi krásne maznať a môžu byť ožužlávané. Keptin jr sú už pomali „európskou klasikou“ a dieťatko ich môže vziať do pusy. Aj chlapci môžu mať Keptin jr mazlíčka – aj keď u nás ho nazývame „panáčik“, keďže ocko nie je nadšený, ak ho voláme bábika.
Pravdu povediac, náš Keptin jr mazlíček sa ujal až na „druhý pokus“. Pôvodne ho dostala moja mladšia dcérka, keď sa narodila. Vôbec však o neho nejavila záujem a napokon to vyhrali maňušky, klaun a mačička. Tak panáčika zdedil jej braček, ktorý si ho veľmi obľúbil. Občas ho ukradne z postieľky a ponáša, ale väčšinu času strávi panáčik v postieľke a akosi je symbolom toho, že sa ide spinkať. Chlapček sa ukľudní pri prebaľovaní, keď ho dostane do ručičky, a ľahšie s nim zaspáva. Je dosť ošarpaný a ožužlaný a patrilo by sa ho častejšie prať, ale nemám ho kedy oprať, lebo tá vlnená hlavička sa predsa len dlhšie suší. Malý chodí ešte spinkať dvakrát denne – okolo desiatej a okolo tretej a je ťažké to stihnúť medzitým, aby ho mal na spanie suchého.
Vinylová bábika
Vinylové bábiky sú vhodné pre staršie dievčatká vo veku od 5 alebo až 6 rokov vyššie, ktoré chcú, aby ich bábiky vyzerali realisticky. Tieto bábiky sa trochu ťažšie obliekajú, čo však zvyčajne nie je problém, šesťročné deti už majú dobre vyvinutú zručnosť v malých prstíkoch. Pre 3-4 ročné deti môže byť obliekanie vinylovej bábiky veľmi ťažké a frustrujúce. Samozrejme, ak majú trpezlivého rodiča ochotného niekoľkokrát denne obliekať a vyzliekať bábiku, potom to nie je problém.
Bábika s látkovým telíčkom
Existuje množstvo výhod pre ktoré je bábika s mäkkým telíčkom najlepšou voľbou pre malé dieťa.
Bábiky s mäkkým telíčkom majú zvyčajne telo z tkaniny plnené vláknami nejakého druhu. Majú vinylovú hlavičku a vinylové horné a dolné končatiny, ktoré sú pripojené k látkovému telíčku a iba visia. Niektoré majú iba plastovú hlavičku.
Mäkké telo bábiky je krásne na maznanie, možno ju k sebe pritisnúť a objať, a vďaka visiacim končatinám je obliekanie jednoduchšie. Bábika sa dá ľahko umiestniť do vysokej stoličky či jednoduchého skladacieho buggy kočíka, ktoré sú také bežné a praktické pre 3-4 ročné deti na tlačenie. Navyše bábiky s látkovým telíčkom bez strojčeka možno prakticky oprať v ruke.
Mnohí z nás vyrastali s čisto plastovými vinylovými bábikami a pravdepodobne očakávajú takú bábiku i pre svoje dieťa či vnúča. A prvá bábika s mäkkým telíčkom bude pre nás nezvyčajná. Avšak treba si uvedomiť, že vinylové bábiky nie sú mäkké, maznavé na dotyk a nie je také jednoduché pre malé dieťa ich milovať. A nekupujeme ďalšiu dekoráciu do izby, ale bábiku na ponášanie a občasné spadnutie. A nebuďme prekvapení, ak pristihneme dieťa, ako ju kŕmi skutočným banánom či výživou.
Bábika s funkciou a zvuková bábika
Nájsť bábiku s funkciou je veľmi jednoduché, pretože sú dostupné vo všetkých obchodoch. Plačú, smejú sa, rozprávajú, nahrávajú zvuky, dokonca piškajú a kakajú. Práveže nájsť bábiku bez funkcií je omnoho ťažšie.
Niektorí rodičia majú dojem, že bábika s funkciou ponúka realistickejší a viac zmysuplný herný zážitok pre dieťa. Iste, mnohé deti vidia bábiku s funkciou u priateľov či v reklamách a chcú presne takú istú. Avšak bábika s funkciou môže obmedzovať hru v medziach tejto funkcie. Bábiku, ktorá plače zakaždým, keď jej vypadne dudlík, je otravné prezliekať či kŕmiť, aj keď tento typ bábik prestane po určitom cykle vydávať zvuk (napríklad Llorens bábiky plačú trikrát za sebou). Ale deti im budú aj tak popri prezliekaní sústavne ten dudlík zastrkávať do úst. A piškajúca bábika nabáda dieťa dávať bábiku sústavne na bilík. Naproti tomu bábika bez funkcií môže robiť úplne čokoľvek podľa predstavivosti dieťatka, ktorá bude rásť a rozvíjať sa počas hry.
