Koľko nás stoja jednorázové plienky?
Myslíte si, že želaním vášho dieťatka je darovať tejto planéte ku svojim prvým narodeninám tonu toxického odpadu? Alebo mať zadoček naložený hodiny v plastovom vrecku v zmesi chemikálií a výkalov? Isteže nie! Napriek tomu bez rozmýšľania slepo nakupujeme produkty, ktoré nám vnucujú reklamy a predajcovia, a nechtiac ubližujeme našim deťom a okoliu. Iba málokto si uvedomuje, že na výrobu jednej jednorázovej plienky sa použije hrnček ropy.
- Jednorázové plienky vyrobené z plastu sa odbúravajú 350-500 rokov.
- Jedno dieťa použije okolo 8,000 až 10,000 jednorázových plienok než začne používať nočník.
- Na výrobu jednorázových plienok pre jedno dieťa ročne sa použije 136kg dreva, 23 kg ropy, 9 kg chlóru.
- Každoročne sa na svete použije 450 biliónov jednorázových plienok, ktoré produkujú 77 miliónov ton odpadu.
- Podľa teoretických výpočtov, ak by každé dieťa na svete používalo jednorázové plienky denne by sa použilo 1,375 miliónov plienok, čo je 18,238 plienok za sekundu. (The Diaper Industry Source)
Výroba a predaj jednorázových plienok je multimiliónovým biznisom: na prvom mieste pre spoločnosti ako sú Procter&Gamble (Pampers) či Kimberly-Clark (Huggies) je zisk; zdravie našich detí je prvoradé pre nás a je našou zodpovednosťou.
- Jednorázová plienka spotrebuje 3,5 krát viac energie, 8 krát viac neobnoviteľných nespracovaných materiálov, 90 krát viac obnoviteľných materiálov ako látková plienka.
- Na výrobu jednej plienky je potrebná rovnaká energia ako energia umožňujúca vyprať látkovú plienku 200 krát.
- Jednorázové plienky vyrobia 60 krát viac pevného odpadu ako látkové.
K najväčším spotrebiteľom jednorázových plienok na svete patria Čína, India a Spojené štáty. V Európe sú to Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. (Diapers per country.)
„Je trochu rozdiel vo frekvencii používania jednorázových plienok na krajinu, napr. v Japonsku, kde sú mamičky čistotnejšie, sa použije takmer dva a pol krát viac plienok denne ako v Spojených štátoch a mamičky v Spojených štátoch zas použijú aspoň o plienku viac ako mamičky v Latinskej Amerike.“ (The Diaper Industry Source)
„V roku 2006 bolo v USA 9.612.520 detí vo veku od 0-2 rokov. Povedzme, že každé dieťa v tejto vekovej skupine potrebuje denne 4,42 jednorázových plienok v priemere – 6,82 potrebujú novorodeniatka kým dvojročné už iba 3,74 plienok denne. To znamená, že iba v samotných Spojených štátoch sa denne spotrebuje 40,37 miliónov jednorázových plienok.“ (The Diaper Industry Source)
- Na výrobu jednorázových plienok iba v USA sa ročne použije 100,000 ton plastu a 800,000 ton drevnej buničiny.
- Na výrobu jednorázových plienok iba v USA padne za obeť ročne 250,000 stromov.
- V Kanade a USA končí na smetiskách viac ako 20,000,000,000 jednorázových plienok.
- Američania vyhodia 570 plienok za sekundu. To je 49 miliónov plienok denne.
- USA platí ročne $350 miliónov za likvidáciu odpadu jednorázových plienok, ktoré sa aj tak odbúrávajú takmer 350-500 rokov.
Keď sme priviedli na svet dieťatko, pribudla nám obrovská zodpovednosť; zodpovednosť za jeho zdravie a pohodlie, ale i zodpovednosť za jeho vplyv na okolitý svet. Ak niečo podáme svojmu dieťatku, či už plienku, mastičku na telíčko, fľašku či cumeľ do ústočiek, mali by sme si byť vedomí, z akého materiálu sa daná vec skladá a aké dôsledky môže mať jej použitie pre naše dieťa i jeho okolie. Výroba a likvidácia jednorázových plastových plienok typu „Pampers“ nesmierne zaťažuje ekonomické a ekologické zdroje štátov a ich používanie je rizikom pre zdravie nášho dieťatka. Ak sa na chvíľku pri nákupe pozastavíme a zamyslíme zistíme, že máme i iné alternatívy: zdravé a ekologické – či už látkové plienky alebo jednorázové ekoplienky. A ani jedny z nich nezaostávajú kvalitou za „pamperskami“.
Zdroje:
- The Diaper Industry Source
- Diapers per country
- How products are made. Volume 3. Disposable diaper.
- Ako sa to vyrába: Suché plienky.
- Wikipedia.
- Clean Air Council. Waste Facts and Figures.
- The New Parents Guide. Diapers, diapers & more diapers.
- The Top Ten Reasons To Cloth Diaper.
- The Poop on Cloth Diapers by Linda C. Donovan, RN
- Brožúra odpady
- Odvrácená strana plenek. Ekolist
Pridaj komentár