Španielske bábätká – porovnanie
Už dlhšie ma pokúšalo napísať porovnanie španielskych bábätiek, ale akosi nikdy nie je čas. A je tam toľko aspektov, čo zohľadniť. Keď som však písala o Maríi a Lucíi (áno, tie nezvyčajne dlhé španielske „í“čka mi dajú zabrať), tak som si povedala, že to teda skúsim. Aspoň tak zjednodušene. Takže tu ich máme: Celoplastové bábätká vyrábané v španielskom mestečku Onil, provincii Alicante.
Výber pokusných kandidátov.
Snažila som sa približne o rovnakú veľkosť. Nie všade sa to dá, Guca má iba 36cm bábiku. Potom má ešte bábätká, ale tie sú už iba 25cm, o tých by som napísala radšej extra.
Guca 36cm
Berenguer 36cm
Paola Reina Pikolin 36cm
Paola Reina Bebito 45cm
Antonio Juan 42cm
Asivil Lucía 42cm
Asivil María 43cm
Ako som povedala, Guca má iba jedného zástupcu, keďže má iba jeden model. Antonio Juan a Berenguer majú síce rozličné modely, ale zvyčajne ide iba o odlišnú tvár, hlavičku; materiál či zatočenie telíčka bábiky je to isté. Kým Paola Reina a Asivil tu majú po dve bábiky, pretože u oboch je iný materiál (tvrdosť a farba), iný tvar tela, hlavy, končatín, teda ide o úplne odlišné bábiky, na rozdiel od troch menovaných v predchádzajúcich vetách. Paola Reina bábiky tu „zastupujú“ chlapcov.
Čo majú spoločné.
Všetky bábiky
sa vyrábajú v Španielsku,
sú celé z plastu, z vinylu mäkčeného bez ftalátov,
sú 5-kĺbové, takže majú pohyblivú hlavu a končatiny,
majú vsadené akrylátové oči – nezatvárajúce, nespinkajúce,
sú bez vlasov,
sú klasifikované ako novorodeniatka,
sú hodnotené ako realistické vzhľadom na tvar, záhyby a detaily,
všetky majú dievčenskú a chlapčenskú verziu (vrátane toho neodmysliteľného chlapčenského detailu),
sú vhodné ako hračka pre dieťa od 2-3 rokov, v závislosti od certifikátu.
Hlavné rozdiely.
tvrdosť a vôňa materiálu,
zatočenie telíčka,
riasy,
dudlík.
Častý omyl.
Tieto bábiky NIE SÚ REBORN. Reborn bábätká nie sú celoplastové, zvyčajne majú plastovú hlavu a končatiny, ale látkové telíčko. Sú pomerne ťažké. Zvyčajne sú odporúčané pre 14 rokov+ ako zberateľký objekt a nie ako hračka pre dieťa. Vzhľadom na ručne maľované detaily vyžadujú osobitnú starostlivosť. Nehovoriac o cene.
Mäkkosť materiálu.
Tu sú bábätká usporiadané od najtvrdšieho po najmäkšie. Upozorňujem, že niektoré veci sú tak trochu subjektívne, v mojom prípade. Je tam aj rozdiel v tom, či im stlačíte iba bruško, alebo ich chytíte zdola a zhora ako sendvič. Napr. pri Berenguer bábikách im nestlačíte tak ľahko ukazovákom iba bruško, ale keď ich chytíte už aj zospodu, tak je to taký lepší dojem, je to mäkšie a stlačiteľné.
Ja som ich usporiadala tak, že Bebitos úplne tvrdé (možno nie tak betónovo tvrdé ako ich Soy tu bábiky, ale rozhodne nestlačiteľné), Lucía podobne. Tvrdé telíčko, hlava aj končatiny.
Paola Reina Pikolin a Berenguer stredne tvrdé, s tým, že mäkká hlavička, mäkké končatiny, stredne tvrdé bruško v porovnaní s Antonio Juan, Guca ci Maríou. Nie je tak jednoducho stlačiteľné ako pri ďalších troch, ale keď ho stlačíte dvoma prstami, ide to pomerne ľahko. Pikolin mi pripadá mäkší ako Berenguer, pri Pikolin skôr počuť to vyfúknutie vzduchu ako pri Berenguer.
