Zopár otázok a odpovedí k vírusu alebo ako si s ním poradia deti
Nemám rada choroby. To znie divne, kto ich má rád. Opravím sa. Nemám rada tému choroby, je to pre mňa dosť tabu. Zásadne nečítam o knihy z nemocničného prostredia… Zásadne nepočúvam správy, s tým, že každý deň sa aj tak niečo zlé stane a tam to radi zdôraznia či preženú. A ja na tom nič nezmením, ak si pokazím večer. Nikdy nepozerám seriály a filmy o lekároch, chorobách a nemocniciach. Pokiaľ ide o tému choroby a „zlé veci na svete“, rada strčím hlavu do piesku. Ale je dosť ťažké sa vyhnúť téme koronavírus..
Keď mi dcérka v stredu prišla zo školy s tým, že ju bolí hlava, tak mi to nebolo jedno a tak som spravila výnimku, vystrčila hlavu z piesku a pozrela som si nakoľko vírus ovplyvňuje deti. Na druhý deň sa však už veselo hrala na počítači a vykrikovala na súrodencov pri Robloxe či Portal Knights či čo sa to teraz stále hrajú. Tak ma to upokojilo. Sú to asi iba jej každoročné sople, ale pre istotu sme boli na výteroch a vzala som aj vzorku moče a vraj sú negatívne, aj keď neviem čo všetko tam vedia testovať. Tak máme dva týždne na preliečenie. Zatiaľ deti ešte nemali chrípku. Vždy sme sa jej akosi vyhli. Každý rok som začala chodiť do Tatier v posledný januárový týždeň. Už sú v škole uzavreté známky a akurát napadne dáky sneh. A vyhneme sa každoročnej chrípke. Aj keď viac je to kvôli snehu, nech sa zahrajú. Aj tento rok sa nám to podarilo, sneh aj vyhnutie chrípke, tak musím niekde zaklopať… Buďme poverčiví aspoň v tomto období.
Bolo to práve v Tatrách v obchode s potravinami, kde bežali správy, v ktorých spomínali, že Rusko zakázalo vlakovú dopravu s Čínou. To bolo prvý raz, čo som počula o koronavíruse. Znepokojilo ma to, ale potom som na to zabudla. Nie je to prvý vírus z Číny, iba mi preblesklo hlavou. Ale nemyslela som, že si o ňom o necelé dva mesiace budem čítať.
Upozorňujem, že toto nie je odborný návod ako si poradiť s koronavírusom, iba odpovede na zopár otázok, čo ma zaujímali.
K deťom je vírus šetrný.
Deti sa môžu nakaziť koronavírusom rovnako ako dospelí, ale všetky správy naznačujú, že u detí je definitívne menej prípadov a majú mierne príznaky v porovnaní s dospelými. Podľa čínskej štúdie z provincie Hubei z viac ako 44000 prípadov nakazených bolo iba 2,2% detí mladších ako 19 rokov.
Nie je úplne jasné, prečo deti unikajú najhorším účinkom vírusu. Podobný vzorec sa však týka aj iných infekčných chorôb, ako sú ovčie kiahne či osýpky, vrátane ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) a respiračného syndrómu na Strednom východe (MERS).
„Nerozumieme úplne tomuto javu – môže to byť kvôli rozdielom v imunitných odpovediach detí v porovnaní s dospelými“, povedal Dr. Andrew Pavie, vedúci oddelenia detských infekčných chorôb na univerzite v Utahu. „Jednou z hypotéz je, že vrodená imunitná reakcia, to je skorá reakcia široko zameraná na skupiny patogénov, má tendenciu byť viac aktívnou u detí“.
Vrodený imunitný systém je prvou líniou obrany proti patogénom. Bunky v tomto systéme okamžite reagujú na neznámych útočníkov. Kým adaptívny imunitný systém sa naopak učí rozpoznávať patogény, než začne bojovať, čo trvá dlhšie. A čím je vrodená imunitná reakcia u detí vystavených 2019nCOV silnejšia, tým ľahšie môžu bojovať s infekciou ako dospelí a trpia iba miernymi príznakmi.