Multikĺbová bábika
Multikĺbové bábiky sú pravdepodobne smerom, kam sa dnes uberá hračkársky bábikovský priemysel. Sú momentálne veľmi populárne, asi k najznámejším značkám patria Götz a Kidz ‚n‘ Cats. Obe značky sú žiaľ vyrábané v Číne, aj keď som našla e-shop, ktorý tvrdí, že „Panenky Götz jsou velmi kvalitní hračky, která vyrábí rodinná firma Gotz v Německu“ Nuž, možno firma je nemecká, panenky sú však od roku 2004 vyrábané v Číne. Je to také isté tvrdenie, ako „designed in Europe“, ale k miestu výroby sa nedopátrate. Najlepšie sú štítky s nápisom „Made in Germany“ na niektorých produktoch, ktoré boli vyrobené inde – veď neklamú, štítok vyrobili a nalepili v Nemecku.
Nuž, aby sme sa vrátili k bábikám, je to veľmi drahá investícia, rozmyslime si značku i vek dieťatka. Bábiky sú veľmi chválené, sú s nimi i zlé skúsenosti (viď http://www.rodina.cz/nazor15401603.htm) a našla som i zmienku o kopírovaní a falšovaní Götz bábik.
Vlasy bábiky
Mnohé bábätká nemajú vlasy z vlákna, ale majú iba tvarované vlasy vytvorené jemným lisovaním a/alebo maľovaním. Robia dojem jemných detských vláskov. Môžu byť tvarované okolo tváre a na hlave. Sú veľmi vhodné u bábik určených pre menšie detičky, ktoré naozaj nepotrebujú tie vlásky a nemusia zbytočne „ožužľávať“ vlákno. Na druhej strane, potom olizujú farbu vlasov, takže aj tam treba byť opatrný, aby sa neodlupovala.
„Skutočné“ vlasy z vlákna u kvalitnej bábiky sú zvyčajne vyrobené z kanekalon prameňov, čo je forma nylonu. Zakorenené vlasy sú pripojené k hlave bábiky pomocou stroja, ktorý pracuje podobne ako šijací stroj. Urobí dieru do vinylu, vloží niekoľko prameňov vlasov a uzamkne ho na zadnej strane vinylu vytvoriac malé uzlíky, ktoré držia vlasy na mieste. Je to veľmi bezpečný a spoľahlivý spôsob pripevnenia vlasov k hlave bábiky.
Parochňa je drahší variant, ale výsledok vyzerá lepšie. Vlasy sú šité na parochňu tkaniny buď strojom alebo ručne viazané. Akonáhle sú všetky vlasy pripevnené a parochňa je dokončená, lepia sa na miesto. Bábika je potom ostrihaná a jej vlásky sú upravené do požadovaného štýlu. Dôsledkom je, že vlasy bábiky vyzerajú lepšie ako korenené vlasy, ktoré sa môžu strapatiť.
Ak si pozriete pozorne na túto parochňu pre bábiky, môžete vidieť veľa krátkych prameňov vlasov. Je to úplne bežné a krátky kus vlasov je len jeden koniec vlákna, ktoré bolo uviazané k parochni. Napríklad Kathe Kruse bábiky majú ručne vyrábané parochne, čo im dáva veľmi realistický vzhľad (a ručne maľovanú tváričku).
Môžu sa vlasy bábiky umývať?
Zakorenené vlasy môžu deti bezpečne umývať. Jedinou výnimkou je, ak má bábika lepené riasy, tam treba byť s umývaním vlasov okolo rias opatrnejší. Umývanie vlasov parochne sa neodporúča, keďže lepidlo, ktorým je parochňa pripevnená, sa môže rozpustiť.
Očičká bábiky
Existujú tri základné typy očí: maľované, vsadené a žmurkacie (zavieracie). Najjednoduchšie oči sú maľované, čo je však opäť iba zovšeobecnenie, i maľované oči môžu poskytovať ozajstný umelecký a reálny zážitok.
Mnoho bábik má zavieracie (spacie) oči. Tieto oči sú vložené do hlavy bábiky a sú vyvážené tak, aby sa zatvorili, keď je bábika položená. Je to asi najznámejší druh očí. Oči takejto bábiky zvyčajne nie sú z PVC, ale polyetylénu.
