Naše prvé kovové autíčka
Dieťatko ani nedosiahne tri roky a väčšina oteckov by mu očividne chcela dať ihneď do rúk kovové autíčko. Ako i ten náš. Na trhu je ich množstvo, to však neznamená, že všetky 3+ autíčka sú okamžite vhodné pre trojročné dieťa, ako sme sa presvedčili i na vlastnej koži hneď pri prvom pokuse.
Prvý neúspešný pokus
Na narodeniny svojej najstaršej sestričky mal môj synček tak 2.5 roka a to už bol samozrejme okolie a udalosti vnímavá malá bytosť. A trebalo mu niečo „strčiť“ do ručičky, aby bol pokojný, že aj on niečo dostal. Ocko mal taký nápad kúpiť mu jeho prvé zvukové auto z Lidl. Ono to fungovalo z toho hľadiska, že mu celá oslava mohla byť ukradnutá, akonáhle ho dostal. Akurát asi 2 sekundy potom čo ho dostal do rúk, niečo odletelo. A to iba spadlo z mini stolíka. O týždeň už nemalo koleso, ocko prilepil. Potom odletelo druhé a zas ocko prilepil. Takže lepilo sa, kým sa dalo. Keď sa už nedalo zachrániť, tak „pipiiip auto“, ako sme ho volali, zmizlo. Ešte stále je v pivnici, keďže by malo ísť do separovaného odpadu a nemá ho tam kto odniesť. Mne to až tak nevadilo, zvuk to malo hrozný, ale bolo mi ľúto malého, mal to autíčko rád. Ešte dlho na neho spomínal. Asi to, čo človek nazve lacný plast, nanič prevedenie a plytvanie materiálom, peniazmi i životným prostredím.
Prvé siku autíčko
Po prvom neúspechu som teda chvíľu hľadala kovové autíčko, ktoré by prežilo nešetrné zaobchádzanie nášho trojročného syna, a zároveň bolo aspoň akej-takej slušnej značky, aby som sa nebála, že bude obsahovať neželané látky vo farbe, v kove či plaste. Veď tak malé dieťa má si ešte stále často cmúľa prstíky. Aj ten náš, už som myslela, že sme vyrástli z cmúľania vecí a už týždeň neviem čo s ním. O niekoľko dní bude mať 4 a v kuse má ručičky v pusinke a každú chvíľu mu vymieňam od sliniek premočené tričko, asi mu rastie niektorý zo zadných zúbkov.
Napokon som narazila na starú nemeckú spoločnosť SIKU. Autíčka SIKU mali neskutočné množstvo dobrých hodnotení od nemeckých rodičov. Na jednej strane sú to dosť verné modely autíčok, na druhej strane vraj dosť veľa vydržia, o čom sme sa neskôr presvedčili.
A čo mám na siku najviac rada? Okrem toho, že sú naozaj odolné – naše prvé siku „balíkové“ DHL autíčko už prežilo i pád z prvého poschodia – tak sú bez obsahu PVC a polystyrénu. A to nielen v hračkách, ale i balení. Tá biela baliaca vložka čo vidíte, nie je polystyrén, ako je to u mnohých hračiek zvykom, ale polypropylén (PP, 5).
Toto auto dostal na narodeniny svojej sestry v novembri, tesne pred Vianocami, to mal 2 roky a 8 mesiacov. Kolesá má gumené, ale nie sú odmontovateľné, ako napr. pri Kovape, ktorý tu neskôr predstavím, a predné okno je plastové. To autíčko je dodnes v celosti, jediné, čo mu chýba sú tie pekné mini bočné sklá, tie odrazil. Táto fotka nižšie je teraz z marca, takže to auto zatiaľ prežilo v celosti 16 mesiacov, ak dobre počítam. A zatiaľ nevyzerá, že by malo byť viac poničené.
Ako vidno, autíčko má i nákladný priestor a malý do neho rád nastrká drobnosti, odkedy dostal svoju Quercetti guličkovú dráhu, tak tie guličky nesmierne rád strká do autíčok, varí ich v kuchynke, fúka si ich a pohadzuje. Už som uvažovala, či by nemal od Veľkonočného zajačika dostať tie guličky na von, s ktorými sa deti tak radi hrajú a ktorých význam hrania som nikdy nepochopila. Ale ešte aj malý káčerkovia z Káčerova ich majú radi, takže môj názor asi nezaváži. Ale asi to odložím vzhľadom na jeho zuby.