Ostatné koronavírusy, vrátane SARS a MERS, tiež dokazujú tento vzorec, uviedol Krys Johnson, epidemiológ na Temple University College of Public Health. Niektoré deti so SARS dostali zápal pľúc a nemali žiadne imunologické komplikácie ako nešťastní dospelí.
To neznamená, že by nemali symptómy, ale ich imunitný systém je taký robustný, že ich to nepoloží tak jednoducho ako dospelých.
Rovnako, dospelí umierajú 25 krát častejšie na ovčie kiahne ako deti. Aj miera úmrtnosti sezónnej chrípky je u dospelých desaťkrát vyššia ako miera úmrtnosti u detí.
Ďalším dôvodom je, že deti majú zdravšie dýchacie cesty, pretože strávili kratší čas svojho života v cigaretovom dyme a znečistenom ovzduší ako dospelí. A ďalším faktorom je, že deti sú vo všeobecnosti zdravšie.
V domácnostiach sa choroba šíri najľahšie, pričom 15% ľudí, ktoré žijú s infikovanou osobou neskôr ochorie. Aj deti s relatívne miernymi príznakmi môžu pravdepodobne šíriť chorobu na iných ľudí – najmä zraniteľné staršie osoby. Preto je uzavretie škôl na spomalenie šírenia ochorenia pochopiteľným rozhodnutím. Rovnako sa treba vyhnúť návštevám starých rodičov, ktorí sú ohrozenejšou skupinou.
Koronavírus je šetrný k tehotným ženám a nenapáda plod.
Podľa informácií a testov na tehotných ženách v Číne je tento vírus šetrný k tehotným ženám. Deti sa rodia zdravé.
Od psa a mačky sa nenakazíte.
Je to skôr opačne, psík alebo mačka sa môžu nakaziť od ľudí. Avšak nebudú choré ani nebudú prenášať vírus ďalej na ľudí. Niekoľko psíkov v Číne malo od svojich majiteľov vírus vo vzorkách, ale neprejavili sa u nich žiadne príznaky choroby. Ale ako vždy, po hraní so psíkom alebo mačičkou by sme si mali umyť ruky, hlavne pred jedlom.
Nebudete vedieť, že máte koronavírus.
Je jar a obdobie prechladnutia, soplíkov, bolestí hrdla, normálnej chrípky. Bez lekárskych testov nemusíte nikdy zistiť, že ste prešli koronavírusom. Medzi bežné príznaky patrí horúčka, kašeľ, ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, zvracanie, nádcha. Iba v niektorých prípadoch prechádza ochorenie do závažného ochorenia podobného pneumónii, zápalu pľúc.
Pri vypuknutí SARS v roku 2003 a MERS v roku 2012 boli dospelí s chronickým zdravotným stavom vystavení vyššiemu riziku úmrtia ako dospelí bez sprievodných ochorení. Tieto stavy môžu zahŕňať čokoľvek od cukrovky po autoimunitné poruchy až po kardiovaskulárne ochorenia alebo dokonca jednoducho obezitu.
Štúdie hospitalizovaných pacientov vo všeobecnosti zistili, že u približne:
83% až 98% pacientov sa rozvinula horúčka,
u 76% až 82% sa vyvinul suchý kašeľ,
u 11% až 44% sa vyvinula únava alebo bolesti svalov.
Menej časté príznaky: bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti brucha a hnačky.
Mapa výskytu na Slovensku
https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/
C vitamín je dobrý ale nie je to zázračný liek.
Doplnky C vitamínu nás nezachránia pred vírusom, ale ich užívanie môže dať „skromnú vyhodu“ voči vírusu, keď sa nakazíme.
Vitamín C plní v ľudskom tele dôležité úlohy a podporuje normálnu funkciu imunity. Je to antioxidant, neutralizuje častice zvané voľné radikály, ktoré môžu poškodiť tkanivá v tele. Takže určite by C vitamín mal byť súčasťou dennej stravy, ak si chcete zachovať zdravý imunitný systém. Avšak megadávky Vám nezabránia chytiť vírus. To isté platí aj o ďalších potravinách, ktoré podporujú imunitný systém ako je zelený čaj, zinok, echinacea. Hoci ja nedám dopustiť na svoj echinacea čaj, vždy keď ma škriabe v hrdle.