Niektoré bábiky majú vsadené oči. Tieto oči kedysi vyrábali zo skla, teraz sú z akrylátu. Farba a iskra im dáva veľmi realistický výzor a ak sú doplnené i dlhými riasami vyzerajú veľmi pekne. Vsadené oči nie sú zatváracie. Riasy môžu byť lepené, maľované i „klasické“ (ako u zavieracích očí).
Plávajúce bábiky
Mnohé deti by si radi vziať bábiku na hranie i do vane. Do vane by sa mala vziať iba bábika, ktorá je na to výrobcom určená a odporučená. Plávajúce bábiky sú skôr zriedkavé, ale nájdu sa.
Niektorí výrobcovia povoľujú vziať do vane bábiku s látkovým telíčkom, čo však nie je veľká zábava pre dieťa, ktoré si svoju obľúbenú bábiku chce vziať i do postele či hrať sa s ňou počas dňa, keďže tieto bábiky sa veľmi dlho sušia.
Nikdy neponárajte do vane celovinylovú bábiku, ktorá na to nie je určená. Elastické gumičky, ktoré spájajú jej končatiny, by mohli časom začať hniť a bábika sa rozpadne.
Starostlivosť o bábiku s látkovým telíčkom
Pri bábikách s látkovým telíčkom sa treba držať odporúčania výrobcu. Niektoré bábiky sú prateľné v práčke. Niektoré bábiky výrobca odporúča iba čistiť povrchovo vlhkou handričkou. Bábiky s prístrojom v telíčku sa z pochopiteľných dôvodov nemôžu ponárať do vody. Látkovú bábiku dávajte do ruky dieťatku iba riadne vysušenú a vždy skontrolujte, či je látkové telíčko neporušené a neuvoľnili sa vlákna.
Starostlivosť o celoplastovú bábiku
Veľa celoplastových bábik má končatiny pripevnené elastickými gumičkami. Preto nesmú byť ponárané do vody, keďže gumičky by časom mohli začať hniť a bábika by sa rozpadla. Telo bábiky môže byť čistené vlhkou handričkou, v prípade potreby i s trochou čistiaceho prostriedku.
Vlasy môžu byť umývané jemným šampónom a treba dávať pozor, aby sa nevytvorili chuchvalce.
Starostlivosť o oblečenie bábiky
Vo väčšine prípadov môže byť oblečenie bábiky prané ručne, prípadne v práčke do 30 stupňov. Sušička sa zvyčajne neodporúča.
Naše prvé bábiky
Našou prvou „ozajstnou“ bábikou bola látková bábika Ikea. Moja najstaršia o ňu neprejavila veľký záujem, rozhodne mala radšej svojich plyšáčikov. Zdedila ju jej mladšia sestra a akosi si ju obľúbila a okolo jedného roka sa s ňou veľa hrala na „mamičku“.
Mne sa nechcelo zaoberať sa veľmi plastovými bábikami, čo mi bolo dosť vyčítané od starých rodičov. Dokonca si môj priateľ vypočul, že naše deti nebudú mať vzťah k rodičovstvu – ako sa ľudstvo dostalo do 20.storočia bez PVC bábik to teda naozaj neviem. A ako som sa dostala ja k trom deťom, hoci som v živote nevlastnila Barbie, tiež neviem.
Na ihrisku sa moja dcérka stretla s prvými plastovými bábikami, dáke dievčatko tam „frajerilo“ koľko má ona Barbie bábik. Napokon bolo rozhodnuté, že teda dievčatá dostanú pod stromček dáku bábiku. Veľmi som chcela dáke bábätko s látkovým telíčkom a bez zvuku, prípadne také, čo keď mu zmačknete bruško sa zasmeje (neviem, či Antonio Juan nemá podobné). To však bolo nemožné pred Vianocami zohnať (made in Europe, samozrejme). Tak sme teda skončili s dvoma 38cm vlasatými Llorens bábikami s dudlíkom. Samozrejme sme museli kúpiť dve, kto má dve dcéry bude vedieť, že ak kúpite niečo jednej musíte i druhej, aj keď tá druhá to nepotrebuje. A keby nebola taká malá opica, tak by pochopila, že by sa oveľa viac potešila niečomu inému (napríklad plyšovému papagájovi). Bábiky prišli v otvorených krabiciach, tak sme si ich mohli obzrieť, odstrániť plastové pripevnenia a „naštartovať“ ich, aby deti mali už pod stromčekom radosť a nemuseli sa zdržovať rozbaľovaním.