Tú dráhu tiež dostal priskoro, rozhodne neodporúčam žiadnemu dieťatku, ktoré si ešte strká hračky do pusy, ja som mu raz vyťahovala guľky z pusy a dostala som poriadny šok, našťastie iba šaškoval.
Prvá siku sada
To policajné autíčko na fotke vyššie vedľa DLH autíčka prišlo o mesiac neskôr s darčekovou sadou na Vianoce. Siku má rozličné darčekové sady, zväčša sú balené po 4ks. My sme objednali pôvodne inú sadu, a keď prišla zistili sme, že číslo produktu síce sedelo, ale boli v nej úplne iné dve autíčka – policajné, hasiči, helikoptéra a lietadlo. Nebola som nadšená, lebo so sadou prišla helikoptéra, bála som sa, že tú vrtuľu okamžite odrazí a hasičský rebrík to neprežije. Na moje prekvapenie, tá helikoptéra a lietadlo sú jedny z jeho najobľúbenejších hračiek a vrtuľa ešte stále existuje. Plastový hasičský rebrík síce je trochu opotrebovaný, ale to sa dalo čakať. To policajné autíčko je najmenej obľúbené zo sady.
Keď som začala vyberať autíčka – presnejšie vyberal ich môj partner, ale aj ja som mala do toho čo povedať, tak mi tie mierky nič nehovorili. 1:50, 1:75… Takže, zjednodušene, čím menšie číslo, tým väčšie auto 1:50 > 1:75
Siku vyrába autíčka v rozličných mierkach, ich hlavným produktom je Super Seria v mierke 1:55, siku historicky nazývajú aj „nemecký Matchbox“, po prvýkrát vyrobená v roku 1963.
V roku 1990 zaviedol siku Club sériu 1:87, od svojej existencie bola celá séria vyrábaná v Číne.
1:32 je jedna z najväčších mierok pre die-cast autá vôbec, zvyčajná mierka väčšiny traktorov a poľnohospodárskych strojov. Aj siku ich vyrábajú, a to od roku 1983 ako farmársku sériu, v roku 2002 pridali sériu Farmer Classic zameranú na staré modely traktorov.
Slovo die-cast auto mi až tak veľa nehovorilo, ale pokiaľ ide o autíčka, vraj to zvyčajne znamená zberateľský model vyrobený pomocou metódy tlakového liatia. Hračky sú vyrábané z kovu, plastu, gumy, prípadne so sklenenými detailami. Die-casting zjednodušene znamená proces odlievania kovu, ktorý sa vyznačuje tým, že nalejú roztavený kov pod vysokým tlakom do dutiny formy. Celoplastové hračky sú vyrábané podobným procesom vstrekovania. Ako kov sa zvyčajne používa zliatina zinku, s malým množstvom hliníka a medi. Predtým tak široko používané olovo pre zliatinu sa dnes už nesmie používať. Rovnako sa nepoužíva železo. Medzi najčastejšie die-cast hračky sú modely automobilov, lietadiel, stavebných strojov a vlakov. Prvé die-cast hračky vyrábala už v dvadsiatych rokoch britská spoločnosť Meccano (Dinky Toys), medzi známe značky u nás patria Hot Wheels a Matchbox.
Od roku 1998 je vyrábaná séria Siku Junior. Pozostáva z väčších, detailných plastových nákladných automobilov, stavebných strojor, traktorov a iných poľnohospodárskych vozidiel a prívesov. Bola navrhnutá tak trochu po vzore nemeckej série Bruder. Séria sa zameriava predovšetkým na hru vonku, modely sú však pekné, realistické a hlavne trvanlivé.
Toto je pravda iba zlomok z ich sérií.
https://de.wikipedia.org/wiki/Sieper
https://en.wikipedia.org/wiki/Siku_Toys
Ale, aby sme to až tak nekomplikovali, na obrázkoch nižšie DHL auto v mierke 1:50 (cca 12cm do dĺžky) a traktor v mierke 1:87 (cca 5.5cm do dĺžky). Ten traktor nemám až tak rada, vrchná kapota je totiž odnímateľná, čím sa samozrejme malý občas bavká a potom sa „stratí“ a mama má hľadať.
