Hračky na 1. narodeniny – Časť druhá: Môj prvý hlavolam
Deti majú radi svoje prvé výzvy a hlavolamy. Môj najmenší (je marcový, takže teraz má zhruba 20 mesiacov) už dokáže otvoriť suchý zips na malej skrinke, kde majú deti šaty. Teda dočiahne, nieže by ten zips bol taký zložitý. Vždy vyberie krabičku s ponožkami svojej sestry, vysype ju a uloží ponožky naspäť. Urobí to tak 5-10 krát a potom ho to prestane baviť. Našťastie vždy krabičku vzorne uloží do skrinky. A niečo podobné robí so šuplíkom v mojej skrini, keď sa k nej dostane. Nie som nadšená, ale aspoň to uprace. Jeho sestra bola horšia, ona to nechala rozhádzané.
Dnes som mu dala do ruky prázdnu fľašu od Logona detskej peny do kúpeľa. Je taká zatáčacia, pekná oranžová, schválne som mu to nechala, keďže sa mu vždy páči fľaša od telového mlieka, ale tú neviem tak vydrhnúť. Tak tou sa zabával, aby zistil ako to otvoriť. MAM dudlíky majú takú krabičku na sterilizáciu, tá bola jednou z jeho najobľúbenejších hračiek do istého času. My sme ju brávali vždy na vychádzku s náhradným dudlíkom (má zlozvyk odhadzovať dudlíky a ja nie som moc na uväzovanie).
Moja najstaršia, ona je taký malý kreatívny MacGyver, mala rada šnúrky. Dokázala zašnúrkovať kuchyňu, že to vyzeralo ako v trezore s poplašným zariadením, iba namiesto neviditeľných lúčov tam boli šnúrky a bavlna. Iba s tými šnúrkami buďte opatrní, aby ste to dieťaťu nevyťahovali zo žalúdka. Sami musíte odhadnúť a poznať svoje dieťatko, čo mu môžete dať do ruky a čo nie.
1. Drevené pyramídy
Skúsenejší rodičia Vám povedia, že pyramída je jedna z mála hračiek, pri ktorých dieťa obsedí. Keď totiž deti začnú chodiť, najskôr po štyroch a neskôr po dvoch, tak hračky ich až tak hrozne nezaujímajú. Je to ako by ich zrazu „vypustili z klietky“ a chcú strašne objavovať okolie – niektorí menej, iní viac. Takže snažiť sa im kúpiť dáke super zvukové centrum s tou nádejou, že tam obsedia hodiny, nebudú rozoberať šuplíky a nechajú Vás ísť v pokoji na toaletu alebo dokonca vydrhnúť podlahu pred vchodovými dverami, je naivné.
Pyramíd je niekoľko. Sú drevené, plastové, väčšie i menšie, komplikovanejšie i jednoduchšie. Typické pyramídy sú na tyč nastrkovacie krúžky (občas nejaké iné tvary, ale krúžky sú také typické) a drevené či plastové poháriky. A také menej typické sú kombinácie pyramídy s vkladačkami a stavebnicou.
Pri výbere pyramídy sa držte hesla menej je viac, ide o jednoročné dieťa, nie je to stavebnica pre Vás. Ja som si myslela, že nastrkovanie štyroch krúžkov na jednu tyč je naozaj hračka o ničom. Než moja druhorodená nedostala na prvé narodeniny malého dreveného dráčika – drevenú tyč s hlavou draka so 4 krúžkami a zatáčacou spodnou časťou, čo sú asi nožičky..(Selecta, mimochodom). Tú spodnú časť draka sa nikdy nenaučila zatočiť – oni tie všetky mini pyramídky musia byť nejakým spôsobom napevno uchytené a tak vrchná časť sa zatáča alebo nasilu zatláča, čo malé dieťa nezvládne. Ale to ju ani tak veľmi nezaujímalo a nevyrušovalo. Zato ju bavilo tak zo 10-20 krát za sebou nastrčiť 4 krúžky na tyč, potom ich vysypať a znova a znova.. A dodnes tú hračku máme a tie 4 mini kruhy sme nestratili, vždy ich večer pozbieram a jej malý brat sa s nimi tiež rád zahrá.