Moje deti v poslednom čase dostávajú povinne na jar a jeseň za lyžičku Prevapisu denne, čo je nejaký mix C vitamínu, propolisu a echinacei. Navyše plus C vitamín v hroznovom cukre (chcite Intact, tá slovenská verzia žiaľ nie je chutná). A mladší dvaja, čo nevypijú mlieko aj kalcium. Ak chcete aj linky, teraz som kupovala online, keďže mi dochádzajú zásoby a vôbec sa mi nechce do lekárne osobne…
https://www.pilulka24.sk/prevapis
https://www.pilulka24.sk/prevapis-junior-sirup-100-ml
https://www.pilulka24.sk/hroznovy-cukor
V poslednom čase iba kombinujem Generiku Kalciový sirup + sirup na imunitu Immune Akut Sirup.
https://www.pilulka24.sk/generica-immune-akut-sirup-105-ml
https://www.pilulka24.sk/generica-kalciovy-sirup-sirup-100ml
Ja ešte nedám dopustiť na červenú Magnesiu s B vitamínom, to máme doma a radi pijeme, teda dospelí. Myslím si, že takmer každý, kto je vyťažený a v strese má nedostatok horčíka. A trochu B vitamínu naviac tiež nezaškodí. Aj deti majú radi ovocné Müllermilk mlieka s B vitamínom. Obyčajné nevypijú, ale toto hej. Ale neberte to prosím ako recept proti chrípke.
Aj od nervovej som asi pred mesiacom dostala pre nedostatok magnezia vitamíny. Striedam rôzne značky spolu s B vitamínom.
Mierna horúčka je dobrá vec.
Horúčka znamená, že náš organizmus bojuje s nákazou a buduje si protilátky. Takže netreba ju okamžite znižovať hneď ako máte 37,5. Odtrpte si to do 38-38.5 a potom to treba pomali znížiť. Samozrejme treba mať doma lieky proti horúčke, pre seba a aj pre deti. My máme Nurofen sirup pre deti a ja mám pre seba doma vždy Paralen 500. Hoci môj starý pán doktor obvodný uprednostňuje tie rôzne sáčky na zmiernenie chrípky, ja som viac Paralen fanúšik. To je taká dlhšia story…
Poslednú chrípku čo som mala, alebo o ktorej viem, že to bola chrípka, na jar 2009. To som bola prvýkrát tehotná, asi v 4-5 mesiaci. A moja matka si nemohla odpustiť ísť na nejakú narodeninovú oslavu, tak to dovliekla. Nuž, dva dni som strávila na toalete s vedrom pred sebou a tieklo to z oboch strán. Tak som poslala SMS svojmu gynekológovi (ktorý trpel tým istým), či je nejaký liek, čo môžem použiť v tehotenstve. Tak povedal, že Paralen môžem, odvtedy mám doma Paralen. Veď to poznáte, ak ste rodič. Nemôžete si týždeň ostať v posteli, o deti sa treba postarať či nás niečo pichá v boku alebo nie.
Ale ja tom mám skôr, ak ma niečo bolí a musím fungovať pri deťoch, nie proti horúčke. Nemala som horúčku asi od 10 rokov, čo nie je práve dobré. Ja každú chorobu skôr naťahujem. Zato moja mladšia dcérka, tú tažko niečo chytí, ale ak áno, dá si dva dni horúčky a problém si vyrieši. Ona je aj dosť ovocníček, kým do ďalších dvoch detí ledva natlačím nejaké ovocie. Ja som akurát banánová, extrémne. Ak mi prinesú, aj tri banány denne je mi málo. A to sa krotím, aby aj iným ostalo.