Liedadlo aj vrtuľník majú 7cm do dĺžky (+ niečo vrtuľa) a to policajné autíčko má tiež 7cm. Liedadlu chýba dnes už jedno koliesko (ono má tri kolesá, teda pôvodne malo).
Máme ešte jednu motorku, ktorú má malý veľmi rád – motorky treba mať do zbierky. A potom jedno mliekárenske autíčko, ktoré je trochu menej obľúbené, navyše tie „čudlíky“, hore tie tri vrchnáčiky sú odnímateľné, čo nebol až taký dobrý nápad.
Tie nerozbalené sady mám zatiaľ schované. Malého samozrejme zaujíma smetiarske auto, raz týždenne ho „naháňa“ na vychádzke na svojej „motorke“ (odrážadle), takže to dostane pri niektorej príležitosti.
Naše druhé zvukové autíčko
Siku má jeden nedostatok, nemá zvukové autíčka ani autíčka na zotrvačníky. A tak rok po „fiasku“ s prvým zvukovým autíčkom, dostal malý na tieto Vianoce svoje ďalšie. Tentoraz bol ocko opatrnejší a vybral mu očividne niečo stabilnejšie. Je to „policiiija“ a synček ho má nesmierne rád. Zatiaľ funguje…
Ako vidno z obrázkov krabice, autíčko je súčasťou BMW SOS série. Posielam linku, aj keď naše má trochu iné číslo ako tie vyobrazené, ale podobajú sa. Na linke má odporúčanie 3-5 rokov. A keďže je zvukové i svetelné, vyžaduje batérie.
Autíčko vydáva zvuk po otvorení dverí. Zatiaľ vyzerá byť pomerne stabilné, rozhodne stabilnejšie ako náš prvý výber. Aj kolesá má úplne iné, tieto sú gumové, nie plastové a majú iné prevedenie. Zatiaľ má tri mesiace a nič nie je odrazené.
KOVAP
Vyššie predstavené autíčka sú vyrábané v Číne, výber kovových autíčok vyrábaných v Európe je pomerne úzky, asi najznámejšie u nás sú autíčka českej spoločnosti KOVAP Náchod, s.r.o.
Ako prvý sme dostali naťahovací žltý autobus 492 na Vianoce, keď mal môj syn 2 roky a 9 mesiacov. Podľa linky v mierkach 1:43. Žiaľ, naťahovací mechanizmus neprežil ani týždeň, a to ho nepokazil on, ale jeho 4 ročná sestrička. Malý bol neštastný, že je pokazený. Navyše mal odnímateľné gumy z kolies, ktoré v kuse dával dolu, rozhadzoval ich po miestnosti, potom bol nešťastný, keď sa nedali nájsť a raz som mu ich ťahala i z pusy, takže odvtedy je autobus v pivnici. Ten autobus je veľmi peknučký, ale rozhodne nie pre 3 ročné dieťa. Presne jedna z tých hračiek, čo by nemala mať 3+, ale aspoň 5+.
Tento rok sme dostali pod stromček ďalší Kovap, Zetor traktor 0395 v červenožltej farbe aj s vlečkou. Gumy sú tiež odnímateľné, ale malý si to zatiaľ nevšimol, majú trochu väčšie prevedenie ako u autobusu. Kolesá sú plastové a na nich sú tie odnímateľné gumy. Ale natiahnuť si ho nevie a zatiaľ sa s ním nejak extra nehral, uprednostňuje behať s autíčkami, čo vie chytit do ruky, prípadne svoje lietadlá. Akurát občas niečo naloží do vlečky a pootravuje niekoho, aby mu ho natočil. Traktor je v mierke 1:25, aby nám to niečo povedalo, samotný traktor má dĺžku 15cm bez vlečky.