Z mojej štvorročnej dcérky sa vykľula veľmi zodpovedná mamička svojej bábiky. Každý večer ju ukladá spinkať a spieva jej uspávanku (ak je už príliš unavená, tak musia mamina či ocko), bábika po ňu chodí do škôlky a bábiku treba prezliekať do pyžamka. Llorens bábiky žiaľ nemajú navyše oblečenie, zdedili však dosť oblečenia po Ikeáckych bábikách. Jediné, čo dostali navyše boli Anavy plienky. V prvé mesiace ešte bábika chodila často aj na bilík a dostala každý deň niekoľkokrát najesť, po pol roku sa jej dcérka venuje tak každé dva dni, často ju češe, oblečie, obriadi a odvlečie k babičke, kde sa pri nej hrá s vystrihovačkami.
Oblečenie je jedna z vecí, čo ma dosť sklamalo. Na jednej bábike prišli šatočky rozpárané, cverničky trčali do všetkých strán. S dvojitým endlovaním sa teda vôbec neunúvali. Kabátiky a čiapočky sú pekne spravené, akurát na kabátik sme prirobili slučky, aby sa dali i zapínať. Dudlíky podľa mňa trochu divne odstávajú, mohli by sa zasúvať hlbšie, funguje to asi na akýsi magnet, keďže bábiky prestanú plakať už keď sa s dudlíkom priblížim k puse. Mimochodom dudlíky bábik, nie sú zameniteľné, jedna bábika má väčšiu pusu ako druhá a menší dudel jej nesedí.
V podstate je Llorens milá bábika, pre malé 4ročné dieťa, ktoré chce bábiku na vyvláčanie a občasné spadnutie a vôbec nevidí drobné chybičky akými sú nakrivo ušité šaty. Vlásky sa dajú pekne učesať a telíčko sa zatiaľ nerozpadáva. Človek si tú bábu aj obľúbi, keď sa o to musí starať každý deň.
S mojou dvojročnou to dopadlo presne ako som predpokladala. Tú bábiku si nevšimne, čo je týždeň dlhý. Občas ju to pochytí, ale nie je to ten vzťah „zodpovednej mamičky“, pre ktorú je jej bábika špeciálna hračka a „jej bábätko“, ako u jej sestry. Je to skôr pre ňu hračka ako každá iná, ktorú si povšimne, keď má práve náladu. Zato jej plyšový ježko, ktorý je momentálne favoritom (ona si tých plyšákov tak strieda), sedí na bilíku pre bábiku denne tak zo desaťkrát. Nevadí mi to, že nie je bábiková a má radšej ježkov, lienky či zajacov, iba ma tak trochu mrzí, že dostala bábiku predčasne a možno o rok – dva by to ocenila viac. Nuž stane sa, že deti dostanú hračku, ktorá sa „neujme“, každé dieťatko je iné.
Zatiaľ sme sa s ockom zhodli na tom, že bude jedna bábika na každé Vianoce, ešte stále by som rada zostať u bábik s látkovým telíčkom. Deti sú malé a radi tú bábiku objímajú a túlia si ju. Asi je to pre nich také prirodzenejšie, plast je predsa len ťažšie si pritisnúť k sebe.
Bezpečnosť bábik
O tom, že bábiky od neznámych čínskych výrobcov sú často sťahované z trhu asi netreba zodpovedného rodiča informovať.
http://www.dtest.sk/nebezpecne-vyrobky
Horšie je to s bábikami od známych výrobcov, u ktorých sú každý rok nájdené jedovaté látky. Človek by si myslel, že sa výrobcovia poučia, ale vôbec sa neunúvajú. Kým dodržia predpísané normy na minimum škodlivých látok a tovar sa im predáva, tak prečo by niečo zlepšili. Warentest a Okotesty majú zvyčajne prísnejšie testovacie kritériá než sú hraničné normy EU a ešte prísnejšie než GS a TUV certifikáty.
Minule som si v Lidli obzerala jednu Barbie, niečo na tému pláž, bola tam aj moja dvojročná, ešte nie je ovplyvnená ani reklamou ani spolužiakmi v škôlke, takže keď som jej ju dala do ruky, neprejavila žiaden väčší záujem (našťastie). Aj som rozmýšľala, že jej sestra by mala radosť, ale je to také útle nič, zas by som to ja prezliekala, tie okuliare vyzerali tak, že sa to zlomí po prvom silnom stisnutí (čo moja dvojročná hravo zvládne, nehovoriac o jej malom jednoročnom bratovi) a budem akurát počúvať ten vreskot. A navyše každý rok čítam o tom, ako u Barbie zas našli v doplnkoch nejaké jedy.