Antonio Juan, Guca a María mäkučké. Podobne alebo rovnako. Všetky časti tela. Trochu mám pocit, že María je najmäkšia, ale je to veľmi ťažko poznateľné a posúditeľné bez nejakého prístroja.
Samozrejme, vidno, že Bebitos oproti posledným trom je úplne tvrdý, ale zisťovanie jemných rozdielov medzi troma mäkkými bábätkami je subjektívne.
Vôňa materiálu.
Asivil, Berenguer a Antonio Juan bábiky sú úplne bez vône. Guca niečo cítiť, ale veľmi málilinko. Paola Reina bábiky majú silnú vanilkovú vôňu, môže byť rušivé pre všetkých citlivých na vône.
Stočenie – tvar telíčka
Nebudem vyslovene riešiť palček a malíček každej bábiky. Niekto má pästičky, iný otvorené ručičky. Všetky majú dohora sklonené nožičky. Niektoré som už viackrát fotila, uvediem dolu linky, kto má záujem vidieť viac fotiek. Takže prvý dojem je asi tvárička, pre každého. Ale druhý dojem je celkový tvar telíčka a jeho poloha. Ja to nazývam „stočenie“, je to môj výraz, nie niečo odborné. Ide o to, že voľakedy dávno, boli všetky bábiky proste rovné ako lata. Tieto bábätká také už nie sú, majú viac menej vyššie položenú hlavičku. Niekomu sa to môže páčiť menej, inému viac. To vyššie položenie vyzerá o.k. keď je bábika uložená na vankúši alebo v náručí dieťatka. Ešte je to povedzme o.k., keď je uložená aj iba tak na posteli, vyzerá, akoby sa načahovala hlavičkou za niečim. Ale v niektorých polohách to môže vyzerať divne. Určite pri sedení alebo položení na bruško, nieže by bábätká boli určené na sedenie. Ale nevyzerá to nejak úžasne, keď má tak hlavičku sklonenú. To nechám každému na vlastné posúdenie, nakoľko mu na tom záleží alebo čo sa mu páči. Paola Reina a Asivil bábiky patria k tým rovnejším, kým Antonio Juan, Guca a Berenguer majú zdvihnutú hlavičku.
Riasy.
Berenguer bábiky zvyčajne nemajú riasy. U Paola Reina a Asivil je to rôzne, María a Bebitos majú riasy, Pikolin a Lucía nemajú riasy. 42cm Antonio Juan bábiky majú všetky riasy, pokiaľ mi je známe, ešte aj menšia 33cm Toneta má riasy. Najmenšie bábätko Pitu 26cm je bez rias. Všetky bábätká majú statické, nezatvárajúce sa akrylátové oči.
Dudlík
Prvé jednoduché pravidlo pri určení toho, či bábätko môže mať dudlík alebo nie, sú ústa. Ak ich má pootvorené, je dosť pravdepodobné, že dudlík môže mať, ak ich ma uzavreté, tak z pochopiteľných dôvodov dudlík mať nemôže, vidno to i na Asivil bábikách María vs Lucía, prípadne na Antonio Juan 42cm bábikách Olivia/Oli a Nica/Nico s uzavretými ústočkami. Nie vždy je však dudlík v balení, aj keď bábika dudlík mať môže. María má dudlík vo všetkých baleniach, ale to už neplatí u Berenguer alebo Antonio Juan, aj keď v poslednom čase robí Antonio Juan dudlíkové verzie balení. Ak môže mať bábika dudlík, prečo ho nepriložiť.
Dudlík Asivil a Antonio Juan je identický, na fotografiách má bábika v oboch prípadoch Asivil dudlík, ktorý patrí Maríi.
Zvláštnym prípadom je Guca bábätko, ktoré ma pootvorenú pusu a teoreticky môže mať dudlík, akurát žiaden z tých, čo boli priložené, mu nesedí v puse. Chcelo by to väčší dudel alebo trochu menej otvorenú pusu. Takže je to trochu divné, ak mu priložia dudel, ktorý vlastne do pusy nepadne.