My tých pyramíd máme viac. Máme i drevenú Ikea pyramídu, tá je už väčšia a trochu nebezpečnejšia z toho hľadiska, že malý je divoch. Avšak nemá drevenú tyč na nastrkovanie, to je taká forma gumy, je elastická, ale zatiaľ je v pohode a všetky deti sa pri nej radi pristavia. Máme ju v kuchyni, nech vidím na tie drevené kruhy, sú trochu väčšie. Malý nastrká krúžky, vysype a potom znova. A potom ich samozrejme nechá roznesené po kuchyni, moja druhorodená bola vzornejšia. Pyramída je myslím vyrobená v Rumunsku (možno Bulharsku). Odkedy Čína čelila medzinárodným súdom za ničenie svetových dažďových pralesov (nech žijú „ekologické“ drevené hračky made in China :P), Ikea stiahla výrobu drevených hračiek – neviem či i nábytku, do juhovýchodnej Európy. Takže plast nechali v Číne, ale zatiaľ všetko drevo z Ikey čo sme kúpili bolo vyrobené v Bulharsku, Rumunsku alebo Rusku.
Také klasické menšie pyramídy okrem Ikey nájdete u mnohých európskych výrobcov – Detoa, Selecta, Vilac.. A naozaj, opakujem, menej je viac.
Ďalšia vec, načo je dobré dbať pri pyramídach, nech to nemá pridlhú tyč, ktorou by mohli seba alebo niekoho iného zraniť. Napríklad moja najstaršia dostala drevený nastrkovací Goki domček a mala tendenciu tú dlhú tyč strkať do pusy a behať s ňou. A ja som sa bála, že sa potkne a vrazí si to do hrdla, takže som ju schovávala. A tu máte hneď príklad pyramídy, čo nekupovať. Keď som už pri tomto Goki domčeku, ďalšia hračka čo som oľutovala, že som „prehltla“, že Goki je Čína (odkedy kúpili Heimess a Holztiger vyrábajú aj hračky v Európe ale pred pár rokmi boli čistá Čína).
Takže mínus jedna pre domček – pridlhá tyč. Mínus dva pre domček – veľké a ťažké kusy (ten domček je v pivnici odkedy malý strechou tresol svoju sestru po hlave a som rada, že to neschytalo oko). Mínus tri pre domček – tie veľké kusy sú z troch lepených kúskov. Moje dcéry tým netrieskali a predsa sme ich už mnohokrát lepili (teda ocko, nie ja). A mínus štyri pre domček – nevhodný pre vek. Pre jednoročné dieťa priťažký a pre trojročné už nepotrebný.
2. Plastové poháriky – pyramídy
Nájdete i drevené poháriky, ale podľa mňa tie plastové sú univerzálnejšie. My od začiatkov máme tých pohárov viac, každé dieťa dostalo, máme Ikea aj Směr. A sú veľmi dobré, deti sa s nimi zahrajú aj vo vani. Vždy do nich niečo nastrkajú, môžu to byť poháriky pre kvetinky a poháriky pre plyšákov. Mali sme Babylove poháriky z DMka, dáka pani, známa mojich rodičov, nám darovala a ja mám rada DMko, tak som to hneď nevyrazila, hoci viem, že Babylove je Čína a nebol tam uvedený materiál. A aj som to oľutovala, ako vždy, keď nedám na svoj vnútorný pocit. Bol to taký zvláštny plast, poškriabalo sa to, čo by ešte nevadilo, horšie bolo, že to schytalo pleseň, darmo som to umývala. Takže potom to letelo z domu. Predsa len sa tieto poháriky dostanú deťom do pusy a je dobré, ak sa to dá dobre umývať.