V každom prípade, ak deti škriabe v hrdle, okamžite ich dávam kloktať slanú vodu, ja mám síce doma Stopangin sirup pre seba, aj keď je už po záruke. Vždy chcem kúpiť nový, ale nikdy som sa k tomu nedostala a teraz poto do lekárne nepobežím. Pri deťoch však používam iba slanú vodu. A ešte máme detské cukríky na cmúľanie proti bolesti hrdla, ale neviem či to pomáha naozaj alebo je to iba psychická podpora pre deti (takéto niečo https://www.najlekaren.eu/junior-angin-lizanky-pre-deti). A samozrejme vždy spravíme slepačiu polievku, teplý čaj..
Ešte raz upozorňujem, všetky lieky, sáčky či tabletky, čo si kúpite, zmierňujú prejavy chrípky, nie liečia ju. Sú proti bolesti, horúčke. Vyliečenie potrebuje pokoj a čas. Priamo proti koronavírusu či chrípke nie sú lieky. Antibiotiká fungujú na baktérie.
Nakaziť sa koronavírusom neznamená rozsudok smrti.
Podľa štúdie z 18. febr publikovanej čínskym centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb asi 81% ľudí infikovaných koronavírusom má mierne prejavy COVID-19. Približne 13,8% má závažné ochorenie, čo znamená, že trpia dýchavičnosťou a vyžadujú kyslík, a asi 4,7% je v kritickom stave, čo znamená, že čelia respiračnému zlyhaniu, zlyhaniu viacerých orgánov. Najviac ohrození sú ľudia, ktoré majú viaceré zdravotné ťažkosti. Netreba opäť panikáriť, ale treba podniknúť kroky na ochranu seba a iných. A ak pociťujeme vážnejšie ťažkosti a máme obavy o svoj život, to oznámiť, či už telefonicky alebo SMS svojmu lekárovi, v súrnych prípadoch najbližšej nemocnici, samozrejme.
Presné čísla
medzi 31. dec.2019 -11. febr. 2020
44,672 potvrdených prípadov
80.9% (36,160 prípadov) mierne prejavy,
13.8% (6,168 prípadov) závažné prejavy,
4.7% (2,087) kritické
Pre porovnanie, obyčajná chrípka má úmrtnosť okolo 0,1% v USA. V Číne má koronavírus úmrtnosť približne 2.3%. To je naozaj o 20-krát vyššie, ale nemusí to predstavovať skutočný stav. Mohlo sa vyskytnúť množstvo miernych prípadov, ktoré ani neboli nahlásené. A nie je to ani čierny mor s 50% úmrtnosťou.
Toto číslo sa mení aj závislosti od vekovej kategórie, vo veku 70-79 je úmrtnosť 8%, kým vo veku 10-39 je úmrtnosť 0,2%. Všetky čísla pochádzajú z Číny. Pod 9 rokov nebol hlásený žiaden prípad úmrtia.
Vírus je nákazlivejší ako obyčajná chrípka.
Pre odhad šírenia vírusu vedci používajú tzv „základné reprodukčné číslo“ R0. R0 predpovedá počet ľudí, ktorí môžu chytiť chorobu od jedinej infikovanej osoby. V súčasnosti sa pre vírus SARS-CoV-2 = vírus, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19 = odhaduje asi 2.2. To znamená, že jedna infikovaná osoba nakazí v priemere 2-3 ďalšie osoby. Obyčajná chrípka má R0 = 1.3.
Koronavírus si netreba zamieňať so sezónnou chrípkou, ktorá prichádza každý rok a ani s pandemickou chrípkou, ako bola napr. v roku 2009 prasačia chrípka.
Na rozdiel od sezónnej chrípky, pre ktorú existuje vakcína, pre COVID-19 ešte nie je vakcína. Treba tomu dať zopár mesiacov.
Z listu alebo poštovej krabice sa nenakazíte.
Koronavírusy potrebujú na prežitie určité špecifické podmienky, ako sú stála teplota, nevystavovať sa UV žiareniu alebo vlhku – to je kombinácia, ktorú nedosiahnete v prepravných obaloch. Nie sú žiadne dôkazy nato, že by ste sa mohli nakaziť z dovážaného tovaru. Vírus sa šíri dýchacími cestami, kvapôčkovou infekciou.