Toto Berenguer bábätko dudlík môže mať, aj keď ho nemá v balení. Jeho hlava je identická s látkovým bábätkom, ktoré má v darčekovom balení priložený dudel.
Zhrnutie
Zberatelia bábätiek Vám povedia, že čím mäkšie bábätko tým lepšie a kvalitnejšie. Takže v tomto prípade, Paola Reina Bebitos sú na tom najhoršie. Ak Vám však ide o najlacnejšie bábätko, tak vyhrávajú. Nehovoriac o tom, že šaty sú zvyčajne zo 10 Eur navyše, a Bebitos sa predávajú i nahé. Pikolin sú vzhľadom na mäkkosť trochu drahšie, ale ešte vždy pomerne cenovo výhodné, i keď menšie. Ak ste však citliví na vône, tak je lepšie sa Paola Reina vyhnúť. Ich vanilková vôňa je pomerne silná, nevyprchá a časom Vám to bude vadiť. V tomto prípade je lepšie sa poobzerať po inej značke.
To, čo určuje cenu bábiky, je hlavne veľkosť (zvyčajne čím väčšia bábika tým drahšia, pochopiteľne), mäkkosť materiálu (čím mäkšia, tým drahšia), riasy , doplnky a ošatenie. Berenguer bábätká sú pomerne drahé na to, že nemajú ani riasy a mäkkosťou nemajú na Antonio Juan, Asivil či Guca bábiky. V ich prospech však hovoria nezvyčajne zaujímavé tváre a to, že majú bábiky certifikované od 2 rokov, čo žiaden z tu ostatných menovaných výrobcov nemá.
Mne osobne sa páčia Asivil bábätká, uprednostňujem to, že sú „rovnejšie“ a menej stočené ako Antonio Juan či Guca. A zároveň nie sú navoňané. Riasy u mňa nemajú nejakú postatnú výhodu či nevýhodu, skôr by som uprednostnila bábätko s uzavierajúcimi očami.
Guca má pekný model pre útlejšie deti a cenovo trochu výhodnejší ako sú Antonio Juan bábätká. Guca má zas môj obľúbený model chlapčeka, ale o tom niekedy inokedy.
Antonio Juan je pravdepodobne jeden z najobľúbenejších španielskych výrobcov bábätiek vôbec. Má množstvo modelov a mäkučký materiál bez vône. Na druhej strane ho však netreba „prechváliť“. Tie bábiky sú tak trochu „na jedno kopyto“, buď s odlišnou veľkosťou alebo iba odlišnou hlavou. To je v poriadku, že „recyklujú“ hlavy na látkové aj vinylové bábätká a modely na rôzne veľkosti. Iba konštatujem, že Asivil či Paola Reina majú síce iba dva modely, ale tie sú zas kompletne odlišné.
V konečnom dôsledku aj tak zaváži prvý dojem. A to, že ako bábika vyzerá, akú má tváričku a hlavičku, či sa človeku páči. Kedysi sme všetci mali Hamiro bábätká, ktoré vyzerali „bábikovsky“ a všetky boli rovnaké. Potom Petitcollin má bábiky, ktoré vyzerajú tak „bábikovsky“ z minulého storočia. Týmto bábätkám tu sa však výrobcovia snažili dať výraz „ozajstného“ dieťaťa, niektoré sú viac realistické, viac svojrázne, iné trochu možno prehnane pekné. V podstate mojim deťom bolo jedno, či mäkké alebo tvrdé bábo, či majú alebo nemajú riasy, aký majú tvar telíčka, stočený či rovný. Dokonca im bolo jedno či majú alebo nemajú dudlík. To je ten „druhý dojem“, detaily, na ktoré možno deti pri výbere bábiky upozorniť. Či im je to jedno alebo po chvíli hrania bude chýbať.
Linky na fotky navyše
María a Lucía Asivil
Bábätká Minipikolin a Pikolin od Paola Reina
Bábika – bábätko Toneta od Antonio Juan
Antonio Juan bábätká plastové
Bábika – bábätko Guca a Magic Baby vs Antonio Juan
V eshope
Antonio Juan
María a Lucía Asivil
Berenguer
Guca
Bebitos a Pikolin
Pridaj komentár