3. Kombinácia pyramídy, vkladačky a stavebnice
Malý dostal na prvé narodeniny Quercetti Daisy Basic Chiodoni. Tá podložka je dosť ohybná, takže nebolí, ak tým niekoho tresne a naozaj výborne sa to umýva, tiež to mám v kuchyni. Áno, my máme všetky pyramídy v kuchyni, okrem toho malého dráčika. Jedine, čo ľutujem, že sme mu nekúpili Daisy Box Chiodoni, teda aj s krabicou, lebo ľúbi ukladať veci do „niečoho“, všetky deti to robia radi a keď to prenáša, z tej ohybnej podložky mu to predsa spadne. Aj moja trojročná sa s tým zahrá, ale ona je také vďačné dieťa, čo sa zahrá so všetkým.
4. Vkladačky
Ja som pre svoju najstaršiu dcérku na prvé narodeniny veľmi chcela klasickú drevenú krabicu s otvormi, do ktorých sa dali vkladať kocky geometrických tvarov – trojuholník, kocka.. no, veď to poznáte. Ale očividne som chcela priveľa na svetový hračkársky priemysel. Jej babička totiž jednu priniesla. Na stránkach e-shopu nájdete „maďarský výrobca“. Nám to prišlo s cetlíkom Made in China a ja som si toho maďarského výrobcu vyhľadala, myslím, že to bol Fakopans a aj na stránkach mal uvedené, že je distribútor z Číny dovezených hračiek. A zas som si niečo nechala, čo som oľutovala. Za prvé, som mala zlý pocit, že sa s tým dieťa hrá a vždy som kontrolovala, či to nemá v puse. Za druhé, zlé prevedenie. Tá krabička bola taká nízka, že potom, ako dieťa strčilo prvú kocku do vnútra, tak druhú už nevedelo zastrčiť, lebo predchádzajúca zavadzala, museli ste tým pohnúť, aby tá prvá kocka „uhla“. Za tretie, vrchnák bol typicky zasúvací a tá vrchná zasúvacia časť sa po týždni odštiepila. A za štvrté, v kuse sa z toho odlupovala farba. Takže tá ekologická hračka, ktorá mimochodom moju dcérku bavila, je už v smetnom koši, Iba mi je ľúto, že som nič podobné vyrobené v Európe zatiaľ nenašla. Jednoduché, drevené a s dobrým prevedením.
Takže ja som to s drevenými vkladačkami vzdala a môj najmladší dostal Lego vkladačku. Okolo prvého, najneskôr v druhom roku, by ste mali začať uvažovať nad tým, akú bude mať dieťatko plastovú stavebnicu, a na tom potom „stavať“ ďalej. A k takým pekným, vyrábaným v Európe, ktoré majú množstvo tematických stavebníc, dopravných prostriedkov a kompatibilnú verziu pre menšie a staršie deti, patria Lego, Playmobil a Abrick Ecoiffier. Choďte radšej týmto smerom, k veľkým, obľúbeným, kontrolovaným firmám ako k dákej neznámej stavebnici neznámeho výrobcu. Lego nie je čistá Európa (10% Čína), Playmobil je vyrábaný v Nemecku a na Malte (a vraj robotníci na Malte majú trikrát také platy ako robotníci v Nemecku, to je od Playmobilu milé, akurát neviem čo nemeckí robotníci na to hovoria + 3-4% Čína na figúrky a doplnky) a Ecoiffier vo Francúzsku.
U nás so v tomto nemala dáke hlavné slovo, keďže Lego je pre môjho partnera „posvätná“ hračka. Oni s bratom iba to dostávali a chceli na Vianoce a ešte sa aj podelili (šťastní rodičia), takže naše dcéry Lego „Duplujú“. A ani nepustím menšiu verziu Lega do domu, kým najmladší nevyrastie zo strkania kadečoho do pusy. Ale nemôžem na Lego Duplo povedať zlého slova.