Prečo si umývať ruky.
Vírus je obalený mazľavým obalom. Takže potrebujete čokoľvek, čo rozpúšťa mastnú bielkovinu.
Umývajte si ruky často mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd; nedotýkajte sa očí, nosu a úst neumytými rukami.
Ako sa šíri a koľko vydrží na povrchoch.
Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou. Jednoducho povedané, nakazená osoba musí na Vás kýchnuť alebo zakašľať a kvapôčky sa Vám potrebujú dostať do nosa, úst, a asi aj očí.
Nie je dokázané, že sa môžete nakaziť dýchaním nakazeného vzduchu alebo dotknutím sa kontaminovaného povrchu. Najskôr nie. Najpravdepodobnejšie je, že sa najskôr musíte dotknúť kontaminovaného povrchu a potom sa dotknúť úst, nosa a možno očí. Toto však nie je hlavný spôsob šírenia vírusu. Hlavný spôsob nákazy sú infikované kvapôčky z kýchnutia či kašľa iného človeka.
Dobrá správa je , že vírusy neprežijú teploty nad 30 stupňov Celzia. Takže po prvýkrát sa môžeme tešiť na veľké teplo a silné UV žiarenie…
Dajú sa pomerne rýchlo odstrániť obyčajnými domácimi dezinfekčnými prostriekami s 60-70% etanolom do 1 min.
Ešte nie sú presné štúdie o tom, ako dlho ostáva vírus aktívny vo vzduchu. Predpokladá sa 3 hodiny. Podobá sa však iným koronavírusom, svojim „bratrancom“ spôsobujúcim SARS a MERS, takže čísla sú z týchto štúdií.
kov, sklo, plast 3 dni (vírus obyčajnej chrípky iba 48 hodín)
meď 4 hodiny
kartón 24 hodín
Dezinfekcia
Nie som fanúšikom silnej dezinfekcie a ani nedržím doma dezinfekčný prostriedok, pravdu povediac. Ak deti ochorejú, aj tak to skôr či neskôr od nich nachytám 🙂 A im tých trochu viac baktérií na imunitu skôr prospeje.
Uprednostňujem tekutý piesok. Nič nevdychujem, keď to používam, ani rozprašovač a ani prášok.. Ešte aj podlahu umývam iba vodou, ak ma napadne, tak tam dám trochu octu, ale je to skôr zriedkavejšie. Na prádlo držím doma Miomare dezinfekčný prostriedok na plienky, môže byť použitý aj na normálne prádlo nielen na plienky. Teplota do 40 stupňov nezlikviduje baktérie. Keď deti sú chorľavejšie, pre dobrý pocit to dám do prádla, ale nie je to často. Teda, už som to dávno nepoužila, ale máme ešte jednu krabicu.
Máme niečo vždy na toaletu, ale nikdy som nepoužila chlór. Je rakovinotvorný a to nechcem v domácnosti. Vždy mám zlý pocit, keď prídem do škôlky a všade cítiť chlór z toalety. Mimochodom, najviac baktérií aj tak nie je na toalete. Ale na špongii na umývanie riadu v kuchyni. Tú treba meniť čo najčastejšie, nie až keď sa rozpadne.
Určite poznáte tie reklamy na čistiace prostriedky, ktoré zlikvidujú 99% baktérií. A čo s tým 1%.. To je práve ten najsilnejší kmeň. Ktorý prežije a teraz, keď sme mu zlikvidovali všetkých nepriateľov, má všetko miesto pre seba sa rozťahovať. Veľa ľudí v nemocniciach podľahne práve týmto baktériám, čo prežijú 99% dezinfekcie. V takom Švédsku, pokiaľ viem, to dávno pochopili a prestali používať chlór na dezinfekciu.
A baktérie sú i dobré, nie všetky treba likvidovať. Sú mnohé, ktoré potrebujeme. V každom prípade, aby som sa vrátila k vírusu. Vírus nie je baktéria, stačí mu aj obyčajné mydlo alebo tá trocha etanolu, ktorá sa spomína vyššie a obsahuje ho väčšina bežne dostupných čistiacich prostriedkov.