Akosi si nemyslím, že naťahovací typ hračky je vhodný pre 3-4 ročné dieťa. Nevie si ho natiahnuť, čo ho stresuje, nemá cit v ručičkách a náhodou ho môže pokaziť a bude z toho nešťastné. Potrebuje nato ešte dorásť, možno od 5-6 rokov.
KTO TO VYRÁBA
SIKU
Spoločnosť Sieper GmbH, ktorá vlastní SIKU značku, bola založená v roku 1921 v meste Lüdenscheid. V tom čase ešte nevyrábali hračky, začali s výrobou príborov a ďalších doplnkov do domácnosti. Značka SIKU (SIEPER KUNSTSTOFFE, Sieper plasty) prišla na svet až v roku 1950 s prvými plastovými autíčkami. Éra kovových autíčok začala v roku 1963 so 16 modelmi, dnes ich SIKU vyrába okolo 500.
V roku 1984 kúpila spoločnosť SIKU aj značku WIKING, ktorá vyrábala autentické plastové modely autíčok a die-cast modely.
V roku 2012 otvorila spoločnosť zábavné múzeum s 3.500 výstavnými modelmi a hracou plochou vo svojom sídelnom meste Lüdenscheid.
Miesto výroby
Spočiatku sa produkty vyrábali výlučne v Nemecku, v roku 1995 otvorila spoločnosť novú výrobnú halu v poľskom Złotoryja. V roku 2007 otvorila spoločnosť vlastnú továreň v Číne. Ak som to dobre pochopila, od roku 2016 má ďalšia nová hala v Poľsku na starosti logistiku a dodávky.
DICKIE TOYS
Dickie Toys je súčasťou nemeckej spoločnosti Simba Dickie Group, ktorá vznikla zlúčením dvoch nezávislých spoločností Simba Toys a Dickie Toys. Samotnú spoločnosť Dickie Toys založil v roku 1971 Wolfgang Sauerborn. Sauerborn zomrel v roku 1993 ako 49 ročný pri leteckom neštastí na letisku Cologne. Krátko po jeho smrti, v októbri 1993, Simba Toys prevzali jeho spoločnosť.
Spoločnosť Simba Toys bola založená v roku 1982 v Bavorsku a je 4. najväčším výrobcom hračiek v Nemecku. K jej najznámejším produktom patrí ich bábika Steffi Love, ktorú predstavili na trh po prvýkrát v roku 1987. V roku 1996 pribudla jej malá sestra Evi Love. Ich Fillys koníky sú najpredávanejšími zberateľskými figúrkami v Nemecku. Väčšina Simba hračiek je vyrábaná v Číne.
Počas svojej existencie prevzala Simba Dickie Group 14 spoločností, ak som dobre počítala, k tým známejším patria drevené hračky Eichhorn, vyrábané tak v Nemecku ako i v Číne, a plastové hračky Smoby, vyrábané tak vo Francúzsku ako v Číne.
Miesto výroby
Dickie Toys autíčka sa vyrábajú v Číne.
KOVAP
Podľa informácií na stránkach výrobcu, predchodcom Kovapu bola spoločnosť „Bratři Sedlákové – výroba mechanických hraček“, ktorá začala vyrábať vlastné hračky v roku 1946. Hračky sa podobali skutočnému originálu a boli veľmi odolné. Firma KOVAP nadviazala na túto tradíciu, pokračuje vo výrobe osvedčených modelov E. Sedláka s tým, že ich upravila tak, aby zodpovedali súčasným bezpečnostným požiadavkam. A zároveň pridali i vlastné modely.
Materiál:
Hračky sú vyrábané z ocelového plechu, ktorý je povrchovo upravený zdravotne nezávadnými farbami. Plasty sú využívané minimálne.
Všetky KOVAP hračky sú vyrábané v Českej republike.
KDE SME TO KÚPILI
Obidve Dickie Toys autíčka sme kúpili v Lidl.
Kovap sme dostali od príbuzných, myslím, že bol kúpený v niektorom z kamenných hračkárstiev v Prahe.
Distribúciu siku autíčok robí český olymptoy.cz, majú aj olymptoy.sk stránku s cenami v Eurách a poštovné nie je veľmi vysoké. Nájdete ich aj v iných eshopoch, vrátane alzy, aj keď v obmedzenejšej ponuke.
Pridaj komentár