Deti majú radi krabice, to je jedno či sú plastové alebo papierové a to je jedno či máte jedno alebo päťročné dieťa. Radi do nich niečo vkladajú, niečo v nich nosia. Takže ak im darujete plastovú krabicu alebo papierovú krabicu od keksov, budú štastné. Ja som vždy svoje deti nechala chvíľku pohrať sa s nejakou tou krabicou od potravín – či už čaju alebo ryže a podobne, kým ju nezačali trhať alebo hrýzť, potom šla do zberu. Jediné, čo tej lego vkladačke vyčítam je, že nemá taký zasúvací vrchnák. Takže veľmi jednoducho sa dá dať dolu a nie som si istá, že môj syn pochopil, že tie lego kocky by mal strkať cez tie dierky a nie jednoducho odhodiť vrchnák a dať ich do krabice bez vrchnáku. Moje dcéry ako svoje prvé Lego dostali zvieratká a tie ponášali, keď sme už pri Legu. Už som aj zistila, že jeho lego krabička je dobrý úkryt pre jeho panáčika. Vždy keď ide spinkať tak neviem zistiť kde si zapatrošil svojho keptin jr panáčika na spanie (na schovávanie dudlov je špecialista, pár sme dodnes nenašli). V poslednej dobe si ho ukrýva do lego krabičky.
Ináč na trhu je dosť vkladačiek, takých typických, do drevenej podložky vyrezaný tvar a máte vložiť geometrický tvar či zvieratko. My sme dostali jednu z tých Tschibo zvieratiek a aj ked to neboli tie dve testované, predsa to bola rovnaká Vianočná séria ako ten ZOO vozík s ftalátmi, tak som to rýchlo vyhodila.
Čo som vynechala
Myslím, že najväčšia skupina, čo som vynechala sú kocky. Akosi ani jedno z mojich detí neprejavilo v tomto veku nejakú snahu o stavanie. Všetky plastové stavebnice sú od 2 veku alebo od 2 a pol roka a je to tak fajn. Pri výbere plastovej stavebnice v druhom roku je lepšie si vyberať najskôr sady s prvým autíčkom, prvým vláčikom alebo prvými zvieratkami. Iba tie kocky rozvláčali.
Drevené kocky sú zvyčajne 3+, niektoré deti môžu pár kociek dostať aj ako dvojročné, závisí to od ich povahy a záľub. Sú fajn na vyvláčanie do autíčka, prvé vežičky. Obrázkové sú väčšie a môžu si z nich stavať ľahšie vežičky, ale nervóznejšie deti im môžu olupovať obrázky. Farba môže vždy páchnuť, niekedy mám pocit, že často to rovno farbené nastrkajú do krabíc.. Aj keď ide o nezávadné, vodové farby, alebo to aspoň vždy výrobcovia tvrdia (budeme im veriť), ja ak kúpim farebnú drevenú hračku, tak ju pekne týždeň vetrám z krabice.
Môj najmladší si začal všímať kocky a stavať prvé vežičky okolo Vianoc, keď mal 21 mesiacov. Aj z drevených kociek, aj z lega, aj z quercetti skladačky A že sa im schopnosti riešiť hlavolami vyvíjajú, to hneď poznáte, len čo niečo vyvedú. Nedávno môj drahý synček ukradol ocinovi rybaciu konzervu, ktorú mal pripravenú na pomazánku, pokojne si ju otvoril a porozlieval po sebe olej. Ten olej z tepláčkov sa síce pekne vypral, ale ten zápach rybaciny bolo cítiť ešte aj po troch praniach.
Ako deti rastú
Na tieto jednoduché prvé hlavolamy potom nadviažu v 2-3 rokoch prvé drevené obrázkové kocky, drevené i plastové stavebnice, prvé puzzliky a okolo piatich rokov i zložitejšie stavebnice…
Pridaj komentár