Chirurgické masky nechránia pred nakazením sa koronavírusom.
Štandardné chirurgické masky nechránia pred vírusom, pretože nie sú navrhnuté tak, aby blokovali vírusové častice. Lekári používajú chirurgické masky nato, aby nenaniesli pacientovi do rán choroboplodné zárodky. Chránia tým pacienta, nie seba. Chirurgické masky môžu akurát pomôcť zabrániť infikovaným ľuďom v šírení vírusu ďalej.
(Fungujú druhotne, teda vtedy, ak ich nosí každý, teda jedinec s maskou chráni iných vo svojom okolí.)
Problém s týmto vírusom je však ten, že je prenosný aj vtedy, keď choroba neprepukla, to znamená, že človek ani nemusí vedieť, že je chorý, na rozdiel od predhádzajúceho SARS vírusu, ktorý bol prenosný až keď choroba prepukla. Tento vírus sa pravdepodobne už šíril predtým, než sme sa vôbec dozvedeli o jeho existencii.
Účinnejšie sú špeciálne respirátori, ale ľudia potrebujú tréning nato, aby si ich správne nasadili okolo nosov, tváre a brady, aby sa zabezpečilo, že vzduch nemôže preniknúť okolo okrajov masky.
Žiaľ niektorí naši drahí politici našli spôsob ako zarobiť aj na víruse a maskách…
A Čína tiež – vyrobili nám vírus a teraz nám vyrobia masky. A to nie je ani špecifikované aké. Môžu nám dodať obyčajné handry za zopár miliónov.
Krajinu pred koronavírusom majú prostredníctvom dodávky rúšok a ďalších ochranných pomôcok zachrániť tri firmy. Okrem jedného domáceho výrobcu ide o dve neznáme jednoosobové eseročky. Jedna z nich pred dvoma mesiacmi ešte neexistovala, druhá sa do Registra partnerov verejného sektora zapísala až predvčerom. Teraz majú tieto dve firmy dodať štátu ochranné prostriedky za takmer 26 miliónov eur, pričom technická špecifikácia dodávaného tovaru je v zmluve v jednom prípade uvedená len všeobecne, v druhom, dôležitejšom prípade úplne chýba. Náhoda?
Pokojne si čítajte ďalej, nemám čo dodať.. https://dennikn.sk/1803703/koronavirus-smeracky-biznis-na-rozlucku/
My nemáme, ja ani deti nechodíme von, keby niečo dám si šatku. Deti sú šťastné doma na zadku pred počítačom. Sú domasedi po mne. A môj partner dostal od príbuzných dáku doma ušitú. Preprala som ju pre istotu. Iba on chodí dvakrát týždenne na menší nákup do potravín. Ale mám pocit, že masky začnú byť štandardnou výbavou domácnosti do budúcna, pretože toto sa tak skoro neskončí, resp. nebude to posledný prípad. Je to trochu desivé. Pripadá mi to ako Fallout, jedna z mojich obľúbených hier. Ale netúžila som ju prežiť v skutočnosti.
Zornica v Bánovciach nad Bebravou začala šiť rúška. Trochu strpenia a bude pre všetkých nadostatok. Mali by byť riadne certifikované so strieborným vláknom. Toto sa ešte natiahne na dlhšie, takže odporúčam ich zaradiť do štandardnej výbavy domácnosti.
Pre menšie deti zatiaľ môžete použiť večný šál. Malý mal jeden s Cars potlačou, čo nikdy nepoužíval, tak sme mu našli využitie. Raz sme ho museli vziať von, tak som mu vysvetlila, že si ho musí nechať na nošteku ako malý ninja. Ale ostatné dni sme zatiaľ doma.
Rúška a respirátory
https://unizdrav.sk/respiratory-a-ruska
FF1 (KN90) filtrujú 80% častíc
FF2 (KN95) filtrujú 95% častíc
FF3 (KN99) filtrujú 99% častíc
Vírus nie je obyčajná chrípka.