Pri Barbie mám vždy „varovanie v žalúdku“ z rokov 2006-07, keď z trhu sťahoval Mattel výrobky, medzi inými i 675.000 Barbie doplnkov. Prežila som to bez Barbie, dúfam, že aj moje deti prežijú.. tak dlho ako je to možné.
zoznam stiahnutých Barbie doplnkov v tom období
http://www.test.de/Rueckruf-von-Barbie-Accessoires-Blei-in-Barbies-Hund-1574362-0/
Mattel a ostatní sa nepoučili. Novšie testy síce nie sú úplne dostupné verejnosti, ale testy spred troch rokov už áno.
Sedem z jedenástich testovaných bábik má v tele nonylfenol. Nachádza sa v hlave alebo jednotlivých častiach bábiky. Nonylfenol ovplyvňuje endokrinný systém a má vplyv na plodnosť. Vylučuje sa z plastu a dostáva do tela dieťaťa, hlavne mladší súrodenci sú ohrození, pretože si môžu bábiku dať do pusy. Látky, ktoré sa správajú ako hormóny, môžu interferovať s jemným hormonálnym systémom detí a poškodzovať ho v dlhodobom horizonte. Žiaľ, hraničné limity pre nonylfenol v EU ešte stále nie sú dosť prísne a nezohľadňujú jeho hormonálny aspekt. Niekto si povie, veď prečo to nestiahnu z trhu. Nuž, nemusia, kým neporušia zákon. A mnohým výrobcom nejde o bezpečnosť detí, ale o zisk. Bábiky je možné vyrobiť i bez nonylfenolu, nemá v tom plaste čo hľadať.
Pre bezpečnosť našich detí nie je žiadne kritérium dosť prísne.
Testované bábiky (nov 2011):
http://www.test.de/Sicherheit-von-Spielzeug-Jedes-sechste-Spielzeug-mangelhaft-4294118-4294979/
Trochu odbočujem, ale keď sme už pri testoch, tak figúrky
http://www.test.de/Sicherheit-von-Spielzeug-Jedes-sechste-Spielzeug-mangelhaft-4294118-4294957/
díky za uzitocný clánok. co ale s cínskymi bábikami, ktoré dieta uz dostalo…? na charitu to veru s tými ftalátmi a fenolmi darovat nemozem 🙁 a asi sa to ani nedá niekde dat otestovat…
Testovat sa to da, ale je to hrozne drahe, niekedy som pozerala ceny v zline, bolo to 2000,kc a viac, teraz ma neberte za slovo, naozaj si nepamatam presnu sumu. Niekedy to zas vyhladam. Aj ja zvyknem darovat satocky do dojcenskeho ustavu, ale naozaj cinske babiky to nie. Aj my sme dostali, rychlo som ich v noci „ukradla“ – viem, znie to surovo, ale my sme dostali toho nenuca a ja som sa strasne bala a kym su deti male – zide z oci zide z mysle. Schovala cez noc do pivnice, a rozmyslam este stale, ze to proste poputuje do zberovej nadoby. Mozem dufat, ze to vedia, ked uz nie recyklovat, tak aspon rozdrvit a niekde pouzit. Je to naozaj otravne, ked vyslovene pribuznym poviete, ze im nesmu dat cinsku babu a aj tak im to kupia a daruju, ked si to neprajete. Doteraz som olutovala kazdu cinsku hracku, co som povolila – moj dalsi clanok s obrazkami 😛 Ale PVC cinske babiky som nepovolila.
doplnila som článok o linku na http://www.healthystuff.org/about.us.php. Možno tam nájdte svoju bábiku. Je to nezisková organizácia u ktorej si americkí rodičia na vlastné náklady dávajú testovať hračky.
A čo bábiky známych značiek? Moja malá miluje látkovú bábiku od mamas a papas. Chodí s ňou úplne všade dokonca aj na nočník. Možno povedať že značkové hračky predávané u nás na SK sú kvalitné bez škodlivej chémie? Zaujímajú ma najmä mamas a papas predávané na dadaaa
Dobry den, predpokladam, ze v tej cene su uz cisto latkove, ale neviem z akej latky, velmi neriesim latkove babiky vyrabane v Azii na kadejakych ostrovoch. Ale ak azijska latka, to je jedno ci tricko alebo vankus alebo baba, tak by som chcela certifikat nezavadnosti.
Dobrý deň! Čo sa stane, ak dám jednoročnému dievčatku bábiku vysokú 1 meter?
Rada by som to vedela.
Asi sa s ňou nezahrá.. nebude vedieť čo s ňou. Bude jej priveľká a priťažká, v krajnom prípade ju môže zavaliť a zraniť.