Koronavírus nie je jeden vírus, je to skupina vírusov, ktorá zahŕňa viac chorôb. Zdieľa podobnosť s inými vírusmi, z ktorých štyri spôsobujú nachladnutie. Všetky tieto štyri vírusy používajú ľudí ako svojich primárnych hostiteľov.
Okrem toho koronavírus zdieľa asi 90% svojho genetického materiálu s koronavírusmi, ktoré infikujú netopiere, čo naznačuje, že pochádza z netopierov, presnejšie čínskych netopierov. Podobne, predchádzajúci vírus SARS, skočil z netopierov na civety (malé nočné cicavce) a odtiaľ na ľudí. Neobviňujme však zvieratá, nie civeta kýchla na človeka. Vinný je človek, čo konzumuje rizikové zvieratá, často napriek zákazom, ako to je aj pri iných vírusoch, ktoré sa preniesli zo zvieraťa na človeka.
Už v rokoch 2002-2003 na miestnych čínskych trhoch v jednej z provincií prenieslo nakazené mäso z civiet vírus na človeka. Zahynulo vtedy 774 ľudí. Žiaľ, ako vidno nepoučili sa. A do budúcna sa musíme obávať, že sa to zopakuje. Je ťažké vykynožiť niektoré zvyky ľudí a ich povery, že nejaká časť zvieraťa má zázračné liečivé účinky a podobne…
https://en.wikipedia.org/wiki/Civet
Ako to skončí.
– keď príde leto
– keď dostatočne veľa ľudí nadobudne imunitu
– keď vynájdu vakcínu
– možno ostane kolovať a ostane tu ako bežný respiračný vírus….
To sú asi tie najpravdepodobnejšie predpovede. Najhoršie bude, ak príde ďalší, ľudia sa nepoučia, ako vidno z predchádzajúcich epidémií… Ale netreba robiť tie najhoršie predpovede. Sústreďme sa na túto epidémiu.
Toto je vojna, ktorá sa dá vyhrať z veľkej časti disciplínou. A keďže Slováci patria k tým disciplinovanejším národom, tak si myslím, že by sme to mohli zvládnuť.
Potom bude záležať samozrejme na to, ako vírus zareaguje na počasie a zvýšené UV žiarenie. Bolo by to skvelé, keby ho to celoplošne „odrovnalo“, ale nemôžeme s tým na 100% počítať.
A v konečnom dôsledku to bude na výskume a vedcoch, lieku a vakcíne pre tých najohrozenejších.
Karantény, cestovné obmedzenia, liečenie doma. Ale nemyslime si, že dva týždne karantény niečo zastavia. Vírus má neskutočne dlhú inkubačnú dobu. Nevieme ho zastaviť, vieme ho iba spomaliť a o to sa snažia tie zmätené príkazy EU a vlády. Keby priveľa ľudí naraz vážne ochorelo, spôsobilo by to nesmierne preťaženie nemocníc a lekárov. Ak to pôjde pomali a postupne, časť obyvateľstva sa vylieči, niektorí z nich nadobudnú určitú imunitu. Ak vírus narazí na človeka, ktorý je voči nemu odolný, spomalí to jeho šírenie. A veda potrebuje čas na výskum, takisto možno teplé počasie si s vírusom poradí. Vírus v lete pravdepodobne ustúpi, keďže je citliví na teploty nad 30 stupňov a silné UV žiarenie, ale treba počítať s tým, že sa môže vrátiť na jeseň či v zime. Ešte nie je úplne jasné, ako počasie ovplyvňuje koronavírus, lebo aj obyvatelia tropických krajín zvyknú mať problém s obyčajnou chrípkou.
Takisto je možnosť, že koronavírus bude mutovať v pre nás lepšiu verziu, ktorá sťaží infikovanie ľudí. Tak dopadol aj vírus z roku 2002, podobný tomuto, čo prešiel zo zvierat na ľudí v južnej Číne a spôsobil vypuknutie infekcie, ktorá sa stala známou ako závažný akútny respiračný syndróm (SARS).
SARS sa rozšíril do 26 krajín, vrátane Kanady. Prepuknutie v Severnej Amerike skončilo skôr ako začalo, čiastočne z dôvodu dobrého verejného zdravia. Ale aj preto, lebo SARS náhodne zmutoval, ako sa to vírusom často stáva. A stal sa oveľa ťažsie prenositeľným na človeka.
Samozrejme ani vedci nesedia a nečakajú, ako sa bude vírus správať. Na celom svete sa snažia vyvinúť vakcínu a liečbu. Trvá to však dlhšiu dobu, preto im treba dať čas.
Takisto obmedzenie dopravy a zákaz vychádzania má obrovský dopad na životné prostredie – v tom dobrom slova zmysle. Čistý vzduch je to, čo nás môže zachrániť a čo sa nedá kúpiť za peniaze. Ani nahradiť rúškami.
https://klocher.sk/dopad-pandemie-zivotne-prostredie/
Nie je apokalypsa.
Vykupovanie určitého druhu tovaru môže spôsobiť veľké problémy v dlhodobom meradle. Nechceme predsa, aby nám chýbali základné potraviny. Treba brať trochu ohľad aj na iných. Ak si kúpite jedno náhradné balenie múky či ryže, je to v poriadku, ale nepreháňajte to prosím.
Prajem všetkým ľahký priebeh, skoré uzdravenie a veľa odvahy. A majte veľa ohľaduplnosti voči tým, čo nezostali doma a pracujú.
Hlavný zdroj: https://www.livescience.com/coronavirus-myths.html
ZOZNAM OPATRENÍ POČAS MIMORIADNEJ SITUÁCIE
https://www.health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19
https://korona.gov.sk/
Aktualizácia 4.2.2021
„SARS-CoV-2 má veľmi špecifickú dynamiku prenosu. Dáta o šírení nákazy COVID-19 ukazujú, že nie všetci nakazení infikujú ďalšiu osobu, a naznačujú tak silnú variabilitu v distribúcií šírenia nákazy (angl. overdispersion). Adam Kucharski použil matematický model s negatívnou binomiálnou distribúciou na vyjadrenie šírenia nákazy COVID-19 a vypočítal hodnotu overdispersion koeficientu na 0.1 (95%CI: 0.04 – 0.2) , čo je bezprecedentne nízka hodnota u známych infekčných chorôb. V praxi to znamená, že zhruba 80% všetkých prenosov nákazy bolo spôsobených iba 10%-ami nakazených . Vírus sa tak udržiava v ľudskej populácií prevažne prostredníctvom lokálnych epidémií.
Za lokálne epidémie v populácii sú v alert systéme považované tie, kde sa súčasne nakazí minimálne 4 ľudí. Tieto dáta vyplynú z epidemiologického šetrenia RÚVZ a sú uložené v systéme EPIS.
Pre ilustráciu, šírenie v domácnostiach je u nového koronavírusu nízke. Secondary Attack Rate je v tomto prostredí uvádzaný v rozmedziach 10% – 20%, čo je extrémne nízka hodnota pre udržanie exponenciálneho rastu v populácii . Súčasne lokálne epidémie majú nezvyčajne vysoké reprodukčné číslo klastra (Cluster Reproduction Number), bežne s hodnotami 𝑅𝑐 = 5 – 10. Úspešné riešenie takýchto ohnísk nákazy je kapacitne veľmi vyťažujúce pre regionálne ÚVZ.
To ako kriticky dôležitá je prevencia vzniku ohnísk so super-šírením ilustruje ďalší príklad z Južnej Kórey. Základné reprodukčné číslo pre nový koronavírus tu bolo pôvodne odhadnuté na 0.48 a ten sa istú dobu skoro vôbec nešíril lokálne . Zlom nastal v momente, keď nastalo super-šírenie v rámci náboženskej komunity Sincheonji. Priamym efektom tejto jednej udalosti, kde sa nakazilo 61.3% všetkých vtedajších prípadov bolo, že výsledné efektívne reprodukčné číslo pre J. Kóreu vystúpilo na 1.77.“
zdroj https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/tlacove_spravy/covid-19/Covid-automat.pdf
Pridaj komentár